Jump to content

Παρατηρηση στο Ηρακλειο Κρητης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους,

Για καποιους μηνες θα είμαι στο Ηρακλειο και αναρωτιόμουν αν υπαρχει κανενα καλο μερος για παρατηρηση κοντα στην πολη εκτος απο σκινακα βεβαια.

Εχω ακουσει για το οροπεδιο του Στρουμπουλα που ειναι σχετικα κοντα.

Εχει παει κανεις? Αξιζει?

Επισης αν υπαρχουν ενεργες ομαδες στο Ηρακλειο που να μαζευονται για παρατηρηση καποιες βραδιες θα με ενδιεφερε επισης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχουμε πάει Στρούμπουλα αλλά είναι κοντά στο Ηράκλειο και δεν αξίζει. Υπάρχουν άλλα μέρη που πάμε για παρατήρηση. Γιατί θέλεις να είσαι κοντά στην πόλη; Έχεις τηλεσκόπιο; Μπορείς να το μεταφέρεις με αυτοκίνητο;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχουμε πάει Στρούμπουλα αλλά είναι κοντά στο Ηράκλειο και δεν αξίζει. Υπάρχουν άλλα μέρη που πάμε για παρατήρηση. Γιατί θέλεις να είσαι κοντά στην πόλη; Έχεις τηλεσκόπιο; Μπορείς να το μεταφέρεις με αυτοκίνητο;

 

Καλησπέρα Μανουσο,

Εχω αυτοκινητο, τηλεσκοπια (2 μικρα: ενα 130/900 και ενα dobson 114/500 ιδιοκατασκευη. Βασεις μια eq2 και μια eq5 που την εχω σε διαδικασια μετατροπης σε goto), αλλα δεν εχω πολυ χρονο κυριως λογω οικογενειας και δουλειας. Στο Ηρακλειο εχει πολυ φως και δυσκολα μπορεις να δεις κατι αμυδρο.

Οπως καταλαβαινεις οι απαιτησεις μου ειναι αναλογες των αποδοσεων των τηλεσκοπίων μου, δηλ πολυ χαμηλες :lol: :lol:

Αν παντως ξερεις καποιο πιο σκοτεινο μερος, εστω ευκολοτερα προσβασιμο απ οτι ο σκινακας θα χαρω να το μαθω.

Φιλικα Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία αφού έχεις τηλεσκόπιο και αυτοκίνητο το μόνο που μένει είναι να κανονίσουμε να πάμε μαζί για παρατήρηση. Ο λόγος που στο λέω είναι ότι στο αμάξι μου, με τόσα πράγματα που βάζω μέσα, δεν χωράει άλλο τηλεσκόπιο. Βέβαια τώρα το χειμώνα είναι λίγο δύσκολο γιατί ο καιρός δεν μας δίνει πολλά περιθώρια και αν βάλεις μέσα και τις υποχρεώσεις οι πιθανότητες ελαχιστοποιούνται.

 

Σε κάθε περίπτωση στείλε μου σε π.μ. το τηλέφωνο σου και μιλάμε αν είναι την επόμενη ΝΣ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης