Jump to content

premium dob κατασκευαστές από Ευρωπη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

τελευταία κάνω μια έρευνα αγοράς για μεγάλο dob, προσανατολίζομαι σε 20"-22" περισσότερο σε Ευρωπαίους κατασκευαστές που διαθέτουν κόμπακτ συστήματα με γρήγορο εστακό λόγο. Ως τώρα έχω βρει τους εξής:

- taurustelescopes.com Πολωνία

- sumerian optics www.sumerianoptics.com Ολλανδία (αν και δύσκολα θα κατέβω στις 16")

- David Lukehurst www.dobsonians.co.uk Αγγλία

- www.Skyvision.fr Γαλλία (σχετικά απλησίαστα)

- www.reginato.it (απλησίαστα αλλά ρίχτε μια ματιά έτσι από περιέργεια... ακολουθεί το δικό του δρόμο)

 

Aν κάποιος γνωρίζει άλλους κατασκευαστές, παρακαλώ στείλτε links.

Επίσης οποιοδήποτε σχόλιο από ιδία εμπειρία ή από φίλο για όποιον από τους παραπάνω, καλοδεχούμενο (εξαιρούνται οι δυο τελευταίοι κατασκευαστές που φαίνεται ότι φτιάχνουν κορυφαίας ποιότητας συστήματα). Πχ όταν βλέπω συστήματα με τριπλή στήριξη των trusses αντί για τετραπλή (πχ τα Taurus) ανησυχώ αν θα κρατάνε καλά το collimation.

 

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ενδιαφέρον νήμα... Ελπίζω να μαζευτούν πολύτιμες πληροφορίες από όποιον έχει να μοιραστεί και να το συμβουλευτουμε κάποιοι τωρα/ κάποιοι μελλοντικά ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας,

τελευταία κάνω μια έρευνα αγοράς για μεγάλο dob, προσανατολίζομαι σε 20"-22" περισσότερο σε Ευρωπαίους κατασκευαστές που διαθέτουν κόμπακτ συστήματα με γρήγορο εστακό λόγο. Ως τώρα έχω βρει τους εξής:

- taurustelescopes.com Πολωνία

- sumerian optics www.sumerianoptics.com Ολλανδία (αν και δύσκολα θα κατέβω στις 16")

- David Lukehurst www.dobsonians.co.uk Αγγλία

- www.Skyvision.fr Γαλλία (σχετικά απλησίαστα)

- www.reginato.it (απλησίαστα αλλά ρίχτε μια ματιά έτσι από περιέργεια... ακολουθεί το δικό του δρόμο)

 

Aν κάποιος γνωρίζει άλλους κατασκευαστές, παρακαλώ στείλτε links.

Επίσης οποιοδήποτε σχόλιο από ιδία εμπειρία ή από φίλο για όποιον από τους παραπάνω, καλοδεχούμενο (εξαιρούνται οι δυο τελευταίοι κατασκευαστές που φαίνεται ότι φτιάχνουν κορυφαίας ποιότητας συστήματα). Πχ όταν βλέπω συστήματα με τριπλή στήριξη των trusses αντί για τετραπλή (πχ τα Taurus) ανησυχώ αν θα κρατάνε καλά το collimation.

 

Ευχαριστώ.

 

o reginato δινει 23% "linear obstruction" με f3.1. Γιατί μου φαίνεται μικρό το νούμερο;

 

http://www.reginato.it/telescopes.htm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα που ανοίχτηκε!Και εγώ ενδιαφέρομαι για αυτήν την κατηγορία,αλλά το κόστος και η ποιότητα κατασκευής,ιδιαίτερα η σταθερότητα των βάσεων στα βιομηχανικά-μαζικής παραγωγής με προβληματίζουν...

Πχ.τα επώνυμα και γνωστά για την ποιότητα των οπτικών τους και value for money SkyWatcher!Υπάρχουν τα Stargate Ultra Truss 18",και 20"που βγαίνουν και με σύστημα go-to.Υπάρχει κάποια σίγουρη πληροφορία για την ποιότητα των βάσεών τους?Οι τιμές σε σχέση με άλλα σε αυτές τις ίντσες,είναι αρκετά ελκυστικές.

Ευχαριστώ-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα δει παλιότερα κάποιαreview αν θυμάμαι καλά στο CN αλλά η ποιότητα θα έλεγα ήτα ν το λιγότερο αμφιλεγόμενη. Οι ιδιοκτήτες ναγκαστηκαν αν θυμάμαι καλά σε diy βελτιώσεις οι οποίες ξεπερνούσαν ένα απλό αρχάριο. Έχω βέβαια να τα κοιτάξω κάνα δυο χρόνια. Πιθανόν να έχουν αλλάξει ή βελτιωθεί. Ίσως ένα 16ιντσο είναι πιο "ασφαλής" λύση. Σε ένα όμως τόσο μεγάλο dob θα ήθελα να αντιληφθώ και τη λογική: γιατί μόνο Ευρωπαίους κατασκευαστές; Η μεταφορά φανταζομαι είτε από την Αγγλία είτε από Αμερική δεν αλλάζει πολλά πράγματα. Εξάλλου οι Αμερικάνοι έχουν μία τεράστια χώρα και το να πάει ένα τηλεσκόπιο από τη μία ακτή στην άλλη είναι σαν να περνάει τον Ατλαντικό. Μετά ένα θέμα είναι το τελωνείο. Σίγουρα εκεί βοηθά η ισοτιμία και οι τσιμπενες τιμές των Ευρωπαίων. Ποιοι άλλοι λόγοι μένουν; Και το λέω αυτό πάνω στη θεωρητική βάση ότι τηλεσκόπιο και καθρέφτης θα μπορούσαν να αγοραστούν ξεχωριστά. Η να συμπεριληφθούν και άλλοι κατασκευαστές γνωστοί για την ποιότητα τους όπως η obsession.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα σταθώ και στην πλατφόρμα που φτιάχνει εδώ. https://www.sumerianoptics.com/Prices

Μόνο 325€ και αντέχει 40 κιλά. Με μία μπαταρία 9v λειτουργεί 40 ώρες. Τέτοια τιμή δεν νομίζω να παίζει αλλού.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε tastro ευχαριστώ για την απάντησή σου!

Πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση το ES 20",f/3.6,με ύψος προσοφθάλμιου στο ζενίθ μόνο 1.63m!!Και την ευκολία στην ευθυγράμμιση!Βέβαια σε αυτά τα ultra truss dobs με προβληματίζει η μεγάλη αναγκαστικά επιφάνεια του δευτερεύοντος κατόπτρου,που σημαίνει μεγαλύτερη κεντρική παρεμπόδιση και φαινόμενα περίθλασης...

Τα σχετικά κοντά dob πάντως σε αυτές τις ίντσες,είναι η τάση που φαίνεται να κερδίζει έδαφος,γιατί είναι δύσκολο να παρατηρείς σκαρφαλώνοντας σε σκάλα...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια φορά, είχα μία κοπέλα που ήταν σε όλα τέλεια!!! Μόνο που δεν ήταν μοντέλο σε ομορφιά. Ήταν απλώς εμφανίσιμη. Προτίμησα όλα τα άλλα προτερήματα παρά μία πολύ όμορφη χωρίς οκ όλο αυτό το"πακέτο".

 

Ελπίζω κάπου αυτή η ιστορία να βοηθάει.......

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κ'ωστα πάντα κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις δεν γίνεται αλλιώς. Και κοντό και μικρή παρεμπόδιση και χωρίς κόμη δεν γίνεται. Για τα ΕS όχι πως έχω γνώμη αλλά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα. Εχει κανείς TS να μας φωτίσει?
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά συμφωνώ απολύτως σε αυτά που λέτε!

Το θέμα βέβαια είναι τί είναι πιο σημαντικό...Να κερδίσω σε ύψος (20-40cm) θυσιάζοντας όμως την κεντρική παρεμπόδιση και την ποιότητα της εικόνας,ή να κερδίσω το δεύτερο και να ανέβω σε μια χαμηλή σκάλα,διαμορφώνοντας την ώστε να κάθομαι?

Εγώ θα προτιμήσω το δεύτερο,αλλά με υπολογισμένους τους παραπάνω παράγοντες,οπότε θέλει ψάξιμο περαιτέρω,γιατί υπάρχουν και σημαντικές διαφορές στις τιμές σε αυτήν την κατηγορία για τις ίδιες ίντσες!

Παναγιώτη για την TS ή για την ES δεν έχεις ακούσει καλά λόγια?

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως πρώτα θα έπρεπε να φτιάξεις και να δοκιμάσεις με προσομειωση αυτή την κατασκευή για μία σαιζόν; Εγώ προσωπικά θα προκύψουν λίγο χειρότερη ποιότητα αλλά την ευκολία του χαμηλού ύψους. Σε αυτό το σημείο να προσθέσω ότι ψαχνωντας εκατοντάδες ώρες τοCN, είδα ότι πολλοί Αμερικανοί θέλησαν να κατέβουν από τη σκάλα. Ειδικά στην περίπτωση σου Κώστα δεν γνωρίζω όλες τις δυσκολίες. Το λέω αυτό γιατί έχεις γράψει ότι μένεις ώρα στο στόχο. Επομενως όλα αυτά θα πρέπει να συνυπολογιστούν. Αν και το κυριότερο είναι η δοκιμή.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα δει παλιότερα κάποιαreview αν θυμάμαι καλά στο CN αλλά η ποιότητα θα έλεγα ήτα ν το λιγότερο αμφιλεγόμενη. Οι ιδιοκτήτες ναγκαστηκαν αν θυμάμαι καλά σε diy βελτιώσεις οι οποίες ξεπερνούσαν ένα απλό αρχάριο. Έχω βέβαια να τα κοιτάξω κάνα δυο χρόνια. Πιθανόν να έχουν αλλάξει ή βελτιωθεί. Ίσως ένα 16ιντσο είναι πιο "ασφαλής" λύση. Σε ένα όμως τόσο μεγάλο dob θα ήθελα να αντιληφθώ και τη λογική: γιατί μόνο Ευρωπαίους κατασκευαστές; Η μεταφορά φανταζομαι είτε από την Αγγλία είτε από Αμερική δεν αλλάζει πολλά πράγματα. Εξάλλου οι Αμερικάνοι έχουν μία τεράστια χώρα και το να πάει ένα τηλεσκόπιο από τη μία ακτή στην άλλη είναι σαν να περνάει τον Ατλαντικό. Μετά ένα θέμα είναι το τελωνείο. Σίγουρα εκεί βοηθά η ισοτιμία και οι τσιμπενες τιμές των Ευρωπαίων. Ποιοι άλλοι λόγοι μένουν; Και το λέω αυτό πάνω στη θεωρητική βάση ότι τηλεσκόπιο και καθρέφτης θα μπορούσαν να αγοραστούν ξεχωριστά. Η να συμπεριληφθούν και άλλοι κατασκευαστές γνωστοί για την ποιότητα τους όπως η obsession.

 

Δεν έχω ψάξει διεξοδικά το θέμα αλλά στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια πλήρωνα τελωνείο ακόμα και για εξάρτημα κινητού που κόστιζε 40 ευρώ, τι τελωνείο άραγε να έχει ένα εξάρτημα που κοστίζει χιλιάδες ευρώ?

Ενώ αγορασμένο από EU δεν υπάρχει τελωνείο...

 

Παρεμπιπτόντως στις ΗΠΑ κυκλοφορούν και ανώτερα από τα obsession, λεφτά να ΄χεις να δίνεις...

Σκέφτομαι και τα hubble optics που τα έχει το astroshop και έχουν πολύ καλά οπτικά (όπως διαβάζω) όμως στο ψάξιμο έχω βρει παράπονα για την κίνησή τους. Νομίζω και για το UL18 της obsession έχω βρει παράπονα ότι δεν κρατάει collimation (κατά σύμπτωση έχει 3 ζεύγη trusses, όχι 4).

 

ΥΓ βρίσκομαι στο εξωτερικό (EU πάντως) και χτες που γύρισα από Αθήνα έφερα και τα προσοφθάλμιά μου και τρώγομαι για τηλεσκόπιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά συμφωνώ απολύτως σε αυτά που λέτε!

Το θέμα βέβαια είναι τί είναι πιο σημαντικό...Να κερδίσω σε ύψος (20-40cm) θυσιάζοντας όμως την κεντρική παρεμπόδιση και την ποιότητα της εικόνας,ή να κερδίσω το δεύτερο και να ανέβω σε μια χαμηλή σκάλα,διαμορφώνοντας την ώστε να κάθομαι?

Εγώ θα προτιμήσω το δεύτερο,αλλά με υπολογισμένους τους παραπάνω παράγοντες,οπότε θέλει ψάξιμο περαιτέρω,γιατί υπάρχουν και σημαντικές διαφορές στις τιμές σε αυτήν την κατηγορία για τις ίδιες ίντσες!

Παναγιώτη για την TS ή για την ES δεν έχεις ακούσει καλά λόγια?

Φιλικά-Κώστας

 

Το μειονέκτημα με τις σκάλες είναι απλώς ότι τις κουβαλάς. Είναι όμως η πιο παλιά λύση.

Συμβουλή.

Βάζουμε σκαλιά και στο δεξή και στο αριστερό μέρος, υπολογισμένα με τέτοιο τρόπο, ούτως ώστε όταν είναι ανοικτή να μας δίνει τις διπλάσιες θέσεις στο κάθισμα.

Σε αυτήν βλέπουμε και έναν επί πλέον ταμπλά. Το έφτιαξε η Γυναίκα μου. Γίνεται τραπεζάκι ιδανικό για τις εξορμήσεις μας!

Όπως βλέπεται και στην φωτογραφεία μου κάθομαι επάνω στην σκάλα.

1339659974_IMG_9045.thumb.jpg.d672c745763c11e6cbf98796e1da76b8.jpg

1169952951_IMG_9046.thumb.jpg.6d9017b18a8562f58c21b95d467881b1.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω ψάξει διεξοδικά το θέμα αλλά στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια πλήρωνα τελωνείο ακόμα και για εξάρτημα κινητού που κόστιζε 40 ευρώ, τι τελωνείο άραγε να έχει ένα εξάρτημα που κοστίζει χιλιάδες ευρώ?

Ενώ αγορασμένο από EU δεν υπάρχει τελωνείο...

 

Παρεμπιπτόντως στις ΗΠΑ κυκλοφορούν και ανώτερα από τα obsession, λεφτά να ΄χεις να δίνεις...

Σκέφτομαι και τα hubble optics που τα έχει το astroshop και έχουν πολύ καλά οπτικά (όπως διαβάζω) όμως στο ψάξιμο έχω βρει παράπονα για την κίνησή τους. Νομίζω και για το UL18 της obsession έχω βρει παράπονα ότι δεν κρατάει collimation (κατά σύμπτωση έχει 3 ζεύγη trusses, όχι 4).

 

ΥΓ βρίσκομαι στο εξωτερικό (EU πάντως) και χτες που γύρισα από Αθήνα έφερα και τα προσοφθάλμιά μου και τρώγομαι για τηλεσκόπιο.

 

Πριν 2 χρόνια είχα βρεθεί και εγώ σε ανάλογο δίλημμα.

Είχα σκεφτεί να αγοράσω κάτι που"θα μου μείνει" και το οποίο "δεν θα χρειαστεί να αναβαθμίσω".

 

Κοιτάζοντας 16-20 ιντσες κατέληξα στις 16. Ο πρώτος λόγος είναι διότι για να πάρω κάτι σημαντικά καλύτερο σε τάξη μεγέθους φωτεινότητας θα έπρεπε να κινηθώ στις 22-25 ιντσες. Εκεί τα μεγέθη βάρους και χρημάτων γίνονται απαγορευτικά, οπότε κατέληξα στις 16. Ο δεύτερος λόγος είναι ότι τα 16 άρια και πιο συγκεκριμένα οι καθρέπτες είναι mass produced. Κάτι το επιθυμητό για εμένα για λόγους που θα εξηγηθούν πιο κάτω. Τρίτος λόγος αυτό που ανέφερε ο Κώστα ς. Στο 16αρι θα πάω σε f4.5 για εμπορικό καθρέπτη η σε f4.0-4.3 εάν έκανα παραγγελία. Λιγότερα σφάλματα λοιπόν από ένα 20αρι f3.6. μπορεί να μην είναι τραγικές οι διαφορές αλλά στον 20αρι θεωρώ ότι το παρακορ είναι μονόδρομος, στο 16αρι ΜΠΟΡΕΊ και να το γλιτώσεις ανάλογα την περίπτωση. Εάν ο.χ. είναι καλός ο καθρέπτης και δεν είναι τραγικά τα πράγματα, εγώ είμαι ανεκτικός. Άλλος μπορεί να μην είναι. Το παρακορ δίνει αν θυμάμαι καλά ένα +15% σε εστιακό λόγο. Πέμπτος λόγος τα μικρότερα βάρη και μεγέθη. Έκτος λόγος ότι εάν δεν ήμουν ικανοποιημένος από τον καθρέπτη, θα μπορούσα μετά από κάποιο καιρό ή και αμέσως να παραγγείλω ένα καλό καθρέπτη απόorion optics η zambuto. Από τα 5-7 χιλιάρικα που θα μου κόστιζε το 20αρι, ένας κορυφαίος καθρέπτης, θεωρώ ότι θα ήταν αυτό που πραγματικά θα έκανε τη διαφορά. Έβδομος λόγος, ένα εμπορικό 16αρι έχει έτοιμο goto. Κάτι που στις 8 ή 10 ιντσες δεν το βλέπω σώνει και ντε απαραίτητο, σε ένα μεγάλο τηλεσκόπιο που μπορεί να δει χιλιάδες στόχους το θεωρώ απολύτως απαραίτητο. Όγδοος λόγος ότι έχω γνωστό ξυλουργό και μηχανουργό. Εάν είχα θέμα στη βάση, θα έπαιρνα τις τεκμηριωμένες βελτιώσεις που έχουν γίνει στα 12ινυσα και υπάρχουν εδώ στο φόρουμ χρόνια και θα τις εφάρμοζα στο 16αρι. Αλλά με go-to δεν γνωρίζω αν θα χρειαστεί κάτι τέτοιο. Αυτή τη στιγμή, το 16αρι goto έχει 3 χιλιάρικα που κοίταξα πρόχειρα στο αστροσοπ, ο καθρέπτηςorion optics ultra έχει 3300 μαζί με το δευτερεύον και ο ζαμπουτο γύρω στα 5-6. Στα 3 λοιπόν παίρνεις ένα ΠΛΉΡΕΣ πακέτο και από εκεί και πέρα βλεποντας και κάνοντας. Προσωπικά θα πούλαγα 1000 ευρώ το σετ του μαμάskywatcher, θα έπαιρνα το σετ τηςorion. Μετά θα σκεφτόμουν το 2ιντσο διοφθαλμιο απόsiebert optics. 7χιλ όλα μαζί. Ο λόγος που σταμάτησα να τα σκέφτομαι όλα αυτά (εκτός του χρηματικού) είναι ότι κατέληξα ότι αν γίνει κάτι, θα κατασκευάσω ένα 14ιντσο binoscope γιατί το ένα μάτι το βρίσκω σαν "φτωχό συγγενή" και κουραστικό (και λάθος εν γένει) για παρακολούθηση από μία ώρα και απάνω

Αυτά από εμένα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα βέβαια είναι τί είναι πιο σημαντικό...Να κερδίσω σε ύψος (20-40cm) θυσιάζοντας όμως την κεντρική παρεμπόδιση και την ποιότητα της εικόνας,ή να κερδίσω το δεύτερο και να ανέβω σε μια χαμηλή σκάλα,διαμορφώνοντας την ώστε να κάθομαι?

Εγώ θα προτιμήσω το δεύτερο,αλλά με υπολογισμένους τους παραπάνω παράγοντες,οπότε θέλει ψάξιμο περαιτέρω,γιατί υπάρχουν και σημαντικές διαφορές στις τιμές σε αυτήν την κατηγορία για τις ίδιες ίντσες!

Κώστα εγώ θα το ξανασκεφτόμουν αυτό. Επειδή κι εγώ στέκομαι πολύ ώρα σε ένα στόχο κι έχω χρησιμοποιήσει σκαλάκι, θα σου πρότεινα να ανεβάσεις κάπου το τηλεσκόπιο σου και να κάνεις λίγη ώρα παρατήρησης. Μην το αφήσεις έτσι. Αλήθεια για πόσο τις εκατό διαφορά κεντρική παρεμπόδιση μιλάμε σε ένα 20" f4,5 και ένα 3,6?

 

Παναγιώτη για την TS ή για την ES δεν έχεις ακούσει καλά λόγια?
Και για τις δύο :cheesy: :cheesy: :cheesy: Πέρα απ την πλάκα την es ήθελα να γράψω, το διόρθωσα. Να ξανατονίσω πως δεν έχω δει ποτέ από κοντά es ούτε το έχω ψάξει. Οτι έχω ακούσει προφορικά λέω. Μη σας πάρω στο λαιμό μου.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη συμφωνώ με όσα λες,και ευχαριστώ για τις επισημάνσεις σου,για το θέμα της σκάλας και για τη στάθμιση των υπέρ και κατά,στα διάφορα χαρακτηριστικά όπως η παρεμπόδιση και τα φαινόμενα περίθλασης και τα σοβαρά προβλήματα της παρατήρησης πάνω σε σκάλα!

Βέβαια για να αναφέρω και την πρόταση του Γιάννη,για τροποποιημένη σκάλα,εννοείται ότι δεν θα ανεβαίνω σε μια έστω χαμηλή σκάλα,για να παρατηρώ όρθιος...Θα κάνω μια τροποποίηση-προσθήκη ώστε να κάθομαι με ασφάλεια και άνεση.Δεν γίνεται στα όρθια αποδοτική παρατήρηση,ιδιαίτερα όταν υπάρχουν και θέματα μέσης!Με τέτοιες συνθήκες,εύκολα κάποιος παραιτείται από μια προβληματική κατάσταση...

Εξάλλου το κόστος αυτών των τηλεσκοπίων είναι αρκετών χιλιάδων ευρώ,οπότε θέλει πολύ μελέτη τέτοια αγορά,και είναι ωραίο και χρήσιμο που άνοιξε αυτό το θέμα συζήτησης για να διατυπωθούν ενδιαφέρουσες απόψεις!

Τα ES πάντως έχουν από τις 16" και πάνω (σε λιγότερες ίντσες δεν ξέρω) στην σχεδίαση ultra truss dob,μια ιδιαίτερη ευκολία να γίνεται ευθυγράμμιση και του πρωτεύοντος,από την θέση παρατήρησης (εστιαστής-δευτερεύον).Περισσότερα δεν γνωρίζω,αλλά είναι σοβαρό πλεονέκτημα για κάποιον που είναι μόνος του!

Σε αυτές τις σχεδιάσεις,από την στιγμή που συναρμολογείται το τηλεσκόπιο από την αρχή,χρειάζεται και ευθυγράμμιση υποχρεωτικά κάθε φορά πριν την παρατήρηση....και για να γίνει γρήγορα και σωστά σε αυτές τις διαστάσεις θέλει δύο άτομα,οπότε η ES εδώ έχει ένα σοβαρό πλεονέκτημα.

Για οπτικά και ποιότητα κατασκευής δεν γνωρίζω,τα ψάχνω.

Εύχομαι να συνεχιστεί η κουβέντα,γιατί εδώ στην Ελλάδα,λίγοι ασχολούνται με τηλεσκόπια άνω των 16".Δεν είμαστε Η.Π.Α,τί να κάνουμε! :)

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι το έχω δει το σύστημα τους σε βιντεάκι και είναι βολικό. Και αυτή είναι η δεύτερη γενιά. Διορθωμένη όπως λέει η es.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, αυτό που λες για τη θέση (στην κορυφή ή τέλος πάντων σε ψηλό σημείο) το είχα σκεφτεί αρκετά παλιά.

Το εγκατέλειψα σαν κατασκευή συνολικά γιατί έχει αρκετά τεχνικά θέματα (για τη δική μου περίπτωση μιλάω μόνο). Ένα θέμα είναι ότι όταν θα πρόκειται να αλλάξω στόχο, θα πρέπει να την αλλάξω θέση. Άλλο ένα θέμα είναι ότι και στον ίδιο στόχο, ή στο ίδιο κομμάτι του ουρανού, μετά από κάποια ώρα θα έχει γυρίσει γωνία το τηλεσκόπιο. Για αυτό είχα σκεφτεί να βάλω μία μικρή ράγα σε ένα πιο φαρδύ τελικό σκαλοπάτι και να κουνηθεί η ράγα ώστε να ακολουθήσω τον ουρανό. Αυτό όμως το έκανε ακόμα πιο βαρύ και περίπλοκο. Τέλος, το επιπρόσθετο βάρος, όγκος στο αμάξι, κουβαλημα, στήσιμο/ξεστησιμο μαζί με ένα μεγάλο τηλεσκόπιομε έκαναν να σκέφτομαι μία καρέκλα σκηνοθέτη και ένα c14xlt και το κεφάλι μου ήσυχο. Θα έφτιαχνα και μία dobsonian βάση, θα έβαζα και ένα binoviewer και θα είχα το πιο άνετο set-up για ώρες παρατήρησης, χωρίς κουβαληματα, χωρίς να προβληματίζομαι για μέση/γόνατα/σβέρκο και σχεδόν grab and go με μόλις 3 αντικείμενα για κουβαλημα (2 η βάση max 10 κιλά έκαστο και 1 το τηλεσκόπιο στα 21 κιλά). Αν και τώρα με ελκύει ιδιαίτερα η κατασκευή ενός binoscope, αυτό το set-up το θεωρώ ότι πιο σωστό για τον τρόπο με τον οποίο βλέπω το χόμπι. Το θέλω να είναι άνετο, εύκολο, λειτουργικό, με δυνατότητα μεταφοράς μέχρι 3 ατόμων+ το τηλεσκόπιο και πάνω απ'όλα γρήγορο ακόμα και για ένα άτομο με μόλις μία ώρα παρατήρησης. Θεωρώ επίσης ότι με αυτό τον τρόπο, θα βγαίνω πολύ περισσότερες φορές από ότι με ένα set-up που απαιτεί 15+ λεπτά στήσιμο και άλλο τόσο ξεστησιμο. Για εμένα, 3-4 λεπτά στήσιμο είναι το μέγιστο που επιθυμώ για παρατήρηση μιας-μιαμιση ώρας (και ταξίδι εκτός Αθήνας άλλη μια ώρα πηγαινε/έλα. Το σύνολο δυόμιση με τρεις ώρες ώστε ακόμα και μετά τη δουλειά να μπορεί κάποιος να εξασκήσει το χόμπι σε ένα σκοτεινό ουρανό πολλές φορές το χρόνο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε tastro λογικός ο προβληματισμός σου!Βέβαια ο καθένας μας έχει τις ιδιαιτερότητές του!

Εγώ θα παρατηρώ από την ταράτσα μου,και η σκάλα-κάθισμα θα φυλάσσεται σε χώρο δίπλα σχεδόν στο σημείο παρατήρησης,οπότε δεν έχω θέμα με τον μπελά στην μεταφορά και στο στήσιμο.Επίσης ειδικές ρόδες (τις έχω ήδη) που αντέχουν μεγάλο βάρος στα πόδια της σκάλας (και με φρένο βέβαια),με κατάλληλη γωνία μπορούν να δώσουν στην κατασκευή ημικυκλική τροχιά, τέτοια ώστε να ακολουθεί (χειροκίνητα ή ποδοκίνητα) ακριβώς την περιστροφή κατά το αζιμούθιο του τηλεσκοπίου.

Όταν παρατηρώ κάθομαι πάντα σε κοινή καρέκλα και η μετακίνησή της,ακολουθώντας την αζιμουθιακή περιστροφή του dob τηλεσκοπίου μου ουδέποτε ήταν πρόβλημα,μια μικρή αλλαγή κάθε μία ώρα δεν με απασχολεί προσωπικά.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τότε αυτή είναι μια ιδανική περίπτωση!!!

Ίσως το μόνο που θα μένει μετά, θα είναι μία κατασκευή ενός θόλου για προστασία από τις καιρικές συνθήκες και τη σκόνη!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς το σπίτι δεν είναι δικό μου ώστε να προχωρήσω σε τέτοια κατασκευή!

Μια σκάλα μόνο μπορώ να αποθηκεύσω...βέβαια όλα αυτά με την προοπτική της αγοράς ενός 20",που θα στοιχίσει τουλάχιστον 5000€....Μεγάλο το ποσό και αρκετό το ψάξιμο...Η σκάλα των 70-100€-συνολικό κόστος της κατασκευής-είναι το λιγότερο!

Αλλά δεν βιάζομαι ιδιαίτερα,το ψάχνω.

Η πιο οικονομική αγορά στις 18"-20",είναι τα SW Stargate,αλλά με προβλήματα στις βάσεις...Ίσως να βελτιωθούν στο άμεσο μέλλον,είναι άλλωστε σχετικά νέα προϊόντα!

Κοιτάζοντας και τις διεθνείς εξελίξεις,αν προχωρήσει το Brexit και επανέλθουμε σε τελωνεία και δασμούς,αποχαιρετάμε την αγγλική αγορά που είναι η πιο οικονομική σε αυτήν την κατηγορία,των μαζικής παραγωγής μεγάλων dob...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα στα πρακτικά μπορεί να μην τα καταφέρνω αλλά στα θεωρητικά ειμαι εκπαιδευμενος αρκετά. Με αφορμή το παρόν νήμα και όλη τη συζήτηση όπως εξελίχθηκε θα πρότεινα το εξής: Είτε να εξελιχθεί/μετονομαστεί το παρόν είτε να ανοίξει ένα καινούργιο νήμα του οποίου ο σκοπό ς θα είναι η παροχή κάθε δυνατής βοήθεια ς για την βέλτιστη επιλογή αγοράς τηλεσκοπίου από 16" και απάνω. Μπορεί φυσικά να γίνει στο απόλυτα συγχρονισμένο στο πνεύμα του παρόντος, δηλαδή με επιλογή μόνο από Ευρωπαίους κατασκευαστές ή μπορεί να διευρυνθεί και με καινούργιες επιλογές. Τι θα πρέπει να περιλαμβάνει; Θα πρέπει για αρχή να δηλώσουν με ένα ποστ όσοι ενδιαφέρονται ότι όντως μέσα στα επόμενα (π.χ.) 2 χρόνια επιθυμούν μια τέτοια αγορά. Θα δηλώσουν και για ποιο μοντέλο ενδιαφέρονται αν έχουν κάνει την έρευνα τους. Έπειτα, σε δεύτερη φάση, αφού μαζευτούν 3-5 τηλεσκόπια, μπορεί να γίνει η αναζήτηση από τους ενδιαφερόμενους για όλα τα ΠΡΟΒΛΉΜΑΤΑ που βρήκαν δημοσιευμένα από οποιαδήποτε πηγή. Όχι τα πλεονεκτήματα σε αυτή τη φάση. Στο τρίτο στάδιο, θα ζητηθεί η γνώμη από α) τεχνίτες αστρονόμους (και μη) πώς μπορούν να λυθούν αυτά τα τεχνικά προβλήματα, θα αναζητηθούν λύσεις από τα σάιτ του εξωτερικού αλλά και από μέλη που έχουν προβεί σε μετατροπές του τηλεσκοπίου τους

Έπειτα δίπλα από κάθε τηλεσκόπιο θα "σβήνεται" το πρόβλημα που λύθηκε. Μέσα σε 3-4 μήνες θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί αυτή η θεωρητική διαδικασία και να είναι γνωστό εκ των προτέρων που πονάει το κάθε τηλεσκόπιο και σε πιο βαθμό λύνονται τα προβλήματα του (και με ποια διαδικασία και κόστος). Τέλος, ο καθένας θα μπορεί να κάνει την επιλογή του. Εάν δε, στο τέλος αυτής της διαδικασίας, ο καθένας φροντίσει να δημοσιεύσει και την τελική επιλογή του, μπορεί να διαπιστωθεί ότι (παράδειγμα δίνω) 3 άτομα θέλουν το ίδιο τηλεσκόπιο. Τότε μπορούν να χτυπήσουν όλοι μαζί την ίδια πόρτα και να πάρουν και καλύτερη τιμή (γιατί όχι)

Εάν δε τα προβλήματα χρειάζονται π.χ. μηχανουργείο, θα πάρουν καλύτερη τιμή και εκεί (προφανώς).

 

 

Αυτά τα δίνω απλώς ως τροφή για σκέψη, όχι ως κάτι θέσφατο. Ελπίζω τα καλύτερα για τις επιλογές σας!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε tastro συμφωνώ στα όσα ενδιαφέροντα λες σε γενικές γραμμές!

Νομίζω ότι μια συλλογική προσπάθεια θα έχει σίγουρα όφελος!

Αλλά για το χρονοδιάγραμμα που θέτεις,για μένα τουλάχιστον είναι δύσκολο να το ακολουθήσω...Δεν μπορώ σε 2-3 χρόνια να θέσω έναν τέτοιο στόχο αγοράς αρκετών χιλιάδων ευρώ!Εξάλλου αυτή η κατηγορία των ultra truss dob μεγάλης διαμέτρου,εξελίσσεται και περιμένω βελτιώσεις ειδικά στις βάσεις των Skywatcher.

Εννοείται οτι η συλλογή και ανταλλαγή αξιόπιστων πληροφοριών θα πρέπει να γίνει!

Επίσης θα είναι μάλλον δύσκολο να βρεθούμε κάποιοι που θα κατασταλάξουμε στο ίδιο μοντέλο!Ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες και ιδιαιτερότητες,όπως το θέμα της σκάλας...

Φυσικά αν μπορούσαμε να κάνουμε μαζική παραγγελία για να πετύχουμε καλύτερη τιμή,αυτό θα ήταν εξαιρετικό!

Συνεχίζουμε την κουβέντα,και στην πορεία βλέπουμε τί θα προκύψει!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι γενικά είναι όπως είπα μία άσκηση επί χάρτου. Σε πρακτικό επίπεδο φτάνουμε εκεί όπου επιθυμεί και μπορεί ο καθένας. Συμβόλαια δεν υπογράφουμε, απλώς κινούμαστε συλλογικά προς μία ορισμένη κατεύθυνση και όπου μας βγάλει

Σίγουρα, μετά από ένα έτος, θα έχουμε φτάσει πολύ μακρύτερα απ'ότι αν κάναμε αυτή την προσπάθεια μόνοι μας. Έτσι όπως το βλέπω, το σίγουρο και πολύ πιο εύκολο είναι να στοχοποιηθουν τα τηλεσκόπια, να βρεθούν τα μειονέκτημα τά τους και να αναζητηθούν λύσεις σε μακροχρόνια βάση. Το θέμα της αγοράς, δες το σαν κερασάκι στην τούρτα. Μπορεί να γίνει και μπορεί να μην γίνει ποτέ. Δεν θα έχει τόσο πολύ σημασία, αφού θα έχει διευθετηθεί ένα πολύ σημαντικό θέμα, αυτό των μειωνεκτηματων των τηλεσκοπίων. Το τεράστιο κέρδος εδώ δεν αφορά την περίπτωση μας, αλλά ΚΑΙ την περίπτωση μας, αφού θα είναι ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ. Με αυτό τον τρόπο, εκατοντάδες, αν όχι χιλιάδες φίλοι, ακόμα και μετά από πολλά χρόνια, θα βρίσκουν λύσεις, ανεξάρτητα του τι τηλεσκόπιο έχουν αγοράσει. Αυτό είναι το πρίσμα μέσω του οποίου βλέπω αυτή την πρόταση.

 

Όπως πάντα ευελπιστώ για το καλύτερο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης