Jump to content

Οι πρωτες φωτογραφιες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

Πηγα στην κορυφη του κιθαιρωνα και εχω παθει σοκ.ακομα δεν μπορω να πιστεψω τι ειδαν τα ματια μου.. Δεν εχω ξαναδει τετοιο ουρανο ποτε στη ζωη μου..

 

Εβγαλα φωτογραφιες με την Nikon d5300 στο τηλεσκοπιο και θελω να μου πει καποιος τα προβληματα και που οφειλονται.περα απο το γεγονος οτι το τηλεσκοπιο ειναι dobsonian και κουνιεται ευκολα. Οι φωτογραφιες ειναι με 1-2" εκθεση. Χρειαζεται ευθυγραμμιση το τηλεσκοπιο? Δεν εχω εστιασει σωστα? Μαλλον ολα μαζι.. Επισης με την υγρασια τι κανετε? Υπαρχει κατι να προστατεψω το τηλεσκοπιο και την καμερα?ευχαριστω

IMG_20191001_015621.thumb.jpg.c16af242554c11c4b687bbe06918e421.jpg

IMG_20191001_015512.thumb.jpg.c674695453f391f4b2283a3651824476.jpg

IMG_20191001_014825.thumb.jpg.c82fe2051e842b27449dd4eadb10bc02.jpg

IMG_20190928_173626.thumb.jpg.402cc9abab6fec088b2f243c73d0eb56.jpg

IMG_20190928_173949.thumb.jpg.5e66cdacc6863c772b3e85932ed5e091.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φιλε, δεν θα κάνω κριτική στις φωτογραφίες σου,,το αφήνω για τους πιο έμπειρους αν και δεν βλέπω να απορρέει το πρόβλημα απο κακή εστίαση αλλα μαλλον απο δόνηση του συστήματος κατα το ανέβασμα του καθρεπτη η την πίεση του πλήκτρου.

Νομίζω ομως οτι θα πρεπει να δώσεις περισσοτερα στοιχεια για το πως την τράβηξες, πχ αν χρησιμοποίησες ντεκλασερ, τι τύπο Dob είχες, τι εστιακη και γενικα τι στόχευες με την φωτογράφιση αυτη ως προς τον στόχο σαν αντικείμενο αλλα και σαν φιλοσοφια-σκεπτικο.

Ετσι θα εστιάσεις καλύτερα τις οποιες παρατηρήσεις των έμπειρων φωτογράφων που θα θελήσουν να προσφέρουν την άποψη τους γιατι τωρα οπως το θέτεις το θέμα ειναι λιγο...φλου.

Τωρα μια προσωπική ερώτηση, οταν λες κορυφή του Κιθαιρώνα τι εννοείς, που περίπου πηγες στο γνωστό σημείο η πραγματικα κορυφή και που μένεις Αθήνα;

Ολα αυτα τα ρωταω γιατι θελω- αν πηγες επί τούτου- αν θα ξαναπάς και θέλεις παρέα να συνεννοηθούμε να έρθω και εγω οι και αλλοι φίλοι για να δούμε και τον χώρο που τόσο σε εντυπωσίασε ο ουρανός του.

Καλο ξεκίνημα φιλε σε αυτο το όμορφο, δημιουργικό και πολιτισμένο χόμπι, καλη συνεχεια και αν υπάρχει δυνατότητα και διάθεση με ενημερώνεις για κοινή εξόρμηση, φιλικά Γιώργος !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα!

 

Έχω το Skywatcher Dobsonian 200p f/5.9 και σύνδεσα την Nikon D5300 με T2-ring και έναν αντάπτορα στον εστιαστή. Δεν έχω ντεκλασέρ αλλά έχω σκοπό να αγοράσω κάποιο software για να χρησιμοποιώ το laptop.Επειδή δεν γνωρίζω ακόμα τον ουρανό και επειδή ήταν η πρώτη φορά δεν είχα συγκεκριμένο στόχο απλά έκανα τεστ να δω τι γίνεται, πως λειτουργεί η μηχανή κτλπ. Απλά ρωτάω να μάθω αν είναι "σωστές" , αν έχω κάνει κάποιο σημαντικό λάθος, η κάποια συμβουλή.

Πήγα εκεί που τερματίζει ο δρόμος, στην κορυφή. Έχει κάτι κεραίες/ραντάρ εκεί. Υπέθεσα ότι όσο πιο ψηλά τόσο το καλύτερο. Μου είχαν πεί ότι υπάρχουν κάποια ξέφωτα στο δάσος αλλά δεν ήθελα να ψάχνω μονοπάτια μεσα στη νύχτα. Στην Νίκαια μένω. :P Το σκέφτομαι πάλι για Σάββατο και αυτή τη φορά δεν θα έχω παρέα σκοπεύω να πάω μόνος μου. Ευχαριστώ για την πρόταση, φυσικά θα ήθελα παρέα, στείλε μου αν θέλεις pm ή τηλέφωνο ότι θέλεις να κανονίσουμε. Και όποιος άλλος θέλει ευπρόσδεκτος. Σαράντης

 

 

Γεια σου φιλε, δεν θα κάνω κριτική στις φωτογραφίες σου,,το αφήνω για τους πιο έμπειρους αν και δεν βλέπω να απορρέει το πρόβλημα απο κακή εστίαση αλλα μαλλον απο δόνηση του συστήματος κατα το ανέβασμα του καθρεπτη η την πίεση του πλήκτρου.

Νομίζω ομως οτι θα πρεπει να δώσεις περισσοτερα στοιχεια για το πως την τράβηξες, πχ αν χρησιμοποίησες ντεκλασερ, τι τύπο Dob είχες, τι εστιακη και γενικα τι στόχευες με την φωτογράφιση αυτη ως προς τον στόχο σαν αντικείμενο αλλα και σαν φιλοσοφια-σκεπτικο.

Ετσι θα εστιάσεις καλύτερα τις οποιες παρατηρήσεις των έμπειρων φωτογράφων που θα θελήσουν να προσφέρουν την άποψη τους γιατι τωρα οπως το θέτεις το θέμα ειναι λιγο...φλου.

Τωρα μια προσωπική ερώτηση, οταν λες κορυφή του Κιθαιρώνα τι εννοείς, που περίπου πηγες στο γνωστό σημείο η πραγματικα κορυφή και που μένεις Αθήνα;

Ολα αυτα τα ρωταω γιατι θελω- αν πηγες επί τούτου- αν θα ξαναπάς και θέλεις παρέα να συνεννοηθούμε να έρθω και εγω οι και αλλοι φίλοι για να δούμε και τον χώρο που τόσο σε εντυπωσίασε ο ουρανός του.

Καλο ξεκίνημα φιλε σε αυτο το όμορφο, δημιουργικό και πολιτισμένο χόμπι, καλη συνεχεια και αν υπάρχει δυνατότητα και διάθεση με ενημερώνεις για κοινή εξόρμηση, φιλικά Γιώργος !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φιλε Σαραντη, τελικα έγραφα πόση ώρα τωρα κάποιες παρατηρήσεις μου για τις φωτό σου μιας και δεν το έκαναν κάποιοι αλλοι και κατα την εντολή αποστολής κατι εγινε και ολα...χάθηκαν !

Επειδη η ώρα πήγε 4.20' και δεν έχω το κουράγιο να ξαναγράψω το σεντόνι, σου στέλνω το τηλέφωνο μου για να μιλήσουμε γι' αυτα και τ' αλλα, ετσι κι' αλλιώς νομίζω οτι ειναι πιο ανθρώπινο και τεχνικά πιο αποδοτικό, λοιπόν το τηλέφωνο μου ειναι 6979754780 cosmote και αν η λογική το επιβάλει μπορούμε να μιλήσουμε και απο σταθερό.

Σου περιέγραφα για το πως μπορούμε να φωτογραφίσουμε περιορίζοντας τους κραδασμούς απο την πίεση του πλήκτρου απελευθέρωσης του φωτοφράκτη με την μέθοδο της χρήσης του χρονομετρου αυτο φωτογραφισης της μηχανής η του συστήματος mirror up αν εχει η συγκεκριμένη ΝΙΚΟΝ περαν της χρήσης του ντεκλασερ μιας και το σύστημα dob πάσχει γενικα απο ευστάθεια και λογο της μεγάλης εστιακης του τηλεσκοπιου σου και της μη οδήγησης δεν ενδείκνυται για φωτογράφιση αυτού του είδους μιας και οσο προσεκτικά και να φωτογραφίσεις τα 2" με τέτοια εστιακη ειναι αρκετά για να γράψουν και τρειλ.

Τελος πάντων αν θελήσεις θα τα πούμε τηλεφωνικά και εφ' όσον μπορέσουμε και απο κοντά, φιλικά Γιώργος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης