AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - premium dob κατασκευαστές από Ευρωπη
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
premium dob κατασκευαστές από Ευρωπη
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
quarckOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 19 Ιούν 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 67
Τόπος: Αθήνα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/05/2019, ημέρα Κυριακή και ώρα 22:49    Θέμα δημοσίευσης: premium dob κατασκευαστές από Ευρωπη Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σας,
τελευταία κάνω μια έρευνα αγοράς για μεγάλο dob, προσανατολίζομαι σε 20"-22" περισσότερο σε Ευρωπαίους κατασκευαστές που διαθέτουν κόμπακτ συστήματα με γρήγορο εστακό λόγο. Ως τώρα έχω βρει τους εξής:
- taurustelescopes.com Πολωνία
- sumerian optics www.sumerianoptics.com Ολλανδία (αν και δύσκολα θα κατέβω στις 16")
- David Lukehurst www.dobsonians.co.uk Αγγλία
- www.Skyvision.fr Γαλλία (σχετικά απλησίαστα)
- www.reginato.it (απλησίαστα αλλά ρίχτε μια ματιά έτσι από περιέργεια... ακολουθεί το δικό του δρόμο)

Aν κάποιος γνωρίζει άλλους κατασκευαστές, παρακαλώ στείλτε links.
Επίσης οποιοδήποτε σχόλιο από ιδία εμπειρία ή από φίλο για όποιον από τους παραπάνω, καλοδεχούμενο (εξαιρούνται οι δυο τελευταίοι κατασκευαστές που φαίνεται ότι φτιάχνουν κορυφαίας ποιότητας συστήματα). Πχ όταν βλέπω συστήματα με τριπλή στήριξη των trusses αντί για τετραπλή (πχ τα Taurus) ανησυχώ αν θα κρατάνε καλά το collimation.

Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
konstasdOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 10 Απρ 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 28
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/05/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 0:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολύ ενδιαφέρον νήμα... Ελπίζω να μαζευτούν πολύτιμες πληροφορίες από όποιον έχει να μοιραστεί και να το συμβουλευτουμε κάποιοι τωρα/ κάποιοι μελλοντικά Wink
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
tastroOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 23 Μαϊ 2018
Σύνολο δημοσιεύσεων: 94
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/05/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 0:22    Θέμα δημοσίευσης: Re: premium dob κατασκευαστές από Ευρωπη Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

quarck έγραψε:
Γεια σας,
τελευταία κάνω μια έρευνα αγοράς για μεγάλο dob, προσανατολίζομαι σε 20"-22" περισσότερο σε Ευρωπαίους κατασκευαστές που διαθέτουν κόμπακτ συστήματα με γρήγορο εστακό λόγο. Ως τώρα έχω βρει τους εξής:
- taurustelescopes.com Πολωνία
- sumerian optics www.sumerianoptics.com Ολλανδία (αν και δύσκολα θα κατέβω στις 16")
- David Lukehurst www.dobsonians.co.uk Αγγλία
- www.Skyvision.fr Γαλλία (σχετικά απλησίαστα)
- www.reginato.it (απλησίαστα αλλά ρίχτε μια ματιά έτσι από περιέργεια... ακολουθεί το δικό του δρόμο)

Aν κάποιος γνωρίζει άλλους κατασκευαστές, παρακαλώ στείλτε links.
Επίσης οποιοδήποτε σχόλιο από ιδία εμπειρία ή από φίλο για όποιον από τους παραπάνω, καλοδεχούμενο (εξαιρούνται οι δυο τελευταίοι κατασκευαστές που φαίνεται ότι φτιάχνουν κορυφαίας ποιότητας συστήματα). Πχ όταν βλέπω συστήματα με τριπλή στήριξη των trusses αντί για τετραπλή (πχ τα Taurus) ανησυχώ αν θα κρατάνε καλά το collimation.

Ευχαριστώ.

o reginato δινει 23% "linear obstruction" με f3.1. Γιατί μου φαίνεται μικρό το νούμερο;

http://www.reginato.it/telescopes.htm
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 700
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/05/2019, ημέρα Τρίτη και ώρα 20:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα που ανοίχτηκε!Και εγώ ενδιαφέρομαι για αυτήν την κατηγορία,αλλά το κόστος και η ποιότητα κατασκευής,ιδιαίτερα η σταθερότητα των βάσεων στα βιομηχανικά-μαζικής παραγωγής με προβληματίζουν...
Πχ.τα επώνυμα και γνωστά για την ποιότητα των οπτικών τους και value for money SkyWatcher!Υπάρχουν τα Stargate Ultra Truss 18",και 20"που βγαίνουν και με σύστημα go-to.Υπάρχει κάποια σίγουρη πληροφορία για την ποιότητα των βάσεών τους?Οι τιμές σε σχέση με άλλα σε αυτές τις ίντσες,είναι αρκετά ελκυστικές.
Ευχαριστώ-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
tastroOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/05/2019, ημέρα Τρίτη και ώρα 20:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είχα δει παλιότερα κάποιαreview αν θυμάμαι καλά στο CN αλλά η ποιότητα θα έλεγα ήτα ν το λιγότερο αμφιλεγόμενη. Οι ιδιοκτήτες ναγκαστηκαν αν θυμάμαι καλά σε diy βελτιώσεις οι οποίες ξεπερνούσαν ένα απλό αρχάριο. Έχω βέβαια να τα κοιτάξω κάνα δυο χρόνια. Πιθανόν να έχουν αλλάξει ή βελτιωθεί. Ίσως ένα 16ιντσο είναι πιο "ασφαλής" λύση. Σε ένα όμως τόσο μεγάλο dob θα ήθελα να αντιληφθώ και τη λογική: γιατί μόνο Ευρωπαίους κατασκευαστές; Η μεταφορά φανταζομαι είτε από την Αγγλία είτε από Αμερική δεν αλλάζει πολλά πράγματα. Εξάλλου οι Αμερικάνοι έχουν μία τεράστια χώρα και το να πάει ένα τηλεσκόπιο από τη μία ακτή στην άλλη είναι σαν να περνάει τον Ατλαντικό. Μετά ένα θέμα είναι το τελωνείο. Σίγουρα εκεί βοηθά η ισοτιμία και οι τσιμπενες τιμές των Ευρωπαίων. Ποιοι άλλοι λόγοι μένουν; Και το λέω αυτό πάνω στη θεωρητική βάση ότι τηλεσκόπιο και καθρέφτης θα μπορούσαν να αγοραστούν ξεχωριστά. Η να συμπεριληφθούν και άλλοι κατασκευαστές γνωστοί για την ποιότητα τους όπως η obsession.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
filiatraOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Οκτ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2591
Τόπος: Φιλιατρά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/05/2019, ημέρα Τρίτη και ώρα 23:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ θα σταθώ και στην πλατφόρμα που φτιάχνει εδώ. https://www.sumerianoptics.com/Prices
Μόνο 325€ και αντέχει 40 κιλά. Με μία μπαταρία 9v λειτουργεί 40 ώρες. Τέτοια τιμή δεν νομίζω να παίζει αλλού.

tastroOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/05/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 11:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απαντώντας στην αρχική ερώτηση βρήκα αυτό:
https://www.bresser.de/en/Astronomy/EXPLORE-SCIENTIFIC-Ultra-Light-20-Dobson-500mm-f-3-6-GENERATION-II.html
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/05/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 17:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε tastro ευχαριστώ για την απάντησή σου!
Πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση το ES 20",f/3.6,με ύψος προσοφθάλμιου στο ζενίθ μόνο 1.63m!!Και την ευκολία στην ευθυγράμμιση!Βέβαια σε αυτά τα ultra truss dobs με προβληματίζει η μεγάλη αναγκαστικά επιφάνεια του δευτερεύοντος κατόπτρου,που σημαίνει μεγαλύτερη κεντρική παρεμπόδιση και φαινόμενα περίθλασης...
Τα σχετικά κοντά dob πάντως σε αυτές τις ίντσες,είναι η τάση που φαίνεται να κερδίζει έδαφος,γιατί είναι δύσκολο να παρατηρείς σκαρφαλώνοντας σε σκάλα...
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
tastroOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/05/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 20:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μια φορά, είχα μία κοπέλα που ήταν σε όλα τέλεια!!! Μόνο που δεν ήταν μοντέλο σε ομορφιά. Ήταν απλώς εμφανίσιμη. Προτίμησα όλα τα άλλα προτερήματα παρά μία πολύ όμορφη χωρίς οκ όλο αυτό το"πακέτο".

Ελπίζω κάπου αυτή η ιστορία να βοηθάει.......
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
filiatraOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Οκτ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2591
Τόπος: Φιλιατρά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/05/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 21:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κ'ωστα πάντα κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις δεν γίνεται αλλιώς. Και κοντό και μικρή παρεμπόδιση και χωρίς κόμη δεν γίνεται. Για τα ΕS όχι πως έχω γνώμη αλλά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα. Εχει κανείς TS να μας φωτίσει?

Έχει επεξεργασθεί από τον/την filiatra στις 31/05/2019, ημέρα Παρασκευή και ώρα 2:06, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/05/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 21:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά συμφωνώ απολύτως σε αυτά που λέτε!
Το θέμα βέβαια είναι τί είναι πιο σημαντικό...Να κερδίσω σε ύψος (20-40cm) θυσιάζοντας όμως την κεντρική παρεμπόδιση και την ποιότητα της εικόνας,ή να κερδίσω το δεύτερο και να ανέβω σε μια χαμηλή σκάλα,διαμορφώνοντας την ώστε να κάθομαι?
Εγώ θα προτιμήσω το δεύτερο,αλλά με υπολογισμένους τους παραπάνω παράγοντες,οπότε θέλει ψάξιμο περαιτέρω,γιατί υπάρχουν και σημαντικές διαφορές στις τιμές σε αυτήν την κατηγορία για τις ίδιες ίντσες!
Παναγιώτη για την TS ή για την ES δεν έχεις ακούσει καλά λόγια?
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
tastroOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/05/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 22:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μήπως πρώτα θα έπρεπε να φτιάξεις και να δοκιμάσεις με προσομειωση αυτή την κατασκευή για μία σαιζόν; Εγώ προσωπικά θα προκύψουν λίγο χειρότερη ποιότητα αλλά την ευκολία του χαμηλού ύψους. Σε αυτό το σημείο να προσθέσω ότι ψαχνωντας εκατοντάδες ώρες τοCN, είδα ότι πολλοί Αμερικανοί θέλησαν να κατέβουν από τη σκάλα. Ειδικά στην περίπτωση σου Κώστα δεν γνωρίζω όλες τις δυσκολίες. Το λέω αυτό γιατί έχεις γράψει ότι μένεις ώρα στο στόχο. Επομενως όλα αυτά θα πρέπει να συνυπολογιστούν. Αν και το κυριότερο είναι η δοκιμή.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
quarckOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 19 Ιούν 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 67
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/05/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 23:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

tastro έγραψε:
Είχα δει παλιότερα κάποιαreview αν θυμάμαι καλά στο CN αλλά η ποιότητα θα έλεγα ήτα ν το λιγότερο αμφιλεγόμενη. Οι ιδιοκτήτες ναγκαστηκαν αν θυμάμαι καλά σε diy βελτιώσεις οι οποίες ξεπερνούσαν ένα απλό αρχάριο. Έχω βέβαια να τα κοιτάξω κάνα δυο χρόνια. Πιθανόν να έχουν αλλάξει ή βελτιωθεί. Ίσως ένα 16ιντσο είναι πιο "ασφαλής" λύση. Σε ένα όμως τόσο μεγάλο dob θα ήθελα να αντιληφθώ και τη λογική: γιατί μόνο Ευρωπαίους κατασκευαστές; Η μεταφορά φανταζομαι είτε από την Αγγλία είτε από Αμερική δεν αλλάζει πολλά πράγματα. Εξάλλου οι Αμερικάνοι έχουν μία τεράστια χώρα και το να πάει ένα τηλεσκόπιο από τη μία ακτή στην άλλη είναι σαν να περνάει τον Ατλαντικό. Μετά ένα θέμα είναι το τελωνείο. Σίγουρα εκεί βοηθά η ισοτιμία και οι τσιμπενες τιμές των Ευρωπαίων. Ποιοι άλλοι λόγοι μένουν; Και το λέω αυτό πάνω στη θεωρητική βάση ότι τηλεσκόπιο και καθρέφτης θα μπορούσαν να αγοραστούν ξεχωριστά. Η να συμπεριληφθούν και άλλοι κατασκευαστές γνωστοί για την ποιότητα τους όπως η obsession.

Δεν έχω ψάξει διεξοδικά το θέμα αλλά στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια πλήρωνα τελωνείο ακόμα και για εξάρτημα κινητού που κόστιζε 40 ευρώ, τι τελωνείο άραγε να έχει ένα εξάρτημα που κοστίζει χιλιάδες ευρώ?
Ενώ αγορασμένο από EU δεν υπάρχει τελωνείο...

Παρεμπιπτόντως στις ΗΠΑ κυκλοφορούν και ανώτερα από τα obsession, λεφτά να ΄χεις να δίνεις...
Σκέφτομαι και τα hubble optics που τα έχει το astroshop και έχουν πολύ καλά οπτικά (όπως διαβάζω) όμως στο ψάξιμο έχω βρει παράπονα για την κίνησή τους. Νομίζω και για το UL18 της obsession έχω βρει παράπονα ότι δεν κρατάει collimation (κατά σύμπτωση έχει 3 ζεύγη trusses, όχι 4).

ΥΓ βρίσκομαι στο εξωτερικό (EU πάντως) και χτες που γύρισα από Αθήνα έφερα και τα προσοφθάλμιά μου και τρώγομαι για τηλεσκόπιο.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1099
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/05/2019, ημέρα Πέμπτη και ώρα 8:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

fotodektis έγραψε:
Παιδιά συμφωνώ απολύτως σε αυτά που λέτε!
Το θέμα βέβαια είναι τί είναι πιο σημαντικό...Να κερδίσω σε ύψος (20-40cm) θυσιάζοντας όμως την κεντρική παρεμπόδιση και την ποιότητα της εικόνας,ή να κερδίσω το δεύτερο και να ανέβω σε μια χαμηλή σκάλα,διαμορφώνοντας την ώστε να κάθομαι?
Εγώ θα προτιμήσω το δεύτερο,αλλά με υπολογισμένους τους παραπάνω παράγοντες,οπότε θέλει ψάξιμο περαιτέρω,γιατί υπάρχουν και σημαντικές διαφορές στις τιμές σε αυτήν την κατηγορία για τις ίδιες ίντσες!
Παναγιώτη για την TS ή για την ES δεν έχεις ακούσει καλά λόγια?
Φιλικά-Κώστας

Το μειονέκτημα με τις σκάλες είναι απλώς ότι τις κουβαλάς. Είναι όμως η πιο παλιά λύση.
Συμβουλή.
Βάζουμε σκαλιά και στο δεξή και στο αριστερό μέρος, υπολογισμένα με τέτοιο τρόπο, ούτως ώστε όταν είναι ανοικτή να μας δίνει τις διπλάσιες θέσεις στο κάθισμα.
Σε αυτήν βλέπουμε και έναν επί πλέον ταμπλά. Το έφτιαξε η Γυναίκα μου. Γίνεται τραπεζάκι ιδανικό για τις εξορμήσεις μας!
Όπως βλέπεται και στην φωτογραφεία μου κάθομαι επάνω στην σκάλα.

IMG_9045 μα.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  243.39 KB
 Διαβάστηκε:  40 φορές

IMG_9045 μα.jpg

IMG_9046 μα.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  393.25 KB
 Διαβάστηκε:  40 φορές

IMG_9046 μα.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
tastroOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/05/2019, ημέρα Πέμπτη και ώρα 11:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

quarck έγραψε:

Δεν έχω ψάξει διεξοδικά το θέμα αλλά στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια πλήρωνα τελωνείο ακόμα και για εξάρτημα κινητού που κόστιζε 40 ευρώ, τι τελωνείο άραγε να έχει ένα εξάρτημα που κοστίζει χιλιάδες ευρώ?
Ενώ αγορασμένο από EU δεν υπάρχει τελωνείο...

Παρεμπιπτόντως στις ΗΠΑ κυκλοφορούν και ανώτερα από τα obsession, λεφτά να ΄χεις να δίνεις...
Σκέφτομαι και τα hubble optics που τα έχει το astroshop και έχουν πολύ καλά οπτικά (όπως διαβάζω) όμως στο ψάξιμο έχω βρει παράπονα για την κίνησή τους. Νομίζω και για το UL18 της obsession έχω βρει παράπονα ότι δεν κρατάει collimation (κατά σύμπτωση έχει 3 ζεύγη trusses, όχι 4).

ΥΓ βρίσκομαι στο εξωτερικό (EU πάντως) και χτες που γύρισα από Αθήνα έφερα και τα προσοφθάλμιά μου και τρώγομαι για τηλεσκόπιο.

Πριν 2 χρόνια είχα βρεθεί και εγώ σε ανάλογο δίλημμα.
Είχα σκεφτεί να αγοράσω κάτι που"θα μου μείνει" και το οποίο "δεν θα χρειαστεί να αναβαθμίσω".

Κοιτάζοντας 16-20 ιντσες κατέληξα στις 16. Ο πρώτος λόγος είναι διότι για να πάρω κάτι σημαντικά καλύτερο σε τάξη μεγέθους φωτεινότητας θα έπρεπε να κινηθώ στις 22-25 ιντσες. Εκεί τα μεγέθη βάρους και χρημάτων γίνονται απαγορευτικά, οπότε κατέληξα στις 16. Ο δεύτερος λόγος είναι ότι τα 16 άρια και πιο συγκεκριμένα οι καθρέπτες είναι mass produced. Κάτι το επιθυμητό για εμένα για λόγους που θα εξηγηθούν πιο κάτω. Τρίτος λόγος αυτό που ανέφερε ο Κώστα ς. Στο 16αρι θα πάω σε f4.5 για εμπορικό καθρέπτη η σε f4.0-4.3 εάν έκανα παραγγελία. Λιγότερα σφάλματα λοιπόν από ένα 20αρι f3.6. μπορεί να μην είναι τραγικές οι διαφορές αλλά στον 20αρι θεωρώ ότι το παρακορ είναι μονόδρομος, στο 16αρι ΜΠΟΡΕΊ και να το γλιτώσεις ανάλογα την περίπτωση. Εάν ο.χ. είναι καλός ο καθρέπτης και δεν είναι τραγικά τα πράγματα, εγώ είμαι ανεκτικός. Άλλος μπορεί να μην είναι. Το παρακορ δίνει αν θυμάμαι καλά ένα +15% σε εστιακό λόγο. Πέμπτος λόγος τα μικρότερα βάρη και μεγέθη. Έκτος λόγος ότι εάν δεν ήμουν ικανοποιημένος από τον καθρέπτη, θα μπορούσα μετά από κάποιο καιρό ή και αμέσως να παραγγείλω ένα καλό καθρέπτη απόorion optics η zambuto. Από τα 5-7 χιλιάρικα που θα μου κόστιζε το 20αρι, ένας κορυφαίος καθρέπτης, θεωρώ ότι θα ήταν αυτό που πραγματικά θα έκανε τη διαφορά. Έβδομος λόγος, ένα εμπορικό 16αρι έχει έτοιμο goto. Κάτι που στις 8 ή 10 ιντσες δεν το βλέπω σώνει και ντε απαραίτητο, σε ένα μεγάλο τηλεσκόπιο που μπορεί να δει χιλιάδες στόχους το θεωρώ απολύτως απαραίτητο. Όγδοος λόγος ότι έχω γνωστό ξυλουργό και μηχανουργό. Εάν είχα θέμα στη βάση, θα έπαιρνα τις τεκμηριωμένες βελτιώσεις που έχουν γίνει στα 12ινυσα και υπάρχουν εδώ στο φόρουμ χρόνια και θα τις εφάρμοζα στο 16αρι. Αλλά με go-to δεν γνωρίζω αν θα χρειαστεί κάτι τέτοιο. Αυτή τη στιγμή, το 16αρι goto έχει 3 χιλιάρικα που κοίταξα πρόχειρα στο αστροσοπ, ο καθρέπτηςorion optics ultra έχει 3300 μαζί με το δευτερεύον και ο ζαμπουτο γύρω στα 5-6. Στα 3 λοιπόν παίρνεις ένα ΠΛΉΡΕΣ πακέτο και από εκεί και πέρα βλεποντας και κάνοντας. Προσωπικά θα πούλαγα 1000 ευρώ το σετ του μαμάskywatcher, θα έπαιρνα το σετ τηςorion. Μετά θα σκεφτόμουν το 2ιντσο διοφθαλμιο απόsiebert optics. 7χιλ όλα μαζί. Ο λόγος που σταμάτησα να τα σκέφτομαι όλα αυτά (εκτός του χρηματικού) είναι ότι κατέληξα ότι αν γίνει κάτι, θα κατασκευάσω ένα 14ιντσο binoscope γιατί το ένα μάτι το βρίσκω σαν "φτωχό συγγενή" και κουραστικό (και λάθος εν γένει) για παρακολούθηση από μία ώρα και απάνω
Αυτά από εμένα!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 1 από 4

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης