Jump to content

Πολωτικό (που να δουλεύει) + ουδέτερης πυκνότητας.


Fotoalexandros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνοντας φίλτρο σελήνης για το μικρού διαμέτρου μου Heritage 130 αποφάσισα να φτιάξω μια ιδιοκατασκευή. Χρησιμοποίησα πολωτικό φίλτρο που κόβει 1,5 στοπ, ιδανική ποσότητα για μικρά κάτοπτρα.

Στις φωτογραφικές μου τσάντες βρήκα ένα ποιοτικό 40.5mm της B&W που χρησιμοποιούσα παλιότερα με τους τηλεμετρικούς leitz-Μ.

Αντί να το προσαρμόσω όμως στο σπείρωμα των προσοφθάλμιων και να χρειάζεται κάθε φορά βίδωμα - ξεβίδωμα, σκέφτηκα κάτι ποιο πρακτικό.

Βρήκα στις τσάντες μου ένα κύλινδρο από φωτογραφική λούπα που έχει διατομή 2-3 χιλιοστά μεγαλύτερη από τους προσοφθάλμιους.

Προσαρμόζοντας το φίλτρο στον κύλινδρο η κατασκευή ολοκληρώθηκε.

Τα πλεονεκτήματα της όλης κατασκευής είναι:

Καταρχήν εφόσον εστιάσεις τον προσοφθάλμιο το πολωτικό περιστρέφεται και άρα πολώνει το φως, κάτι που με βιδωτό φίλτρο από κάτω δεν γίνεται. Είναι φοβερά χρήσιμο και ανεβάζει κατακόρυφα την ποιότητα της εικόνας την ημέρα, για την νύχτα θα δούμε τι κερδίζεις με την πόλωση. Το σίγουρο είναι πως σκοτεινιάζει επαρκώς την Σελήνη.

Σε κάθε αλλαγή φακού δεν χρειάζεσαι βίδωμα - ξεβίδωμα, ούτε υπάρχει ο κίνδυνος λόγο απροσεξίας να σου πέσει ένα μισοβιδωμένο φίλτρο στο δευτερεύον κάτοπτρο. Απλά με μια κίνηση το αφαιρείς και το καπακώνεις στο επόμενο προσοφθάλμιο.

Λερώνεται από το λίπος των βλεφαρίδων και θέλει καθάρισμα μόνο το στοιχείο του φίλτρου και όχι όλα τα μπροστά στοιχεία των προσοφθάλμιων.

Αντιστρέφοντας το κρύσταλλο του πολωτικού διατηρείται το σκοτείνιασμα κατά 1,5 στοπ, αλλά αντί για πόλωση, γυρνώντας το έχεις μεταβολή χρωματική μεταξύ κίτρινου και μπλε. Πράγμα που είναι χρήσιμο στην παρατήρηση πλανητών.

DSC_3162.jpg.a63cf81ae8e4bd464018bc0d48296f94.jpg

DSC_3160.jpg.512d94386c191c15f4ab6e3c27ad8afe.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλέξανδρε πολύ καλή και λειτουργική η ιδέα σου!!!

Το έχω κάνει και εγώ με πιο πρόχειρη κατασκευή,απλώς φτιάχνοντας δακτύλιους για το φωτογραφικό B&W 52mm πολωτικό μου,ώστε να προσαρμόζονται στις διαφορετικές διαμέτρους των προσοφθάλμιων,γιατί οι φακοί ευρέως πεδίου έχουν μεγαλύτερες διαμέτρους από τους κοινούς!

Πράγματι το πολωτικό φίλτρο,δουλεύει ως φίλτρο μεταβλητής πυκνότητας στο σεληνιακό φως,επειδή λόγω ανακλάσεως του ηλιακού είναι πολωμένο!

Είναι η καλύτερη λύση,αντί να αγοράζει κανείς φίλτρα σελήνης διαφορετικής πυκνότητας όταν αλλάζει διάμετρο τηλεσκοπίου!

Κυκλοφορούν μάλιστα πολωτικά φίλτρα για την Σελήνη σε τιμές γύρω στα 60+€!

Οπότε τα φωτογραφικά πολωτικά,είναι φθηνότερη λύση,αρκεί να τα προσαρμόσει κανείς πάνω στους προσοφθάλμιους όπως έκανες εσύ!

Πρέπει βέβαια η κατασκευή να επιτρέπεται και από το eye-relief του φακού,γιατί αν είναι μικρό,τότε τα πράγματα δυσκολεύουν...

Η πρόχειρη λύση βέβαια,για φίλτρο Σελήνης,που και αυτή έχει πρόβλημα με φακούς μικρού eye-relief,είναι και τα κοινά γυαλιά ηλίου.

Σημαντικό: χρειάζεται σχολαστικός έλεγχος του πολωτικού φίλτρου,να μην έχει στο εσωτερικό του μύκητες!!!Υπάρχει κίνδυνος να μεταδοθούν και στους φακούς!Αν υπάρχουν μύκητες,πρέπει να ανοιχτεί το φίλτρο,και να γίνει και στα δύο κρύσταλλα σχολαστικός καθαρισμός με αλκοόλη 70ο (όχι 93-95ο)!!

Φιλικά -Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι ακριβώς Κώστα.

Σήμερα το βράδυ με την Σελήνη θα γίνει και η πρώτη δοκιμή. Η απόσταση από το μάτι δεν είναι θέμα, καθώς έτσι κι αλλιώς το φίλτρο το έφτιαξα για τον 25 & 15mm προσοφθαλμιο που δίνουν μεγάλη φωτεινότητα και χρειάζονται το φίλτρο. Οι 10 & 6mm δίνουν σκοτεινό είδωλο και δεν χρειάζεται φίλτρο. Αυτοί είναι που χρειάζεται να κολλήσεις το μάτι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστά!Στο δικό μου 10" χρειάζεται φίλτρο Σελήνης και σε φακούς μικρών εστιακών...Όσο μεγαλώνει η διάμετρος,τόσο και η φωτεινότητα.

Η Σελήνη φαίνεται πολύ πιο θεαματική με φακούς ευρυγώνιους(σαν να κοιτάς από φινιστρίνι διαστημοπλοίου),που συνήθως έχουν και μεγάλο eye-relief!

Καλές παρατηρήσεις!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Η αιτία του θέματος έχει ενδιαφέρων, η επίλυση όμως δεν προσφέρετε ως ιδέα για αναπαραγωγή, μιας και τα υλικά δεν υπάρχουν στο σούπερ μάρκετ.

 

 

Σε ένα άλλο θέμα, του ξέφυγε του fotodektis μια χρήσιμη ιδέα (thinking out of the box), και πρότεινε την χρήση γυαλιών ηλίου εάν σε τυφλώνει το φεγγάρι.

 

Έχω καλή συλλογή από φίλτρα για της OLYMPUS στα 49mm, και ρυθμιζόμενο πολωτικό (την κλασική εκδοχή με το αξονάκι περιστροφής).

 

Όταν αναβαθμιστώ στα 31.7mm προσοφθάλμιο, θα μπορέσω να πειραματιστώ και εγώ.

Έχω και ένα φωτογραφικό φίλτρο που παράγει αστεράκια, εκείνο θα έχει πολύ γέλιο όταν το βάλω να δει νυχτερινό ουρανό. :lol:

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ένα άλλο θέμα, του ξέφυγε του fotodektis μια χρήσιμη ιδέα (thinking out of the box), και πρότεινε την χρήση γυαλιών ηλίου εάν σε τυφλώνει το φεγγάρι

Τί εννοείς Κυριάκο?Δεν καταλαβαίνω...

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να φορας γυαλια ηλιου οταν κανεις παρατηρηση...
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι Παναγιώτη,αυτό το κατάλαβα,άλλο εννοούσα...Ποιά χρήσιμη ιδέα μου ξέφυγε και πρότεινα τα γυαλιά ηλίου?Το πολωτικό φίλτρο?Αλλά καλύτερα να μου απαντήσει ο Κυριάκος.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης