Jump to content

Αστρονομικός εξοπλισμός στην Αθήνα???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα. Είμαι ο Γιώργος και ειμαι 41 ετών Η πρώτη επαφή που είχα με την αστρονομία (πέρα απο την έμφυτη τάση του ανθρώπου να κοιτά ψηλά τον έναστρο νυχτερινό ουρανό) ήταν η γνωστή "παλιά" σειρά "Cosmos" με τον Carl Sagan. Η παρακολούθηση τώρα τελευταία ενός ντοκιμαντέρ με τον Brian Cox μου φούντωσε το κοιμώμενο πάθος για την αστρονομία. Και από τότε... 2 μήνες και κάτι μέρες, ρουφάω διάφορα ντοκιμαντέρ, βιβλία, άρθρα μέσω ίντερνετ, αστροχαρτες, σχολιασμούς σε αστρονομικά φόρουμ, ξαναχρησιμοποιήσα τα κυάλια μου και άρχισα να παρατηρώ εντατικά το νυχτερινό ουρανο, περιμένοντας πως και πως να νυχτώσει, για να ψάξω να βρω όποιον αστερισμό με δυσκόλεψε την προηγούμενη μέρα. Μοιραίο είναι βέβαια να κρατιέμαι με το ζόρι να μην αγοράσω άρον άρον το πρώτο μου τηλεσκόπιο. Έχω διαβάσει όλες τις προτάσεις για το τι να σκεφτώ και τι να κάνω πριν προβώ στην εν λόγω αγορά. Ένα από τα βήματα που θα ήθελα να κάνω, είναι να επισκεφτώ ένα κατάστημα με αστρονομικό εξοπλισμό, για να μπορέσω να δω από κοντά διάφορα από τα τηλεσκόπια που προτείνονται για έναν αρχάριο αστροπαρατηρητη, τηλεσκόπιο που θα ταιριάζει στα "δικά μου μετρα" και που θα με συντροφεύει για τουλάχιστον 5 χρόνια. Δυστυχώς όμως δε βρίσκω κάποιο αντίστοιχο καταστημα στην Αθήνα, ή ακόμα και στην Πάτρα. Υπαρχει? Ή μήπως αδίκως ψάχνω? Συγγνώμη για το "σεντόνι" που έγραψα και σας κούρασα, και ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς πια δεν υπάρχει κανένα. Αν μένεις Αθήνα καλό είναι να βρεις κανέναν που να έχει εξοπλισμό ή να πας σε κάποια βραδιά αστροπαρατήρησης. Προσωπικά θα πάω απέναντι από την βραχονησίδα Πάτροκλος κοντά στο Σούνιο το Σάββατο. Μπορεί να έρθει και κάποιος – κάποιοι άλλοι. Υπάρχει ενεργή συζήτηση λήγω παρακάτω. Στην αρχή αυτής της συζήτησης υπάρχουν οδηγίες για το που και πως μπορεί κανείς να πάει εκεί.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου ψάξε στο σκρούτζ εδώ για κατάστημα που ίσως να έχει ετοιμοπαράδοτα, αν και δεν θα βρεις κάποιο μαγαζί αποκλειστικά με καθαρά οπτικό εξοπλισμό. https://www.skroutz.gr/c/751/thleskopia.html

Το καλύτερο βέβαια είναι αυτό που σου είπε ο Γιάννης. Να πας σε αστροπάρτι.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσόρισες στον "κόσμο της αστρονομίας".Εφόσον μόλις άρχισες ν ασχολείσαι με την αστρονομία θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα ζευγάρι κιάλια (π.χ. 7χ50 είναι μια καλή επιλογή).Με αυτόν τον τρόπο θα μπορέσεις να παρατηρείς ευχάριστα την σελήνη, τον Δία και τον Κρόνο αλλά και να ξοδέψεις ελάχιστα χρήματα για την επένδυσή σου.Το πιο γνωστό κατάστημα με αστρονομικά είδη στην Αθήνα είναι το "πλανητάριο της θεσσαλονίκης".Μπορείς να τσεκάρεις επίσης αστρονομικές ομάδες κοντά στην περιοχή σου για να αναπτύξεις τις γνώσεις σου!!!!

 

 

 

 

πλανητάριο: https://www.planitario.gr/?gclid=CjwKCAjwqZPrBRBnEiwAmNJsNn0-j4IFhF3Eg4LQa6zsFqxM6YM8oeS_wigQTCNlyyYB_fyyQTgOxRoC_EUQAvD_BwE

Δελής Χρήστος (φεγγαρογητεμένος)

 

Μέλος της ομάδας Άρατος Παρατηρησιακή Αστρονομία Σαλαμίνας![/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς πια δεν υπάρχει κανένα. Αν μένεις Αθήνα καλό είναι να βρεις κανέναν που να έχει εξοπλισμό ή να πας σε κάποια βραδιά αστροπαρατήρησης. Προσωπικά θα πάω απέναντι από την βραχονησίδα Πάτροκλος κοντά στο Σούνιο το Σάββατο. Μπορεί να έρθει και κάποιος – κάποιοι άλλοι. Υπάρχει ενεργή συζήτηση λήγω παρακάτω. Στην αρχή αυτής της συζήτησης υπάρχουν οδηγίες για το που και πως μπορεί κανείς να πάει εκεί.

Ευχαριστώ giannis60. Αφού τελικά δεν υπάρχει εξειδικευμένο κατάστημα, αναγκαστικά θα καταφύγω στη λύση, του αστροπαρτι. Και λέω αναγκαστικά γιατί στην περιοχή που μένω (Κορινθία), δε βρίσκω κάποια ενεργή ομάδα. Έχασα και τη φετινή συνάντηση στο Αστεροσκοπείο Κρυονερίου.... Επειδή όμως ανεβαίνω αραιά και που Αθήνα, θα επιδιώξω να βρεθώ σε κάποια συνάντηση, για να "ξεκολλήσω" από τα κιάλια μου και να καταλήξω σε κάποιο τηλεσκοπιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα επί της ουσίας, δεν είναι και τίποτα το τραγικό. Διότι όσο αφορά τον εξοπλισμό, πρέπει προηγούμενος πρώτα να έχεις αποφασίσει εσύ τι θέλεις και μετά να πατήσεις το πόδι σου σε ένα τέτοιο κατάστημα. Διότι αν δεν έχεις αποφασίσει και παρόλα αυτά αγοράσεις κάτι, τότε με μαθηματική ακρίβεια θα είναι αυτό που θέλει ο πωλητής να πουλήσει κι όχι αυτό που εσύ θέλεις να αγοράσεις. Επομένως το να πας σε αστροπάρτι δεν αποτελεί κάποιου είδους αναγκαστικής λύσης, αλλά βήμα, που πρέπει να κάνει ο οποιοσδήποτε δεν είχε τηλεσκόπιο και θέλει να αγοράσει. Άλλο να τα βλέπεις στο κατάστημα, κι άλλο εν δράση!

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε balgio μπορείς να λάβεις μέρος στην αστροεξόρμηση που θα γίνει στον Πάρνωνα αυτό το ΠΣΚ.

Δες εδώ το πρόγραμμα εξορμήσεων του συλλόγου http://spartastronomy.gr/events

Το μέρος παρατήρησης θα το βρεις εδώ https://tinyurl.com/y3ezj78x

Σε περίπτωση που θελήσεις να λάβεις εσύ ή και η παρέα σου μέρος απλά ενημέρωσε στο email του συλλόγου το οποίο είναι spartastronomy@gmail.com ή στείλε μήνυμα στην σελίδα του fb https://www.facebook.com/spartastronomy

Θα χαρούμε να σε γνωρίσουμε και σου λύσουμε οποιαδήποτε απορία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα επί της ουσίας, δεν είναι και τίποτα το τραγικό. Διότι όσο αφορά τον εξοπλισμό, πρέπει προηγούμενος πρώτα να έχεις αποφασίσει εσύ τι θέλεις και μετά να πατήσεις το πόδι σου σε ένα τέτοιο κατάστημα. Διότι αν δεν έχεις αποφασίσει και παρόλα αυτά αγοράσεις κάτι, τότε με μαθηματική ακρίβεια θα είναι αυτό που θέλει ο πωλητής να πουλήσει κι όχι αυτό που εσύ θέλεις να αγοράσεις. Επομένως το να πας σε αστροπάρτι δεν αποτελεί κάποιου είδους αναγκαστικής λύσης, αλλά βήμα, που πρέπει να κάνει ο οποιοσδήποτε δεν είχε τηλεσκόπιο και θέλει να αγοράσει. Άλλο να τα βλέπεις στο κατάστημα, κι άλλο εν δράση!

 

Συμφωνώ μαζί σου. Είναι όντως απαραίτητο και σημαντικό βήμα η παρατήρηση από τηλεσκόπιο στην πράξη, δίπλα σε κάποιον πολύ πιο έμπειρο από εμένα, και χωρίς αυτός ο κάποιος να έχει ιδιαίτερο όφελος να μου πλασάρει το ένα ή το άλλο τηλεσκόπιο. Όσο "δύσκολο" και αν μου είναι λόγω οικογενειακών και επαγγελματικών υποχρεώσεων, είναι σημαντικό να αναζητώ ευκαιρίες να παραβρίσκομαι σε συναντήσεις, γιατί πέρα από την επιλογή εξοπλισμού, σίγουρα θα έχω να κερδίσω πολλά περισσότερα, από αυτά που μπορώ -σε τόσο πρώιμο στάδιο- να φανταστώ. Και πάλι ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως ο Άγγελος μένει κάπου κοντά σου. Σου λέω μάλιστα ότι είναι ένα από τα ποιο αξιόλογα μέλη του άστροβοξ και αυτό που σου πρότεινε να το λάβεις πολύ σοβαρά υπ’ όψιν.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"Και λέω αναγκαστικά γιατί στην περιοχή που μένω (Κορινθία), δε βρίσκω κάποια ενεργή ομάδα. Έχασα και τη φετινή συνάντηση στο Αστεροσκοπείο Κρυονερίου."

 

Αυτό το Σάββατο 31/8 , η ΕΕΑΕ κάνει το αστροπάρτυ της στο Αστεροσκοπείο στο Κρυονέρι

 

https://astronomia.org.gr/%ce%b5%cf%84%ce%ae%cf%83%ce%b9%ce%bf-%ce%b1%cf%83%cf%84%cf%81%ce%bf%cf%80%ce%ac%cf%81%cf%84%cf%85-%cf%84%ce%b7%cf%82-%ce%b5%ce%b5%ce%b1%ce%b5-2019/

 

Ορίστε η ευκαιρία που έψαχνες !

Per aspera ad astra...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Γιάννη για τα καλά σου λόγια, πλέον είμαι μόνιμος κάτοικος Κερατέας οπότε μάλλον πιο κοντά σε σένα είμαι παρά στον φίλο balgio.

Πάντως φίλε balgio όπως βλέπεις υπάρχουν επιλογές οπότε διάλεξε και πάρε :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις και για τις πολλές προσκλήσεις - επιλογές! Giannis60 και aggelos kehagias λόγω απόστασης, αυτό το Σ/Κ θα προτιμησω την πρόταση του dimbot. Εσας εύχομαι να σας επισκεφτώ σε κάποια άλλη εξορμηση σας και να τα πούμε από κοντά! Ευχαριστώ πολύ!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα χαρούμε να σε γνωρίσουμε και σου λύσουμε οποιαδήποτε απορία.

Δηλαδή Αγγελε θα σε δούμε Πάρνωνα?

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης