Jump to content

Αστροπαρατήρηση Ζήρεια Τρίκαλα Κορινθίας 29-30-31/08/2019


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

 

Με αφορμή την υπέροχη εμπειρία που έζησα στην 13η ΠΕΕΑ στους Φιλιππαίους, ανακάλυψα ότι στο μουσικό φεστιβάλ που γίνεται στο χιονοδρομικό κέντρο Ζήρειας θα οργανωθεί και αστροπαρατήρηση.

 

Ξέρω ότι τέλος Αυγούστου ο καιρός θα είναι απρόβλεπτος όπως και η φωτορύπανση λόγω του φεστιβάλ αλλά εγώ θα ρισκάρω μια τελευταία εξόρμηση γιατί στην 13 ΠΕΕΑ δεν μου έφτασε :lol:

 

Αφήνω και το link για όποιον ενδιαφέρεται!

 

 

https://ziriafestival.gr/2019/

 

DJI_20170825_183807.mp4.Still022.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να μην πας!!! Αυτές οι διοργανώσεις δεν διστάζουν να κακοποιήσουν το οτιδήποτε υπάρχει προκειμένου να μαζέψουν κόσμο. Κανονικά θα έπρεπε να τους μηνύσουν που καλούν και ανθρώπους για αστροπαρατήρηση. Αν τις ημέρες αυτές είσαι ελεύθερος και βρίσκεσαι στην Πελοπόννησο πήγαινε στο επόμενο βουνό τον Χελμό που είναι το τηλεσκόπιο Αρίσταρχος. Αυτό για μοναχική παρατήρηση. Αν πάλι θέλεις κόσμο ψάξε, διότι πιθανότατα να βρεις κόσμο στον Πάρνωνα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή Γιάννη, και εγώ στον Χελμό ήθελα να πάω, εδώ και πολύ καιρό το ονειρεύομαι αλλά το έτερο ήμισυ φοβάται τα απόμακρα χωρίς κόσμο μέρη (αν ακούσει χόρτα να κινούνται μπαίνει στο αμάξι και κλειδώνεται), σίγουρα θα πάω κάποια στιγμή και μόνος μου.

 

Οπότε το συγκεκριμένο Φεστιβάλ μας προσφέρει μια μέση λύση. Τώρα αν δω σκούρα τα πράγματα το πολύ πολύ να πάρω τον θερμοσίφωνα μου και να πάω 1000 μέτρα πιο πέρα να κάνω την παρατήρηση μου.

 

Επίσης από πέρυσι τον Σεπτέμβρη προσπαθώ να βρω ευκαιρία να σε επισκεφτώ στο αγαπημένο σου μέρος αλλά δεν το έχω καταφέρει ακόμα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμ.. :-k

Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη εν μέρη, αλλά λογικοί και οι προβληματισμοί σου,

πάντως στον Πάρνωνα είναι προγραμματισμένη αστροπαρατήρηση και σίγουρα κάθε μήνα.

http://www.spartastronomy.gr/events

 

Επειδή έχω καιρό να ανέβω στα βουνά θα κοιτάξω και τον καιρό και θα ανηφορίσω και εγώ, (Πάρνων η' Ζήρεια),

Γιατί ο Γιάννης προ ημερών με "έδιωξε" νωρίς από το στέκι του. :cheesy:

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου στον Παρνωνα να πας. Θα βρεις κι άλλους ερασιτέχνες εκεί. Αν δε θες σκηνή μπορείς να μείνεις στο καταφύγιο. Κόσμο θα έχει οπότε το έτερον ήμισυ δεν θα φοβάται. Και ο ουρανός απλά απίστευτος.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό με τον Πάρνωνα μου είχε διαφύγει εντελώς! Δεν ήξερα ότι γίνεται κάθε μήνα! Μπαίνει στο πρόγραμμα για κάθε μήνα αν μαζεύει κόσμο! Ευκαιρία για εκδρομές!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου στον Παρνωνα να πας. Θα βρεις κι άλλους ερασιτέχνες εκεί. Αν δε θες σκηνή μπορείς να μείνεις στο καταφύγιο. Κόσμο θα έχει οπότε το έτερον ήμισυ δεν θα φοβάται. Και ο ουρανός απλά απίστευτος.

 

+10!

Ορίστε! Διότι αν το εταίρο ήμισυ φοβάται, και για πρώτη φορά το πάς στον Χελμό τότε… Κακόμοιρη μου Ουε κι αλίμονο σου! Το Χελμό και μάλιστα κοντά στον Αρίσταρχο, πρέπει να τον παίρνεις πολύ στα σοβαρά.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης