AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Αλλαγη τηλεσκοπιου και προσοφθαλμια
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Αλλαγη τηλεσκοπιου και προσοφθαλμια
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Προσοφθάλμιοι φακοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
GLOffline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 02 Μαϊ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 110
Τόπος: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/05/2019, ημέρα Κυριακή και ώρα 19:35    Θέμα δημοσίευσης: Αλλαγη τηλεσκοπιου και προσοφθαλμια Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα σας,

Μετα απο 2 χρονια επιστρεφω στις παρατηρησεις και αφου εδωσα το 12αρι dob που ειχα, σε λιγο καιρο θα εχω το νεο 16αρι dob στα χερια μου! Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν οι φακοι που εχω απο το προηγουμενο τηλεσκοπιο θα μου ειναι ολοι χρησιμοι ή θα χρειαστει καποιος αντικατασταση με καποιον αλλο ή αν καποιος ειναι περιττος.

Το τηλεσκοπιο ειναι το Orion https://www.astroshop.eu/telescopes/orion-n-406-1800-skyquest-xx16g-truss-tube-dobsonian-goto-telescope/p,32948#tab_bar_1_select με F4,4 και εστιακη 1800mm.

Τα προσοφθαλμια λοιπον που εχω ειναι : TV Panoptic 24mm, Panoptic 35mm, Nagler 7mm T6, Nagler 13mm T6, Nagler 17mm T4 και TV Barlow 2x.

Ολες οι αποψεις σεβαστες και δεκτες. Οι παρατηρησεις θα γινονται απο σταθερο σημειο στην επαρχια. Υπαρχει και μια μικρη περιπτωση να καταφερω να προλαβω και την πανελληνια εξορμιση!!

View user's profile 
fotodektisOnline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 708
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/05/2019, ημέρα Κυριακή και ώρα 20:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε μου καλορίζικο το νέο σου τηλεσκόπιο!
Οι Nagler είναι διαμάντια ειδικά στα τηλεσκόπια μικρού εστιακου λόγου!Συνεργάζονται άψογα δίνοντας καθαρό είδωλο σε όλο το οπτικό πεδίο,χωρίς θολωματα και χρωματικά σφάλματα!
Για τον Panoptic 35mm ομως,λόγω εστιακής θα πρέπει να το αλλάξεις,γιατί σου δίνει πλέον κόρη εξόδου (exit pupil) 7.89mm...παρα πολύ μεγάλη και αν και νέος ακόμα δεν νομίζω ότι η δική σου κόρη θα ξεπερνάει τα 7mm...Έτσι ένα μέρος του φωτός που θα πέφτει στο μάτι σου,θα μένει αναξιοποίητο!
Για προσοφθάλμιο μεγάλης εστιακης,θα πρέπει να είναι το πολύ 30mm!Ιδανικά 28-29mm!
O barlow 2x επισης είναι μια χαρά,δεν ξερω όμως αν θα χρειαστείς paracorr!Καλύτερα να σου απαντήσουν όσοι έχουν παρόμοια τηλεσκόπια!
Φιλικα-Κωστας

Έχει επεξεργασθεί από τον/την fotodektis στις 12/05/2019, ημέρα Κυριακή και ώρα 20:14, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
HOMOOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 31 Μαϊ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1201
Τόπος: Κέρκυρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/05/2019, ημέρα Κυριακή και ώρα 20:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλώς να σου ρθει!
Το σετάκι σου είναι άψογο. Εγώ προσωπικά θα πούλαγα τον TV Barlow 2x και θα έπαιρνα TeleVue Nagler 5mm που θα σου χρειαστεί για μεγαλύτερες μεγεθύνσεις . Θα χρειαστείς parracor , θα σου διορθώσει πολλά σφάλματα στις άκρες του πεδίου.Δε νομίζω να χρειάζεσαι κάτι άλλο. Very Happy

filiatraOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Οκτ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2591
Τόπος: Φιλιατρά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 13/05/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 3:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε μου καλορίζικο το τερατάκι σου. Ο εξοπλισμός σου είναι σούπερ και μπορείς να μην αλλάξεις τίποτε εκτός απ την προσθήκη 6 και 5 mm που σου είπε και ο homo.
Τον μπάρλοου μην τον πουλήσεις. Αν θες να δεις τον κεντρικό αστέρα στο ring η 360Χ που θα σου δώσει ο 5mm δεν φτάνουν. Και δεν είναι ο μόνος στόχος που θέλει παραπάνω μεγέθυνση. Στην τελική τόσα χρήματα έχεις επενδύσει στο άθλημα, για 80€ που θα τον δώσεις άστον στην άκρη να υπάρχει. Parracor θα σου πρότεινα να μην πάρεις άμεσα. Οχι γιατί δεν χρειάζεται, αλλά δες πρώτα όπως είναι και μετά αποφασίζεις. Εγώ με 4.7 εστιακή δεν μ ενοχλεί κάτι ώστε να μπω στην διαδικασία αγοράς parracor. Θα μου πεις άλλο το f4.7 άλλο το f4.4, άλλο τα δικά μου μάτια κι άλλο τα δικά σου. Γι αυτό σου λέω πρώτα να δοκιμάσεις.
Αν τώρα σε τρώει η τσέπη σου και θες έστω οριακή βελτίωση, θα σου πρότεινα να πουλούσες τους πανόπτικ και να πάρεις τον nagler 31mm. Ισως είναι ότι καλύτερο μπορείς να αγοράσεις για το τηλεσκόπιο σου. Επίσης θα άλλαζα τον 7άρη nagler με έναν 7άρη pentax xw. Είναι πιο οξύς, αλλά έχει κατά τι μικρότερο πεδίο απ τον nagler. Για 5mm θα σου έλεγα πάλι τον pentax xw και όχι τον nagler για τους ίδιους λόγος με τους 7mm. Σε αυτές τις μεγεθύνσεις ούτως ή άλλος παρατηρούμε μικρούς στόχους οπότε κι ένας ή δύο ορθοσκοπικοί (6mm και 5mm) είναι πολύ καλή επένδυση αντί του ευρυγώνιου.

GLOffline
Αστρομανιακός
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 13/05/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 9:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημερα σας και σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Τον 35αρη panoptic θα τον αλλαξω λογω exit pupil οπως εγραψε και ο fotodektis. Ισως παω σε 31 nagler αλλα και παλι το exit pupil παει στα 7mm. Θα ψαξω σε 27-29μμ που σιγουρα θα υπαρχει καποιος καλος φακος.

Για paracorr δεν ξερω ακομα. Το θεμα της κομης με προβληματιζει λιγο αλλα θα δειξει στην παρατηρηση. Με το προηγουμενο τηλεσκοπιο δεν ειχα κομη αλλα απο την αλλη με τους televue ισως δεν ειναι και τοσο εντονο το φαινομενο και να μην με ενοχλει. Οσο για τους pentax xw θα το εχω κατα νου μηπως σε καποια ομαδικη παρατηρηση τον εχει καποιος να τον δοκιμασω να δω διαφορες στο ματι μου.

View user's profile 
fotodektisOnline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 13/05/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 10:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημερα!
Να τονίσω ότι στα απλά νευτώνεια τηλεσκόπια που έχουμε, και ιδιαίτερα στα μικρού εστιακου λόγου (f),στους ποιοτικούς προσοφθαλμιους δεν προκειται να δούμε διαφορές στην οξύτητα του ειδώλου,η οποια διαφορά δεν είναι παρατηρησιμη,ιδιαίτερα σε μικρές και μεσαίες μεγεθυνσεις!Αυτό δείχνει η εμπειρία!Αν πρόκειται να δούμε διαφορές και αυτές μικρές θα είναι σε τηλεσκόπια μεγάλου εστιακου λόγου,και άλλης σχεδίασης και ποιότητας οπτικών!Αποχρωματικα διοπτρικα,SCT,Maksutov,Ritchey-Chretien...
Οι ορατές-παρατηρησιμες διαφορές στα μικρού f τηλεσκοπια,είναι στα ευρυγωνια προσοφθάλμια στο κατά πόσο είναι διορθωμένο το πεδίο μέχρι τα άκρα!Και βέβαια όσο αυξάνει η εστιακή απόσταση του φακού και το φαινόμενο πεδίο (A.F.O.V),τόσο αναδεικνύονται και τα προβλήματα των φακών...
Το exit pupil είναι επίσης ένα άλλο πρόβλημα!Η κόρη του ματιού μας μικραίνει με την αύξηση της ηλικίας,ιδιαίτερα μετά τα 40...ανάλογα βέβαια και με τον άνθρωπο.
Ενας ES 25mm 100o,με exit pupil 5.64mm,δίνει το ίδιο πραγματικό πεδίο (T.F.O.V) με τον Nagler 31mm,82ο με exit pupil 6.99mm.Δεν γνωρίζω όμως έ γ κ υ ρ ε ς και αυστηρά ελεγμένες από την εμπειρία,διαπιστώσεις για παρατηρησιμες διαφορές στην απόδοση του πεδίου μέχρι τα άκρα ανάμεσα στους δύο φακούς!
Είναι κάτι που το ψάχνω και εγώ,δηλ.την συμπεριφορά των φακών μεγάλου πεδίου και μεγάλης εστιακης σε μικρού εστιακου λόγου τηλεσκόπια!Χρειάζεται μεγάλη προσοχή στην επιλογή ενός τέτοιου φακού,γιατί οι τιμές είναι της τάξης των πάρα πολλών εκατοντάδων ευρώ,όταν μιλάμε για πεδία άνω των 80ο...
Φιλικα-Κωστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
filiatraOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 13/05/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 15:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

fotodektis έγραψε:
Καλημερα!
Να τονίσω ότι στα απλά νευτώνεια τηλεσκόπια που έχουμε, και ιδιαίτερα στα μικρού εστιακου λόγου (f),στους ποιοτικούς προσοφθαλμιους δεν προκειται να δούμε διαφορές στην οξύτητα του ειδώλου,η οποια διαφορά δεν είναι παρατηρησιμη,ιδιαίτερα σε μικρές και μεσαίες μεγεθυνσεις!Αυτό δείχνει η εμπειρία!Αν πρόκειται να δούμε διαφορές και αυτές μικρές θα είναι σε τηλεσκόπια μεγάλου εστιακου λόγου,και άλλης σχεδίασης και ποιότητας οπτικών!Αποχρωματικα διοπτρικα,SCT,Maksutov,Ritchey-Chretien...

Κώστα εγώ ξέρω πως ισχύει το ανάποδο. Δηλαδή τα μεγάλης εστιακής τηλεσκόπια είναι ευγενικά με τα φθηνά προσοφθάλμια, ενώ τα μικρής δεν συγχωρούν. Οσο αφορά τα τηλεσκόπια με πολύ καλά οπτικά όπως ένα αποχρωματικό (και όχι κατδιοπτρικό), απλά δεν προσθέτουν τα δικά τους οπτικά προβλήματα στα ήδη υπάρχων των προσοφθάλμιων. Ακόμη και ένα καλό νευτώνειο με λ4 και πάνω δεν προσθέτει προβλήματα πέρα απ τα άκρα τα οποία δεν είναι και κάτι τόσο δραματικό.(Μιλάω πάντα για παρατήρηση και όχι για φωτογραφία.)
fotodektis έγραψε:

Οι ορατές-παρατηρησιμες διαφορές στα μικρού f τηλεσκοπια,είναι στα ευρυγωνια προσοφθάλμια στο κατά πόσο είναι διορθωμένο το πεδίο μέχρι τα άκρα!

Εγώ απ την άλλη βλέπω διαφορές σε όλο το πεδίο και όχι μόνο στα άκρα. Σίγουρα στα άκρα υπάρχουν πιο έντονες διαφορές αλλά όπως έγραψα και παραπάνω οι pentax xw 7 και 9mm που έχω τσεκάρει επανειλημμένως έχουν καλύτερο κοντράστ απ τους Nagler. (Μιλάω πάντα γα βαθύ ουρανό και αμυδρά πράγματα και όχι για πλανήτες)
GL έγραψε:
Καλημερα σας και σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Τον 35αρη panoptic θα τον αλλαξω λογω exit pupil οπως εγραψε και ο fotodektis. Ισως παω σε 31 nagler αλλα και παλι το exit pupil παει στα 7mm. Θα ψαξω σε 27-29μμ που σιγουρα θα υπαρχει καποιος καλος φακος.

Πάρε τον 31. Είσαι πολύ μικρός για να σε απασχολήσει το exit pupil. Θες ακόμη 15 και βάλε χρόνια για να δεις διαφορά στο μάτι σου.

fotodektisOnline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 13/05/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 16:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όχι Παναγιώτη (filiatra) δεν ισχύει το ανάποδο!Αυτό που λες ισχύει όντως!Αλλά και αυτό που λέω εγώ επίσης!Ένα τηλεσκόπιο μεγάλου f και καλύτερο στα οπτικά του,θα αποδώσει καλύτερα σε ΟΛΑ τα προσοφθάλμια!Και στα φθηνά θα δώσει το καλύτερο,αλλά και στα ακριβά θα αναδείξει την ενδεχόμενη καλύτερη οξύτητα που μπορούν να έχουν!Πχ.εκει θα φανούν διαφορές μεταξύ ποιοτικων plossl με ορθοσκοπικους!Οι ορθοσκοπικοι αναμένεται να αποδώσουν λίγο καλύτερα!Το ίδιο συμβαίνει και σε άλλους ποιοτικούς φακούς!
Αλλά επειδή μίλησες για ο ξ ύ τ η τ α ειδώλου,για να φανεί η διαφορά θέλεις και ένα τηλεσκόπιο με καλύτερη απόδοση στα οπτικά του!Αυτό το δείχνει η παρατηρησιακη εμπειρια!
Από την άλλη οπτικά σφάλματα όπως καμπύλωση πεδίου,θόλωμα στα άκρα,χρωματικό σφάλμα θα γίνουν πιο ορατά σε τηλεσκόπια μικρού f!
Εκεί ναι αυτά τα τηλεσκόπια δεν συγχωρούν τέτοια σφάλματα!Και θέλεις ποιοτικούς φακούς ευρυγώνιους για να έχεις σωστή οπτική συμπεριφορά από το κέντρο μέχρι τα άκρα του πεδίου!Οι Nagler είναι εγγύηση σε αυτό το θέμα,εσύ συστήνεις τους Pentax,σε κάτι άλλο,ότι έχουν καλύτερη οξύτητα...Η καλύτερη οξύτητα θα φανεί κυρίως σε πλανητική παρατήρηση και σε μεγάλες μεγεθύνσεις!!Εκεί θα μπορέσεις να αξιολογήσεις λεπτομέρειες και σαφήνεια εικόνας,και όχι τόσο στα DSO που έχουν συνήθως πιο ασαφή δομή (νεφελώματα,γαλαξίες),και θα τα δεις και σε μικρότερες μεγεθύνσεις αναγκαστικά!Καλύτερο κοντραστ μπορεί να έχεις ενδεχομένως στους Pentax στα DSO,αλλά έχεις παρατηρήσει προσεκτικά να έχουν καλύτερη οξύτητα σε μεγεθύνσεις 100-150x σε σχέση με τους Νagler?Επίσης η διαφορά όσο αφορά το πεδίο μεταξύ 82ο των Nagler σε σχέση με τις 70ο των Pentax,είναι μεγάλη!Εύκολα το βλεπει καποιος αυτό και σε ένα αστρονομικό πρόγραμμα!
Σε πλανητική σε μεγάλη μεγέθυνση τους έχεις συγκρίνει?Και σε βάθος χρόνου,πολλές φορές,όχι σε κάποιο αστροπαρτυ-δεν γίνεται έτσι αξιολόγηση οπτικών...
Υπάρχουν λοιπόν πολλές παράμετροι στην συμπεριφορά φακών και τηλεσκοπίων και πρέπει να είμαστε προσεκτικοί σε αξιολογήσεις,γιατί εύκολα δημιουργουνται εσφαλμένες εντυπώσεις.Τα έχω ξαναγράψει αυτά και τα έχω εξηγήσει...Το κακο είναι ότι οι λάθος αγορές κοστίζουν...Εκτός αν μιλαμε για νοοτροπία shopping therapy...Εγώ τουλάχιστον στα αστρονομικά το αποφεύγω αυτό!
Όσο αφορά την συμπεριφορά σε όλο ο εύρος του πεδίου έχεις παρατηρήσει προσεκτικά να υπάρχουν διαφορές μεταξύ των nagler και pentax?Αυτό θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να το ξερουμε!
Τέλος όσο αφορά το exit pupil,η μείωση της κόρης αρχίζει στους περισσότερους ανθρώπους μετά τα 40-45,αλλά βέβαια ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.Υπαρχει μέθοδος να μετρήσει κάποιος την διάμετρο της κόρης του,υπάρχουν αναφορές εδώ στο φόρουμ.
Και βέβαια όταν αγοράζουμε έναν πανάκριβο φακό όπως ο nagler 31mm,δεν θέλουμε να τον αντικαταστήσουμε σε μερικά χρόνια,λόγω μείωσης της διαμέτρου της κόρης μας...
Φιλικα-Κωστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOnline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 13/05/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 18:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να συμπληρώσω ότι ένα καλό τηλεσκόπιο δηλ.με καλά οπτικά,ανάλογα με το πόσο καλά είναι μπορεί να προσθέσει οξύτητα στην εικονα,όχι μόνο να μην προσθέσει και άλλα προβλήματα σε αυτά των προσοφθάλμιων!
Έτσι ο μεγαλος εστιακος λόγος στα διοπτρικα περιορίζει το χρωματικό σφαλμα,και όχι μόνο αποδίδει καλύτερα τα χρώματα,αλλά αυξάνει και την οξύτητα,γιατί το χρωματικό σφάλμα την μειώνει!(Επειδή προσθέτει ασάφεια στα περιγράμματα των ειδώλων,άρα μειώνει την οξύτητα).
Ανάλογα ένα κατοπτρικό μεγάλου εστιακου λογου μειώνει το σφάλμα κόμης,το οποιο όχι μόνο δημιουργεί έντονα προβλήματα στα άκρα του πεδίου,αλλά και σε όλο το πεδίο ακόμα και αν δεν φαίνεται δια γυμνου οφθαλμου, μειώνει την σαφήνεια του ειδώλου,άρα την οξύτητα του ειδώλου!
Αρα και το μεγάλου f κατοπτρικό θα έχει για το ίδιο λ-κάτοπτρο καλύτερη οξύτητα ειδώλου!
Αν τώρα είναι και τα οπτικά καλυτερα,πχ.αποχρωματικα διοπτρικα,θα έχει ακόμα καλύτερη οξυτητα!
Στα κατοπτρικα αν είναι α υ θ ε ν τ ι κ ή-original η σχεδίαση και όχι τύπου SCT,Maksutov,Ritchey-Chretien,δηλ.αν οι παραβολικές επιφάνειες είναι προσεγγιση ανώτερης τάξης,η λείανση του κατόπτρου καλύτερη και οι επιστρώσεις καλυτερες βέβαια,τοτε σε συνδυασμό και με τον μεγαλύτερο εστιακό λόγο, τα τηλεσκόπια αυτά θα δώσουν και καλυτερης οξύτητας εικόνες!Έχω δει σε φωτογραφίες τέτοιες διαφορές στην οξύτητα της εικόνας,λόγω διαφορετικής σχεδίασης και λείανσης μερικών τέτοιων τηλεσκοπίων!
Για αυτό προτιμούνται από τους επαγγελματίες!Έτσι εξηγείται και η τεράστια διαφορά στις τιμές για τις ίδιες ιντσες!Ένα 10" απλό νευτωνιο κάνει μερικές εκατοντάδες ευρώ,αλλά ένα αυθεντικό 10" Ritchey-Chretien,μερικές χιλιαδες ευρώ...
Σε τέτοια τηλεσκοπια,θα δεις διαφορές και στο θέμα της οξύτητας όχι μόνο στην φωτογράφιση,αλλά και στην παρατήρηση (λιγότερες έστω...).
Βέβαια ο μικρός εστιακος λόγος εκτός από την φορητότητα,έχει το μεγάλο πλεονέκτημα του αισθητά μεγαλύτερου πεδίου,που σε πολλες περιπτώσεις είναι ζητούμενο!Αλλά και μεγαλύτερο κόστος,
για να αντιμετωπιστούν τα οπτικά προβλήματα που ανακύπτουν...
Φιλικα-Κωστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
geo1970Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 28 Μαϊ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 298
Τόπος: Πετρούπολη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 13/05/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 22:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με γεια το καινούριο τηλεσκόπιο . Εγώ ενδιαφέρομαι στο μέλλον για το αντίστοιχο 14 .Μόλις είδα σε video πως διαλύεται σε κομματάκια σκέφτηκα ότι είναι ιδανικό γιατί έχεις από τη μια μεριά ένα τέρας από άποψη όγκου και βάρους αλλά εύκολο στη μεταφορά και στην αποθήκευση αφού διαλύεται σε πολλά κομμάτια , Θα ήθελα να μας γράψεις αν αυτό που δείχνει στο video πως διαλύεται και ξαναενώνεται σε κανα τεταρτάκι ανταποκρίνεται στην αλήθεια , αφού βέβαια εξασκηθείς μερικές φορές .
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
GLOffline
Αστρομανιακός
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/05/2019, ημέρα Τρίτη και ώρα 9:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλημερα παιδια. Εννοειται πως θα ανεβασω λεπτομερη αναλυση του τηλεσκοπιου ως προς το λυσιμο
- δεσιμο και αν ανταποκρινεται ο χρονος με το βιντεο σε πρωτη φαση. Σε δευτερη φαση και μετα απο 1-2 παρατηρησεις θα ανεβασω εντυπωσεις και λεπτομεριες στην παρατηρηση. Για λιγο καιρο το τηλεσκοπιο θα το εχω Αθηνα και θα ψαχνω ευκαιριες να κανω παρατηρησεις ειτε απο το σπιτι ειτε να το φορτωνω και
να πηγαινω καπου κοντα π.χ. Σουνιο. Οποτε με καποια απο τα παιδια θα βρεθουμε απο κοντα να συζητησουμε και να παραηρησουμε. Μετα το τηλεσκοπιο θα το παω χωριο δυτικη ελλαδα. Πηγαινω αρκετα συχνα οπότε εκει θα το χαρω στο 100% των δυνατοτητων του.

Θα ηθελα να προλαβω και την πανελληνια εξορμιση αλλα δεν νομιζω να ειμαι ετοιμος να το μεταφερω τοσο μακρια και χωρις να εχω κανει ορισμενες παρατηρησεις και να εχω φυσικα και τα υπολοιπα πραγματα οπως τις τσαντες μεταφορας του τηλεσκοπιου κ.α.

View user's profile 
filiatraOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/05/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 4:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κωστα είσαι χείμαρρος. Γράφεις τόσα πολλά που δεν σε προλαβαίνω. Τελος πάντων. Σε γενικές γραμμές τα ίδια λέμε. Απλά να συμπληρώσω πως ας υποθέσουμε πως έχουμε δύο νευτώνεια ιδιας ποιότητας οπτικών, απλά με διαφορετικό f. Το μακρύ θα υπερτερεί και στην κόμη μιας και δεν έχει, αλλά και σε οξύτητα μιας και έχει μικρότερη κεντρική παρεμπόδιση αλλά και επειδή όπως είπες η κόμη αν και λιγότερο είναι υπαρκτή ακόμη και στο κέντρο. Είναι ευκολότερο στην ευθυγράμμιση και συγχωρεί λάθη που μπορεί να έχουμε κάνει. Επίσης όταν παρατηρούμε, το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να έχουμε τον στόχο στο κέντρο. Το κοντό θα έχει μεγαλύτερη κεντρική παρεμπόδιση, οπότε θα χάνει λίγο, ενώ στο μακρύ θα μπορούμε να το φέρουμε και λίγο άκρη μιας και δεν έχει κόμη. Οπ όπου και να το πάρουμε το μακρύ θα υπερτερεί πάντα. ΑΠ την άλλη το μακρύ δεν είναι βολικό, είναι δύσκολο στην μεταφορά έχει πολλές ροπές, μικρό πεδίο και φωτογραφικά είναι αργό. Γι αυτό και κανείς δεν φωτογραφίζει με μακρύ Νευτώνειο. Βασικά κανείς δεν φωτογραφίζει γενικά με νευτώνειο αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.
Οσο αφορά το αν έχω δοκιμάσει τους pentax ή όχι. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είσαι πεπεισμένος πως μόνο σε αστροπάρτι τους έχω δει. Σαφώς και τους έχω δοκιμάσει εκτεταμένα. Εχω τον 7mm pentax xw και κάποτε είχα και τον nagler 7mm. Μου δίνουν 235Χ . Νομίζω αρκετά μεγάλη μεγέθυνση δεν νομίζεις? Πάντα ο pentax έδειχνε περισσότερες λεπτομέρειες. Και αυτό μπορούμε να το δούμε και σε βαθύ ουρανό. Γενικά ο Pentax έχει πιο μαύρο υπόβαθρο και στα όρια του, βλέπω δεν το βλέπω το γαλαξιάκι ο Pentax το δείχνει, ο nagler οχι(καλά είμαι και λίγο υπερβολικός Cheesy Grin Cheesy Grin ). Το ίδιο ισχύει και για τους 9mm. Στις μεγάλες εστιακές η πλάστιγγα (όπως λένε δεν έχω γνώμη) γέρνει προς τους nagler. Και απ τον pentax οι ορθοσκοπικοί δείχνουν περισσότερα πράγματα. 7mm ορθοσκοπικό δεν έχω αλλά δανείζομαι σε αστροπάρτι. Αυτό τι σημαίνει πως χρειάζομαι 100 ώρες για να δω πως ο ένας δείχνει περισσότερα πράγματα απ τον άλλο έστω οριακά? Ενα βράδυ δεν φτάνει?
Και DSΟ προσωπικά δεν παρατηρώ σε χαμηλή μεγέθυνση μόνο. Πάντα ανεβάζω σε ότι και αν βλέπω γιατί μόνο έτσι θα δω λεπτομέρειες, και μόνο έτσι θα δω έναν γαλαξία που δεν φαίνεται. Ανεβάσε μεγέθυνση και θα εκπλαγείς αν δεν το κάνεις ήδη. Θέλει βέβαια μεγάλο τηλεσκόπιο. Οπότε φίλε Κώστα όχι δεν τους έχω συγκρίνει σε πλανητική γιατί δεν παρατηρώ πλανήτες, αλλά και σε DSO μια χαρά βλέπεις διαφορές ειδικά αν έχει εμπειρία σε παρατήρηση αμυδρών στόχων.
Επίσης οι nagler είναι μύθος πως είναι διορθωμένοι μέχρι την άκρη τους. Και γεωμετρική παραμόρφωση έχω παρατηρήσει, και καμπύλωση εστιακού επιπέδου σε διάφορους nagler που έχουν πέσει στα χέρια μου. Σίγουρα σε πολύ μικρό ποσοστό, τόσο που δεν είναι άξιο λόγου. Είναι εκπληκτικοί φακοί ότι και να πούμε εμείς εδώ. Απ την άλλη δεν είμαι σίγουρος αν αυτά είναι προβλήματα του προσοφθάλμιου ή του τηλεσκοπίου λόγο μικρού f, οπότε δεν το αναφέρω γενικά στις συζητήσεις μας. Παρεμπιπτόντως ο Vixen LVW 22mm έχει το πιο φλατ πεδίο από κάθε προσοφθάλμιο που έχω εξετάσει. Γενικά έχει μία εικόνα χάρμα οφθαλμών. Είναι όμως 65ο οπότε δεν τίθεται σύγκριση.
Επίσης δεν μπορείς να μου λες αυτό
fotodektis έγραψε:

Υπάρχουν λοιπόν πολλές παράμετροι στην συμπεριφορά φακών και τηλεσκοπίων και πρέπει να είμαστε προσεκτικοί σε αξιολογήσεις,γιατί εύκολα δημιουργουνται εσφαλμένες εντυπώσεις.Τα έχω ξαναγράψει αυτά και τα έχω εξηγήσει...

Τι εννοείς πως λέω λόγια του αέρα? Αν μη τι άλλο έχω μεγάλη εμπειρία. Παρατηρώ 13-14 χρόνια. ΚΑι για να λέμε και του στραβού το δίκιο δεν χρειάζεται και τόσο πολύ εμπειρία για να διακρίνει κάποιος πιο προσοφθάλμιο έχει καλύτερο κοντράστ. Αρκεί να βλέπει προσεκτικά και θα καταλάβει.
fotodektis έγραψε:
Επίσης η διαφορά όσο αφορά το πεδίο μεταξύ 82ο των Nagler σε σχέση με τις 70ο των Pentax,είναι μεγάλη!Εύκολα το βλεπει καποιος αυτό και σε ένα αστρονομικό πρόγραμμα!
Οχι στην πράξη η διαφορά τους είναι τέτοια ώστε να τους κάνει συγκρίσιμους. Ισως και γι αυτό να έχει λίγο καλύτερο κοντράστ ο pentax.
fotodektis έγραψε:
Τέλος όσο αφορά το exit pupil,η μείωση της κόρης αρχίζει στους περισσότερους ανθρώπους μετά τα 40-45,αλλά βέβαια ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.Υπαρχει μέθοδος να μετρήσει κάποιος την διάμετρο της κόρης του,υπάρχουν αναφορές εδώ στο φόρουμ.
Και βέβαια όταν αγοράζουμε έναν πανάκριβο φακό όπως ο nagler 31mm,δεν θέλουμε να τον αντικαταστήσουμε σε μερικά χρόνια,λόγω μείωσης της διαμέτρου της κόρης μας...

Δηλαδή είναι λίγο να τον ευχαριστηθεί 10-15 χρόνια? Μέχρι τότε μπορεί να χρειαστεί επαλουμινωση το κάτοπτρο. Ο nagler θα τον νοιάξει? Να χάσει το παραπάνω πεδίο τόσα χρόνια? Και στο κάτω κάτω πόσο φωτεινότητα θα χάσει αν κλείσει λίγο το μάτι? Μέχρι να καταλάβει διαφορά θα έχει περάσει τα 50. Οφθαλμίατρος μου τα έχει πει που με έχει μετρήσει και μια χαρά είμαι στα 46 μου. Νεότατος είσαι φίλε πάρε τον 31mm.

filiatraOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/05/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 8:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote="filiatra"]Κωστα είσαι χείμαρρος. Γράφεις τόσα πολλά που δεν σε προλαβαίνω. Τελος πάντων. Σε γενικές γραμμές τα ίδια λέμε. Απλά να συμπληρώσω πως ας υποθέσουμε πως έχουμε δύο νευτώνεια ιδιας ποιότητας οπτικών, απλά με διαφορετικό f. Το μακρύ θα υπερτερεί και στην κόμη μιας και δεν έχει, αλλά και σε οξύτητα μιας και έχει μικρότερη κεντρική παρεμπόδιση αλλά και επειδή όπως είπες η κόμη αν και λιγότερο είναι υπαρκτή ακόμη και στο κέντρο. Είναι ευκολότερο στην ευθυγράμμιση και συγχωρεί λάθη που μπορεί να έχουμε κάνει. Επίσης όταν παρατηρούμε, το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να έχουμε τον στόχο στο κέντρο. Το κοντό θα έχει μεγαλύτερη κεντρική παρεμπόδιση, οπότε θα χάνει λίγο, ενώ στο μακρύ θα μπορούμε να το φέρουμε και λίγο άκρη μιας και δεν έχει κόμη. Οπ όπου και να το πάρουμε το μακρύ θα υπερτερεί πάντα. ΑΠ την άλλη το μακρύ δεν είναι βολικό, είναι δύσκολο στην μεταφορά έχει πολλές ροπές, μικρό πεδίο και φωτογραφικά είναι αργό. Γι αυτό και κανείς δεν φωτογραφίζει με μακρύ Νευτώνειο. Βασικά κανείς δεν φωτογραφίζει γενικά με νευτώνειο αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.
Οσο αφορά το αν έχω δοκιμάσει τους pentax ή όχι. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είσαι πεπεισμένος πως μόνο σε αστροπάρτι τους έχω δει. Σαφώς και τους έχω δοκιμάσει εκτεταμένα. Εχω τον 7mm pentax xw και κάποτε είχα και τον nagler 7mm. Μου δίνουν 235Χ . Νομίζω αρκετά μεγάλη μεγέθυνση δεν νομίζεις? Πάντα ο pentax έδειχνε περισσότερες λεπτομέρειες. Και αυτό μπορούμε να το δούμε και σε βαθύ ουρανό. Γενικά ο Pentax έχει πιο μαύρο υπόβαθρο και στα όρια του, βλέπω δεν το βλέπω το γαλαξιάκι ο Pentax το δείχνει, ο nagler οχι(καλά είμαι και λίγο υπερβολικός Cheesy Grin Cheesy Grin ). Το ίδιο ισχύει και για τους 9mm. Στις μεγάλες εστιακές η πλάστιγγα (όπως λένε δεν έχω γνώμη) γέρνει προς τους nagler. Και απ τον pentax οι ορθοσκοπικοί δείχνουν περισσότερα πράγματα. 7mm ορθοσκοπικό δεν έχω αλλά δανείζομαι σε αστροπάρτι. Αυτό τι σημαίνει πως χρειάζομαι 100 ώρες για να δω πως ο ένας δείχνει περισσότερα πράγματα απ τον άλλο έστω οριακά? Ενα βράδυ δεν φτάνει?
Και DSΟ προσωπικά δεν παρατηρώ σε χαμηλή μεγέθυνση μόνο. Πάντα ανεβάζω σε ότι και αν βλέπω γιατί μόνο έτσι θα δω λεπτομέρειες, και μόνο έτσι θα δω έναν γαλαξία που δεν φαίνεται. Ανεβάσε μεγέθυνση και θα εκπλαγείς αν δεν το κάνεις ήδη. Θέλει βέβαια μεγάλο τηλεσκόπιο. Οπότε φίλε Κώστα όχι δεν τους έχω συγκρίνει σε πλανητική γιατί δεν παρατηρώ πλανήτες, αλλά και σε DSO μια χαρά βλέπεις διαφορές ειδικά αν έχει εμπειρία σε παρατήρηση αμυδρών στόχων.
Επίσης οι nagler είναι μύθος πως είναι διορθωμένοι μέχρι την άκρη τους. Και γεωμετρική παραμόρφωση έχω παρατηρήσει, και καμπύλωση εστιακού επιπέδου σε διάφορους nagler που έχουν πέσει στα χέρια μου. Σίγουρα σε πολύ μικρό ποσοστό, τόσο που δεν είναι άξιο λόγου. Είναι εκπληκτικοί φακοί ότι και να πούμε εμείς εδώ. Απ την άλλη δεν είμαι σίγουρος αν αυτά είναι προβλήματα του προσοφθάλμιου ή του τηλεσκοπίου λόγο μικρού f, οπότε δεν το αναφέρω γενικά στις συζητήσεις μας. Παρεμπιπτόντως ο Vixen LVW 22mm έχει το πιο φλατ πεδίο από κάθε προσοφθάλμιο που έχω εξετάσει. Γενικά έχει μία εικόνα χάρμα οφθαλμών. Είναι όμως 65ο οπότε δεν τίθεται σύγκριση.
Επίσης δεν μπορείς να μου λες αυτό
fotodektis έγραψε:

Υπάρχουν λοιπόν πολλές παράμετροι στην συμπεριφορά φακών και τηλεσκοπίων και πρέπει να είμαστε προσεκτικοί σε αξιολογήσεις,γιατί εύκολα δημιουργουνται εσφαλμένες εντυπώσεις.Τα έχω ξαναγράψει αυτά και τα έχω εξηγήσει...

Τι εννοείς πως λέω λόγια του αέρα? Αν μη τι άλλο έχω μεγάλη εμπειρία. Παρατηρώ 13-14 χρόνια. ΚΑι για να λέμε και του στραβού το δίκιο δεν χρειάζεται και τόσο πολύ εμπειρία για να διακρίνει κάποιος πιο προσοφθάλμιο έχει καλύτερο κοντράστ. Αρκεί να βλέπει προσεκτικά και θα καταλάβει.
fotodektis έγραψε:
Επίσης η διαφορά όσο αφορά το πεδίο μεταξύ 82ο των Nagler σε σχέση με τις 70ο των Pentax,είναι μεγάλη!Εύκολα το βλεπει καποιος αυτό και σε ένα αστρονομικό πρόγραμμα!
Οχι στην πράξη η διαφορά τους είναι τέτοια ώστε να τους κάνει συγκρίσιμους. Ισως και γι αυτό να έχει λίγο καλύτερο κοντράστ ο pentax.
fotodektis έγραψε:

Δηλαδή είναι λίγο να τον ευχαριστηθεί 10-15 χρόνια? Μέχρι τότε μπορεί να χρειαστεί επαλουμινωση το κάτοπτρο. Ο nagler θα τον νοιάξει? Να χάσει τόσα χρόνια το παραπάνω πεδίο που δίνει ο 31mm? Και στο κάτω κάτω πόσο φωτεινότητα θα χάσει αν κλείσει λίγο το μάτι? Μέχρι να καταλάβει διαφορά θα έχει περάσει τα 50. Οφθαλμίατρος μου τα έχει πει που με έχει μετρήσει και μια χαρά είμαι στα 46 μου. Νεότατος είσαι φίλε πάρε τον 31mm. Δηλαδή ποιος θα τον πάρει ο πιτσιρικάς που δεν έχει τα χρήματα?

fotodektisOnline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/05/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 9:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Παναγιώτη,διαβάζοντας αυτά που γράφεις καταλαβαίνω ότι δεν έχεις κάνει συγκριτικό τεστ μεταξύ των pentax και nagler!Για να γίνει ένα τέτοιο τεστ πρέπει να τους έχεις ταυτόχρονα και με τις ίδιες συνθήκες διαύγειας και seeing,και σε βάθος χρόνου!Δηλ.να έχεις επαναλάβει τις παρατηρήσεις πολλές φορές!
Και βέβαια μια βραδιά δεν φτάνει δυστυχώς!Χρειάζεται πειθαρχία στην εξέταση και περιορισμός σκληρός θα ελεγα-δεν γίνεται αλλιως-της υποκειμενικής αντίληψης που εύκολα προκύπτει σε όλους μας από διαθέσεις,συναισθηματισμούς,και μη συστηματική εξέταση των πραγμάτων!
Γι'αυτό επιμένω-οπως γίνεται και σε κάθε αποτελεσματική παρατηρησιακη και πειραματική διαδικασια από την επιστημη-στην επαναληψη των μετρησεων-παρατηρησεων,διαφορετικά,το ξανατονιζω,δημιουργούνται σε όλους μας ασαφείς και λαθεμένες αντιλήψεις...
Δυστυχώς στα αστρονομικά οπτικά δεν έχω δει ακόμα τουλάχιστον,πραγματικές μετρήσεις σε αυστηρά ελεγμένο εργαστηριακό περιβάλλον,και αποτύπωση των αποτελεσμάτων σε διαγράμματα και γραφικές απεικονίσεις.Οπως γίνεται και στους φωτογραφικούς φακούς!
Θα ψάξω στην βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου σε τεύχη του Sky and Telescope,μήπως βρω εργαστηριακές μελέτες για διάφορους φακούς,αν βρω...
Εμένα μου πήρε πάρα πολύ καιρό προσεκτικής παρατήρησης,συγκριτικής,με τους φακούς που ήθελα να μετρήσω την απόδοση τους (παρατηρησιακα αλλά πειθαρχημένα),να εναλλάσονται μεταξύ τους ξανά και ξανά!Μετά από αρκετούς μήνες άρχισα να βγάζω ασφαλή συμπερασματα,και να σιγουρευτώ μετά από χρόνια,ότι διάφορες γνώμες που διάβαζα πριν,ήταν ουσιαστικα αβάσιμες,και οτι καλλιεργούνταν μύθοι για εξωτικές αποδόσεις φακών!
Είναι πεποίθηση και άλλων έμπειρων παρατηρητών,ότι οι διαφορές ειδικά στην οξύτητα των φακών σε κοινά τηλεσκόπια,είναι ελάχιστα παρατηρησιμες!Σε άλλα χαρακτηριστικά,ναι υπάρχουν διαφορες,τα έχω εξηγήσει!Και πάντα ισχύει ότι το τελικό αποτέλεσμα στα μάτια μας της απόδοσης ενός οπτικού,είναι αποτέλεσμα σ υ ν ε ρ γ α σ ι α ς φακου-τηλεκοπιου σε συγκεκριμένες συνθήκες διαύγειας και seeing!
Και το θεμα που ανακύπτει είναι αγόρασαμε έναν ακριβό φακό,γιατί άκουσαμε φήμες και ενθουσιώδη σχόλια,βασισμένα σε οτιδήποτε άλλο εκτός από ακριβείς μετρήσεις,αλλά και συνεργασίας αυτών των φακών με διαφορετικά τηλεσκόπια από τα δικά μας...
Στο βάθος κρύβονται συναισθήματα,ψυχολογικές ανάγκες,shopping
therapy...Εντάξει οποιος έχει λεφτά για ξοδεμα,δικαίωμα του....
Αν όμως κάποιος έχει σύνεση στη διαχείριση των οικονομικών του,θα πρέπει να ψάχνει τα πράγματα σε βάθος,αλλιώς κάνει άσκοπες σπατάλες,μόνο με ψυχολογικό όφελος και αυτό μικρής διάρκειας...
Όσο για το μέγεθος της κόρης του ματιού,αυτό μετριέται με "κορομετρο",και βέβαια πριν δώσει ο φίλος μας 700-800€ για τον Nagler 31mm,γιατί μεταχειρισμένο μάλλον δεν θα τον βρει ευκολα,επιβάλλεται να μετρήσει την κόρη του ματιού του,γιατί τα μάτια διαφέρουν σημαντικά από άνθρωπο σε ανθρωπο,όπως και η γήρανση τους ακολουθεί διαφορετικούς ρυθμους!Κάτι που ισχύει για εμάς δεν σημαίνει ότι ισχύει και σε άλλους!
Φιλικα-Κωστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
GLOffline
Αστρομανιακός
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/05/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 12:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φιλε Κωστα και φιλε Παναγιωτη καταρχην σας ευχαριστω για τις ομορφες συζητησεις σας. Εγω αυτο που θελω ειναι να αξιοποιησω το τηλεσκοπιο σε συνδιασμο με καλους φακους. Τον 7αρη nagler τον εχω. Μετα απο καποιες παρατηρησεις θα εχω μια εικονα στο μυαλο μου. Θα εχω στο νου μου σε καποια εξορμιση να κοιταξω με 5αρη nagler και αντιστοιχους μικρους pentax xw. Πιστευω να δω διαφορες και μετα να ειμαι σε θεση να αποφασισω για το ποιον κανει καλυτερα στο ματι μου.

Οσο για τους μεγαλους φακους σιγουρα ο 35αρης Panoptic δεν νομιζω να κανει οπως γραψατε σε προηγουμενο post λογω exit pupil. Βεβαια τον φακο θα τον αλλαξω μετα την αγορα του τηλεσκοπιου οπότε θα τον δοκιμασω σε παρατηρηση ετσι για την εμπειρια. Απο εκει και περα θα κοιταξω τι ειναι καλυτερο για σωστη παρατηρηση και μετα την τσεπη. Εαν τελικα ο 31 nagler ειναι ο φακος που θα μου δωσει καλυτερες εικονες με διαφορα απο τους αλλους τοτε θα καταληξω σε αυτον.

View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Προσοφθάλμιοι φακοί Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 1 από 3

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης