Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιες θεωρίες υπάρχουν σχετικά με το χρόνο δηλαδή η φυσική του σημασία ίσως και με μαθηματικό υπόβαθρο. Επίσης, μπορεί να υπάρξει ανεξάρτητος του χώρου χωρίς να εξηγηθεί έμμεσα μέσα από αυτόν;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιες θεωρίες υπάρχουν σχετικά με το χρόνο δηλαδή η φυσική του σημασία ίσως και με μαθηματικό υπόβαθρο. Επίσης, μπορεί να υπάρξει ανεξάρτητος του χώρου χωρίς να εξηγηθεί έμμεσα μέσα από αυτόν;

 

Δες: https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A7%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%BF%CF%82#%CE%9F_%CE%A7%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%BF%CF%82_%CF%83%CF%84%CE%B7_%CE%A6%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AE

 

Πιο αναλυτικά (στα Αγγλικά): https://en.wikipedia.org/wiki/Time#Physical_definition

Το ραδιοτηλεσκόπιο PICTOR:

https://pictortelescope.com/

https://github.com/0xCoto/PICTOR

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνωμη (στην θεματογραφο).

 

Παρασυρθηκα οτι ηθελε να ανοιξει κουβεντα (onpost).

Απο τις απαντησεις και την συμμετοχη, μαλλον δεν ηταν αυτη

η προθεση της. Και οντως τα λινκς του Coto υπερκαλυπτουν

τις αρχικες ερωτησεις (νομιζω).

 

Ειμαι λιγο ενθουσιωδης (τα τελευταια 40 χρονια) και πεφτω

διαρκως σε γκαφες. Την ειλικρινη μου συγνωμη !

I''m the least significant timeline of all timelines.

Yet ... I''m the only timeline possible to me !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνωμη (στην θεματογραφο).

 

Παρασυρθηκα οτι ηθελε να ανοιξει κουβεντα (onpost).

Απο τις απαντησεις και την συμμετοχη, μαλλον δεν ηταν αυτη

η προθεση της. Και οντως τα λινκς του Coto υπερκαλυπτουν

τις αρχικες ερωτησεις (νομιζω).

 

Ειμαι λιγο ενθουσιωδης (τα τελευταια 40 χρονια) και πεφτω

διαρκως σε γκαφες. Την ειλικρινη μου συγνωμη !

 

Μην ανησυχείς, ίσως υπήρχε περιθώριο για συζήτηση, απλά δεν έλαβε πολλές απαντήσεις η ανάρτηση και για αυτό δεν κύλησε πάρα πολύ. Καμία γκάφα - να συνεχίζεις να είσαι ενθουσιώδης χωρίς ανησυχίες!

Το ραδιοτηλεσκόπιο PICTOR:

https://pictortelescope.com/

https://github.com/0xCoto/PICTOR

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D Μια απάντηση είναι ότι υπάρχει ένα σαφώς καθορισμένο βέλος του χρόνου (κατεύθυνση), που εκφράζεται με την αύξηση της εντροπίας (αταξία). Το βέλος <δείχνει> μεταφορά θερμότητας (ενέργειας) από το θερμό στο ψυχρό.
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το βελος αυτο, μαλλον ειναι ευθυγραμμο τμημα Α-Β

οπου Α το Big Bang και Β o θερμικος θανατος του συμπαντος.

 

Απλα ειναι αδυνατον για μας που βρισκομαστε ΜΕΣΑ στο χρονο

να δουμε ολοκληρο το ευθυγραμμο τμημα "απ'εξω" (για ολους

τους αυτονοητους λογους) οποτε και μιλαμε για ... βελος του χρονου.

Ο ανθρωπινα αντιληπτος χρονος ... τρεχει προς το μελλον, εχει φορα.

Ομως για καποιον που μπορει να δει ολοκληρη την ιστορια του

συμπαντος (αυτη που περασε και αυτη που θα ρθει) ειναι βελος ?

 

Και ολα αυτα ισχυουν μονο αν το συμπαν εχει 4 διαστασεις.

Αν εχει (ας πουμε) 5 διαστασεις, τοτε το ευθυγραμμο τμημα

γινεται επιπεδο (εξαιτιας καθε πιθανης παρακαμψης πανω σε

οποιοδηποτε σημειο μιας δεδομενης γεγονοκρατικης ευθειας).

 

Η εστω, τανυσμενο επιπεδο. 8)

I''m the least significant timeline of all timelines.

Yet ... I''m the only timeline possible to me !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια εγω συγγνωμη, φυσικα η συζητηση ειναι το ομορφοτερο αλλα λογω υποχρεωσεων το αφησα στην τυχη του το ποστ, επισης δεν γνωριζω και πολλα. παντως...

 

Αξιωματικα χρονος τι ειναι; πχ μαζα ειναι το ποσο της υλης για καποιο σωμα, συνδεεται με το φαινομενο της βαρυτητας (η ελξη της υλης)

 

Απο οσο εχω καταλαβει ο χρονος σαν εννοια αφορα σε ενα βαθμο την μεταβολη της κατασταση στην οποια βρισκεται η υλη πχ η ηλικια, η κινηση των σωματων στο χωρο, μεταφορα ενεργειας. Χωρις υλη δεν οριζεται; χωρις χωρο;

 

θα συνεχισω να διαβαζω για την ωρα μεχρι να εχω καλυτερη κατανοηση των αποψεων και να μπορω να συζητησω καλυτερα γενικα ειναι ζορικο αλλα πολυ ενδιαφερον θεμα!!!!

 

 

:cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνωμη (στην θεματογραφο).

 

Παρασυρθηκα οτι ηθελε να ανοιξει κουβεντα (onpost).

Απο τις απαντησεις και την συμμετοχη, μαλλον δεν ηταν αυτη

η προθεση της. Και οντως τα λινκς του Coto υπερκαλυπτουν

τις αρχικες ερωτησεις (νομιζω).

 

Ειμαι λιγο ενθουσιωδης (τα τελευταια 40 χρονια) και πεφτω

διαρκως σε γκαφες. Την ειλικρινη μου συγνωμη !

Εσύ ενθουσιώδης? Εγώ τι να πω που περίμενα να δω απαντήσεις χωρίς να έχω ελπίδα να καταλάβω ούτε την ερώτηση? :D :D
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ μην φανταστείς στα τύφλα έκανα την ερώτηση έτσι τροφή για σκέψη και να δω τι θεωρίες/γνώμες υπάρχουν

XD

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αξιωματικα χρονος τι ειναι; πχ μαζα ειναι το ποσο της υλης για καποιο σωμα, συνδεεται με το φαινομενο της βαρυτητας (η ελξη της υλης)

 

Απο οσο εχω καταλαβει ο χρονος σαν εννοια αφορα σε ενα βαθμο την μεταβολη της κατασταση στην οποια βρισκεται η υλη πχ η ηλικια, η κινηση των σωματων στο χωρο, μεταφορα ενεργειας. Χωρις υλη δεν οριζεται; χωρις χωρο; :cheesy:

 

Εχω την εντυπωση (οπως αναφερεται και μεσα στα λινκς του Coto) οτι ΔΕΝ υπαρχει αντικειμενικη θεωρηση του Χρονου. Για τον ανθρωπο (εαν λαβουμε υποψιν τις αισθησεις μας και μονο) ειναι μια εντελως υποκειμενικη εκτιμηση απο την αποψη οτι ΔΕΝ μπορουμε να αγγιξουμε γεγονοτα του παρελθοντος οπως, φυσικα ουτε γεγονοτα του μελλοντος. Ζουμε (αισθητηριακα) σε ενα κυλλιομενο ΤΩΡΑ (το οποιο ουτε αυτο μπορουμε να αιχμαλωτισουμε). Και ειμαστε αποκομμενοι απο τον ΠΡΙΝ και το ΜΕΤΑ. At all times ....

 

Ειναι σαν να βρισκομαι πανω σε ενα κυμα που με μεταφερει χωρις να μπορω να βυθιστω σε καποιο συγκεκριμενο σημειο του ωκεανου, ουτε να πεταξω προς τα πανω. Απλα σερφαρω (απο την γεννηση μου μεχρι τον θανατο μου) πανω σ'αυτο το κυμα. Ποια αντικειμενικοτητα υπαρχει σ'αυτο ? Ουτε τον ωκεανο θα γνωρισω ποτε, ουτε τον αερα (την ατμοσφαιρα). Ειμαι δια βιου περιoρισμενος σε μια υδατινη επιφανεια και μαλιστα με μονοσημαντη φορα και κατευθυνση.

 

Γιαυτο μιλησα για "καποιον" παρατηρητη που να μπορει να βρεθει ΕΚΤΟΣ του βελους του Χρονου. Που να μπορει να δει ολη την ιστορια ... ως ευθυγραμμο τμημα. Εκεινος εχει σιγουρα αντικειμενικοτερη εκτιμηση (αν και παλι, οχι ΤΗΝ καλυτερη δυνατη) απο την δικη μου. Γιατι μπορει, τροπον τινα, να "αγγιξει" καθε γεγονος της ιστοριας του συμπαντος, σαν να ειναι φυσικο σημειο ενος ευθυγραμμου τμηματος. Δεν σπρωχνεται απο καποιο κυμα, ουτε απο καποιος βελος. ΟΛΟΣ ο χρονος ειναι ακαριαια προσβασιμος ! Το παρελθον, το παρον και το μελλον. Με την ιδια ευκολια που ψηλαφουμε τις χαντρες ενος αβακα. Οποτε εχει και τελειως διαφορετικη εκτιμηση του τι εστι κινηση, ροη ενεργειας και μεταβολη μαζας. Ακομα και το τι εστι σαφως προσδιορισμενη Υλη ... μπορει να μας εκπληξει. Εσεις τι ησασταν πριν γεννηθειτε ? Η γη τι ηταν πριν σχηματισθει ? Ο Ηλιος ? Τα νεφελωματα ? Ο γαλαξιας ? Το συμπαν ? Απο το τιποτα δεν μπορει να προκυψει κατι ! Απο το κατι ομως ... μπορει να προκυψει κατι (διαφορα φασης, ταλλαντωση, μεταβολη, κινηση, οτιδηποτε που να μπορει να νοηθει ως ετεροτητα αναμεσα σε δυο καταστασεις, με την εξαιρετικα ευρεια εννοια του ορου "κατασταση").

 

Ομως νομιζω οτι σπρωχνω την στοχευση του νηματος προς την φιλοσοφικη του διασταση (και μονο). Γνωριζω οτι υπαρχει και η αλγεβρικη του (η τελωσπαντων αυτη που αρχεται απο τα εργαλεια της γεωμετριας Riemann) ομως δεν ειμαι επαϊον σ'αυτην ! Εχω να πω ορισμενα πραγματακια ακομα (για το τι θεωρω εγω οτι ειναι ο Χρονος) και μετα ... θα θελα να διαβασω και σχετικοτερους εμου στην συζητηση.

I''m the least significant timeline of all timelines.

Yet ... I''m the only timeline possible to me !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορώ να φανταστώ τι προϋποθέτει να "βλέπω", να παρατηρώ και κυρίως να είμαι μέρος ενός συστήματος στο οποίο η ύλη στο χώρο βρίσκεται σε πολλαπλές καταστάσεις (πχ ένα κρύο και χλιαρό ποτήρι νερό, νεφέλωμα, αστέρι και μελανη οπή και όλες οι ενδιάμεσες διεργασίες ταυτόχρονα στον ίδιο χώρο ) και να μπορώ να αντιληφθώ το βέλος του χρόνου προς κάθε κατεύθυνση δλδ να είμαι ένας άνθρωπος με μυαλό και σώμα παιδιού, μυαλό και σώμα έφηβου, με μυαλό και σώμα ενήλικα ταυτόχρονα.

 

Από την άλλη η φύση αν συμπεριφεροταν με έναν διαφορετικό τρόπο να επέτρεπε να επιστρέψεις σε μια διαφορετική κατάσταση πχ ένα δέντρο σταδιακά να γίνει σπόρος ή επέστρεφε ολόκληρο το σύμπαν σε μια κατάσταση διαφορετική ακριβώς οπως υπήρξε με τους ανθρώπους που ζούσαν τις ίδιες συνειδήσεις, τις ίδιες εμπειρίες και ίσως να εξελίσσονται οι καταστάσεις μέχρι να ξαναφτασει στην κατάσταση από ξεκίνησε να αλλάζει.

 

Με βάση αυτό τον τρόπο σκέψης νομίζω πως ο χρόνος δεν έχει κάποιο φυσικό νόημα είναι το σύνολο των καταστάσεων στο οποίο βρίσκεται η ύλη το σύμπαν και απλά ενώνει κάποιες σκέψεις όπως τις έννοιες παρελθόν, παρόν μέλλον

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mα εννοειται οτι ΔΕΝ μπορεις να εισαι τρισδιαστατος (οπως ειμαστε εμεις σημερα) και να "βλεπεις" τον Χρονο ως ευθυγραμμο τμημα. Θα ριψοκινδυνευα να πω "χρειαζεσαι παραπανω διαστασεις" ομως ουτε αυτο πιθανολογω οτι θα μας χαριζε την απαιτουμενη πολυτελεια (να δουμε την ολοκληρια του Χρονου). Για τον απλουστατο λογο οτι καθε διασταση (απο την 1η μεχρι την 9η και την 10η) εμπεριεχει τον Χρονο. Ο Χρονος δεν κατοικει αποκλειστικα στην 4η διασταση. Και στην Ευθεια χρειαζεσαι Χρονο (για να κινηθεις απο το Α στο Β) και στο Επιπεδο χρειαζεσαι Χρονο και στον Χωρο ... μεχρι την 10η (η την οποια διασταση κρινουν ως ταβανι οι Υπερχορδιστες). Ο Χρονος ειναι hardwired σε οτιδηποτε ξεκινησει να πει "περιεχω αποσταση". Για να μην χρειαζεται Χρονος, αυτο σημαινει, μαλλον (θα θελα πολυ να εκπλαγω πανω σ'αυτο) οτι δεν υπαρχει Αποσταση ... αρα υπαρχει ενα και μοναδικο σημειο. Η να το θεσω πιο κοσμια, ολα (οτι και αν ειναι αυτο το "ολα") επικοινωνουν ακαριαια μεταξυ τους, σαν να ειναι το ιδιο και το αυτο σημειο. Ομως, τι ειναι σημειο οταν ... δεν υπαρχει συσχετισμος του με καποιο αλλο σημειο ? Μια οποιαδηποτε ετεροτητα (τοπολογικη).

 

Καπου εδω, το δικο μου βαθος σκεψης ... βρισκει πατο.

I''m the least significant timeline of all timelines.

Yet ... I''m the only timeline possible to me !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μαλιστα ...

τρελλη προσελευση (στο νημα).

Ουτε φουρνος (στις 5 τα ξημερωματα, με τα τραγανοτερα κουλουρια).

 

Μαλλον, το θεμα Χρονος αποτελει persona non grata στην Φυσικη.

(οχι ως μετρηση, ως ΕΝΝΟΙΑ)

 

Δεν πειραζει, προσπαθησαμε (μερικοι) με τις λιγοστες μας εποπτειες.

I''m the least significant timeline of all timelines.

Yet ... I''m the only timeline possible to me !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο χρόνος είναι μία διάσταση. Οι διαστάσεις δημιουργούν μαθηματικούς χώρους που χαρακτηρίζονται από μία μετρική. Μετρική είναι η μαθηματική σχέση που σου δίνει την απόσταση δύο σημείων του χώρου σου. Στον ευκλείδιο τρισδιάστατο χώρο (που σημαίνει ότι υπάρχουν τρία γραμμικώς ανεξάρτητα διανύσματα που τον περιγράφουν) μία μετρική είναι το πυθαγόρειο όπου ορίζουμε τον χώρο με τα χ,ψ,ζ. Αν τον ορίζαμε με κυλινδρικές συντεταγμένες η μετρική θα ήταν διαφορετική αλλά πάλι το αποτέλεσμα της, δηλαδή η απόσταση δύο σημείων, θα έδινε το ίδιο αποτέλεσμα.

 

Ο χρόνος μπορεί να μετρηθεί λοιπόν χρησιμοποιώντας ένα διάνυσμα και ένα μέτρο (διανυσματικό μέτρο). Ορίζεις τη μονάδα μέτρησης και μετράς την απόσταση μεταξύ δύο σημείων.

 

Μην παραξενεύεσαι με τα δευτερόλεπτα. Ο χρόνος θα μπορούσε να μετρηθεί και σε μέτρα φωτός. Ένα δευτερόλεπτο ισούται με 300.000χλμ.

 

Η ύπαρξη της φυσικής σταθεράς του φωτός c, μας δίνει τη δυνατότητα να ανάγουμε τον χρόνο και σε απόσταση. Η ιδιαιτερότητα του χρόνου, που τον κάνει να διαφέρει από τις υπόλοιπες χωρικές διαστάσεις, έχουν να κάνουν με την κατεύθυνση του, με τη μετρική του χώρου Minkowski κτλ. Δηλαδή ο χρόνος δεν είναι ισοδύναμος με μία άλλη χωρική διάσταση. Αλλά είναι διάσταση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mα δεν διαφωνω σε τιποτα απ'οσα περιγραφεις.

Χωρις να ειμαι τριτοβαθμιος, το επιπεδο minkowski ανηκει και αυτο στην γεωμετρια Riemann, σωστα ?

Αρα οτι πραξεις (διανυσματικες) κανουμε με 3 διαστασεις, μπορουμε να κανουμε και με ν διαστασεις.

Σωστα ?

 

Η περιεργεια μου εγκειται σ'αυτο που ειπες "ο χρονος δεν ειναι ισοδυναμος με μια αλλη διασταση"

(ΧΩΡΙΚΗ διασταση ... απο την 1 εως τις ν). Αρα υπαρχει μια ποιοτικη διαφορα του Χρονου που δεν

συνανταται στις αλλες χωρικες διαστασεις ! Ποια ειναι αυτη ?

I''m the least significant timeline of all timelines.

Yet ... I''m the only timeline possible to me !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην μετρική Minkowski η χρονική διάσταση έχει αντίθετο πρόσημο από τις χωρικές.

 

s^2=-(ct)^2+r^2 όπου r=r(x,y,z) η χωρική συνιστώσα, το διάνυσμα του χώρου δηλαδή και ct η χρονική συνιστώσα.

 

 

Αυτή είναι η διαφορά.

 

Αν είχαμε n χωρικές διαστάσεις τότε η απόσταση δύο σημείων θα ήταν:

 

s^2=x1^2 + x2^2 + x3^2 + ... + xn^2.

 

Με την μετρική αυτή, τα διανύσματα στο χώρο Minkowski έχουν αναλλοίωτο μέτρο με το οποίο συμφωνούν όλοι οι κινούμενοι παρατηρητές.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το επιπεδο minkowski ανηκει και αυτο στην γεωμετρια Riemann, σωστα ?

Όχι. Μπορείς να σκεφτείς ότι μπορεί να υπάρξει σύμπαν στο οποίο να μην ανήκει κανένα σώμα με μη μηδενική μάζα. Τότε η γεωμετρία του χώρου θα ήταν Ευκλείδεια (αφού δεν θα υπήρχε σώμα που θα καμπύλωνε το χώρο). Παρ' όλ' αυτά, θα μπορούσες κάλλιστα να πεις ότι ζεις στο χώρο Minkowski, ο οποίος δεν προϋποθέτει ότι η γεωμετρία του χώρου είναι μη Ευκλείδεια, αλλά σε αντίθεση με τον Ευκλείδιο χώρο, στον οποίο υπάρχουν μόνο χωρικές μεταβλητές, στον χωροχρόνο Minkowski υπάρχουν και χρονικές μεταβλητές. [1]

 

Αρα οτι πραξεις (διανυσματικες) κανουμε με 3 διαστασεις, μπορουμε να κανουμε και με ν διαστασεις.

Ναι. Στα μαθηματικά, οι πράξεις μεταξύ διανυσμάτων ακολουθούν την ίδια λογική, είτε είναι διανύσματα που ανήκουν σε χώρο μίας διάστασης (π.χ. στην ευθεία), σε χώρο δύο διαστάσεων (π.χ. στο επίπεδο), σε χώρο τριών διαστάσεων, ..., σε χώρο n διαστάσεων (n∈ℕ*).

 

 

[1]: Δες: https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A7%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%87%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%BF%CF%82_Minkowski & https://en.wikipedia.org/wiki/Minkowski_space

Το ραδιοτηλεσκόπιο PICTOR:

https://pictortelescope.com/

https://github.com/0xCoto/PICTOR

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην μετρική Minkowski η χρονική διάσταση έχει αντίθετο πρόσημο από τις χωρικές.

 

s^2=-(ct)^2+r^2 όπου r=r(x,y,z) η χωρική συνιστώσα, το διάνυσμα του χώρου δηλαδή και ct η χρονική συνιστώσα.

 

 

Αυτή είναι η διαφορά.

 

Αν είχαμε n χωρικές διαστάσεις τότε η απόσταση δύο σημείων θα ήταν:

 

s^2=x1^2 + x2^2 + x3^2 + ... + xn^2.

 

Με την μετρική αυτή, τα διανύσματα στο χώρο Minkowski έχουν αναλλοίωτο μέτρο με το οποίο συμφωνούν όλοι οι κινούμενοι παρατηρητές.

 

Στις n χωρικες διαστασεις ... νομιζω οτι καταλαβαινω τι γινεται.

Ομως στην μετρικη Minkowski ... δεν καταλαβαινω το αρνητικο προσημο στο ct.

Ειλικρινα ... ΔΕΝ !

I''m the least significant timeline of all timelines.

Yet ... I''m the only timeline possible to me !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το επιπεδο minkowski ανηκει και αυτο στην γεωμετρια Riemann, σωστα ?

Όχι. Μπορείς να σκεφτείς ότι μπορεί να υπάρξει σύμπαν στο οποίο να μην ανήκει κανένα σώμα με μη μηδενική μάζα. Τότε η γεωμετρία του χώρου θα ήταν Ευκλείδεια (αφού δεν θα υπήρχε σώμα που θα καμπύλωνε το χώρο). Παρ' όλ' αυτά, θα μπορούσες κάλλιστα να πεις ότι ζεις στο χώρο Minkowski, ο οποίος δεν προϋποθέτει ότι η γεωμετρία του χώρου είναι μη Ευκλείδεια, αλλά σε αντίθεση με τον Ευκλείδιο χώρο, στον οποίο υπάρχουν μόνο χωρικές μεταβλητές, στον χωροχρόνο Minkowski υπάρχουν και χρονικές μεταβλητές. [1]

 

[1]: Δες: https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A7%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%87%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%BF%CF%82_Minkowski & https://en.wikipedia.org/wiki/Minkowski_space

 

Αρα ο χωρος Minkowski ειναι ενας 4διαστατος χωρος με 3 χωρικες + 1 χρονικη διασταση που ομως ενδεχεται να ΜΗΝ περιεχει κανενα σωμα με θετικη μαζα μεσα του (ακαμπυλωτος χωροχρονος) !

Το γραψα σωστα ?

I''m the least significant timeline of all timelines.

Yet ... I''m the only timeline possible to me !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρα ο χωρος Minkowski ειναι ενας 4διαστατος χωρος με 3 χωρικες + 1 χρονικη διασταση που ομως ενδεχεται να ΜΗΝ περιεχει κανενα σωμα με θετικη μαζα μεσα του (ακαμπυλωτος χωροχρονος) !

Το γραψα σωστα ?

 

Η γεωμετρία του χώρου Minkowski δεν χρειάζεται να είναι Ευκλείδεια, ούτε μη Ευκλείδεια, απλά σου έθεσα ένα παράδειγμα για να εξηγήσω ότι η γεωμετρία του χώρου Minkowski μπορεί να είναι Ευκλείδεια, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορεί να είναι και μη Ευκλείδεια.

 

Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στην υποενότητα Curvature και στην ενότητα Geometry: https://en.wikipedia.org/wiki/Minkowski_space

 

Ο χωροχρόνος Minkowski ή χώρος Minkowski [...] είναι ο μαθηματικός χώρος στον οποίο η ειδική θεωρία της σχετικότητας του Άλμπερτ Αϊνστάιν, είναι πιο κατάλληλη να παρασταθεί.

 

Προφανώς εάν ο χωροχρόνος Minkowski δεν εφαρμοζόταν εξίσου κατάλληλα και σε χώρους με σώματα με μάζες, τότε δεν θα αποτελούσε καν ενδιαφέρον συζήτησης ο μαθηματικός αυτός χώρος!

 

Ίσως το παράδειγμά μου σε μπέρδεψε λίγο... Γενικά μη δίνεις τόσο μεγάλη σημασία στο περιεχόμενο του χώρου (στο τι δηλαδή ανήκει σε αυτό το χώρο). Είτε έχεις πλανήτες, πυκνούς αστέρες νετρονίων, μαύρες τρύπες, είτε έχεις σωματίδια μηδενικής μάζας (π.χ. φωτόνια), είτε δεν έχεις απολύτως τίποτα, ο χώρος Minkowski μπορεί να εφαρμοστεί εξίσου κατάλληλα (προφανώς και ενδέχεται να μην περιέχει κανένα σώμα με θετική μάζα όπως είπες, αλλά δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία αυτό).

Το ραδιοτηλεσκόπιο PICTOR:

https://pictortelescope.com/

https://github.com/0xCoto/PICTOR

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρα ο χωρος Minkowski ειναι ενας 4διαστατος χωρος με 3 χωρικες + 1 χρονικη διασταση που ομως ενδεχεται να ΜΗΝ περιεχει κανενα σωμα με θετικη μαζα μεσα του (ακαμπυλωτος χωροχρονος) !

Το γραψα σωστα ?

 

Η γεωμετρία του χώρου Minkowski δεν χρειάζεται να είναι Ευκλείδεια, ούτε μη Ευκλείδεια, απλά σου έθεσα ένα παράδειγμα για να εξηγήσω ότι η γεωμετρία του χώρου Minkowski μπορεί να είναι Ευκλείδεια, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορεί να είναι και μη Ευκλείδεια.

 

Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στην υποενότητα Curvature και στην ενότητα Geometry: https://en.wikipedia.org/wiki/Minkowski_space

 

Ο χωροχρόνος Minkowski ή χώρος Minkowski [...] είναι ο μαθηματικός χώρος στον οποίο η ειδική θεωρία της σχετικότητας του Άλμπερτ Αϊνστάιν, είναι πιο κατάλληλη να παρασταθεί.

 

Προφανώς εάν ο χωροχρόνος Minkowski δεν εφαρμοζόταν εξίσου κατάλληλα και σε χώρους με σώματα με μάζες, τότε δεν θα αποτελούσε καν ενδιαφέρον συζήτησης ο μαθηματικός αυτός χώρος!

 

Ίσως το παράδειγμά μου σε μπέρδεψε λίγο... Γενικά μη δίνεις τόσο μεγάλη σημασία στο περιεχόμενο του χώρου (στο τι δηλαδή ανήκει σε αυτό το χώρο). Είτε έχεις πλανήτες, πυκνούς αστέρες νετρονίων, μαύρες τρύπες, είτε έχεις σωματίδια μηδενικής μάζας (π.χ. φωτόνια), είτε δεν έχεις απολύτως τίποτα, ο χώρος Minkowski μπορεί να εφαρμοστεί εξίσου κατάλληλα (προφανώς και ενδέχεται να μην περιέχει κανένα σώμα με θετική μάζα όπως είπες, αλλά δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία αυτό).

 

Κατι καταλαβα ... αλλα (να πω την μαυρη αληθεια) οχι παρα πολλα.

Προφανως η ενασχοληση (με Minkowski spaces, Riemannian manifolds και Poincare models)

ΔΕΝ ειναι για τουριστες των Μαθηματικων (που ξεκαθαρα ανηκω).

 

Ομως, ειναι και κατι ακομα.

Πρεπει να σεβαστω την στοχευση του νηματος απο την θεματοθετρια (που, νομιζω, ηταν πιο γενικη).

I''m the least significant timeline of all timelines.

Yet ... I''m the only timeline possible to me !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατι καταλαβα ... αλλα (να πω την μαυρη αληθεια) οχι παρα πολλα.

Προφανως η ενασχοληση (με Minkowski spaces, Riemannian manifolds και Poincare models)

ΔΕΝ ειναι για τουριστες των Μαθηματικων (που ξεκαθαρα ανηκω).

 

Ομως, ειναι και κατι ακομα.

Πρεπει να σεβαστω την στοχευση του νηματος απο την θεματοθετρια (που, νομιζω, ηταν πιο γενικη).

 

Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά σε μερικά βίντεο στο YouTube τα οποία μπορούν σίγουρα να εξηγήσουν μερικά πράγματα καλύτερα απ' ό,τι μπορώ εγώ, χωρίς υπερβολικά πολλά μαθηματικά: https://www.youtube.com/results?search_query=Minkowski (προτείνω να ξεκινήσεις με το βίντεο με τίτλο "Minkowski Space-Time: Spacetime in Special Relativity"). :D

Το ραδιοτηλεσκόπιο PICTOR:

https://pictortelescope.com/

https://github.com/0xCoto/PICTOR

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Thanks, will do !

 

Coto ... εισαι οντως 18 ετων ?

(συγνωμη για την αδιακρισια μου ...)

Ναι, 18 είμαι (καμία αδιακρισία! :) ).

 

 

Απόστολος

Το ραδιοτηλεσκόπιο PICTOR:

https://pictortelescope.com/

https://github.com/0xCoto/PICTOR

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης