Jump to content

Skymax 127 gti wifi γνωμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους α ηθελα να μου δωσετε γνωμες για το skymax 127 gti wifi σκεφτομαι για την αγορα του μενω αθηνα επι των πκειστων οι παρατηρησεις θα ειναι καπου στην αθηνα σε σημεια οσο πιο σκοτεινα γινεται εχω ακουσει οτι ειναι περισσοτερο πλανητικο λογω κεγαλης εστιακης αποστασης αλλα θα ηθελα να παρω γνωμες πρωτα μδ δνδιαφερρι πολυ η φορητοτητα επισης θα ηθελα εκτος απο ηλιακο συστημα και καποια πραγματα βαθεως ουρανου εστω τα πιο λαμπρα ευχαριστω
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ξεχασα να πω οτι μονο goto θελω λογω του οτι δε μπορω να εχω διαθεσιμο πολυ χρονο για κυνηγι αντικειμενων με χαρτες και τα λοιπα οποτε με διευκολυνει να με οδηγει αυτο και να μενει στον στοχο
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε το 8" που έχεις και θέλεις να το πουλήσεις,είναι ασυγκρίτως καλύτερο όχι μόνο για βαθύ διάστημα γιατί έχει μεγαλύτερη φωτοσυλλεκτικότητα,αλλά και για πλανητική,γιατί έχει μεγαλύτερη διακριτική ικανότητα,που σημαίνει ότι βλέπεις περισσότερες λεπτομέρειες!

Μόνο μειονέκτημα σε σχέση με το Mak,είναι η φορητότητα...Και η σχέση τιμής προς απόδοση!Αν για σένα μετράει η φορητότητα πιο πολύ τότε σου κάνει και το Mak.

Μήπως όμως πρέπει να τα σκεφτείς όλα αυτά πολύ καλά,για να μην χάνεις χρήματα με το πούλα-αγόραζε?

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο αφορά για το χάσιμο χρόνου,που θα σε γλυτώσει το go-to,διάβασε και όσα γράψαμε στο επίκαιρο θέμα σχετικά με τα αστροάλματα και το go-to!

Ελπίζω να σκεφτείς προσεκτικά και να προβληματιστείς!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να το πάρεις Σάββα! Εξαιρετικά φορητό, όπως το θες, planet killer το mak, στήριξη που την δουλεύεις είτε alt-az ή σαν ισημερινή και ικανή διάμετρος για τα περισσότερα μεσσιε από σκοτεινό ουρανό. Και αν μετά από κάνα χρόνο σου λείψει ο βαθύς ουρανός, με μια μεταχειρισμένη asi224, ένα 0.5 reducer και ένα λαπτοπακι με το sharpcap θα έχεις ένα "φονέα γιγάντων", δες το νήμα βιντεοαστρονομια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το dobsonian 8" το εδωσα ψαχνω κατι πιο φορητο μιας κι ειμαι στην πολη και δεν εχω την τυχη να μαι σε σκοτεινους ουρανους τουλαχιστον πλανητικες παρατηρησεις θα μαρεσαν και βεβαια αν μπορεσω με το μακ καποια μεσσιε και αστρικα σμηνη που μαρεσουν ιδιαιτερως να τα δω πιστευω σε σκοτεινο ουρανου να μου δωσει αυτο που θελω βεβαια με προβληματιζει λιγακι το στενο πεδιο λογω f12 τι λετε;;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα πρέπει να κάνεις καλo alighment γιατι λόγω μικρού πεδίου ( μεγάλη εστιακη) μπορεί να μην βρίσκεις με επιτυχία τους στόχους ή να μην είναι ακριβως στο κέντρο. Θα σε βοηθήσει ένα προσοφθάλμιο με μικρή μεγάθυνση και μεγάλο φαινόμενο πεδίο.
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα πρέπει να κάνεις καλo alighment γιατι λόγω μικρού πεδίου ( μεγάλη εστιακη) μπορεί να μην βρίσκεις με επιτυχία τους στόχους ή να μην είναι ακριβως στο κέντρο. Θα σε βοηθήσει ένα προσοφθάλμιο με μικρή μεγάθυνση και μεγάλο φαινόμενο πεδίο.

 

Πρόβλημα που αντιμετώπιζα πάρα πολύ συχνά.Και το οποίο επiδεινώνεται από στόχο σε στόχο, μέχρι στο τέλος ο στόχος να μην είναι καν στο πεδίο σου. Με βοήθησε λοιπόν πολύ στην αρχη (μέρα με νύχτα διαφορά) ο συνδυασμός ενός προσοφθαλμίου με μικρή μεγένθυση (όπως ακριβώς είπε ο ΗΟΜΟ), και στη συνέχεια ένα προσοφθάλμιο με μεγαλύτερη μεγέθυνση/μικρότερο πεδιο, με φωτιζόμενο σταυρόνημα. Μετά εκπαιδεύεσαι και καταλήγεις μόνο σε ένα από τα δύο.

 

Το MAK 127, είναι ένα σουπερ τηλεσκόπιο από πλευράς φορητότητας και δυνατοτήτων. Προσωπικά θεωρώ ότι είναι πιο ευκρινές από τον άμεσο ανταγωνιστή του το 127SLT.

Kι είσαι και αρκετά τυχερός, γιατί πωλείται ένα στις μικρές αγγελίες, σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει η λύση του μεταχειρισμένου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λεω να παρω το προσοφθαλμιο το sp 40mm που θα μου δωσει μια μεγεθυνση 36× για πιο ευρυ πεδιο diorip απο βαθυ ουρανο εμεινες ευχαριστημενος με αυτο το τηλεσκοπιο?? Επισης επειδη ειναι wifi μπορω με gps να δωσω λογικα ακριβη τοποθεσια ωστε να γινει και σωστη ευθυγραμμιση ετσι δεν ειναι?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενώ έχω δει μέσα από mak127, δεν είχα ποτέ άρα τα παρακάτω με μια επιφύλαξη.

Νομίζω ότι το 40 plossl δεν θα σου προσφέρει σημαντικά μεγαλύτερο πεδίο από το 32, και μάλλον θα φαίνεται η σκιά του δευτερεύοντος. Θα έχεις μεγένθυση x47 και πεδίο περίπου μιας μοίρας. Η πλειοψηφία των dso που μπορείς να δεις με 5" έχουν μέγεθος μικρότερο της μισής μοίρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνωμη δε καταλαβα ακριβως τι εννοεις φιλε μου..να μη παρω ενα 40mm για να εχω μια μεγεθυνση 36×?? Τι θα πρεπε να κοιταξω σαν προσοφθαλμιο σαν αρψη με αυτο το τηλεσκοπιο??
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να δείς το πραγματικό πεδίο (T.F.O.V),που δίνει ένα προσοφθάλμιο σε συνδυασμό με ένα τηλεσκόπιο,την μεγέθυνση καθώς και την κόρη εξόδου (exit pupil),που ανάλογα με την ηλικία πρέπει να είναι κάτω των 7mm,χρησιμοποίησε αυτό το πολύ χρήσιμο site:

http://www.astronomy.tools

Κλίκ στο F.O.V calculator,μετά όρισε το αντικείμενο Messier που θέλεις να δείς,και μετά βάλε τις άλλες παραμέτρους!Στη συνέχεια κλίκ στο Add to View!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαινεται καλο τηλεσκοπιο φιλε μου. Οτι πρεπει για πλανητες και θα χαρεις την φορητοτητα του στο βουνο.Το go-to θα σε βοηθησει αφανταστα μεσα απο την πολη, αλλα νομιζω και εγω οτι θα χρειαστεις ενα προσοφθαλμιο μεγαλου πεδιου καθως επισης καλο θα ηταν να προμηθευτεις καποια στιγμη το χειριστηριο γιατι η χρησιμοποιηση π.χ tablet για το go-to θα σου χαλαει την προσαρμογη των ματιων σε σκοτεινο ουρανο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή έχω και τα 2 θα σου πω τη γνώμη μου.

 

Το Mak το συστήνω ανεπιφύλακτα, ειδικά για πλανητική. Με ένα σωστό προσοφθάλμιο έχει ευκρίνεια που σκοτώνει. Ένα επιπλέον μεγάλο πλεονέκτημα είναι ότι είναι φορητότατο. Όσον αφορά το βάρος, είναι αρκετά βαρύ για το μέγεθός του.

 

Η AZ-gti: Η συγκεκριμένη βάση είναι λίγο λαχείο. Η πρώτη που πήρα μου έτυχε τελείως "ζαβή". Σταματούσε ξαφνικά να δουλεύει και το tracking ήταν απαίσιο, σε τέτοιο μεγάλο βαθμό μάλιστα, που τις περισσότερες φορές ήταν σαν να μην κάνει καθόλου! Η δεύτερη που πήρα αντικατάσταση ήταν μια χαρά. Τα ίδια μ' εμένα έχουν και άλλοι χρήστες που διαβάζω σε ξένα φόρουμ. Γενικά όμως, και να μην σου τύχει κάνα "κουλό" κομμάτι, η βάση θέλει λίγο "πείραγμα" για να αποδώσει τα μέγιστα. Παρατηρείται κατά την περιστροφή της στη μισή διαδρομή να είναι τόσο σφιχτή, που παλεύει το μοτέρ να τη περιστρέψει και στην άλλη μισή να πηγαίνει μια χαρά. Πιστεύω ότι και αυτό είναι λίγο λαχείο, εφόσον άλλοι που διαβάζω, δεν έχουν κανένα πρόβλημα out of the box, άλλοι έχουν πολύ backlash και άλλοι το πρόβλημα το δικό μου. (κάτι δεν πάει καλά με το quality control της skywatcher τελευταία!). Αν σου κάτσει κάποιο από τα προβλήματα αυτά, μην ανησυχείς! Ανοίγοντάς την (εύκολη υπόθεση) πρέπει να "παίξεις" με ένα παξιμάδι που κρατάει με ένα ελατήριο το μοτέρ περιστροφής πάνω στο γρανάζι, ώστε να βρεις τη χρυσή τομή για να μην ζορίζεται η βάση και να μην έχει backlash. Προσωπικά δεν κατάφερα να το κάνω χωρίς κάποιο ελαφρύ backlash που όμως δεν επηρεάζει σε κάτι την απόδοσή της. Αυτό είναι το πρώτο. Το δεύτερο είναι να κατεβάσεις οπωσδήποτε το τελευταίο update για το μοτέρ. Διορθώνει πολλά προβλήματα tracking. Εν κατακλείδι, αν ασχοληθείς λίγες ώρες μαζί της να την φέρεις εκεί που θέλεις, σε συνδυασμό με το MAK, θα έχεις το απόλυτα φορητό setup. Και με μπόνους ότι η συγκεκριμένη με λίγες τροποποιήσεις, λειτουργεί και σαν ισημερινή και πολύ καλά μάλιστα για την τιμή της!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή το έχω και εγώ το MAK και το πήρα με το σκεπτικό της φορητότητας και της χρήσης σε ημιαστική περιοχή να προσθέσω την εμπειρία μου. Είναι πολύ καλό για πλανητική και σελήνη που μπορούν να παρατηρηθούν και στην πόλη. Επίσης είναι πολύ καλό και για διπλά άστρα που και αυτά είναι ωραία ενασχόληση για αστική περιοχή. Προσπαθώ να ολοκληρώσω μια λίστα με διπλά της Astronomical league και μέχρι τώρα με το ΜΑΚ έχω καταφέρει ακόμα και τα δυσκολότερα της λίστας. Έχω ένα 32mm προσοφθάλμιο για να βρίσκω στόχους και να κάνω το αρχικό alignment και μετά δουλεύω με το zoom 8-24 της Baader όπου αυξάνω μεγέθυνση μέχρι να διαχωρίσω το διπλό. Έχω δει όλα τα Μεσσιέ τα οποία τα χωράει πολύ καλά με εξαίρεση τα πολύ μεγάλα Μ31 ,Μ45 και σε γενικές γραμμές η εικόνα που έχεις στο προσοφθάλμιο είναι πολύ ευχάριστη. Είναι αρκετά καλό και για βιντεοαστρονομία ,ειδικά με ένα reducer και βλέπεις πάρα πολύ ωραία σφαιρωτά σμήνη αλλά και πλανητικά νεφελώματα. Θα στο πρότεινα και εγώ ανεπιφύλακτα. Τώρα όσον αφορά στην βάση εγώ το έχω στην HEQ5 οπότε δεν έχω γνώμη για την AZ GTi.
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω qforce πολυ βοηθητικο αυτο οποτε παω για μακ 127 πιστευω η καλυτερη επιλογη στα δικα μου κριτηρια!! Τα μεσιε μες στην πολη η σε καποια πιο σκοτεινη περιοχη τα ειδες;;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω qforce πολυ βοηθητικο αυτο οποτε παω για μακ 127 πιστευω η καλυτερη επιλογη στα δικα μου κριτηρια!! Τα μεσιε μες στην πολη η σε καποια πιο σκοτεινη περιοχη τα ειδες;;

 

Τα περισσότερα και από πόλη, αλλά από Αρτέμιδα που έχουμε σχετικά καλό ουρανό. Βέβαια όταν τα δεις από σκοτεινό μέρος ,δεν συγκρίνεται.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Kondylis είχες 150 και το πούλησες γιατί ήθελες μεγαλύτερο. Τώρα πας σε 125άρι. Είσαι σίγουρος? Τι ανάγκες έχεις? Μη νομίζεις πως θα σου δείξει κάτι περισσότερο απ το 6".
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Kondylis είχες 150 και το πούλησες γιατί ήθελες μεγαλύτερο. Τώρα πας σε 125άρι. Είσαι σίγουρος? Τι ανάγκες έχεις? Μη νομίζεις πως θα σου δείξει κάτι περισσότερο απ το 6".

 

Αυτό είναι μια καλή ερώτηση. Γιατί είδα ότι πουλούσες εκτός από το 6, κι ένα dobsonian 8".

Εντάξει, πες το 8αρι δεν είχε goto, αλλά το 6άρι ήταν μια χαρά για αυτά που περιγράφεις. Το συγκεκριμένο 6αρι κάποια στιγμή το ζαχάρωνα κι εγώ. Απλά επειδή ήθελα να δοκιμάσω και imaging με dslr, στο συγκέκριμένο δεν υπήρχε δυνατότητα prime focus.

Nα κάνεις αυτό που εσύ νομίζεις ότι είναι καλύτερο, απλά, έχε στο μυαλό σου ότι με τις συχνές αγοραπωλησίες χάνεις τελικά αρκετά χρήματα.Βέβαια αν έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις, be my guest, σίγουρα θα καταλήξεις σε αυτο που σου ταιριάζει :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ζω μες στην αθηνα δηλαδη μες στη φωτορυπανση γιαυτο το λογο διαλεγω ενα τετοιο τηλεσκοπιο που ειναι φορητο κι αυτα που μπορεις να δεις στην πολη θα στα δειξει αν ειχα τη δυνατοτητα να μενω σε σκοτεινο ουρανο τοτε νε κλειστα νατια θα πηγαινα για ιντσες...επισης το dob 8 δεν διναι καθολου φορητο και αδικειται στην πολη νομιζω οτι το skymax 127 ειναι στα μετρα μου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχεις δικιο stellar82 εχασα καποια χρηματα αλλα μες στο παιχνιδι ειναι κι αυτο...παντως απο πολλους φιλους στο φορουμ ακουω καλα λογια!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης