Jump to content

Ερώτηση για αστροφωτογραφία τοπίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπός ανέβασα και στο αρχείο έχω ένα 10mm 2,8f εκτός από την χειροκίνητη έκθεση έχει και ρυθμίση διαφράγματος θα την βάλω στο 22 και 30 δευτερόλεπτα έκθεση raww αρχείο στην Αθήνα από λόφο του Στρέφη φενονται κάποια αμυδρά μόνο αν κάνω ζουμ φενονται στην φωτογραφία με φωτεινό σχετικά ουρανό πίσω πρέπει να πάρω τα βουνά σωστά αρκη μια λήψη για μια καλή η πρέπει να συνδυάσω πολλές με τα παραπάνω χαρακτηριστικά για να βγάλω το γαλαξιακό επίπεδούστερα αρχίζει αυτός ο χρόνος έκθεσης για να βγάλω με γραμμές από αμάξι για να βγάλω ένα φακό να ανεβαίνεις κάποιο βουνό μπροστά από το κτίριο καταφύγιο.

ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια σας θα ήθελα να μου δώσετε συμβουλές για να βγάζω με τα συγκεκριμένα που έχω καλέσει το φωτογραφίες τοπίου και εμένα φακό θα φωτίζω το τοπίο σωστά γιατί χρειάζεται μεγαλύτερο χρόνο έκθεσης.

 

IMG_20190925_215847.thumb.jpg.38bd40ab9144d8f4a0c55fc5c3b65663.jpg

Ο εξοπλισμός μου έχω και τον 18-55 και 55 mm που είναι εκτός φωτογραφίας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Κατ αρχήν δεν καταλαβαίνω από αυτά που έχεις γράψει σχεδόν τίποτα. Χρησιμοποίησε τουλάχιστον κάποιο πρόγραμμα που να σου διορθώνει την ορθογραφία.

Για να βγάλεις αστροφωτογραφία πρέπει να βάλεις την μηχανή σε τρίποδο κι όχι στο αυτοκίνητο!

Δεύτερον. ΔΕΝ πρέπει να βάλεις διάφραγμα 22! Αλλά αφού έχεις ένα φακό τόσο ακριβό που έχει 2,8 διάφραγμα πρέπει να βάλεις το 2,8 άντε το 3,5 το πολύ.

Τρίτον. Για να εστιάσεις σημάδεψε ένα άστρο που να φαίνεται στην οθόνη της μηχανής.

Τέταρτον. Αφού το κάνεις βάλε την μηχανή στο τοπίο που θέλεις να βγάλεις. Με διάφραγμα 2,8 έως 3,5 επέλεξε χρόνο 15 με 20 sec. στα 400 με 800 ISO.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη για την ορθογραφία ευγαλα αυτή την φωτογραφία εχθές Αθήνα λόφος Στρέφη 40s,100iso
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη για την ορθογραφία ευγαλα αυτή την φωτογραφία εχθές Αθήνα λόφος Στρέφη 40s,100iso

20190925202931_IMG_4688.thumb.JPG.30ec2048d73d4d0b052c34268a1c8a2d.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν την χρισιμοποιο πολύ καιρό του αδελφού είναι 3 χρόνια εγώ τον τελευταίο μήνα την χρισιμοποιο σιγνα που την κουμπονο πάνω στο τηλεσκόπιο έχει κάποιο πρόβλημα η φωτογραφία έκανα κάτι λάθος και η ερώτηση ;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα βγάλεις πρώτα 2000 χιλιάδες εκπαιδευτικές φωτογραφίες, και σε έξη μήνες θα συζητήσουμε.

Τώρα είναι νωρίς.

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η φωτογραφία σου είναι καλά εστιασμένη που είναι και το δύσκολο της υπόθεσης. Μάλιστα διακρίνονται και οι αστερισμοί του αετού της δελφίνος και του βέλους. Αυτό λοιπόν το έχεις. Με τον φακό που χρησιμοποίησες την επόμενη φορά κάνε ότι έκανες και με αυτήν την φωτογραφία. Από εδώ και πέρα. Βάλε διάφραγμα μικρό νούμερο. Το πιο μικρό που έχει ο φακός. Το 2,8 ή το 3,5. Τα 100 ISO που έβαλες είναι λίγα. 100 ISO βάζουμε στην μηχανή την ημέρα. Πρέπει να βάλεις 400 με 800. Σε αυτά τα ISO και με αυτά τα διαφράγματα που σου έγραψα μείωσε τον χρόνο έκθεσης στα 15 δευτερόλεπτα. Κάνε το και ανέβασε την φωτογραφία να την δούμε.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα βγάλεις πρώτα 2000 χιλιάδες εκπαιδευτικές φωτογραφίες, και σε έξη μήνες θα συζητήσουμε.

Τώρα είναι νωρίς.

 

Πώς ακριβώς βοηθάει αυτή η απάντηση το φίλο που τώρα ξεκινάει να ασχολείται;;

Του παρέχει κάποια πληροφορία για το πώς μπορεί να βελτιωθεί (πέρα φυσικά από το τράβα αβέρτα φωτογραφίες);;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λάθος quote έβαλα στην παραπάνω ανάρτηση.

Ευχαριστώ giannis60 που είσαι πρόθυμος να βοηθήσεις το φίλο με τις απορίες, εγώ μιας και δεν μπορώ... σωπαίνω 8-[ ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για της συμβουλές θα της ακούσω θα πάω και σε κάνα βουνό να τραβήξω κιόλας αυτό κάνω τώρα δοκιμάζω της ρυθμίσεις που μου προτείνατε θα σας ανεβάσω και κάποιες άλλες φωτογραφίες αλλά δεν είμαστε φωτογραφία τοπίου ούτε αστεριών αλλά είναι φωτογραφία της σελήνης

20190918221447_IMG_4516.thumb.JPG.23633e986506c41194be7d4a3c088935.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για της συμβουλές θα της ακούσω θα πάω και σε κάνα βουνό να τραβήξω κιόλας αυτό κάνω τώρα δοκιμάζω της ρυθμίσεις που μου προτείνατε θα σας ανεβάσω και κάποιες άλλες φωτογραφίες αλλά δεν είμαστε φωτογραφία τοπίου ούτε αστεριών αλλά είναι φωτογραφία της σελήνης

20190918221447_IMG_4516.thumb.JPG.4bd5eb4ec28751829b9439de0afacdc0.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για της συμβουλές θα της ακούσω θα πάω και σε κάνα βουνό να τραβήξω κιόλας αυτό κάνω τώρα δοκιμάζω της ρυθμίσεις που μου προτείνατε θα σας ανεβάσω και κάποιες άλλες φωτογραφίες αλλά δεν είμαστε φωτογραφία τοπίου ούτε αστεριών αλλά είναι φωτογραφία της σελήνης

 

Δεν είναι ανάγκη να πάς οπωσδήποτε σε βουνό. Βγάλε πρώτα δυο τρείς από το σπίτι σου κι ας είναι στο λόφο του Στρέφη. Έτσι θα αποκτήσεις εμπειρία και θα αξιοποιήσεις καλύτερα κάποια εκδρομή σε βουνό ή οπουδήποτε άλλου έχει σκοτεινό ουρανό. Ακόμα και στο Στρέφη θα δεις ότι μπορείς να βγάλεις άστρα. Κι αν τα καταφέρεις εκεί, τότε σίγουρα θα τα καταφέρεις και σε σκοτεινό μέρος.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νάσαι καλά Γιάννη! =D>

Όπως σου τα είπε ο Γιάννης και πρόσεχε την εστίασή σου. Είναι το Α και το Ω στην όλη διαδικασία. Στη φωτο της σελήνης για παράδειγμα που έχεις ανεβάσει έπαιρνε καλύτερη εστίαση. Στις άλλες το έχεις πιάσει σωστά. Είναι κρίμα να έχεις σπαταλήσει τόσο χρόνο, να έχεις φάει κρύο και ξενύχτι, να έχεις σωστές ρυθμίσεις και καδράρισμα και να σου χαλάσει το αποτέλεσμα επειδή το focus είναι στο περίπου.

Καλή συνέχεια!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι προσπαθώ δεν έχω και καλή στήριξη και φύσαγε κιόλας

 

IMG_20190909_203318.thumb.jpg.432bffb8f1ba7d18c1ef2d365501796e.jpg

Αυτή νομίζω έχει καλή εστίαση

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία. Τα άστρα εστιασμένα σωστά φαίνεται η Κασσιόπη. Πρόσεξε τώρα τι θα κάνεις. Θα πάρεις ένα χαρτί και ένα μολύβι και θα γράψεις τα εξής:

1) το φακό που χρησιμοποίησες.

2) το διάφραγμα που έβαλες

3) τα δευτερόλεπτα της έκθεσης

4) τα ISO.

Έτσι όταν βρεθείς σε σκοτεινό μέρος, μακριά από την Αθήνα σε μέρος χωρίς φωτορύπανση, να συμβουλευτείς αυτές τις σημειώσεις και να βγάλεις φωτογραφίες νυχτερινών τοπίων με άστρα στον ουρανό.

Επίσης όλα αυτά που σου είπα να σημειώνεις στο χαρτάκι, θα πρέπει να τα γράφεις και σε εμάς για να ξέρουμε πως τράβηξες την κάθε σου φωτογραφεία. Μόνο το ISO που έγραψες στην παραπάνω δεν φτάνει για να βγάλουμε συμπεράσματα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ αν θυμάμαι καλά 2,8 διάφραγμα 15 s έκθεση 400s ο 10mm 2,8F άλλοι φορά θα τα σημειώνω καλύτερα να το έχω και ακριβώς και πάλι ευχαριστώ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με την μηχανή που πείρες πρέπει να έδωσαν και ένα CD που μπαίνει στο κομπιούτερ. Εκεί έχει και πρόγραμμα επεξεργασίας. Εγώ δεν είμαι καλός να τα εξηγήσω αυτά. Όμως σε αυτό αν βάλεις την φωτογραφία θα σου πει με τι διάφραγμα τράβηξες την φωτογραφία σου.

Τέλος όταν βγάζεις τέτοιες φωτογραφίες βάλε την μηχανή σου να τις αποθηκεύσει στην κάρτα της σε αρχείο RAW και JPEG. Βλέπουμε το αρχείο JPEG και επεξεργαζόμαστε το RAW.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι της περισσότερες της αποθηκεύω RAW. Θα προσπαθήσω τώρα να αρχίζω να επεξεργάζομαι της φωτογραφίες αλλά έχω δουλειά ακόμα αφού μάθω να είμαι καλά των εξοπλισμών θέλω να προχωρήσουμε και στην αγορά ενός καλύτερου τηλεσκοπίου για να βγάζει νεφελώματα galaxy κλπ που είναι πιο δύσκολα και στην επεξεργασία έχω το 102/500 ΑΖ3 SKYWATCHER και να είναι ρομποτικό ευχαριστώ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας φωτογραφιών και για να αυξήσω την ανάλυση μες στων αστεριών την ευκρίνεια τους
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η διαδικασία αυτή λέγεται stretch. Δες εδώ πως γίνεται https://m.youtube.com/watch?v=WnPII6YdVBc.

Αν δεν έχεις Photoshop, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Gimp που είναι δωρεάν.

Stretch μπορείς να κάνεις σε οποιαδήποτε φωτό, όμως για καλά αποτελέσματα τραβάς κάμποσες φωτογραφίες σε raw και τις βάζεις σε ένα πρόγραμμα όπως το deepskystacker (δωρεάν) το οποίο ευθυγραμμίζει και "ενώνει" τις πληροφορίες από όλες τις εικόνες σε μια, όπου η διαδικασία του strech αποδίδει πραγματικά.

Κάνε αναζήτηση στο youtube "milky way processing" " strech levels curves". Έχει πολλά εκπαιδευτικά βίντεο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης