Jump to content

τι ρυθμησεις να κανω στην dslr μου για αστροφωτογραφηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα,

θα ηθελα να μου προτείνετε καποιες ρυθμισεις για την dslr μου.

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπέρα,

 

σας ευχαριστω πολύ για το site που μου προτείνατε αλλα θα προτιμουσα από προσωπικη εμπειρια

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

Νομίζω η απάντηση που ψάχνεις εξαρτάται και από τον εξοπλισμό που έχεις και τι θες να φωτογραφήσεις. Θες να φωτογραφήσεις π.χ. τον Γαλαξία με τρίποδο και ευρυγώνιο φακό; Τη Σελήνη και κάποιον πλανήτη ή μήπως διαθέτεις τηλεσκόπιο και θέλεις να φωτογραφήσεις αντικείμενα Deep Sky? Επειδή γράφεις γενικά για ρυθμίσεις, για αυτό σε παρέπεμψα σε γενικές ρυθμίσεις. Εάν αναφέρεις πιο συγκεκριμένα για εξοπλισμό και τι θες να φωτογραφήσεις, πιθανότατα κάποιος θα σου απαντήσει με περισσότερες λεπτομέρειες.

 

Πάντως το site αυτό είναι ενός γνωστού ξένου αστροφωτογράφου και γενικά οι πληροφορίες είναι χρήσιμες λίγο πολύ για όλα τα είδη αστροφωτογραφίας. Για λόγους πληρότητας επισυνάπτω και ένα αρχείο pdf που ισως να είναι χρήσιμο και για κάποιους άλλους.

 

Ελπίζω να βρεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι - καθαρούς ουρανούς!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ παρα πολύ
"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης