Jump to content

Collimation πρωτεύοντος κατόπτρου


vvars

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου δημιουργήθηκε μια απορία σχετικά με το collimation του Dob 6" μου:

Θέλω να αποφύγω να ασχοληθώ με το δευτερεύον κάτοπτρο, λόγω μη εμπιστοσύνης στις ικανότητές μου χεχε (αν και διάβασα αρκετές οδηγίες και εδώ).

 

Όταν κοιτάω μέσα από το Cheshire eyepiece μου, βλέπω ότι η τελεία είναι λίγο έξω από το κυκλάκι που δείχνει το κέντρο του primary.

Αν πειράξω να φτιάξω το primary, χωρίς όμως να μπω στην διαδικασία με το secondary, υπάρχει περίπτωση να χειροτερεύσω την κατάσταση του τηλεσκοπίου μου? Μήπως δηλαδή είναι καλύτερα να το αφήσω ως έχει? 'Η μόνο καλύτερη μπορεί να γίνει η κατάσταση? :-k #-o

Skywatcher Dob 6" f/8

Nikon D7200

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν βλέπεις και τα τρία κλίπ που συγκρατούν τον πρωτεύοντα τότε ο δευτερεύον είναι εντάξει. Αν δεν τα βλέπεις τότε αναγκαστικά θα πρέπει να τον πειράξεις. Για πες μας πρώτα αν τα βλέπεις.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το cheshire δεν φαίνονται καθόλου κλιπάκια (νομίζω δεν θα φαινόταν), αλλά όταν κοιτάζω μέσα από τον εστιαστή φαίνονται και τα τρία, νομίζω συμμετρικά, βάζω και μια φώτο που τράβηξα με το κινητό (λίγο στραβή)...

 

IMG_201907.thumb.jpg.275b4b1059febff22a5f0e9bb4854894.jpg

Φώτο με το κινητό μέσα από τον εστιαστή...

Skywatcher Dob 6" f/8

Nikon D7200

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το chesire στον εστιαστη δοκιμασε να παιξεις με την εστιαση ωστε να δεις τια κλιπ απο το πρωτευων

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν είναι λίγο στραβή δεν κάνει. Παίξε με τον εστιαστή πάνω κάτω όπως σου λέει ο kookoo για να μπορέσεις να δεις και τα τρία κλιπσάκια ή όσα φαίνονται.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λίγο στραβή η προσπάθεια να τραβήξω φώτο με το κινητό εννοούσα, θα δοκιμάσω αυτό με την εστίαση που λέτε...

Skywatcher Dob 6" f/8

Nikon D7200

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε f/8 τηλεσκόπιο η ευθυγράμμιση ειναι εύκολη. Να ασχοληθείς και με το δευτερεύον εαν ειναι ανάγκη. Πιθανόν να μην ειναι απολυτως κεντραρισμένο το δευτερεύον απ ότι βλέπω στη φωτο.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να το ρυθμίσεις και το δευτερεύον. Μην ψαρώνεις. Δεν είναι τίποτα. Όπως σου είπε ο φίλος μας από την Κεφαλονιά (kookoo) παίξε με τον εστιαστή πάνω κάτω. Λογικά θα πρέπει να τα δεις τα 3 πιαστράκια στο προτεύον. Στην περίπτωση που δεν τα βλέπεις τότε φτιάξε για το δευτερεύον, ένα προσοφθάλμιο ευθυγράμμισης από κουτάκι των φίλμ. Κάνεις μία τρύπα 3 mm στο καπάκι και στην συνέχεια κόβεις τον πάτο του.

Την κεντρική βίδα μην την πειράξεις ποτέ. Αυτή η βίδα κάνει δύο δουλειές. Συγκρατεί το δευτερεύον και παράλληλα το τοποθετεί στο σημείο που πρέπει κάτω από τον εστιαστή.

Αν ποτέ χρειαστεί να πάρουμε το δευτερεύον στο χέρι (να το πλύνουμε πχ) κάνουμε το εξής: Λύνουμε τις 3 βίδες που το ρυθμίζουμε. Αμέσως μετά αντί να ξεβιδώσουμε την κεντρική την βιδώνουμε και παράλληλα σημειώνουμε πόσες στροφές την βιδώσαμε.

Όταν κάνουμε την δουλειά μας και θέλουμε να το ξανά βάλουμε, βιδώνουμε την κεντρική μέχρι τέρμα, και μετά την ξεβιδώνουμε όσες στροφές σημειώσαμε. Έτσι το δευτερεύον μπήκε με μεγάλη ακρίβεια εκεί που το είχαν από το εργοστάσιο.

Τα παρά πάνω μόνο αν θέλουμε να το βγάλουμε τελείως. Προς το παρών για να το ευθυγραμμίσεις πείραξε μόνο τις τρείς βίδες γύρο από την κεντρική.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το cheshire δοκίμασα όλη τη διαδρομή του εστιαστή, πουθενά δεν βλέπω κανένα από τα πιαστράκια του κατόπτρου. Είδα ότι έχει ένα σταυρόνημα μέσα, και λέει στις οδηγίες το σταυρόνημα να βλέπει το κέντρο του δευτερεύοντος, μου φαίνεται έτσι, δεν ξέρω με πόση ακρίβεια βέβαια.

Θα δοκιμάσω και αυτό με το κουτί φίλμ, να ψάξω να βρω...

Skywatcher Dob 6" f/8

Nikon D7200

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν βλέπεις κανένα απ τα κλίπς τότε είναι πολύ χαμηλά το cheshire. Δοκίμασε να το τραβήξεις και απ τον εστιαστη λίγο έξω αλλά πρόσεξε να μην χάνει την καθετότητα του γιατί δεν θα κάνεις σωστή ευθυγράμμιση. Η επόμενη λύση είναι να φτιάξεις το φιλμίκαπακο που σου λέει ο Γιάννης. Αν βρεις πάρε ένα λευκό και όχι το μαύρο. Αν δεν βρίσκεις φίλμ τότε κάνε μία τρύπα στο κέντρο του καπακιού του εστιαστή. Αν δεν την κάνεις στο κέντρο δεν θα έχεις αποτέλεσμα.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης