Jump to content

13η ΠΕΕΑ Φιλιππαίοι Γρεβενών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχθές Σάββατο βράδυ, κατάφερα να πάω στους Φιλιππαίους Γρεβενών, όπου γίνεται η 13η πανελλήνια εξόρμηση ερασιτεχνών αστρονόμων.

Σαν καινούργιος ήθελα να δω από κοντά τηλεσκόπια και εξοπλισμό, αλλά ταυτόχρονα να έχω την ευκαιρία να παρατηρήσω κάτω από καλές συνθήκες, οι οποίες πράγματι μας αποζημίωσαν με τον καλύτερο τρόπο!

Αμέσως μετά την δύση του ήλιου ακολούθησε η σελήνη στην πορεία προς την δική της δύση, ως Αύξων Μηνίσκος, τόσο καθαρά που φαινόταν ανεπαίσθητα το ανάγλυφο των κρατήρων της.

Αυτό που ακολούθησε έκοβε την ανάσα, αποδεικνύοντας πως δεν επιλέχθηκε τυχαία το συγκεκριμένο σημείο. Ακόμα και δια γυμνού οφθαλμού φαινόταν πλήθος αντικειμένων βαθέως ουρανού, πρωτόγνωρο θέαμα ακόμα και για εμένα που ζω στην επαρχία.

Το φτωχό μου Heritage 130, κάτω από αυτές τις συνθήκες άρχισε να κελαηδάει. Το ένα επιφώνημα διαδεχόταν το άλλο, καθώς σάρωνα τον ουρανό βρίσκοντας στόχους που ήταν αδύνατο να τους εντοπίσω στην δική μου περιοχή.

Στις 11 περίπου ακούστηκε μια δυνατή φωνή: Ο iss περνάει κατακόρυφα!!

Όλοι στρέψαμε το κεφάλι ψηλά. Για καλή μας τύχη οι ηλιακοί συλλέκτες του έτυχαν στην κατάλληλη γωνία, στέλνοντας μας το φως του ήλιου. Σαν υπέρλαμπρο άστρο που επισκίασε κάθε άλλη ουράνια παρουσία, πέρασε αργά και μεγαλόπρεπα, προκαλώντας μια κραυγή θαυμασμού από τους εκατοντάδες παρευρισκόμενους.

Ελπίζω του χρόνου να καταφέρω να παρευρεθώ καθ όλη την περίοδο της εκδήλωσης.

Βάζω και μερικές φώτο που έβγαλα.

00025.thumb.jpg.a61eaf02e2258f53a61ef5bda74c50b9.jpg

00022.thumb.jpg.110e5e3cefa789dd2e553c0df8a65969.jpg

00020.thumb.jpg.d9f524cd445268de4f326f99f10546cb.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης