Jump to content

star atlas με deep sky αντικειμενα(pocket)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας,ειμαι παλιο μελος αλλα με νεο προφιλ,ασχολουμαι αρκετα χρονια με την ερασιτεχνικη αστρονομια,αλλα λογω δουλειας στο εξωτερικο ελειπα για 12 χρονια,πλεον γυρισα στα πατρια εδαφη και ξαναπιανω το αγαπημενο μου χομπι,παρατηρω κυριως deep sky αντικειμενα με την βοηθεια ενος skywhatcer dob 10",ειχα αρκετα βιβλια και pocket και κανονικο μεγεθος αλλα δεν τα βρισκω μετα απο 12 ολοκληρα χρονια,οπως αναφερω θελω κυριως σε μεγεθος τσεπης,τι προτεινετε;ευχαριστω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσήρθες και πάλι στο astrovox!

Ένας πολύ πρακτικός και ευέλικτος τρόπος,που υιοθετούν ολοένα και περισσότεροι αστρονόμοι,είναι οι ηλεκτρονικοί χάρτες!Σε ένα tablet 10",μπορείς να φορτώσεις αστρικούς χάρτες σε μορφή pdf,υπάρχουν δωρεάν ένα σωρό,και κάποια αστρονομικά προγράμματα,όπως το Stellarium,και το Sky Safari σε android,με αγορά,και δωρεάν τα Stellarium,Hallo Nothern Sky,Cartes du Ciel σε windows!

Είναι ασυκρίτως πιο λειτουργικοί οι ηλεκτρονικοί χάρτες,γλυτώνεις και χρήματα και βάρος!

Αν επιμένεις λόγω συνήθειας και νοσταλγίας στους έντυπους,υπάρχουν στην αγορά του εξωτερικού.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς φυσικά να φορτώσεις τους ηλεκτρονικούς χάρτες και στο smartphone σου,απλά θα έχεις αρκετά μικρότερη οθόνη!

Με λιγότερα από 200€,βρίσκεις πολύ καλά tablets στις 10.1" που είναι επαρκέστατο μέγεθος για αστρικούς χάρτες και προγράμματα!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω για την κατευθυνση που μου δινεις,εχω ταμπλετ δεν ειναι αυτο το προβλημα,αλλα τι κανω με το φως που εκπεμπει το ταμπλετ,ισως μια κοκκινη ζελατινα να ελυνε το προβλημα;δεν ξερω τι αλλο θα μπορουσε να βοηθησει.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια κόκκινη ζελατίνα είναι η λύση,σε συνδυασμό με μείωση της φωτεινότητας του tablet!

Τα αστρονομικά προγράμματα έχουν και night mode,που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε συνδυασμό με κόκκινη ζελατίνα.

Όλα αυτά ισχύουν για παρατήρηση σε πραγματικά σκοτεινό ουρανό!

Αν παρατηρείς σε ουρανό με σχετική φωτορύπανση,αρκεί η μείωση στο ελάχιστο της φωτεινότητας του tablet,και η επιλογή φωτισμού νυχτερινής λειτουργίας (δίνει πιο θερμό-κίτρινο-πορτοκαλί-και αδύνατο φως)!Το κόκκινο φως σε αυτή την περίπτωση,πρακτικά είναι μάλλον υπερβολή...Και όσο πιο πολύ φωτορύπανση έχεις,τόσο πιο περιττό είναι!Αρκεί να κάνεις κάποιες δοκιμές για να πειστείς!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πάρεις κλασσικους έντυπους χάρτες για αστροάλματα. Προτιμότερος ο pocket sky atlas και ο 2000+ του αείμνηστου Tomm Lorenzin (είναι δωρεάν ψάξε τον στο google). Λαπ, ταμπλετες και εξυπνοφωνα όχι. Εξαρτάσαι απο μπαταριες βαριά δύσχρηστα πολλα που μπορουν να να πάνε στραβά. Χάρτης και ερευνητής. Αν θέλεις βιντεοαστρονομία ή goto τότε οκ ναι στον υπολογιστή ή στην ταμπλέτα αν και πάλι προτιμότερο το χειριστήριο αν θέλεις μόνο παρατήρηση με goto. Ό,τι κι αν κανεις οι οθόνες χαλάνε την νυχτερινή όραση. Resume: χάρτης, ερευνητής 1Χ (κόκκινη κηλίδα, telrad, rigel quikfinder), κόκκινος φακός.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν επιλέξεις έντυπο χάρτη, ο pocket sky atlas που προτείνει ο Γιώργος είναι πολύ ωραίος και είναι ακόμα σε έκδοση. Για κάτι πιο "πολύπλοκο" ρίξε μια ματιά εδώ:

 

http://www.deepskywatch.com/deep-sky-hunter-atlas.html

 

Έχω τυπωμένη σε πλαστικοποιημένο Α3 την προηγούμενη έκδοση (2013) και πραγματικά στις περισσότερες περιπτώσεις είναι ο μοναδικός έντυπος χάρτης που χρησιμοποιώ στο πεδίο. Πρόκειται για έναν πολύ ισορροπημένο χάρτη: εμφανίζει περίπου τα αστέρια που φαίνονται σε έναν 50άρη RACI ερευνητή χωρίς να είναι "πηγμένος" και κάνει τα αστροάλματα πολύ εύκολα, ενώ πάει αρκετά βαθιά σε DSO αντικείμενα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ συμφωνώ με τον Γιώργο. Οι ταμπλέτες όσο και αν συγκεντρώνουν πολλά συν έχουν και μερικά πλην που δεν ξεπερνιόνται.

1. Οι 10" σε καμία περίπτωση δεν είναι ίσες με την σελίδα Α4 ούτε καν ίσες με ένα βιβλίο.

2. Η μπαταρία και η φόρτιση της είναι μεγάλο βάσανο. Και καλά ένα βράδυ μπορεί και να το βγάλουν. ΑΝ είσαι όμως στο βουνό Σαββατοκύριακο πρέπει να κουβαλάς πολλά καλούδια. Ακόμη και ρεύμα να υπάρχει σε αγχώνει κλπ κλπ.

3. Η υγρασία τα σκοτώνει κυριολεκτικά.

Εϊναι κι άλλα που ξεπερνιόνται ή που απλά μπορεί κανείς να ζήσει μαζί τους. Οπότε από εκεί και πέρα είναι πως βολεύει και τον καθένα.

Και να αναφέρω το μεγαλύτερο πλεονέκτημα των έντυπων χαρτών. Είναι η ελευθερία που σου δίνουν από ηλεκτρονικά καλούδια. Στο βουνό τουλάχιστον που θέλω πάνω απ όλα να απολαύσω την φύση, θέλώ όσο το δυνατόν λιγότερα ηλεκτρονικά. Να μην νοιάζομαι για τίποτα. Να κάνω delete από τον πολιτισμό. Επίσης δεν νομίζω πως χρειάζεται σε αυτό το forum να ανφέρω την αξία ενός βιβλίου.

Και τέλος να προτείνω την uranometria. Υπάρχει σε βιβλίο βέβαια αλλά εγώ την έχω εκτυπώσει γιατί με βολεύει να παίρνω την σελίδα που χρειάζομαι (μέσα σε ζελατίνα) και να την έχω δίπλα μου επάνω στον Σωλήνα δίπλα από τον ερευνητή. Επίσης τα άστρα που έχει είναι τόσα όσα δείχνει και έναν ερευνητής 50mm και στις ίδιες περίπου αποστάσεις. Οπότε είναι εύκολο με αυτό το βιβλίο να ταυτοποιηθεί το πεδίο. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα και αν το θέλεις σε εκτυπώσιμη μορφή στείλε μου πμ.

Από εκεί και πέρα όπως έγραψα και πιο πάνω είναι και τι βολεύει τον καθένα. Αν έχεις τάμπλετ κάνε μία δοκιμή να δει κι εσύ τι παίζει. Εκτύπωσε και μερικές σελίδες να δει διαφορές.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία μαζί γράφαμε. Οι χάρτες που προτείνεις έχουν και τις αποστάσεις των αστέρων ίσες με τις αποστάσεις όπως τις βλέπουμε στον ερευνητή? Επίσης το Α3 βολεύει στο να τοποθετηθεί στον σωλήνα ή θα τον κυκλώνει? Ρωτάω γιατί με μία πρόχειρη ματιά βλέπω είναι πολύ καλοί. Εχουν λιγότερους στ'όχους απ την ουρανομετρία, αλλά ειδικά για το τυπικό μέγεθος των 8" φαντάζομαι θα είναι προτιμότεροι μιας και δεν είναι τόσο μπουκωμένοι.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη δυστυχώς δεν βολεύει για να το βάλεις στο σωλήνα με μαγνητάκια... Το Α3 είναι αρκετά μεγάλο και θα κυκλώνει τον σωλήνα. Κι εγώ συνήθως έχω ένα τραπέζι και ακουμπάω όλο τον ...τόμο όταν τελικά βρω το αντικείμενο - το σπιράλ βολεύει για να δουλεύεις σε μία μόνο σελίδα χωρίς συνεχώς να ψάχνεις που ήσουν. Βέβαια μπορεί να τυπωθεί και σε Α4 αλλά κάποιες σελίδες αναπόφευκτα είναι "πηγμένες".

Για την ιστορία, αυτούς τους χάρτες τους είχε πρωτοανακαλύψει ο Τάσος ο Βράτολης. Κι εγώ από τον Τάσο τους έμαθα και πραγματικά είναι πολύ ωραίοι!

 

Για τη χρήση ταμπλέτας, να πω την αμαρτία μου κι εμένα δεν μου πολυαρέσει. Προτιμώ έντυπους χάρτες, σημειώσεις και φωτογραφίες από την περιοχή αντικειμένων και φυσικά - απαραίτητα πλέον - τα γυαλιά πρεσβυωπίας... :roll:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για χρόνια παρατηρούσα με έντυπους χάρτες. Κουβαλούσα το στρατιωτικό σακίδιο γεμάτο εκτυπωμένους χάρτες και καταλόγους το οποίο ζύγιζε καμιά 20αρια κιλά. Ξεκίνησα να χρησιμοποιώ tablet πριν από 2 χρόνια περίπου και έχω να πω ότι δεν ξαναγυρίζω πίσω. Έχω μέσα όλους τους χάρτες και καταλόγους σε pdf, με Skysafari εγκατεστημένο και με πρόγραμμα που φτιάχνω κάθε φορά με το Astroplanner το φορτώνω σε pdf και δεν θέλω τίποτε άλλο. Τα κρατάω όλα στο χέρι μου. Επίσης κατά την εύρεση δεν πηγαινοέρχομαι από το τραπεζάκι στο τηλεσκόπιο αλλά έχω το tablet δίπλα μου κάτι που όταν παρατηρείς ειδικά με σκάλα είναι ασύγκριτα πιο ξεκούραστο. Με τέρμα χαμηλωμένη φωτεινότητα το tablet κρατάει άνετα 6 ώρες αλλά αν θέλω κι άλλο του κοτσάρω power bank και ξενοιάζω. Απαραίτητα θα πρέπει να μπει ζελατίνα για να μη χαλάει η νυχτερινή όραση (έχω βάλει 3 στρώσεις κόκκινη ζελατίνα).

 

Η εικόνα παρακάτω είναι από κινητό. Στην πραγματικότητα είναι ακόμη πιο κόκκινο.

tablet.thumb.jpg.61195451a64916d16933ca068d0001d2.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη Μανούσο για τη χρήση ηλεκτρονικών χαρτών!

Όποιος έχει χρησιμοποιήσει ένα tablet 10",φορτωμένο με χάρτες σε pdf και αστρονομικά προγράμματα,μπορεί να δεί εύκολα τα πλεονεκτήματα!

Εκτός από την εξοικονόμηση του τεράστιου βάρους των έντυπων,και των άνω αναφερθέντων,η θέαση μέσα από την οθόνη πλεονεκτεί και γιατί μπορείς να μεγεθύνειςτον χάρτη και να έχεις πολύ πιο μεγάλη εικόνα του τμήματος που σε ενδιαφέρει και από χάρτη τυπωμένο σε Α3!!!

Β λ έ π ε ι ς περισσότερες λεπτομέρειες πιο άνετα,χωρίς να φοράς γυαλιά πρεσβυωπίας!

Οι μπαταρίες των καινούργιων tablets στα 7300mAh κρατάνε άνετα 8 ώρες,και με μείωση της φωτεινότητας ακόμα παραπάνω!

Μπορείς αν η μπαταρία είναι μικρότερη να φορτίσεις με powerbank...

Αν είσαι σε σκοτεινό ουρανό,βάζεις κόκκινη ζελατίνα (ή ζελατίνες) και μειώνεις τη φωτεινότητα,και αν είσαι σε περιβάλλον φωτορύπανσης αυτό δεν είναι τόσο απαραίτητο με τη ρύθμιση σε φωτισμό νυχτερινής λειτουργίας!

Όσο αφορά την χρήση αστρονομικών προγραμμάτων,εδώ τα πλεονεκτήματα είναι συντριπτικά!!Μπορείς να καθορίσεις το mag των άστρων που βλέπεις στον συγκεκριμένο ουρανό ακριβώς!Να έχεις στον ουρανό που απεικονίζει το πρόγραμμα,ακριβώς αυτό που βλέπεις στον πραγματικό ουρανό!!Να βλέπεις και φωτογραφίες των αντικειμένων(DSO) που παρατηρείς!

Έτσι ειδικά ο σχετικά αρχάριος,κερδίζει σημαντικό χρόνο στην αναζήτηση και ανεύρεση αντικειμένων!

Καταλαβαίνω την αγάπη των παλαιότερων στους έντυπους χάρτες,η οποία οικοδομήθηκε με τα χρόνια,αλλά αυτό είναι περισσότερο μια συναισθηματική σχέση,παρά λογική επιλογή...Μου θυμίζει την εμμονή παλαιών "συναδέλφων" φωτογράφων που επιμένουν να ερωτοτροπούν με το φίλμ και τον σκοτεινό θάλαμο...Το έχω ζήσει και το κατανοώ ειλικρινά!Αλλά για όποιον δεν έχει συνδεθεί "ερωτικά" με τους έντυπους χάρτες,ας κοιτάξει και τα συντριπτικά πλεονεκτήματα των ηλεκτρονικών!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για οριακά αμυδρούς στόχους, οι χάρτες είναι μονόδρομος (δε διευκρινίζω καν το υλικό κατασκευής τους, το λέει η λέξη: χάρτες! :) ).

 

Όποιου η νυχτερινή προσαρμογή έχει χαλάσει ακόμα και με τη χρήση αστρονομικού φακού, θα καταλάβει τι λέω. Επομένως ας μη μιλήσω για τη ζημιά που κάνει μια οθόνη τάμπλετ....

 

Και κάτι αλλο: με το τάμπλετ δε μπορείς να κάνεις γωνιοάλματα με τη κλίμακα.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα και Μανούσο όπως έγραψα τα συν του τάμπλετ είναι πολλά και ίσως περισσότερα απ όσα αναφέρεται. Τα πλην όμως που έχω επισημάνει για μένα είναι ανυπέρβλητα. Και δεν έχει να κάνει με την αγάπη μου ως προς το παλιό. Το θέμα μπαταρία, μικρή οθόνη, και υγρασίας είναι αντικειμενικά τα μείον κι εγώ προσωπικά δεν μπορώ να τα προσπεράσω. Ειδικά όταν είμαι στο βουνό τριήμερο πόσα power bank πρέπει να μεταφέρω? Τώρα όποιος μπορεί να ζήσει με αυτούς τους περιορισμούς πολύ κάνει κι έχει τάμπλετ.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη καταλαβαίνω αυτά που λες,είναι εύλογα,αλλά λύνονται!

Ανάλογα με την χωρητικότητα της μπαταρίας,κανονίζεις και τα powerbank.Υπάρχουν σύγχρονα powerbank 20000mAh στα 25-30€.(τιμές προσφοράς).Η πραγματική τους χωρητικότητα συνήθως είναι λίγο μικρότερη,αλλά 2 τέτοια επαρκούν για μια αστροεξόρμηση.

Δεν χρειάζεται να δουλεύει όλη τη νύχτα το τάμπλετ,και για προστασία από την υγρασία αρκεί να είναι σε ειδική θήκη και να μην υπερθερμαίνεται!

Έχω το Casebook 3 Tetratab στα 130€ από το e-shop,που έχει προστασία από την υγρασία και τις πτώσεις,και λειτουργικό windows 10 pro(=δωρεάν αστρονομικά προγράμματα),μπαταρία 7300mAh,που βγάζει άνετα 8 ώρες!

Επειδή έχει και αποσπώμενο πληκτρολόγιο χρησιμοποιείται και σαν notebook!

Επίσης το εξαιρετικό Samsung Galaxy Tab A,T585 (στα 160€ τώρα),που έχει android ,7300mAh μπαταρία,πιο ελαφρύ και με τον επεξεργαστή του Exynos είναι άψογο!

Και τα δύο έχουν ειδική ρύθμιση νυχτερινής λειτουργίας,που δίνει αντί του κανονικού λευκού ψυχρού φωτός,ένα θερμό κίτρινο-πορτοκαλί με μειωμένη φωτεινότητα.Αν μειώσεις την φωτεινότητα στο τέρμα,δεν χρειάζεσαι καν κόκκινη ζελατίνα όταν παρατηρείς από περιβάλλον με σχετική φωτορύπανση.Αλλιώς σε σκοτεινούς ουρανούς,βάζεις κόκκινες ζελατίνες σε συνδυασμό με την παραπάνω ρύθμιση!Το ελάχιστο κόκκινο φως που προκύπτει,δεν διαφέρει σε τίποτα από το ελάχιστο κόκκινο των αστρονομικών φακών πάνω σε χάρτες!

Το θέμα των αστροαλμάτων στο Cartes du Ciel λύνεται εύκολα.Μπορείς να σχεδιάσεις στον χάρτη που θα επιλέξεις και θα καθορίσεις εσύ,με βάση τον ουρανό που έχεις και το τηλεσκόπιο που παρατηρείς,την γωνία που θα κάνεις τα αστροάλματα!Αν θα είναι 4ο του telrad,ή 4.5-5ο του ερευνητή,ή μια μεγαλύτερη που εσύ θα επιλέξεις!Τοποθετείς μια σειρά εφαπτόμενων κύκλων μέχρι το στόχο σου,και είτε τυπώνεις το πλάνο παρατήρησης ή το αποθηκεύεις στο τάμπλετ!

Η ευελιξία και οι δυνατότητες που έχεις είναι πάρα πολλές!

Βέβαια ισχύει πάντα το περί ορέξεως ουδείς λόγος!

Όπως βολεύει τον καθένα πράττει!Εξάλλου οι έντυποι και οι ηλεκτρονικοί χάρτες είναι μέσα,όχι αυτοσκοπός!

Φυσικά μπορείς να τα συνδυάσεις και τα δύο!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήρθες! Εγώ θα σου πρότεινα τον Deep Sky Hunter χάρτη. http://www.deepskywatch.com/deepsky-atlas.html

Η πρώτη έκδοση έχει αντικείμενα μέχρι 12.5 mag και η δεύτερη μέχρι 14 mag.Οπότε η δεύτερη θα ήταν ότι πρέπει.Τον χρησιμοποιώ αυτόν τον χάρτη κάνα χρόνο+ και είμαι πραγματικά πολύ ευχαριστημένος.Εύχρηστος και χωρίς <<πολλά-πολλά>>,βρίσκεις αντικείμενο έχεις τα αστέρια κάνεις αστροάλματα και τελείωσες.Τον χρησιμοποιώ και εγώ με τάμπλετ και κόκκινη ζελατίνα για το βράδυ και είναι πολύ καλός.Τον pocket sky atlas τον χρησιμοποιούσα στην αρχή μέχρι που άρχισα να μπαίνω σε βαθύ ουρανό αντικείμενα οπότε δεν ήταν και τόσο χρήσιμος.Ελπίζω να σε βοήθησα.

 

Φιλικά,Γιώργος Λέκκας.

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θέλω να σας αμφισβήτησω αλλα ο χάρτης 14mag δεν νομίζω να τον βοηθησει.Έχω σκεφτεί το εξης.Το πιο αμυδρό αστέρι που μπορούμε να δούμε σε συνθήκες απολυτου σκοταδιού είναι 6ου μεγεθους.Κάθε μέγεθος είναι περίπου 2,5φορές πιο λαμπρο από το επομενο επομένως σε συνθήκες απολύτου σκοταδιού οποτε χρειαζομαστε μεγέθυνση 2,5x για να δουμε αστέρες 7ου μεγεθους.Συνεπως χρειαζόμαστε μεγέθυνση 1600χ για να είναι ένας αστέρας 14ου μεγεθους ορατος.Αυτή η μεγέθυνση είναι οφελιμη μονο σε τηλεσκοπια 25"+

 

Με όλο τον σεβασμο,Ανδρεας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να μην ζητάς συγνώμη. Και μόνο που ένα παιδί της ηλικίας σου έκανε όλους αυτούς τους υπολογισμούς είναι άξιο θαυμασμού. Να έχεις θάρρος λοιπόν και να μην το βάζεις κάτω αν ποτέ κάνεις λάθος. Εδώ όλοι είμαστε για να μαθαίνουμε.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν κατάλαβα κατι.Γιατι όταν η Διάμετρος της κόρης μειωνεται μπορούν να διακριθουν περισσοτερα αστέρια μέσα από ένα τηλεσκόπιο;Δεν γίνεται το αντίθετο;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό δεν ξέρω να σου απαντήσω. Πάντως βγαίνει πρακτικά ότι αν θέλεις να διακρίνεις τα πιο αμυδρά άστρα που μπορεί να σου δείξει το τηλεσκόπιο σου, τότε η ελάχιστη δυνατή μεγέθυνση που μπορείς να του βάλεις είναι όση η διάμετρος του σε χιλιοστά και επάνω. Μία καλή τιμή είναι να πολλαπλασιάσεις το 1,5 επί την διάμετρο. Σίγουρα ένας λόγος που συμβαίνει είναι ότι σε αυτές τις μεγάλες μεγεθύνσεις, το φόντο του ουρανού σκοτεινιάζει πολύ με αποτέλεσμα να βλέπεις τα αμυδρά άστρα. Βέβαια θα πρέπει να εξασκηθείς πάρα πολύ στην εστίαση.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν κατάλαβα κατι.Γιατι όταν η Διάμετρος της κόρης μειωνεται μπορούν να διακριθουν περισσοτερα αστέρια μέσα από ένα τηλεσκόπιο;Δεν γίνεται το αντίθετο;
Οταν λες κόρη τι ακριβώς εννοείς? Την κόρη του ματιού μας?
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης