Jump to content

Παρατηρηση περιεργων αντικειμενων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα σε ολους τους φιλους του site. Θα ηθελα να μοιραστω με σας κατι που μου ειχε τυχει περσι, κατα τα τελη Οκτωβριου εως τα μεσα Νοεμβριου. Θα σας το πω χωρις προλογους , ακριβως οπως γινοταν και το εβλεπα. Γυρω στις 9 με 9.30, μεσα στο τριγωνο που αποτελουν οι τρεις λαμπροι ανατολικοι αστερες του Κητους, ο Ντενεμπ Τσεμαλι, ο Ντιφντα και ο Ντενεμπ Αλγκενουμπι, εμφανιζοταν ενα πολυ αμυδρο αστρο [ δεν ηταν αστρο εννοειται ] το οποιο σιγα σιγα γινοταν λαμπροτερο, μεχρι που εφτανε περιπου στο μεγεθος των τριων αυτων αστρων, ελαχιστα αμυδροτερος του Ντιφντα. Εμενε σ αυτο το μεγεθος για περιπου δυο λεπτα, και μετακινιοταν παρα πολυ αργα προς τα ανατολικα, τοσο αργα που αν δε το παρατηρουσες προσεκτικα δε θα καταλαβαινες οτι ηταν σε κινηση. Αν του εριχνες μια ματια θα νομιζες οτι ηταν ακινητο, για να καταλαβω την κινηση του επρεπε να περασει ενα λεπτο τουλαχιστον, για να καταλαβετε τι εννοω την πρωτη φορα που το ειδα νομιζα οτι εβλεπα σουπερ νοβα ! Τελικα εσβηνε προοδευτικα και χανοταν μετα απο περιπου 15 με 20 λεπτα εξω απο το τριγωνο, προς την κατευθυνση του Μira. Μετα απο λιγο εμφανιζοταν αλλο ενα που εκανε ακριβως τα ιδια, και μετα αλλο ενα, κι ολα αυτα μεχρι τις 12, 12.30 το πολυ. Μετα τιποτα. Αλλες νυχτες εβλεπα 5,6, αλλες 3, αλλες νυχτες μονο ενα. Καποια στιγμη συννεφιασε επι 3 μερες, [ ζω στα Πολιτικα της Ευβοιας, αν εχει καποια σχεση αυτο, κι ολα αυτα τα εβλεπα η απο την παραλια που ειναι 100 μετρα απο το σπιτι μου η απο το παρατηρητηριο μου ] και μολις εφυγαν τα συννεφα παλι τα περιεργα φωτα ηταν εκει ! Καθε βραδυ ξεκινουσαν απο το ιδιο σημειο και κατεληγαν περιπου στο ιδιο. Σταματησα να τα βλεπω απο τις 18 με 20 Νοεμβριου. Φετος μεχρι στιγμης δεν εχω δει τιποτα. Δεν ειμαι παλαβος, ασχολουμαι με την παρατηρηση 45 χρονια, εχω δει φυσικα χιλιαδες δορυφορους, αλλα κατι τετοιο βλεπω για πρωτη φορα. Καπου διαβασα για τους γεωστατικους δορυφορους, δε ξερω ομως αν αυτο που διαβασα με καλυπτει. Αν καποιος γνωριζει κατι θα ηθελα πολυ να μου το πει. Επαναλαμβανω η κινηση του ηταν πολυ αργη, καμμια σχεση με τους δορυφορους που βλεπουμε κι εννοειται οτι δεν ηταν ο διαστημικος σταθμος η αεροπλανα. Ελπιζω να βγει καποιος και να μου πει οτι ηταν καποιο ειδος δορυφορου, γιατι αν δεν ηταν ουτε δορυφοροι, τοτε αυτο που ειπα προηγουμενως οτι δεν ειμαι παλαβος, θα πρεπει να το αναθεωρησω !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βίντεο υπάρχει; Με τόσα κινητά, φωτογραφικές κάμερες έπρεπε να το καταγράψεις για να έχουμε μια άποψη τι μπορεί να ήταν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eνα απο εκεινα τα βραδια δοκιμασα με το κινητο αλλα δε φαινοταν σχεδον τιποτα, ισως επειδη το κινητο ηταν της πλακας. Μονο αυτο διεθετα για κινηματογραφηση. Με το 12αρι το Lightbridge που ειχα τοτε το εβλεπα σαν φωτεινη κουκκιδα χωρις επιφανεια. Δεν υπηρχαν φωτα ν αναβοσβηνουν, ενα σταθερο ασπροκιτρινο φως μονο. Ηταν και χαμηλα και με δυσκολευε λιγο η παρακολουθηση με το τηλεσκοπιο αυτο. Ειχε εκατο τοις εκατο την εικονα ενος δορυφορου, αλλα οι ομοιοτητες με δορυφορο σταματουσαν εκει. Τοσο αργη κινηση, εως καθολου κινηση, δεν εχω ξαναδει σε κινουμενο αντικειμενο. Και καθε βραδυ στην ιδια περιοχη τ ουρανου. Το ληγω εδω ομως γιατι στο τελος θα νομιζουν καποιοι οτι κανω πλακα, και δεν εχω καμμια τετοια διαθεση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να συμπληρωσω εδω και κατι ακομα. Δεν πιστευω στα UFO ισως γιατι οτιδηποτε περιεργο εχω δει τοσα χρονια τη νυχτα ειχε εξηγηση. Δε μπορεις να διανοηθεις ποσες ωρες απο τη ζωη μου εχω ξοδεψει στην παρατηρηση, κι ομως δεν εχω δει τιποτα ανεξηγητο. Αυτα τα φωτα ηταν ανθρωπινες κατασκευες, αλλα δε μπορω να καταλαβω τι. Οι γεωστατικοι δορυφοροι διαβασα οτι μενουν ακινητοι, ακολουθωντας τη Γη. Δε μπορω να δωσω εξηγηση, αν μπορει καποιος ειμαι ολος αυτια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι γεωστατικοί δορυφόροι είναι πολυ αμυδροί και δεν κινούνται. Είναι πάρα πολλοί περίπου στο επίπεδο του ουράνιου ισημερινού. Για να τους φωτογραφίσεις στήσε τη φωτογραφική σε σταθερό τρίποδο να κοιτάει ουράνιο ισημερινό , βάλε μεγάλη έκθεση και άσε τα αστρα να κάνουν ουρές. Οι γεωστατικοί διακρίνονται σαν κουκιδίτσες .

 

Στο δια ταυτα. Αυτό που είδες δεν ήταν γεωστατικοί δορυφόροι. Το πιο πιθανό να είναι παλιοί δορυφόροι με πολύ αργή κίνηση. Αυτό συνάγεται από το γεγονός από το ότι είχαν μια αργή αυξηση φωτεινότητας και σταδιακή μείωση.

 

Μια ερώτηση . Μήπως τα μάτια σου δεν είχαν συνηθίσει στο σκοτάδι κατα τη διάρκεια παρατήρησης του φαινομένου; Δηλαδή μήπως έβγαινες από φωτεινό χώρο; Πολλές φορές τα μάτια μας μας ξεγελούν μέχρι να προσαρμοστούν πλήρως.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καμμια σχεση, τα παρατηρουσα επι ωρες απο καποια στιγμη και μετα. Τα εβλεπα και με κιαλια. Αυτο που ρωτας δεν εχει να κανει μ αυτη την περιπτωση, αλλα και να κανουν πουλακια τα ματια σου κατι τετοιο αποκλειεται να δεις. Παλαιοι δορυφοροι ? Μπορει, αλλα αυτοι εμοιαζαν με αραιη ομαδα τις περισσοτερες νυχτες. Κραταω παντως αυτο που λες, γιατι απ οτι φαινεται αλλη εξηγηση δεν υπαρχει.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ειχα σκεφτει κι εγω τοτε για το μπαλλονι αλλα μαλλον δε στεκει. Μεσα σε 20 περιπου βραδια πρεπει να ειχα μετρησει καμμια τριανταρια τετοια φωτα, και ολα σου θυμιζω ξεκιναγαν απο το ιδιο σχεδον σημειο και χανονταν στο ιδιο σχεδον σημειο. Τοσα μπαλλονια υπερβολικο ακουγεται. Αυτο που λεει ο φιλος για τους παλιους δορυφορους ακουγεται πιο λογικο αλλα θα σου πω κατι. Τις στιγμες που το εβλεπα ενοιωθα οτι εβλεπα κατι πολυ παραξενο, κατι ακαταλαβιστικο. Σημερα, μετα απο ενα χρονο, μπορω να δεχτω οποιαδηποτε εξηγηση που να στεκει, αλλα τοτε, την ωρα που τα εβλεπα, αν μου ελεγες οτι βλεπω δορυφορους η μπαλλονια θα γελαγα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης