Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

... την παρεα.

 

Ασχετος/νουμπας/ψαρακας ομιλει.

Αλλά: με πολλη ορεξη και πολυ χρονο (ειδικα Σεπτεμβρη με Μαη).

 

Ηδη ξεκινησα το Nightwatch. και νομιζω θα λιωσει απο το διαβασμα.

Πιστευω οτι θα με βοηθουσε επιπλεον και το βιντεο.

Υπαρχει αναλογο καναλι στο youtube?

Βρηκα καποια πραγματα, και ρωτω αν υπαρχει καποιο "δοκιμασμενο".

 

Πηρα το STAR DISCOVERY P150I (αχρησιμοποιητο ακομα, μεχρι να μαθω τα βασικα)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήρθες.Καλορίζικο το καινούργιο τηλεσκόπιο και εύχομαι να το ευχαριστηθείς στο έπακρο. Για βίντεο,θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις την σειρά το σύμπαν που αγάπησα των Μ. Δανέζη και Στ. Θεοδοσίου.Πιστεύω θα σου δώσει όχι μόνο αρκετή γνώση πάνω στο αντικείμενο αλλά και τη σπίθα να συνεχίσεις να ασχολείσαι. Νομίζω τα επεισόδια υπάρχουν στο αρχείο της ΕΡΤ.Άμα δεν τα βρεις πες μου να τα ψάξω και να βρούμε τρόπο να στα δώσω.Καλή συνέχεια και καθαρούς ουρανούς.

Φιλικά,Γιώργος.

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πηρα το STAR DISCOVERY P150I (αχρησιμοποιητο ακομα, μεχρι να μαθω τα βασικα)

Καλώς ήρθες και από εμένα. Μην το λυπάσαι το τηλεσκόπιο, για να σου πέσει το σαγόνι αρχικά δεν χρειάζεσαι ιδιάιτερη γνώση του ουρανού.Την Σελήνη θα την βρείς από το πρώτο βράδυ, τον Δία (το πιό φωτεινό "αστεράκι" στα νοτιοανατολικά τώρα) από την πρώτη εβδομάδα θα τον βρίσκεις με κλειστά μάτια, και λίγο πιο ανατολικά και χαμηλά τον Κρόνο (greatest hit).

Καλές παρατηρήσεις! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες,

Κατ' αρχήν συμφωνώ με τον diorip. Χρησιμοποίησε το τηλεσκόπιο σου, θα σου αρέσει πάρα πολύ.

Μπορείς να κατεβάσεις το πρόγραμμα stellarium στον υπολογιστή, είναι τζάμπα και βοηθάει πάρα πολύ στον προσανατολισμό σου στον ουρανό.

Από βιντεάκια στο youtube: το κανάλι του astronio είναι στα ελληνικά και είναι πολύ καλό για γενικές γνώσεις, αν ξέρεις αγγλικά υπάρχουν πάρα πολλά, εμένα με έχουν βοηθήσει αρκετά σε τεχνικά θέματα για τηλεσκόπια τα παρακάτω δύο: https://www.youtube.com/channel/UCIwQ5bWXAf57sE5HN6ldW3Q

και https://www.youtube.com/channel/UCbr9IU92jSF_bbQgBTRK6nw με την ανάλυση για το πώς λειτουργεί μια ισημερινή στήριξη:

να είναι νομίζω η καλύτερη για αρχάριους, αν και για το δικό σου εργαλείο δε χρειάζεσαι.

Πολύ ωραίο είναι αυτό το σάιτ: https://joshworth.com/dev/pixelspace/pixelspace_solarsystem.html που σου δείχνει τις αποστάσεις στο διάστημα, και συγκεκριμένα στο ηλιακό μας σύστημα, με την παραδοχή: αν το φεγγάρι ήταν ένα πίξελ.

Ωραίο βιντεάκι επίσης για το μέγεθος του σύμπαντος είναι το:

και το

και μετά βρίσκεις και άλλα από τα λινκς που σου βγαίνουν δεξιά.

Αλλά αλήθεια μην το φοβάσαι το τηλεσκόπιο, κι εγώ καινούριος είμαι στην παρέα και είμαι κατενθουσιασμένος με τα αστέρια. Το Nightwatch είναι τέλειο βιβλίο για ξεκίνημα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα κι απο μενα γραψε στο youtube (παρατηρωντας τα αστερια) ειναι ενα εκπληκτικο βιντεο σπασμενο σε εξι κομματια το οποιο αναλυει τον ουρανο καθε εποχη του χρονου χρησιμοποιει τη μεγαλη αρκτο ως δεικτη για να εντοπισεις αστερες και αστερισμους επισης αναφερει διαφορα μεσιε και ngc αντικειμενα γνωσεις καθως και που βρισκονται και κανει λογο για το ποια τηλεσκοπια μπορουν να ανιχνευσουν αυτα τα αντικεκμενα αναλογα με τη διαμετρο τους...αυτο το βιντεο ειναι ανεκτιμητος οδηγος και εμενα ως αρχαριο με βοηθησε παρα πολυ...!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω για τις απαντησεις. =D>

Μπολικο υλικο για ψαξιμο

 

Το stellarium το εχω εδω και 3 μηνες περιπου

και ασχολουμαι οσο μπορω (αν και σιγουρα καταλαβαινω μονο το 1/100 απο τα στοιχεια που δινει)

Γνωριζει καποιος αν μπορω να το συνδεσω στο τηλεσκοπιο μου? (STAR DISCOVERY P150I)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα κι απο μενα γραψε στο youtube (παρατηρωντας τα αστερια) ειναι ενα εκπληκτικο βιντεο σπασμενο σε εξι κομματια το οποιο αναλυει τον ουρανο καθε εποχη του χρονου χρησιμοποιει τη μεγαλη αρκτο ως δεικτη για να εντοπισεις αστερες και αστερισμους επισης αναφερει διαφορα μεσιε και ngc αντικειμενα γνωσεις καθως και που βρισκονται και κανει λογο για το ποια τηλεσκοπια μπορουν να ανιχνευσουν αυτα τα αντικεκμενα αναλογα με τη διαμετρο τους...αυτο το βιντεο ειναι ανεκτιμητος οδηγος και εμενα ως αρχαριο με βοηθησε παρα πολυ...!!!

Ακριβως ο,τι εψαχνα...

ευχαριστω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης