Jump to content

Προσφθαλμια για βαθύ ουρανό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαρτάται αρκετά από το τηλεσκόπιό σου. Πες μας τύπο, διάμετρο, εστιακή απόσταση, για να σου πούμε τι φακούς να ψάξεις (χωρίς να υπάρχει στενή σύνδεση φακών-παρατηρούμενων στόχων).

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για βαθύ ουρανό, ίσως θα έπρεπε να αναβαθμίσεις πρώτα το τηλεσκόπιο και μετά να αγοράσεις προσοφθαλμια έχοντας δεδομένη πλέον την καινούργια εστιακή απόσταση.

 

Από που παρατηρείς; Από πόλη; Είσαι στην εξοχή σε σκοτεινό μέρος;

 

Για βαθύ ουρανό χρειάζεσαι ένα 8-10 ίντσες τηλεσκόπιο και χωρίς πολύ φωτορύπανση. Αυτό το μέγεθος (πιο καλά το 10ιντσο) θα σου δώσει μία ξεκάθαρη διαφορά σε σχέση με το 130mm που έχεις τώρα.

 

Με αυτό θα μπορέσεις να δεις γαλαξίες, σφαιρικά αστρικά σμήνη και λεπτομέρεις στα νεφελώματα που με μικρότερο τηλεσκόπιο απλώς είναι αδύνατον.

 

Επειδή όμως θα έχει άλλη εστιακή απόσταση θα αναγκαστείς (πιθανόν) να αλλάξεις προσοφθάλμια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν παρ'όλα αυτά δεν υπάρχει περίπτωση αναβάθμισης για καιρό, θα εξέταζα τη λύση ενός celestron plossl

που θα έδινε μεγέθυνση από 120*-150*. Βέβαια να ξέρεις ότι η ερώτηση που κάνεις επί της ουσίας δεν μπορεί να απαντηθεί πλήρως παρά μόνο από εσένα. Διότι οι απαντήσεις του καθένα (και εμένα φυσικά) έχουν να κάνουν με το γούστο και τον τρόπο παρατήρησης. Π.χ. εμένα σε deep sky, Μου αρέσει να χρησιμοποιώ 250*+ και το αντικείμενο να πιάνει όσο το δυνατό μεγαλύτερο μέρος του πεδίου.

 

Επίσης η απάντηση αλλάζει από αντικείμενο σε αντικείμενο διότι είναι διαφορετικό το μέγεθος των αντικειμένων. Αλλιώς είναι ένα αντικείμενο που είναι 25 λεπτά της μοίρας και αλλιώς ένα που είναι 5 λεπτά της μοίρας.

 

Ποια αντικείμενα θα βλέπεις πιο πολύ; ποια θα σου αρέσουν;

 

Εκεί μάλλον το ερώτημα θα απαντηθεί από τη δική σου εμπειρία και θεωρώ ότι οι απαντήσεις εδώ είναι πιο πολύ ένας μπούσουλας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρίξε μια ματιά εδώ για ιδέες βελτιώσεων.

 

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26988

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για βαθύ ουρανό εφ'όσον θέλεις ένα μόνο φακό,θα πρότεινα ευρυγώνιο δηλ.πάνω από 60ο ιδανικά στις 80-82ο.Οι μεγεθύνσεις που συνήθως βλέπουμε αντικείμενα βαθέως ουρανού (DSO) είναι περίπου 100-150x,χωρίς αυτό να είναι απόλυτο και εξαρτάται από τη διάμετρο του τηλεσκοπίου,την φωτεινότητα του στόχου και το πόσο σκοτεινός είναι ο ουρανός.

Για την εστιακή και την διάμετρο του τηλ.σου θέλεις κάτω από 12mm.

Ένας καλός φακός στις 80ο είναι ο Agena 11mm.Μπορείς να τον βρείς μεταχειρισμένο στα 50€ ή και λιγότερο!

Υπάρχουν και οι ευρυγώνιοι zoom πχ.8-24mm με πάνω από 60ο φαινόμενο πεδίο(A.F.O.V) στις μικρές εστιακές και μετά τα 12mm πέφτει συνήθως στις 40-42ο.

Οι επώνυμοι είναι ακριβοί,αλλά κυκλοφορούν και διάφοροι από ebay no-name ευρυγώνιοι στα 45-48€.Ακόμα και στα 15-17€!!!Σε αυτήν την τιμή ίσως να δοκίμαζες την αγορά,δεν χάνεις και πολλά!

Δεν μπορώ να εκφράσω άποψη για την ποιότητά τους,δεν έχω εμπειρία.Υπάρχουν ερασιτέχνες που λένε ότι είναι ok...πιστεύω ότι είναι κάτω του μετρίου,αλλά για αρχή μπορείς να ξεκινήσεις με κάτι τέτοιο,αφού το μπάτζετ σου είναι περιορισμένο,και μετά να δείς τί αντικείμενα παρατηρείς περισσότερο,οπότε επενδύεις σε κάτι ποιοτικό αργότερα όταν θα μαζέψεις και περισσότερα χρήματα.

Καλό είναι να πάρεις και ένα φίλτρο νεφελωμάτων UHC για πιο γενική χρήση,ή το πιο ειδικό και ακριβότερο OIII.

Συνοψίζω λοιπόν:

1)Ευρυγώνιος πάνω από 60ο.Ιδανικά 80-82ο,κάτω από 12mm εστιακή.

2)Agena 11mm, 80o εγγυημένα καλός και σχετικά φθηνός!

3)Ευρυγώνιος zoom 6-18mm έως 8-24mm.

Θα σου πρότεινα τον Baader Hyperion zoom Mark IV 8-24mm,αν τον βρείς μεταχειρισμένο (καινούργιος κάνει πάνω από 200€).

Στις εστιακές που θέλεις για βαθύ διάστημα,δηλ.8-12mm έχει πεδίο 68ο!!!Και πολύ καλή ποιότητα εικόνας!!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρήκα και Celestron 8-24mm,60o-40o,στο ebay με κάτω από 60€...

https://www.ebay.com/itm/Black-CELESTRON-8-24mm-FMC-Celestron-Wide-Angle-1-25-inch-Zoom-Eyepieces-HOT/182671986082?hash=item2a88194da2:g:rEkAAOSwLF1X~Exb&redirect=mobile

Δεν ξέρω τί ποιότητα έχει,αλλά τελικά υπάρχουν και "επώνυμα" σε χαμηλή τιμή...

Ψάξε αρκετά,όλο και κάτι θα βρείς στα χρήματα που διαθέτεις!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχεις και αυτός στα ...18€, zoom 8-24mm με πεδίο 66-40ο!

https://www.ebay.com/itm/Datyson-1-25inch-8-24mm-Zoom-Eyepiece-Aluminium-Alloy-for-Astronomical-Telescope/273498880230?hash=item3fadcdb8e6:g:L24AAOSwR~tbuz~3&redirect=mobile

Σε αυτή την τιμή και κάτω του μετρίου να είναι,δεν χάνεις,τουλάχιστον θα δείς κάποια πράγματα...

Υπάρχουν ένα σωρό τέτοιοι φακοί,αλλά δεν έχω διαβάσει μέχρι στιγμής κάποια αξιόπιστα τέστ...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και ένας σταθερής εστιακής 11mm, με 80ο πεδίο κάτω απο 45€:

https://www.ebay.com/itm/1-25-Multi-coated-80-degree-UWA-F11mm-eyepiece-ultra-wide-angle-ocular/293013842459?hash=item4438fc6a1b:g:xlUAAOSwuhhXXMeo&redirect=mobile

Αλλά όπως σου είπα,αν βρείς τον Agena 11mm, 80o, μεταχειρισμένο πάρε τον,είναι δοκιμασμένα καλός φακός!

Καλό ψάξιμο-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα τον agena τον έχω χρησιμοποιήσει. Το eye relief ειναι τραγικό.

Πρέπει να κολλήσεις το μάτι απάνω και τουλάχιστον εμένα με κούραζε αρκετά μετά από 3-4 λεπτά χρήσης.

Βέβαια αυτό είναι η προσωπική μου εμπειρία ymmv. Γενικά όμως προτιμώ προσοφθάλμια με τουλάχιστον 12-15mm eye relief.

 

Εαν ειναι να παει σε ευρυγώνιο, ίσως ένα μεταχειρισμένο meade 60 μοιρών;

Έχω διαβάσει καλές κριτικές στο cn για αυτά.

 

https://www.astroshop.eu/eyepieces/15_10/m,Meade/a,Zubehoer.Leistung.Bauart=SWA

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε tastro ευχαριστώ για την παρέμβασή σου,έχεις δίκιο,ο Agena UWA 11mm-80o-έχει eye-relief 9mm,το οποίο είναι μικρό,για κάποιους απαγορευτικά μικρό,για άλλους όχι...Το θέμα του πόσο δυσκολεύει το μικρό eye-relief,είναι υποκειμενικό.Κάποιοι δεν μπορούν τους plossl και ακόμα περισσότερο τους ορθοσκοπικούς γι'αυτό το λόγο!

Λάθος μου που δεν το ανέφερα,γιατί ο φίλος μας μπορεί να έχει αυτή την δυσκολία-ακόμα χειρότερα αν φοράει γυαλιά-και σε συνδυασμό με το μεγάλο πεδίο του φακού δεν θα τον εξυπηρετήσει!

Είναι αλήθεια ότι για να δεις ταυτόχρονα όλο το πολύ μεγάλο πεδίο που προσφέρει ο Agena,αλλά και όλοι οι παρόμοιοι φακοί,πρέπει να κολλήσεις το μάτι σου στον φακό...

Αλλά τον πρότεινα για την οπτική του ποιότητα σε σχέση με το κόστος του.

Ένας φτηνός φακός με τα ίδια χαρακτηριστικά-δεν ξέρω για την οπτική του ποιότητα-είναι και αυτός:

https://www.365astronomy.com/11mm-Columbus-UWA-Ultra-Wide-Angle-Eyepiece-with-80-degree-field-of-view.html

Και οι Meade που ανέφερες είναι καλοί φακοί αλλά ξεπερνούν τα 100€...

Το πρόβλημα με το φίλο μας είναι ότι διαθέτει μόνο 50€,οπότε τα πράγματα είναι δύσκολα για κάποιον ποιοτικό φακό,τουλάχιστον επώνυμο!

Προσωπικά δεν γνωρίζω σε αυτές τις τιμές τί πραγματικά ποιοτικό μπορεί να βρεί...Υπάρχουν γνώμες για αποδεκτή ποιότητα σε διάφορους φθηνούς zoom που αναφέρθηκαν,δεν έχω προσωπική άποψη,αλλά για έναν πολύ φθηνό ευρυγώνιο zoom των 20€ που μπορεί να είναι έστω μέτριος,ίσως να μην είναι λάθος αγορά για ξεκίνημα...

Αρκετοί έχουν στραφεί στα πολύ φθηνά κινέζικα από το ebay,και δεν βλέπω και αξιόπιστα reviews γι'αυτά.

Στα 50€ σίγουρα υπάρχουν πολλές επιλογές σε φθηνά ευρυγώνια προσοφθάλμια.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις δίκιο Κώστα, για αυτό είπα για μεταχειρισμένο.

Θεώρησα ότι ενα Meade στα 65-70 ευρώ θα μπορούσε να δυσκολέψει λίγο τον προϋπολογισμό αλλά όπως λες και εσύ

Σε αυτή την κατηγορία τιμής είναι δύσκολο να τα έχεις όλα και χαμηλή τιμή. Έτσι όπως το βλέπω, σε καινούργιο προσοφθάλμιο οι επιλογές περιορίζονται πολύ σε ευρυγώνιο.

 

Για αυτό και πρότεινα ένα ποιοτικό πλοσλ. Νομίζω ότι είναι κάτι που θα μείνει και ας μην έχει ευρύ πεδίο.

 

Υπάρχει όμως και ένα άλλο θέμα που ήθελα να θίξω.

Νομίζω είναι γνωστή σε όλους η οικονομική κρίση και πως επηρεάζει τις ζωές μας. Στον τομέα της αστρονομίας έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο πολλοί άνθρωποι να τα παρατάνε στα αρχικά στάδια. Για να τα παρατήσει κάποιος σίγουρα υπάρχουν πολλοί λόγοι. Εγώ θα ήθελα να εστιάσω σε έναν ο οποίος αφορά ιδιαίτερα τα προσοφθάλμια.

 

Θεωρώ λοιπόν (μέσα από την εμπειρία που έχω αποκτήσει)

Ότι τα προσοφθάλμια θα πρέπει να είναι άριστης οπτικής ποιότητας. Επιπέδου celestron plossl, meade WA, televue plossl.

Ο λόγος είναι ότι με ένα τέτοιο προσοφθάλμιο ο άνθρωπος βλέπει πο πραγματικά ωραίες εικόνες ακόμα και με ένα διοπτρικό των 60mm. Επομένως μία καλή εμπειρία είναι κάτι που θα κρατήσει το ενδιαφέρον λίγο χρονικό διάστημα παραπάνω.

Επίσης θα δείξει στον αστρονόμο ότι η ποιότητα και όχι η ποσότητα μετράνε στην αρχή. Δηλαδή θεωρώ ότι είναι καλύτερα να βλέπει 10 στόχους αλλά να το ευχαριστηθεί και να θέλει να το επαναλάβει παρά να έχει συμβιβασμούς σε οτιδήποτε άλλο πλην του πεδίου. Θεωρώ ότι με αυτό τον τρόπο περισσότεροι άνθρωποι θα μείνουν στο χόμπι.

 

Απλώς στα μεταχειρισμένα θέλει υπομονή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε tastro λογικά αυτά που γράφεις,γενικά συμφωνώ,αλλά η κρίση μας έχει οδηγήσει στην νοοτροπία του συμβιβασμού...Ο φίλος μας θέλει βαθύ διάστημα να παρατηρεί,οπότε με ευρυγώνιο θα δει καλύτερα νεφελώματα όπως του Ωρίωνα,ανοιχτά αστρικά σμήνη όπως το Διπλό Σμήνος και άλλα εντυπωσιακά DSO.

Ο συμβιβασμός είναι ο 1 φακός στα 50€ για όλα...Οπότε η γνώμη μου είναι ευρυγώνιος,αν και για να δεις καλύτερα κάποια όχι εκτεταμένα DSO,είναι καλύτεροι οι plossl και ορθοσκοπικοί!Τα εκτεταμένα και φωτεινά όμως είναι τα εντυπωσιακά αντικείμενα ιδιαίτερα για έναν αρχάριο.

Τώρα για το θέμα της ποιότητας,και εγώ είμαι της άποψης της καλύτερης δυνατής εικόνας,αλλά όταν μπαίνει το οικονομικό θέμα στην μέση,μόνο συμβιβασμούς μπορείς να κάνεις...

Με έχει προβληματίσει η επιλογή πολλών ερασιτεχνών σε φθηνά κινέζικα προσοφθάλμια,ακόμα και ευρυγώνια που ισχυρίζονται ότι έχουν αποδεκτή ποιότητα...Δεν έχω προσωπική άποψη,αλλά όπως και άλλοι μπήκα στον πειρασμό να σκεφτώ να αγοράσω ένα των 20€ για να δω τί ποιότητα έχει,και αν όντως αξίζει για τα λεφτά του,ή είναι ένα φτηνιάρικο για πέταμα και τελικά ακριβό!

Αν ήταν πχ.αθλητικά παπούτσια ή ηλεκτρονικά είδη,θα έλεγα μακριά από φθηνιάρικα,μόνο επώνυμα και από κανονικά μαγαζιά...Κυκλοφορούν πολλές απομιμήσεις σε πολλά προϊόντα που είναι κυριολεκτικά πεταμένα λεφτά!

Τα κιάλια των πάγκων αλλά και αρκετών e-shops,αυτά τα πολύ φθηνά κιάλια είναι για πέταμα!Μόνο του LIDL αξίζουν για τα λεφτά τους,και όχι όλα τα μοντέλα!

Στους φθηνούς προσοφθάλμιους δεν έχω εμπειρία,οι δικοί μου είναι όλοι επώνυμοι και ποιοτικοί.

Αρκετοί φίλοι εδώ στο φόρουμ όμως,έχουν μείνει ευχαριστημένοι από πολύ φθηνούς zoom και αυτό με προβλημάτισε πολύ!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μου είχαν προτείνει να πάρω 32mm για βαθύ ουρανό αλλά από τα λεγόμενά σας καταλαβαίνω ότι ένα 8-12mm με όσο δυνατόν μεγαλύτερο πεδίο θα ήταν καλύτερο σωστά? Οπότε μήπως θα ήταν καλύτερο ένα 5 ή 6mm για ακόμα μεγαλύτερη μεγέθυνση ? καθώς θα είμαι στις 180* και 150* αντίστοιχα.

Το τηλεσκόπιο μου είναι μέχρι 260* στα χαρτιά. Μπορεί όμως να φτάσει και στην πράξη τόσο ή θα έχω θέμα με την εστίαση;

 

tastro για αυτό τον λόγο ψάχνω μεταχειρισμένο, καθώς με τα λεφτά που θα δώσω για ένα καινούριο το οποίο θα είναι φθηνό και όχι τόσο καλό θα μπορέσω να πάρω ένα μεταχειρισμένο αρκετά καλύτερης ποιότητας. Κάτι αντίστοιχο έκανα και με το τηλεσκόπιο. Εάν είναι καλό το προσοφθάλμιο μπορώ να διαθέσω και λίγα παραπάνω χρήματα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου 1)τα αντικείμενα βαθέως ουρανού (DSO) είναι πολύ πιο αμυδρά σε σχέση με τους πλανήτες!

2)Το τηλεσκόπιό σου είναι σχετικά μικρής διαμέτρου και άρα περιορισμένης φωτοσυλλεκτικότητας.

3)Οι ουρανοί που παρατηρούμε έχουν φωτορύπανση!

Άρα οι μεγάλες μεγεθύνσεις,ακόμα και αν είναι μέσα στα όρια (260x) του τηλεσκοπίου σου,θα μειώσουν τόσο την φωτεινότητα και το κοντράστ των σχετικά αμυδρών DSO,που τελικά δεν θα τα βλέπεις σωστά ή και τίποτα!

Ξαναδιάβασε προσεκτικά τί έχουμε γράψει σχετικά...όχι πάνω από 150x για το τηλεσκόπιό σου!!

Άρα στις μεσαίες εστιακές θα δείς σωστά αυτά τα αντικείμενα!

Αν αργότερα πάρεις μεγαλύτερο τηλεσκόπιο πχ.10-12" μπορείς σε σκοτεινό ουρανό να πας σε κάποια φωτεινά DSO και στα 200-250x...

Μην κάνεις λοιπόν λάθος στην εστιακή του φακού!Επίσης να είναι άνω των 60ο το πεδίο του (A.F.O.V).

Αν είναι να διαθέσεις περισσότερα από 50€,τότε μπορείς να βρείς στα μεταχειρισμένα κάτι ποιοτικό!Αλλά το ποσό που μας είπες είναι πολύ λίγο για κάτι τέτοιο!

Αναγκαστικά θα κάνεις συμβιβασμούς...

Αν μπορείς να διαθέσεις γύρω στα 150€ ίσως βρείς μεταχειρισμένο τον πολύ καλό Baader Hyperion zoom Mark IV 8-24mm.Αυτός θα σε εξυπηρετήσει και μάλιστα σε πάρα πολλά αντικείμενα!Και θα σου μείνει και για τα επόμενα τηλεσκόπια.

Αλλά και φθηνότεροι zoom μπορεί να μην είναι κακοί...Το ποιοτικό δεν είναι αναγκαστικά ιδιαίτερα ακριβό,στην εποχή μας έχουν χαθεί λίγο τα όρια...Με τόσα κινέζικα που κυκλοφορούν μπορεί να βρείς στα ίδια χρήματα από αποδεκτής ποιότητας μέχρι σκουπίδια!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μας είπες αν έχεις ήδη άλλους φακούς...Τους φακούς μεγάλης εστιακής πχ.32mm τους χρησιμοποιούμε κυρίως για να βλέπουμε μεγαλύτερα πεδία,το οποίο είναι ιδιαίτερα χρήσιμο για αναζήτηση στόχων!

Τους στόχους που θα προσπαθήσεις να δεις,πρέπει πρώτα να τους βρείς...Αν έχεις πχ.έναν 25mm που συνοδεύει το τηλεσκόπιο,τότε δεν θα χρειαστείς προς το παρόν να πάρεις κάποιον φακό για αναζήτηση στόχων.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε the sath. Καταλαβαίνουμε τους προβληματισμούς σου. Όλοι περάσαμε από αυτό το στάδιο. Αν είσαι Αθήνα ή γύρω νομούς, πολύ ευχαρίστως να βρεθούμε ένα βράδυ να σου φέρω μερικά προσοφθάλμια απλώς για να δεις μέσα από αυτά και να παρεις την εμπειρία, ώστε να ξέρεις τι να αναζητήσεις. Το πιο σωστό βέβαια είναι σε ένα σκοτεινό μέρος όπως συναντιούνται μερικοί φίλοι στο Σούνιο (υπάρχει σχετικό νήμα) και να έχεις υπόψιν σου από προηγουμένως 5-10 φωτεινούς και μεγάλους σχετικά στόχους που θα ήθελες να δεις και που θα είναι στον ουρανό εκείνες τις ώρες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο παρελθόν έχουμε ξοδέψει πολύ "ηλεκτρονικό μελάνι" για να τονίσουμε ότι η μέγιστη ωφέλιμη μεγέθυνση ενός τηλεσκοπίου ΔΕΝ είναι 2x(διάμετρος σε mm) όπως διαφημίζουν πολλά φθηνά τηλεσκόπια στη συσκευασία τους, αλλά ΙΣΗ ΠΕΡΙΠΟΥ με τη διάμετρο (εκτός μόνο αν ψάχνουμε πολύ αμυδρούς αστέρες στα όρια της όρασης ή δύσκολους διπλούς αστέρες). Για το δικό σου τηλεσκόπιο λοιπόν, μια μεγέθυνση 130X θα χρησιμοποιηθεί ως μέγιστη για παρατήρηση πλανητών/Σελήνης, ενώ από εκεί και πάνω το κοντράστ και η ποιότητα εικόνας θα μειωθούν δραματικά για τα σώματα αυτά. Για βαθύ ουρανό, η μέγιστη ωφέλιμη μεγέθυνση δεν είναι κατάλληλη, αλλά ένα μεγάλο εύρος από 30% ως 80% αυτής (ανάλογα με το αντικείμενο). Αν πρέπει να πάρεις μόνο ένα φακό για βαθύ ουρανό διάλεξε ένα καλό περίπου στα 12mm. Για πλανητική παρατήρηση, ένας 7mm θα σου δώσει τη μέγιστη ωφέλιμη μεγέθυνση. Το αν θα πάρεις ευρυγώνιους φακούς, εξαρτάται από τα χρήματα που προτείθεσαι να ξοδέψεις. Πάντως, τα παραπάνω εστιακά μήκη θα χρησιμέψουν και σε οποιοδήποτε μελλοντικό τηλεσκόπιο με "γρήγορο" εστιακό λόγο μέχρι περίπου f/7.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1)Σεληνιακή και πλανητική παρατήρηση:

Όσο αφορά την μέγιστη ωφέλιμη μεγέθυνση,τουλάχιστον στους πλανήτες και στη Σελήνη ι σ χ ύ ε ι κανονικά το 2x (διάμετρος σε mm) του τηλεσκοπίου,με την προϋπόθεση της πολύ καλής ατμοσφαιρικής διαύγειας και seeing!

Αυτό δείχνει η παρατηρησιακή εμπειρία μου 8 χρόνων!Στη Σελήνη μάλιστα μπορεί να ξεπεραστεί και το 2x κάποιες φορές!

Βέβαια όσο αυξάνει η μεγέθυνση,πάνω από τα 200-250x,η ατμόσφαιρα βάζει πιο εύκολα όρια στη μεγέθυνση,ιδιαίτερα πάνω από τα 300x,για τηλεσκόπια άνω των 8" που την σηκώνουν...

Αν η ατμόσφαιρα είναι πολύ καλή,τότε με την αύξηση της μεγέθυνσης ναι μεν μειώνεται η οξύτητα και το κοντράστ,αλλά όχι τόσο ώστε να χαλάσει η ευκρίνεια της εικόνας αισθητά μέχρι τα 300x περίπου.Απο εκεί και πάνω τα πράγματα ζορίζουν πολύ,αλλά δεν είναι απαγορευτικά...

Με το 10" έχω πιάσει σε πλανήτες-με πολύ καλή έως άριστη διαύγεια και seeing-εικόνες με εκπληκτική οξύτητα,στα 375x,400x,480x,με άνω όριο τα 500x!

Στη Σελήνη λίγες βέβαια φορές,ακόμα και τα 600x!!Και μιλάω για εκπληκτική ο ξ ύ τ η τ α όπου αναδεικνύονταν εξαιρετικές λεπτομέρειες στους στόχους που δεν φαίνονταν σε μικρότερη μεγέθυνση!

Πχ.στα 480x έχω δεί μια φορά δ ο μ ή στην Κηλίδα του Δία,που δεν φαινόταν στα 400x!!

Με το 102/500 με άνω όριο τα 200x,έχω δεί αρκετές φορές πλανήτες στα 200x με εξαιρετική οξύτητα εξαντλώντας τα όρια του τηλεσκοπίου!

Συνεπώς το 130/650,αν ο φίλος παρατηρεί από σχετικά καλό ουρανό (εκτός Αθηνών και Θεσσαλονίκης),θα πιάσει αρκετές φορές τα 200-260x σε πλανητική και σεληνιακή παρατήρηση,αν όμως μελετάει την ατμόσφαιρα και κυνηγάει την καλή διαύγεια και seeing!

2)Παρατήρηση βαθέως ουρανού:

Όσο αφορά την παρατήρηση DSO, α λ λ ά ζ ο υ ν τα πράγματα και τα όρια της μέγιστης μεγέθυνσης πέφτουν αισθητά!Λόγω αρκετά μικρότερης φωτεινότητας των στόχων και φωτορύπανσης.Στην παρατήρηση βαθέως ουρανού με την αύξηση της μεγέθυνσης,λόγω της αμυδρότητας των στόχων,πέφτει πολύ πιο γρήγορα η φωτεινότητα και το κοντράστ της εικόνας,με αποτέλεσμα από ένα σημείο και μετά,να γίνεται προβληματική και αδύνατη η ευκρινής παρατήρηση!

Συνοψίζοντας θα έλεγα ότι το θεωρητικό όριο μέγιστης μεγέθυνσης (2x διάμετρος),ισχύει για ιδιαίτερα φωτεινούς στόχους με υψηλό κοντράστ,όπως πλανήτες και κυρίως Σελήνη,(και στους επίγειους στόχους ακόμα πιο εύκολα),αλλά ΟΧΙ για DSO όπου εκεί χ ο ν τ ρ ι κ ά ισχύει ότι:

max μεγέθυνση≤ 80%(διαμέτρου σε mm του κατόπτρου) και με σκοτεινό ουρανό στα φωτεινά αντικείμενα!Αρκετοί ισχυρίζονται ότι έχουν πάει μέχρι 250x με τηλ.άνω των 14".Εγώ με 10" σε DSO από περιβάλλον σχετικής φωτορύπανσης,έχω πάει μέχρι 150x...

Η ατμόσφαιρα παίζει φυσικά κυρίαρχο ρόλο (εκτός από το τηλεσκόπιο και την φωτεινότητα του στόχου) δηλ.η διαύγεια,το seeing και η φωτορύπανση!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο καθένας ανάλογα με την προσωπική του εμπειρία και εντυπώσεις μπορεί να καταγράψει διαφορετικές απόψεις κι αυτό δεν είναι κακό,. Ωστόσο υπάρχουν γενικοί κανόνες και συχνά συνοψίζονται στα άρθρα των ειδικών του χώρου.

Για παράδειγμα:

 

"Experienced planetary observers use 20x to 30x per inch of aperture to see the most planetary detail. Double star observers go higher, up to 50x per inch (which corresponds to a l/2-mm exit pupil). Beyond this, telescope power and eye limitations degrade the view."

Al Nagler , TeleVue

 

http://www.televue.com/engine/TV3b_page.asp?id=102

 

Τα παραπάνω τυχαίνει να με βρίσκουν απολύτως σύμφωνο στα 30 χρόνια παρατήρησης με διάφορα τηλεσκόπια.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με τον Στέφανο και για να προσθέσω στην κουβέντα (αν και έχει συζητηθεί αρκετές φορές παλαιότερα): Φυσικά υπάρχουν βραδιές που μπορεί να ανέβει κανείς σε μεγέθυνση - ακόμα και 500Χ όπως αναφέρθηκε παραπάνω. Ακόμα και σε μια τέτοια εκπληκτική βραδιά όμως με ένα 8ιντσο για παράδειγμα, σπάνια θα διακρίνει κανείς παραπάνω λεπτομέρεια σε έναν πλανήτη σε σχέση με αυτό που μπορεί να διακρίνει χρησιμοποιώντας μια μεγέθυνση της τάξης των 200Χ.

Από εκεί και πέρα ο καθένας έχει τις δικές του εμπειρίες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θα συμφωνήσω με την άποψη ότι αυτά περί μέγιστης μεγέθυνσης που αναφέρατε,αποτελούν γενικούς κανόνες!

Αυτές οι απόψεις προέρχονται από έλλειψη συστηματικής εμπειρίας σε φωτεινά αντικείμενα!Οι περισσότεροι ερασιτέχνες προτιμούν να παρατηρούν κυρίως DSO,έχοντας ελάχιστη παρατηρησιακή εμπειρία σε καλό ουρανό σε πλανήτες,Σελήνη και επίγεια παρατήρηση!

Με βάση αυτή την πραγματικότητα,καλλιεργούνται οι λαθεμένες απόψεις ότι γενικά δεν μπορείς να πιάσεις μεγεθύνσεις με ευκρινή εικόνα πάνω από 200-300x...Αυτό είναι λάθος όταν εκφράζεται σαν κ α ν ό ν α ς και στα φωτεινά αντικείμενα!Για τα DSO ισχύει!

Αν παρατηρούσατε πιο συστηματικά φωτεινά αντικείμενα όπως πλανήτες,Σελήνη και επίγεια αντικείμενα την ημέρα σε σχετικά καθαρούς ουρανούς,θα βλέπατε ότι δεν ισχύουν αυτά που λέτε πολλοί!

Και βέβαια η αληθινή συστηματική εμπειρία,θα αποδείξει αυτά που λέμε όσοι έχουμε πιο πολλές εμπειρίες στο θέμα...Αλλά και σε άλλα θέματα στην ερασιτεχνική αστρονομία καλλιεργούνται διάφοροι μύθοι!

Η μόνη μέθοδος για να αποκατασταθεί η αλήθεια,είναι η συστηματική παρατήρηση και η μελέτη του ατμόσφαιρας!

Επίσης οι περισσότεροι ερασιτέχνες και στην Ελλάδα,αλλά και στον υπόλοιπο κόσμο παρατηρούν πλανήτες από πόλεις με πολύ τσιμέντο,που λόγω υψηλής θερμοχωρητικότητας αποβάλλει θερμότητα κατά την διάρκεια της νύχτας,και δημιουργούνται θερμικά ρεύματα,που δίνουν κακό seeing τις περισσότερες φορές!

Έτσι δημιουργείται αυτή η λαθεμένη εντύπωση που δυστυχώς για πολλούς είναι "νόμος"!

Όσοι βρίσκεστε σε προάστια μικρότερων πόλεων και στην περιοχή του Νότου δεν έχετε πολύ μπετόν,αν βγαίνετε συστηματικά στην ταράτσα σας,και μελετάτε την ατμόσφαιρα,θα έχετε την ευκαιρία να πετύχετε καλές συνθήκες σε διαύγεια και seeing περισσότερες φορές σε σχέση με τις μεγάλες πόλεις!

Η μεγάλη συχνότητα των παρατηρήσεων,αυξάνει και την πιθανότητα να έχει κάποιος πιο συχνά καλές παρατηρησιακές συνθήκες,και να πετύχει μεγαλύτερες μεγεθύνσεις!

Όμως τα τελευταία 2 χρόνια,πιθανότατα λόγω της κλιματικής αλλαγής και της συνεπαγόμενης ανωμαλίας του καιρού,έχει διαταραχθεί η κανονικότητα της συμπεριφοράς της ατμόσφαιρας,οπότε είναι πιο δύσκολο να βρεί κάποιος διαυγή και σταθερή ατμόσφαιρα (=καλό seeing) σε όλη την διάρκεια της νύχτας,και να πετύχει μεγαλύτερες μεγεθύνσεις σε πλανητική παρατήρηση...Οπότε όποιος νέος παρατηρητής επιχειρήσει να πάει σε μεγαλύτερες μεγεθύνσεις από 200x-300x σε πλανήτες,θα δυσκολευτεί περισσότερο σε σχέση με παρελθόντα έτη!

Κάποιες πρακτικές παρατηρήσεις σχετικά με την διαύγεια και το seeing,μπορείτε να δείτε εδώ:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=25707&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=seeing

Για τα DSO πάντως συμφωνώ σε ό,τι είπατε,τα όρια μέγιστης ωφέλιμης μεγέθυνσης είναι πολύ μικρότερα σε σχέση με Σελήνη,πλανήτες και επίγεια παρατήρηση!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να μην δημιουργηθούν παρεξηγήσεις στο θέμα μέγιστη μεγέθυνση,επειδή μπορεί να χαθούμε στην ερμηνεία απόψεων που εκφράζονται και από έμπειρους και ειδικούς:

Τα διάφορα όρια που εκφράζονται σαν μέγιστη μεγέθυνση,είναι συνισταμένη πολλών παραγόντων και είναι εμπειρικοί "κανόνες" με διαφορετικές παραμέτρους κάθε φορά που εκφράζονται!

1)Υπάρχει άνω όριο που μπορεί να αποδώσει οξεία εικόνα κάθε τηλεσκόπιο και που είναι ανάλογο της διαμέτρου του!

2)Υπάρχει άνω όριο που βάζει η ατμόσφαιρα,κάθε φορά ανάλογα με την Διαύγεια και το Seeing της!Και ένα μέγιστο όριο,περίπου τα 900-1000x,ανεξαρτήτως τηλεσκοπίου και κατάστασης ατμόσφαιρας!

3)Υπάρχει άνω όριο λόγω φωτεινότητας και του κοντράστ του στόχου!

4)Σημαντικό ρόλο παίζει και η ποιότητα των οπτικών του τηλεσκοπίου,η σωστή ευθυγράμμιση κλπ!

5)Η εμπειρία του παρατηρητή και ο τρόπος και ο χρόνος που παρατηρεί τον κάθε στόχο,το πόσο προσεκτικός είναι,αν κάθεται,πόσο ακριβή εστίαση κάνει κλπ.

Έτσι αν και μπορεί κάποιος να πάρει μέγιστη μεγέθυνση περίπου το 2x(διάμετρο σε mm),και να δεί λεπτομέρειες με οξύτητα στην εικόνα,αυτό θα συμβεί μόνο σε φωτεινούς στόχους,όχι DSO,και μόνο όταν υπάρχει άριστη διαύγεια και seeing!Δηλ.ελάχιστες φορές...και με μελέτη της ατμόσφαιρας και πολύ "κυνήγι"!

Τις περισσότερες φορές η ατμόσφαιρα είναι μέτρια έως καλή για μεγεθύνσεις 20-30x per inch!Αν εννοεί ο Al Nagler αυτό,τότε συμφωνώ!Όχι όμως ότι αποτελεί γενικό και απαραβίαστο κανόνα!

Δηλ.τα 20-30x ανα ίντσα διαμέτρου,είναι η μεγέθυνση που πιάνεις συνήθως σε μια καλή βραδιά!Αλλά όχι σε μια βραδιά με πολύ καλή έως άριστη ατμόσφαιρα!

Εδώ είναι το λεπτό σημείο!

Και μιλάω πάντα για φωτεινούς στόχους όπως πλανήτες,Σελήνη και φωτεινά άστρα!

Στην Σελήνη,λόγω μεγαλύτερης φωτεινότητας και κοντράστ,πιο εύκολα πας σε μεγαλύτερες μεγεθύνσεις!

Επίσης σε επίγειους στόχους που έχουν την ημέρα πολύ μεγαλύτερη φωτεινότητα και κοντράστ,ανεβαίνεις και πάνω από το 2x(διάμετρος) πολύ συχνά,ιδιαίτερα μετά από βροχή και ψύξη της ατμόσφαιρας (και εφ'όσον δεν έχεις πολύ μπετόν μπροστά σου)!

Ελπίζω να ξεκαθαρίστηκε το θέμα για να μην μπερδευτεί και ο αρχάριος φίλος μας.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης