Jump to content

BRESSER Lunar 60/700 (Τού 1994) προσθήκη Altitud fine adjust


Kiriakos_GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την κοινότητα από το Βόλο.

Στα καλά καθούμενα με βρήκε ένα Bresser Lunar 60/700 (Τού 2001), ξύλινο τρίποδα, Γερμανικούς Acromatic, Κινέζικο focuser, Γιαπωνέζικο 90 μοίρες πρίσμα.

Μου το χάρισαν ως πληγωμένο χελιδόνι που δεν λειτουργεί.

Τελικά ανακάλυψα ότι το βασικό πρόβλημα ήταν τα χαμένα προσοφθάλμια 0,965” και το Eyefinder.

 

Το έπλυνα το καθάρισα, μέχρι και το εσωτερικό του σωλήνα που ήταν γεμάτο χώμα, γιάτρεψα μικρό φθορές στον τρίποδα, ρυθμιστικές βίδες όπου έλειπαν.

Και τελικά ο ασθενής επανήλθε στα μέσα Αύγουστου 2019.

 

Παράγγειλα τα χαμένα προσοφθάλμια 0,965” , και ένα κινέζικο πρίσμα ώστε να μεταμοσχεύσω μονό τον κομμάτι συγκράτησης προσοφθάλμιου, στο Γιαπωνέζικο πρίσμα που μιμείται το σύστημα της Baader με βιδωτό κομμάτι συγκράτησης προσοφθάλμιου.

 

Η έρευνα μου στο χώρο των τηλεσκόπιων είναι πρόσφατη, έμαθα και τα ιστορικά δρώμενα του πως κινήθηκαν οι κατασκευαστές και η αγορά (εμπόριο), από το 1970 έως σήμερα, και για την Κινέζο-πλημμύρα που γέμισε τα ράφια με 100% πλαστικά τηλεσκόπια με αμφιλεγόμενη απόδοση και περιορισμένο χρόνο ζωής, μιας και τα φρέσκα πλαστικά αυτοκαταστρέφονται με την επαφή τους με τον αέρα.

 

Και μετά από τον πρόλογο μου έρχομαι στο σήμερα, αυτό που κατάλαβα είναι ότι το εύρημα μου, αυτό το κοκτέιλ Γερμανίας – Κίνας – Ιαπωνίας του 2001, είναι από αυτά που έχουν ωραία γεύση, και πνοή διαχρονικότητας.

 

Η ατυχία μου είναι ότι το εύρημα με την αλουμινένια βάση περιστροφής στερείτε την μπάρα μίκρο-ρύθμισης υψόμετρου.

Δεν έχει εγκατασταθεί ποτέ.

 

Είμαι φίλος του καλού φωτογραφικού εξοπλισμού, και τώρα στενοχωριέμαι που το εύρημα μου στερείτε κάτι τόσο ταπεινό αλλά ουσιαστικό για αυτήν την τεχνολογία και τύπο κεφαλής τρίποδα.

 

Πριν πιάσω τα κατσαβίδια και δοκιμάσω τα κατασκευαστικά μου όρια, ήθελα να ρωτήσω εάν μπορεί να βρεθεί στο εμπόριο ως Κιτ ?

Εναλλακτικά εάν κάποιος μπορεί να μου το προσφέρει το σύνολο, μπάρα ρυθμιστή και βάσεις στήριξης από τις παλιές του καβάτζες?

pitch-adjusting-lever.thumb.jpg.b37482e42c11814400d355dda27cb10a.jpg

Bresser_Lunar_46-60700_Greece_04.thumb.jpg.354107bb857de2f4bcf086099f539fee.jpg

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε καλωσηρθες στο φόρουμ. Ευχομαι να εντρυφήσεις στην αστρονομία η οποία είναι απολαυστική ενασχόληση. Οτιδήποτε χρειαστείς εδώ μεσα θα βρεις αμέριστη βοήθεια.

 

Σχετικά με το τηλεσκόπιο που ηρθε στα χέρια σου θα σου πρότεινα να μην επενδύσεις ούτε 1 ευρώ. Βάλτο κάπου στο καθιστικό σαν διακοσμητικό , σαν επιπλο.

 

Γιατί;

1) Έχει πολύ μεγάλη εστιακή απόσταση αρα και μεγάλο εστιακό λόγο οπότε σου δίνει μικρό πεδίο και θα είναι δύσκολο να βρίσκεις στόχους.

2) Παίρνει προσοφθάλμια 0,965 αρα ακόμη μικρότερο πεδίο τα οποία δεν υπάρχουν στο εμπόριο.

3)Έχει βάση και τρίποδο που δεν αποσβένουν τους κραδασμούς .

4)Ο ερευνητής είναι κακής ποιότητας όπως και γενικά όλο το τηλεσκόπιο.

και δε δίνει ωραία είδωλα. Χρησιμοποίησε το μόνο για σελήνη ή για επίγεια παρατήρηση.

Με τα λεφτά που θα δώσεις και λίγα παραπάνω θα πάρεις ένα πιο αξιοπρεπες τηλεσκόπιο.

 

 

:D :D

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες και από μένα στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!

Το 2007 ξεκίνησα την αστρονομία με ένα παρόμοιο τηλεσκόπιο...Vanguard F606,(60/600) με προσοφθάλμιους 0.965".Είχε πολύ καλή οξύτητα εικόνας και κοντράστ και πολύ λίγο χρωματικό σφάλμα!Αυτό είναι ένα πλεονέκτημα των αχρωματικών με μεγάλο εστιακό λόγο!

Δεν γνωρίζω βέβαια την ποιότητα του φακού του συγκεκριμένου Bresser,αλλά έστω και με μικρό οπτικό πεδίο λόγω εστιακού λόγου και φακών 0.965",βλέπεις αρκετά πράγματα με καλύτερη ποιότητα εικόνας από αντίστοιχης διαμέτρου και ανάλογου κόστους κιάλια!Αρκετοί ερασιτέχνες αρχίζουν την αστρονομία με κιάλια χειρότερης ποιότητας εικόνας και δυνατοτήτων!

Φαίνονται καθαρά οι ζώνες του Δία(αμυδρά και η κηλίδα του) και οι δορυφόροι του,ο Κρόνος με τους δακτυλίους του και βέβαια η Σελήνη,ο γαλαξίας της Ανδρομέδας,το νεφέλωμα του Ωρίωνα,αστρικά φωτεινά σμήνη κλπ.

Φυσικά η βάση του δεν είναι στιβαρή,και με το φύσημα του αέρα ταλαντώνεται...

Δεν χρειάζεται να εγκατασταθεί και να χρησιμοποιηθεί ο μοχλός μικρομετρικής κίνησης που ζητάς,δεν είναι απαραίτητος,αρκεί να ζυγιστεί σωστά το τηλεσκόπιο και να σφιχτούν σωστά οι βίδες!Χρησιμοποιείς την ΑΖ βάση σαν κοινή dob...

Όσο για τους φακούς 0.965" κάποιο μέλος του φόρουμ πριν κάποιους μήνες,πουλούσε ένα σετ τέτοιων φακών σε πολύ χαμηλή τιμή!

Δεν χρειάζονται λοιπόν χρήματα πάνω απο 20-30€ για να λειτουργήσει το τηλεσκόπιο...

Αφού στο χάρισαν μπορείς να ξεκινήσεις με αυτό,και μετά όταν θα αγοράσεις ένα μεγαλύτερο,να το χρησιμοποιείς μόνο για επίγεια και ηλιακή παρατήρηση(με χρήση κατάλληλου φίλτρου)!

Για αρχή δεν είναι ένα άχρηστο τηλεσκόπιο!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε καλωσηρθες στο φόρουμ. Ευχομαι να εντρυφήσεις στην αστρονομία η οποία είναι απολαυστική ενασχόληση. Οτιδήποτε χρειαστείς εδώ μεσα θα βρεις αμέριστη βοήθεια.

 

Σχετικά με το τηλεσκόπιο που ηρθε στα χέρια σου θα σου πρότεινα να μην επενδύσεις ούτε 1 ευρώ. Βάλτο κάπου στο καθιστικό σαν διακοσμητικό , σαν επιπλο.

 

 

Καλός σε βρήκα, την ίδια συμβουλή αποφυγής χρήσης θα έδινα και εγώ σε όσους έχουν τηλεσκόπιο από αυτά που θυμίζουν βαρέλι πετρελαίου πάνω σε μοτεράκια, με αυτόματο σύστημα περιστροφής, δηλαδή το τηλεσκόπιο του τεμπέλη.

 

Πριν γράψω στο Mastrovox, επιθεώρησα και τις 33 ενότητες σελίδων και όλα τα θέματα.

Σας εντόπισα εσάς τους βαρελάδες και τα βαρέλια και το χούι μερικών να σνομπάρετε τα Classic.

 

Το δικό μου είναι παλαιάς κοπής, αδοκίμαστο ακόμα από τα γαλανά μου μάτια.

Τρία προσοφθάλμια και ένα πρίσμα μου κόστισαν 13Ε και είναι στην πορεία για Ελλάδα.

 

Δεν έχεις άδικο σε κάποια σημεία όπως είναι η σταθερότητα τρίποδα, που είναι γενικότερο πρόβλημα στα BRESSER που είναι στα ράφια σήμερα, το συγκεκριμένο παλαιάς κοπής BRESSER είναι στα πέντε κιλά (4.900).

 

Δεν ξέρω εάν θα το αγαπήσω αλλά θα του δώσω την ευκαιρία να μου αποδείξει τι μπορεί να προσφέρει στις 3 μοίρες (περίπου) οπτικού πεδίου.

Για τον ερευνητή, εάν περάσω από τον αρραβώνα σε γάμο, θα του βάλω ένα φρέσκο με Led.

 

:wink:

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες και από μένα στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!

...................................

Για αρχή δεν είναι ένα άχρηστο τηλεσκόπιο!

Φιλικά-Κώστας

 

Να είσαι καλά Κώστα, θεωρώ ότι όποιος αποκτά μάσκα κατάδυσης δεν σημαίνει ότι θα γίνει επαγγελματίας δύτης.

 

Σε ευχαριστώ για τις τεχνικές σου παρατηρήσεις στην συγκεκριμένη γενιά εξοπλισμού.

Όπως εξήγησα και στο φίλο που μου απάντησε πρώτος, βάζοντας κάμποσο Βολιώτικο χιούμορ για να κεντράρει καλά στον Ωρίωνα, εάν το εύρημα μου έχει δυνατότητα να με ταξιδεύσει ας το κάνει και βλέπουμε.

 

Καλός σας βρήκα!

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το Fan-Club BRESSER έχω ένα σύνολο φωτογραφιών στο παρακάτω νήμα.

 

https://www.ittsb.eu/forum/index.php?topic=1547.0

 

Για τον ρυθμιστή ύψους έχω κάνει μια πρόχειρη συλλογή από πιθανός αξιοποιήσιμα υλικά ώστε να πάω σε ιδιοκατασκευή εφόσον δεν δω φως από άλλες κατευθύνσεις.

Fine-adj-Greece.thumb.jpg.a6ac43d944b8892210547cabfa28e71d.jpg

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν γράψω στο Mastrovox, επιθεώρησα και τις 33 ενότητες σελίδων και όλα τα θέματα.

Σας εντόπισα εσάς τους βαρελάδες και τα βαρέλια και το χούι μερικών να σνομπάρετε τα Classic.

 

Ω τι παρατηρητικότητα!! Τώρα θα σου είναι εύκολο να μας αποφεύγεις! Μ' έκανες και γέλασα χααχαχ!

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν γράψω στο Mastrovox, επιθεώρησα και τις 33 ενότητες σελίδων και όλα τα θέματα.

Σας εντόπισα εσάς τους βαρελάδες και τα βαρέλια και το χούι μερικών να σνομπάρετε τα Classic.

 

Ω τι παρατηρητικότητα!! Τώρα θα σου είναι εύκολο να μας αποφεύγεις! Μ' έκανες και γέλασα χααχαχ!

 

Και εμένα με έπιασαν τα γέλια κάμποσες φορές σκεπτόμενος τις γκριμάτσες που θα κάνουν οι βαρελάδες μόλις διαβάσουν το μήνυμα μου. :)

 

Αυτό-τιμωρήθηκα διαβάζοντας άλλα 60 θέματα, το συμπέρασμα είναι ότι οι ομάδες εδώ έχουν εμπειρίες από τα BRESSER του 2015-2016 που έφτασαν στα Lidl.

Αυτά δεν έχουν καμία σχέση με την ποιότητα κατασκευής τους αρχαιολογικού μου ευρήματος, ούτε με το βάρος του.

 

Η συγκεκριμένη γενιά 2001 BRESSER / bushnell στην άλλη άκρη της λίμνης, θεωρούνται προϊστορία.

Είναι προδιαγεγραμμένο ότι στο 2019 δύσκολα θα βρω κατόχους τέτοιου υλικού, για να μοιραστούμε εμπειρίες.

 

Τώρα έχω μια τελευταία ελπίδα, και αυτή είναι να έμαθαν οι Κινέζοι να φτιάχνουν σωστά 0.965" προσοφθάλμια, ώστε να γλυτώσει το συγκεκριμένο εύρημα την ανακύκλωση.

 

Στις καλές εποχές πλήρωσα μέχρι και 3000Ε για φωτογραφικό εξοπλισμό, υπό τις σημερινές συνθήκες δεν υπάρχει πορτοφόλι για αντίστοιχες δαπάνες για άστρο παρακολούθηση επιδόσεων.

 

Τώρα το γεγονός ότι η εδώ κοινότητα ακολουθεί κατά πόδας τις τεχνολογικές εξελίξεις είναι θετικό, έτσι κάνω και εγώ με τον εξοπλισμό της δουλειάς μου (επισκευές ηλεκτρονικά).

Αυτό ταυτόχρονα σημαίνει ότι μεγαλώνει το χάσμα γενεών και οι νεοεισερχόμενοι με Classic Refractor δεν βρίσκουν άλλα παιδάκια να παίξουν και να μυηθούν στο άθλημα σε βάθος χρόνου.

 

Πρόσεξα ότι οι περισσότεροι με τα Classic Refractor έγραψαν 4~5 μηνύματα και εξαφανίστηκαν, Θεού θέλοντος και όρεξης επιτρέποντος, αφήστε να νήπια να παίζουν με εμένα.

Κάνω σκέψεις για μελλοντικά πρότζεκτ, βελτιώσεις και αστρο-φωτογραφία με βάση το 60-700.

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο αφορά την παρατήρηση τα πράγματα είναι θολά. Ο κάθε ένας όλο και κάτι έχει να πει και να γράψει. Στην αστροφωτογραφία όμως υπάρχει πλήρης αντιστροφή του παραπάνω. Επομένως βγάλε μια φωτογραφεία κι ανέβασε την. Αυτή από μόνη της θα μιλήσει για τα πάντα. Είτε για το τηλεσκόπιο σου, είτε για την κάμερα που χρησιμοποίησες, είτε για την εμπειρία και τις ικανότητες σου, (κυρίως γι’ αυτό), θα τα πει όλα και με ανελέητο τρόπο. Χωρίς να χρειαστεί να γράψεις τίποτα. Μένουμε λοιπόν συντονισμένοι κι αναμένουμε φωτογραφία σου.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο αφορά την παρατήρηση τα πράγματα είναι θολά. Ο κάθε ένας όλο και κάτι έχει να πει και να γράψει. Στην αστροφωτογραφία όμως υπάρχει πλήρης αντιστροφή του παραπάνω. Επομένως βγάλε μια φωτογραφεία κι ανέβασε την. Αυτή από μόνη της θα μιλήσει για τα πάντα. Είτε για το τηλεσκόπιο σου, είτε για την κάμερα που χρησιμοποίησες, είτε για την εμπειρία και τις ικανότητες σου, (κυρίως γι’ αυτό), θα τα πει όλα και με ανελέητο τρόπο. Χωρίς να χρειαστεί να γράψεις τίποτα. Μένουμε λοιπόν συντονισμένοι κι αναμένουμε φωτογραφία σου.

 

Δεν επιθυμώ να ξεφύγει το θέμα από καθαρά τεχνικό και να μετατραπεί σε επίδειξη εξοπλισμού.

 

Αλλά ναι, να η ευκαιρία σου να θαυμάσεις τα οπτικά της OLYMPUS χωρίς τηλεσκόπιο.

Καμία διαχείριση με λογισμικά, αγνό παρθένο μαλλί 25Χ.

P1010002.thumb.JPG.f63eb625a84873107095af6c0693fa8f.JPG

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kiriakos_GR Είχα στην ζωή μου πολλές ευκαιρίες να θαυμάσω πάρα πολλές αστροφωτογραφίες. Και να θαυμάσω και τα οπτικά που λες, αλλά κυρίως το ανθρώπινο πλάσμα που βρίσκεται πίσω από αυτές.

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω όμως γιατί ανέβασες την φωτογραφία της σελήνης που τράβηξες με την μηχανή σου, συναρτήσει με αυτά που έγραψα και τα έκανες παράθεση;

Αυτά τα έγραψα διότι εσύ παρά πάνω έγραψες «Κάνω σκέψεις για μελλοντικά πρότζεκτ, βελτιώσεις και αστροφωτογραφία με βάση το 60-700.» Εννοώντας το τηλεσκόπιο που έχεις.

Επομένως βγάλε το φακό της μηχανής σου βάλλε το τηλεσκόπιο στην θέση του και τράβα μία να την στήλης ώστε να έχει νόημα η συζήτηση. Και επί χειροπιαστών πλέον θεμάτων τόσο της εικόνας και όσο της εμπειρίας από την προσπάθεια σου, αν το επιθυμείς να συζητήσουμε. Διότι με την συγκεκριμένη φωτογραφεία που ανέβασες είναι άλλη συζήτηση. Άλλο θέμα. Φωτογράφηση μόνο με την φωτογραφική μηχανή χωρίς τηλεσκόπιο. Και αυτό το συζητάμε σε άλλη συζήτηση. Και μάλιστα για μένα αυτό το είδος φωτογράφισης είναι το είδος που πιο πολύ μετρά αυτό που λέμε «ταλέντο» από τον εξοπλισμό. Και που με πολύ λίγα χρήματα σε σχέση με τις φωτογραφίες με τηλεσκόπια, κάποιοι τραβάνε κάτι φωτογραφίες που κυριολεκτικά τις βλέπεις λιώνεις τους θαυμάζεις και τους βγάζεις το καπέλο.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Κυριάκο. Αντιλαμβάνομαι ότι θέλησες να μπεις με "φορά" , χιούμορ και πλάκα σε ένα φιλικό φόρουμ. Απλά όπως μάλλον κατάλαβες, όταν απευθύνεσαι σε ανθρώπους που δεν σε γνωρίζουν, η πλάκα και ιδίως η αιχμηρή εύκολα παρεξηγούνται.(και δικαίως πολλές φορές)

Στο δια ταύτα: το ανταλλακτικό που ζητάς συνήθως το βρίσκεις σε site όπως το astroboot.eu , όπου έριξα μια ματιά αλλά δεν έχει κάτι αυτή τη στιγμή. Δεν χάνεις τίποτα ομως να τους στείλεις ένα email. Επίσης θα έψαχνα στο ebay όπου είναι πολύ πιθανό να βρεις στην ίδια τιμή του ανταλλακτικού, ολόκληρη τη βάση ίσως ακόμα και μαζί με τηλεσκόπιο. Επίσης μπορείς να βάλεις μια αγγελία ζήτησης εδώ.

Όσον αφορά τα κλασικά τηλεσκόπια δεν βλέπω αρνητική προδιάθεση στο forum, απλά στην Ελλάδα δεν έχει μεγάλο κοινό το restoring τηλεσκοπίων. Έχω όμως ασχοληθεί με την ανακατασκευή της κλασσικής μου μοτοσυκλέτας και πρέπει να σου πω ότι: ευχαριστήθηκα την ανακατασκευή της όσο δεν φαντάζεσαι, δεν λυπάμαι τα χρήματα που ξόδεψα, απόλαυσα τον κόπο, το ψάξιμο και όλη την προσωπική εργασία που εριξα και όταν την βγάζω βόλτα αισθάνομαι απίθανα, αλλά είμαι και ειλικρινής απέναντι στον εαυτό μου, αναγνωρίζοντας ότι σαν μέσο μεταφοράς δεν προσφέρει κάτι παραπάνω από ένα καινούργιο και φθηνότερο παπί.

Καλή συνέχεια και καθαρούς ουρανούς!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Κυριάκο. Αντιλαμβάνομαι ότι θέλησες να μπεις με "φορά" , χιούμορ και πλάκα σε ένα φιλικό φόρουμ. Απλά όπως μάλλον κατάλαβες, όταν απευθύνεσαι σε ανθρώπους που δεν σε γνωρίζουν, η πλάκα και ιδίως η αιχμηρή εύκολα παρεξηγούνται.(και δικαίως πολλές φορές)

Στο δια ταύτα: το ανταλλακτικό που ζητάς συνήθως το βρίσκεις σε site όπως το astroboot.eu , όπου έριξα μια ματιά αλλά δεν έχει κάτι αυτή τη στιγμή. Δεν χάνεις τίποτα ομως να τους στείλεις ένα email. Επίσης θα έψαχνα στο ebay όπου είναι πολύ πιθανό να βρεις στην ίδια τιμή του ανταλλακτικού, ολόκληρη τη βάση ίσως ακόμα και μαζί με τηλεσκόπιο. Επίσης μπορείς να βάλεις μια αγγελία ζήτησης εδώ.

Όσον αφορά τα κλασικά τηλεσκόπια δεν βλέπω αρνητική προδιάθεση στο forum, απλά στην Ελλάδα δεν έχει μεγάλο κοινό το restoring τηλεσκοπίων. Έχω όμως ασχοληθεί με την ανακατασκευή της κλασσικής μου μοτοσυκλέτας και πρέπει να σου πω ότι: ευχαριστήθηκα την ανακατασκευή της όσο δεν φαντάζεσαι, δεν λυπάμαι τα χρήματα που ξόδεψα, απόλαυσα τον κόπο, το ψάξιμο και όλη την προσωπική εργασία που εριξα και όταν την βγάζω βόλτα αισθάνομαι απίθανα, αλλά είμαι και ειλικρινής απέναντι στον εαυτό μου, αναγνωρίζοντας ότι σαν μέσο μεταφοράς δεν προσφέρει κάτι παραπάνω από ένα καινούργιο και φθηνότερο παπί.

Καλή συνέχεια και καθαρούς ουρανούς!

 

Γεια σου "diorip" Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις, κοντεύω τώρα δυο βδομάδες που ερευνώ το θέμα.

Καταλαβαίνω το πνεύμα σου, και εγώ έκανα ανακατασκευή στο αγαπημένο μου Honda AX-1 με το οποίο έχουμε σχέση γάμου για περίπου 25 χρόνια.

Κόστος ανακατασκευής όσο ένα μεταχειρισμένο TransAlp 600, κρατάω ακόμα σουβενίρ τα σακουλάκια με την σφραγίδα της Honda.

 

Το θέμα τηλεσκόπιο ξεπήδησε απρογραμμάτιστα, όπως φεύγει ξαφνικά μια γλάστρα από μπαλκόνι και σκάει μπροστά σου.

Προσωπικά συν τα άλλα μου ταλέντα, είμαι καλός μονταδόρος σε κουτιά αλουμινίου μηχανημάτων, αλλά δεν έχω σχέση με τόρνο.

Ναι, μεγάλο ποσοστό ανθρώπων απαλλάσσεται από τηλεσκοπία καθημερινά στο eBay.

 

Συμπερασματικά, απλά θα κάνω υπομονή έως ότου βρεθεί κάτι πραγματικά στην σφαίρα της ευκαιρίας, εκτός εάν με διασώσει ο εαυτός μου με ιδιοκατασκευές.

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kiriakos_GR Είχα στην ζωή μου πολλές ευκαιρίες να θαυμάσω πάρα πολλές αστροφωτογραφίες. Και να θαυμάσω και τα οπτικά που λες, αλλά κυρίως το ανθρώπινο πλάσμα που βρίσκεται πίσω από αυτές.

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω όμως γιατί ανέβασες την φωτογραφία της σελήνης που τράβηξες με την μηχανή σου, συναρτήσει με αυτά που έγραψα και τα έκανες παράθεση;

Αυτά τα έγραψα διότι εσύ παρά πάνω έγραψες «Κάνω σκέψεις για μελλοντικά πρότζεκτ, βελτιώσεις και αστροφωτογραφία με βάση το 60-700.» Εννοώντας το τηλεσκόπιο που έχεις.

Επομένως βγάλε το φακό της μηχανής σου βάλλε το τηλεσκόπιο στην θέση του και τράβα μία να την στήλης ώστε να έχει νόημα η συζήτηση. Και επί χειροπιαστών πλέον θεμάτων τόσο της εικόνας και όσο της εμπειρίας από την προσπάθεια σου, αν το επιθυμείς να συζητήσουμε. Διότι με την συγκεκριμένη φωτογραφεία που ανέβασες είναι άλλη συζήτηση. Άλλο θέμα. Φωτογράφηση μόνο με την φωτογραφική μηχανή χωρίς τηλεσκόπιο. Και αυτό το συζητάμε σε άλλη συζήτηση. Και μάλιστα για μένα αυτό το είδος φωτογράφισης είναι το είδος που πιο πολύ μετρά αυτό που λέμε «ταλέντο» από τον εξοπλισμό. Και που με πολύ λίγα χρήματα σε σχέση με τις φωτογραφίες με τηλεσκόπια, κάποιοι τραβάνε κάτι φωτογραφίες που κυριολεκτικά τις βλέπεις λιώνεις τους θαυμάζεις και τους βγάζεις το καπέλο.

 

Για να ανεβάσω την Olympus C2100 UZ (αληθινό καμάρι ψηφιακού φωτογραφικού εξοπλισμού της γενιάς μου) στο τηλεσκόπιο υπάρχει ένα έξοδο από 40~60Ε.

Αυτό το έξοδο δεν είναι για εμένα προτεραιότητα.

 

Στην θετική πλευρά των πραγμάτων, η μηχανή στα 540g + 250g για βάση στήριξης και δαχτυλίδια προσαρμογής, το Focuser φαίνεται να μπορεί να διαχειριστεί το βάρος.

 

Εγώ είμαι πραγματιστής και όχι φωτογράφος καλλιτέχνης, όταν ο εξοπλισμός αποδίδει πραγματικές επιδόσεις, μόνο τότε νοιώθω ικανοποίηση.

Χωρίς να με νοιάζει εάν θα φωτογραφίσω νεφέλωμα η σπιρτόκουτο.

 

Και θα πω και κάτι ακόμα, εάν το τηλεσκόπιο που με βρήκε, δεν μύριζε έστω ελαφρά άρωμα Γερμανικής και Ιαπωνικής σχολής από κατασκευαστική άποψη και ποιότητα υλικών, θα είχε πάει στον κάδο την ίδια στιγμή που συναντηθήκαμε.

 

Την φωτογραφία την ανέβασα ως απόδειξη ότι έχω ξανακοιτάξει το ουρανό με συνολικό εξοπλισμό κόστους άνω των 2000Ε.

Μηχανή, Φακούς, τρίποδο, Manfroto 3D κεφαλή.

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι σχέση έχουν όλα αυτά που γράφεις με εμένα; Και μάλιστα αυτό το:

«Την φωτογραφία την ανέβασα ως απόδειξη ότι έχω ξανακοιτάξει το ουρανό με συνολικό εξοπλισμό κόστους άνω των 2000Ε.

Μηχανή, Φακούς, τρίποδο, Manfroto 3D κεφαλή.»

Προσωπικά με αφήνουν αδιάφορο. Εγώ φωτογραφίζω με το κινέζικο βαρέλι. Το γαλάζιο αυτό που βλέπεις και με μια φτηνή Canon. Και την οδήγηση την κάνω με προσοφθάλμιο με φωτεινό σταυρόνημα με το χέρι. Επομένως το να θέλεις να βγάλεις μία αστροφωτογραφία με το Bresser Lunar 60/700 αυτό μάλιστα. Μου τραβά το ενδιαφέρον και μπαίνω στον κόπο να σου γράψω. Διότι εσύ έγραψες: «Κάνω σκέψεις για μελλοντικά πρότζεκτ, βελτιώσεις και αστρο-φωτογραφία με βάση το 60-700.»

Φαίνεται όμως ότι το επάνω δεν το εννοούσες διότι τώρα γράφεις:

«Εγώ είμαι πραγματιστής και όχι φωτογράφος καλλιτέχνης, όταν ο εξοπλισμός αποδίδει πραγματικές επιδόσεις, μόνο τότε νοιώθω ικανοποίηση.

Χωρίς να με νοιάζει εάν θα φωτογραφίσω νεφέλωμα η σπιρτόκουτο.»

 

Που να τα ήξερα εγώ όλα αυτά Kiriakos_GR; Αν έστω και κατά διάνυα υποψιαζόμουν ότι εσύ βρίσκεις ικανοποίηση μόνο όταν ο εξοπλισμός αποδίδει πραγματικές επιδόσεις, χωρίς να σε νοιάζει τι φωτογραφίζεις, ε τότε δεν θα έμπαινα στον κόπο. Διότι το παρά πάνω δεν με αφορά.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν έστω και κατά διάνυα υποψιαζόμουν ότι εσύ βρίσκεις ικανοποίηση μόνο όταν ο εξοπλισμός αποδίδει πραγματικές επιδόσεις, χωρίς να σε νοιάζει τι φωτογραφίζεις, ε τότε δεν θα έμπαινα στον κόπο. Διότι το παρά πάνω δεν με αφορά.

 

Υπέροχα, επήλθε η συνεννόηση!

Ούτε και έμενα με ενδιαφέρει το μακρύ και το κοντό του καθενός.

Δεν έβαλα τυχαία το μήνυμα στον τομέα Mastrovox, είναι θέμα για άτομα με τεχνικές εμπειρίες.

 

Τώρα που ολοκληρώθηκε η ψυχό εγκεφαλική μου ανάλυση, πάμε πάλι στης βίδες.

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τότε για την σελήνη (και λέω για την σελήνη διότι το F11,6 που είναι το τηλεσκόπιο σου, είναι αργό για νεφελώματα κλπ) γίνεται ως εξής:

Αγοράζεις το κατάλληλο δακτυλίδι για την φωτογραφική σου μηχανή. Εγώ το είχα πάρει 20 ευρώ από το πλανητάριο Θεσσαλονίκης. Τόσο έχουν ακόμα.

Σε αυτά τα δακτυλίδια, το πίσω μέρος τους είναι ίδια με το μέρος του φακού που προσορμίζει στο σώμα της μηχανής, και το μπροστά μπαίνει στον εστιαστή του τηλεσκοπίου.

Επομένως παίρνεις ένα τέτοιο, βγάζεις τον φακό από την μηχανή, βάζεις το δακτυλίδι στην θέση του φακού. Στο τηλεσκόπιο τώρα. Βγάζεις το διαγώνιο και προσαρμόζεις την μηχανή.

Σημαδεύεις εστιάζεις και πυροβολάς.

Αυτή είναι η κεντρική ιδέα. Τώρα επειδή εσένα το τηλεσκόπιο σου παίρνει μικρότερης διαμέτρου προσοφθάλμια, πρέπει να δεις αν το δακτυλίδι (T ring) προσαρμόζει στον εστιαστή. Παντός αυτά τα δακτυλίδια στο μέρος που προσαρμόζουν στους εστιαστές παίρνουν διάφορες ανταλλάξιμες κάνες, ώστε να μπορούν να μπαίνουν σε αυτούς. Εδώ πρέπει να το ψάξεις.

Σου θυμίζω ότι το διαγώνιο το αφαιρούμε από το σύστημα για πολλούς λόγους.

 

ΥΓ.

Μην εκπλαγείς αν τα κάνεις όλα αυτά και τραβήξεις φωτογραφία της σελήνης με το πεταμένο 60 /700, και δεις ότι αυτή απ’ όλες τις απόψεις είναι καλύτερη από τον πανάκριβο φάκαρο της olymbus.

Χρειάζεται όμως να πετύχεις και νύχτα με καλές ατμοσφαιρικές συνθήκες, διότι μετά 200mm εστιακές αποστάσεις, τα πάντα συνήθως βράζουν. Πόσο μάλλον στα 700mm που έχεις.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα αγόραζα {ή θα κατασκεύαζα) έναν προσαρμογές 0.96' προς 1.25' να τελειώσω το θέμα. Έτσι θα χρησιμοποιούσα κάννη 1.25' στη μηχανή. Να ένας

 

https://www.telescopeadapters.com/hybrid-adapters-extensions/110-hybrid-096-125-eyepiece-adapter.html

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα αγόραζα {ή θα κατασκεύαζα) έναν προσαρμογές 0.96' προς 1.25' να τελειώσω το θέμα. Έτσι θα χρησιμοποιούσα κάννη 1.25' στη μηχανή. Να ένας

 

Η C2100 έχει 49mm διάμετρο, έχω ήδη εντοπίσει προσαρμογέα 49mm προς 1.25', στην πορεία θα βάλω εσωτερικά πέδιλα να κατέβει σε 0.96' .

 

Όταν ψωνίζω, πάντα κοιτάω την διαχρονικότητα.

 

https://www.ebay.com/sch/m.html?_ssn=hunter20099&LH_PrefLoc=&_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=1.25%22+adapter+49mm+&_sacat=0

 

Και για να κλείσουμε αυτήν την ενότητα, εγώ έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στην μηχανή μου, για την ακρίβεια σήμερα έχω τρεις όμοιες (ώστε ο σορός περιφερειακών που αγόρασα να μην αχρηστευτεί από πιθανή βλάβη της μηχανής), και έτσι μόνο από την ποιότητα του προσοφθάλμιου κινδυνεύει το τελικό αποτέλεσμα.

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

UZI-FULL-SIZE.thumb.jpg.0544115eaac117356ddb43e79e5a9bb9.jpg

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα αποφάσισα να γράψω έκτακτο διαγώνισμα στην μηχανολογία.

Έκανα τρύπες , άνοιξα νέο σπείρωμα, μπήκαν τα θεμέλια.

Και συνεχίζουμε.

Greek_engineering_01.thumb.jpg.3450ab817cbe9df382d26f6a91972fba.jpg

Greek_engineering_02.thumb.jpg.0e74652bff86bf53af65f9759b509b1f.jpg

Greek_engineering_03.thumb.jpg.a8281438deffd2dfcfbd7703abc01c00.jpg

Greek_engineering_04.thumb.jpg.083575fbfee380ea1effd8dffb5a6c15.jpg

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι έχουμε Happy End =D>

 

Σαρανταπέντε μοίρες ανύψωση μόνο από την ρόδα του ρυθμιστή.

Και ελεύθερη περιστροφή και των δυο σημείων που κρατούν την βέργα ρύθμισης.

Greek_engineering_11.thumb.jpg.baab08e652ed3de068716b11c447f45d.jpg

Greek_engineering_10.thumb.jpg.cddd4de67018e6389baa82bac6b80c6b.jpg

Greek_engineering_09.thumb.jpg.51428fa922101ec933704c2cb8b06009.jpg

Greek_engineering_08.thumb.jpg.87977b3d4fd5103af3ad766fe8c35aba.jpg

Greek_engineering_07.thumb.jpg.5363a69d57e7baab6a8cb30a0f056ad5.jpg

Greek_engineering_06.thumb.jpg.9e0567ea7cadd0bd13b298c45f541384.jpg

Greek_engineering_05.thumb.jpg.85a22745e1724aa0d5c830693f03d8e7.jpg

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι εντυπώσεις μου μετά από δυο νύχτες δοκιμών είναι εξαιρετικές. =D>

 

Χωρίς το μηχανισμό το τηλεσκόπιο θα ήταν άχρηστο για παρατήρηση ουρανού.

Το καλό αποτέλεσμα ήρθε ενισχυμένο και από μια άλλη εύνοια της τύχης μου.

Το σπείρωμα είναι αμερικάνικο σε ίντσες και πυκνό, και επιτρέπει περισσότερη λεπτομέρεια ρύθμισης από το εάν ήταν μετρικό.

 

Στο θέμα ηλικία κατασκευής βρήκα αποδείξεις, ότι η συγκριμένη παρτίδα τηλεσκοπιών ήταν διανομή για Γερμάνια το 1994, τιμή 200 μάρκα Γερμανίας.

 

Τώρα επιτέλους ησύχασα ... :cheesy:

BRESSER_Tchibo_452170_10.thumb.jpg.c3eba0480c84bfb68e95ffa1ee2c86d0.jpg

BRESSER_Tchibo_452170_2.thumb.jpg.a2936312a8b765c0c39bcd769fa2fdc5.jpg

BRESSER_DATE-1994.jpg.2f9266b9d7235ba91d687cd4ebd03355.jpg

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θέλεις να παίζεις για την χαρά της κατασκευής οκ δεκτό σεβαστό και πάω πάσο. Αν θέλεις να κάνεις πιο προχωρημένη παρατήρηση από την πόλη ειδικότερα δύσκολα τα πράγματα με τόσο μικρό ανοιγμα. Αλλά και αυτο σεβαστό αν σου αρέσουν οι προκλήσεις πχ να δεις ολα τα Μεσσιέ με το τηλεσκόπιό σου (οχι ο Μεσσιέ δεν ειχε καλύτερο! καλύτερους ουρανούς είχε αυτό ειναι το σίγουρο), μπορείς να δεις φάσεις Αφροδίτης και Ερμή (αν ειναι σχετικά κοντά στη Γη) αλλά ακόμα και τον Ουρανό και Ποσειδώνα σαν αστεράκια και να τους αναγνωρίσεις από την κίνησή τους καθώς και πολλά ωραία χρωματιστά διπλά άστρα. Για φωτό στην κύρια εστία με εστιαστή 0.96" να το ξεχάσεις καθότι θα σου βινιετάρει υπερβολικά αν εστιάζει (που δεν είναι σίγουρο) ενώ ο πλαστικός (απ ότι διακρίνω) εστιαστής μπορεί να παρουσιάζει και κάμψεις και αν δεν έχει βίδα ασφάλισης της εστίασης μπορεί να κυλάει και προς τα πίσω. Γνώμη μου μην ξοδεύεις λεφτά για το τηλεσκόπιο αυτό. Εγώ μόνο έναν υβριδικό διαγώνιο θα έπαιρνα για να βάζω προσοφθάλμιους 1.25" και 2 plossl που ειναι τόσο φτηνοί πια που δεν δικαιολογείται να παίρνεις τους "γιαταμπάζα" 0.96 δυο στοιχείων. Αλλη λύση ειναι να το μετατρέψεις σε μια μορφή "dobsonian" διοπτρικού και να γλυτώσεις από τους βασανιστικούς κοχλίες ενώ ο ερευνητής της πλάκας πρέπει να φάει "σουτ" και να αντικατασταθεί με κόκκινης κηλίδας. Θα μου πεις αξίζει ο μπελάς; Η απάντηση είναι όπως προείπα πως εξαρτάται αν σου αρέσει να σκαλίζεις πράγματα και οι κατασκευές (που από ό,τι έχω καταλάβει ναι) τότε η απάντηση είναι καταφατική.

Για να σου ανοίξει η όρεξη: http://60mm.free.fr/en/l60_deep_sky.php

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θέλεις να παίζεις για την χαρά της κατασκευής οκ δεκτό σεβαστό και πάω πάσο.

 

Αγαπητέ Γιώργο, θα μου επιτρέψεις να συνοψίσω την ιστορία, ώστε να περάσουν τα σωστά μηνύματα και στους μελλοντικούς αναγνώστες – παραλήπτες.

 

Το τηλεσκόπιο ήρθε στα χέρια μου χωρίς δαπάνη, σαν να ήταν βάρκα με χαμένα κουπιά (εξοπλισμός χαμένος).

Εγώ είμαι παιδί της ξηράς με γνώσεις ψαρέματος.

Αγόρασα κουπιά (προσοφθάλμια), επισκεύασα ζημίες και ατέλειες, παράγγειλα και την καλή εκδοχή Red dot (αυτό αναμένεται).

 

Έκανα την πρώτη μου βαρκάδα, διαπίστωσα τα όρια του εξοπλισμού, και τα δικά μου.

 

Την ποιο πολύτιμη συμβουλή για χρήση τηλεσκόπιου την διάβασα σε Αμερικάνικο βιβλίο.... σου λέει περίμενε στο απόλυτο σκοτάδι να διασταλούν οι κόρες των ματιών σου πριν βάλεις το μάτι σου στο προσοφθάλμιο.

 

Εγώ τέτοιες ειδικές συνθήκες, στην ηλικία των πενήντα ετών όπου σε όλους τους άντρες η ποιότητα όρασης έχει υποβαθμιστεί, δεν είναι εύκολο να τις διαχειριστώ για μεγάλους χρόνους παρακολούθησης.

Κανονικά έπρεπε να γράφουν στα κουτιά κλασικού τηλεσκόπιου ότι η χρήση είναι για ηλικίες από 18 έως 35 ετών, μετά αλλάζεις χόμπι.

 

Με τις νέες μου εμπειρίες κατάλαβα και εγώ ότι η πλαστική βάρκα (σύστημα εστίασης), και με διάμετρο 60 χιλιοστά φακό, είναι οριακή η κατάσταση για αστρονομική χρήση, και επίσης ένα τέτοιο οικονομικό σύστημα δεν συνεργάζεται με εξοπλισμό φωτογραφικό.

 

Αυτά τα τηλεσκόπια είναι για χρήση μόνο με το μάτι.

Θα μπορείς να χαζεύεις κυρίως το φεγγάρι και ελάχιστα φωτεινά αστρικά θέματα, ενώ τα χέρια σου θα είναι συνεχώς απασχολημένα επάνω στα χειριστήρια (εάν υπάρχουν) διότι μέσα σε δυο λεπτά η αρχική διόπτευση θα σου έχει φύγει λόγο περιστροφής της γης.

 

Δεν έγινα καθηγητής άστρο-παρατήρησης μέσα σε ένα μήνα επειδή έχω ξοδέψει ώρες ατέλειωτες στην κατανόηση του εξοπλισμού, αλλά το νόημα είναι ένα, για να ταξιδεύεις στα άστρα χρειάζεσαι από 12 μέτρα μήκους σκάφος πλήρως εξοπλισμένο με ηλεκτρονικά βοηθήματα και όχι βάρκα με κουπιά.

 

Σε απάντηση σου, θα πω ότι κρατάω τις πολύτιμες συμβουλές ως πιθανές βελτιώσεις για την βάρκα μου.

Εγώ σήμερα έχω την προσωπική ικανοποίηση και χαρά, ότι πριν ένα μήνα δεν είχα βάρκα, και τώρα έμαθα βαρκάδα και ας κουνάει πολύ μέσα στην άστρο-θάλασσα.

Το σκάφος 12 μέτρων είναι για ναυτικούς και όχι για εμένα.

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω σε αυτά που είπαν ο Γιώργος και ο Κυριάκος,είναι όλα σωστά.Πιστεύω ότι ο Κυριάκος με το μεράκι και τον ενθουσιασμό που έδειξε για να "αναστήσει" το τηλεσκόπιο αυτό,θα εξελιχθεί σε κανονικό ερασιτέχνη αστρονόμο!

Αυτή η πολύωρη εργασία είναι ωραία,περνάς ευχάριστα και δημιουργικά τον ελεύθερο χρόνο,μαθαίνεις πολλά πράγματα και ανοίγει η όρεξη μετά για πιο σοβαρή ενασχόληση με την ερασιτεχνική αστρονομία!

Οπότε θα τολμήσω να προβλέψω ότι όταν αρχίσει τις παρατηρήσεις,θα ενθουσιαστεί έστω και με το 60/700,και θα νιώσει την ανάγκη να κάνει βουτιά και στα "βαθιά"...

Ο ενθουσιασμός και η αγάπη είναι το πιο βασικό για να ασχοληθεί κάποιος και με την ερασιτεχνική αστρονομία,και μετά έρχεται ο εξοπλισμός!

Όταν γυρίζω καμιά φορά το πρώτο μου 60/600 στον νυχτερινό ουρανό,δεν έρχονται υποτιμητικές συγκρίσεις στο νου μου με τα μεγαλύτερα τηλεσκόπια που πήρα μετά,αλλά θυμάμαι με συγκίνηση το δέος και τον ενθουσιασμό που αισθανόμουν το πρώτο καλοκαίρι παρατηρήσεων το 2007...Μου έρχονται με το 60/600 όμορφα και δυνατά συναισθήματα!Αυτό το ταπεινό τηλεσκοπιάκι ήταν η εισαγωγή μου στην παρατήρηση.Την ίδια εμπειρία έχουν και πολλοί άλλοι!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης