Jump to content

Samsung Galaxy S5 G900F το κινητό των άστρο-κυνηγών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εισαγωγή:

Το Samsung Galaxy S5 G900F είναι ένα Smart τηλέφωνο αρκετά διαφοροποιημένο από τον ανταγωνισμό.

Πρώτο-κυκλοφόρησε με την απαγορευτική τιμή των 700 Ευρώ, η εμφανή διαφορά του είναι η ΝΕΑ τεχνολογία απεικόνισης χρώματος στην οθόνη, μαζί με την καλύτερη αναγνωσιμότητα οθόνης υπό δυνατό φυσικό φως.

Και η μερική αδιαβροχοποίηση άλλο ένα μπόνους.

 

Στα αόρατα χαρακτηριστικά είναι:

O ενσωματωμένος σένσορας πυξίδα = μαγνητόμετρο.

Ο σένσορας 3D μέτρηση κλίσεων = κλινόμετρο

Ο σένσορας μέτρησης ατμοσφαιρικής πίεσης = ανίχνευση υψόμετρου.

Ο σένσορας μέτρησης φωτεινότητας = Μετρητής Lux

 

Κυρίως θέμα:

Εδώ και τρία χρόνια είμαι ευτυχής κάτοχος του μεταχειρισμένου μου Galaxy S5 G900F που ήρθε από την Γερμανία.

Μόλις το έλαβα και άρχισα να το εξερευνώ μια αναζήτηση στα Google App αμέσως μου φανέρωσε δωρεάν εφαρμογές που αξιοποιούν πλήρως τους σένσορες όπως μαγνητόμετρο & κλινόμετρο.

Την μαθηματική ακρίβεια όταν το κλινόμετρο μετράει μοίρες την θεωρώ αξιοθαύμαστη, ενώ η εφαρμογή κλινόμετρο όταν το τηλέφωνο είναι σε οριζόντια θέση η ένδειξη αλλάζει σε προσομοίωση φυσαλίδα (μπίλια ανίχνευσης απόκλισης).

 

Επιθεωρώντας για πρώτη φορά αστρικό χάρτη συνειδητοποίησα ότι ο συνδυασμός μαγνητόμετρο και κλινόμετρο πάνω σε ένα διοπτρικό, ενδέχεται να είναι φοβερό βοήθημα στην αναζήτηση πλανητών.

 

Και τώρα η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου ευρώ ... δοκίμασε κανείς με άνω του μετρίου τηλεσκόπιο, το S5 G900F ως άστρο-κυνηγό, για να έχουμε αληθινή μαρτυρία περί της απόδοσης του στον ουρανό ?

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης