Jump to content

Κίνηση στην εικόνα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στους φίλους του φόρουμ.

Έχω ένα Heritage130 κι έχω μια απορία για κάτι που παρατήρησα όχι μόνο με αυτό το τηλεσκόπιο αλλά και σε παλιότερο που είχα. Σε μεγάλες μεγεθύνσεις έχω προσέξει πως το είδωλο κάνει μικρά, ανεπαίσθητα πηδηματάκια, σε τυχαίους χρόνους μεταξύ τους. Δεν μιλάμε φυσικά για το τρέμουλο του ειδώλου εξ αιτίας των αναταράξεων της ατμόσφαιρας. Εννοείται πως το τηλεσκόπιο είναι σταθερό χωρίς να το ακουμπάω και έχει μείνει αρκετή ώρα έξω για προσαρμογή στην θερμοκρασία του περιβάλλοντος. Μοιάζει σαν κάποια συστολή ή διαστολή κάποιου υλικού που μεταφέρεται ως κίνηση στην εικόνα. Έχει παρατηρηθεί από κάποιον άλλο κάτι ανάλογο?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει περίπτωση να έχεις μετακίνηση του δευτερεύοντος. Ετσι στα καλά του καθουμένου έχεις μετακίνηση του πεδίου? Πάει κι έρχεται ή μένει εκεί που μετακινήθηκε?
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως σου είπε και ο Παναγιώτης,1)εξέτασε πόσο σταθερό και καλά σφιγμένο (με την κεντρική βίδα) είναι το δευτερεύον κάτοπτρο.Προσοχή βέβαια να μην το ακουμπήσεις με τα δάχτυλα!

2)Εξέτασε τον εστιαστή σου,αν έχει κατά την κίνησή του κενά,αναπηδήσεις,και γενικά αν υπάρχει θέμα σταθερότητάς του.

3)Εξέτασε το σύστημα σύμπτυξης-ανάπτυξής του σωλήνα,αν έχει κάποια αστάθεια,κενά,τζόγο..

4)Εξέτασε την βάση ανάλογα μήπως δεν είναι αρκετά σταθερή,αν κάτι θέλει σφίξιμο και μετακινείται ο σωλήνας ανεπαίσθητα.

Προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει το φαινόμενο που αναφέρεις.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης