Jump to content

Owl observatory


qforce

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντας από τους τυχερούς που έχουν ιδιόκτητη ταράτσα από την μία και όχι τελείως χάλια

ουρανό από την άλλη, αποφάσισα να φτιάξω ένα κουτί-παρατηρητήριο ώστε να έχω έτοιμο

τον εξοπλισμό αστροφωτογράφισης και να γλιτώσω το στήσιμο-ξεστήσιμο κάθε βράδυ.

Το μέγεθος του κουτιού είναι χοντρικά 120χ120χ120cm και έχει συρόμενη οροφή.

Το υλικό είναι κόντρα πλακέ θαλάσσης σημύδας πάχους 18mm.

Το κόστος της ξυλείας μαζί με τα βερνίκια επεξεργασίας του ξύλου πήγε κοντά στο 250€.

Χρειάστηκα 3 φύλλα διαστάσεων 125χ245. Η λίστα κοπής για να αποφύγουμε τις σπατάλες

δίδεται παρακάτω.

Από φίλο βρήκα μία σωλήνα διαμέτρου 11cm και έφτιαξα φλάντζες που προσαρμόστηκαν

πάνω και κάτω καθώς και 2 ράγες όπου με ράουλα θα κινηθεί η σκεπή. Ακόμα χρειάστηκε

και μια επιμήκης "γωνιά" ώστε να δέσει καλύτερα η οροφή. Το κόστος για τα μεταλλικά

μέρη μαζί με βαφές είναι γύρω στα 100€. Το "ποτήρι" που πάνω του θα στηριχθεί η HEQ5pro

το βρήκα από φίλο που πρόσφατα πήγε σε HEQ6 και δεν χρειαζόταν πια το παλιό.

Η στήριξη θα γίνει στο έδαφος με ντίζα 22mm που θα τοποθετηθεί με ειδική ρητίνη.

Αυτό που με προβληματίζει αυτή τη στιγμή είναι ο έλεγχος της θερμοκρασίας και ιδιαίτερα της υγρασίας

γιατί είμαι κοντά στην θάλασσα. Έχω ένα διακόπτη sonoff που μπορεί να ενεργοποιεί συσκευές ανάλογα

με προκαθορισμένα όρια και είναι δυνατό να ελεγχθεί μέσω wifi ώστε να έχουμε συνεχή καταγραφή των τιμών.

Δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να εγκαταστήσω μία αντίσταση ή αφυγραντήρα και σίγουρα θα χρειαστεί και

κάποιος εξαερισμός αν δω ότι το καλοκαίρι έχω υψηλές θερμοκρασίες.

 

Το όνομα του παρατηρητηρίου είναι εμπνευσμένο από την κουκουβάγια που μου κάνει παρέα τα

περισσότερα βράδια που φωτογραφίζω.

Στην πορεία της κατασκευής θα ανεβάσω και νέες φωτογραφίες.

 

owl_cutlist.pdf

Λίστα κοπής

Owl.thumb.png.b436e5e5dc61ac6d750ed14b2dd891c1.png

Owl1.thumb.png.70bd902451fc626dea5e7db79d04461b.png

Owl2.thumb.png.36010e9f410c27625ac1d3c14b20e2dc.png

owl3.thumb.jpg.8945a481a2363870c017de4e93c1aede.jpg

owl4.thumb.jpg.1abcc53377b712ac0b23259050aba1b4.jpg

owl5.thumb.jpeg.4a4b3eeedb660e37dcb4460344daa980.jpeg

owl6.thumb.jpeg.7cb2c07ee118d440b7bc39f913910822.jpeg

owl7.thumb.jpeg.3c98ffa2b1877d973275db35bf54e540.jpeg

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραίο! Θα μου χρειαστεί σίγουρα το καλοκαίρι.. για εκεί πάω και εγώ μιας και είναι μεγάλη η απόσταση που στήνω από το σπίτι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου καλησπέρα και καλορίζικο το παρατηρητήριο.

 

Έχοντας φτιάξει κάτι αντίστοιχο στην δική μου ταράτσα μπορώ να σου πω κάποια από τα προβλήματα που συνάντησα και εγώ μετά το πέρας των αρχικών εργασιών.

 

Ας ξεκινήσω από τις διαστάσεις. Το 1.20x1.20 για πλάτος/μήκος είναι οριακό για τηλεσκόπιο διοπτρικό έως 1000mm εστιακή γιατί θα χρειαστείς ακόμα περιθώριο για αντάπτορες, τροχό, reducer, κάμερα. Αν έχεις πιο μικρό τηλεσκόπιο δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά σκέψου και το μέλλον.

 

Αν το τηλεσκόπιο σου δεν ξεπερνάει τους πλαινούς τοίχους στο ύψος, μπορεί στο μάτι να σου φαίνεται οκ, αλλά καθώς το βράδυ θα γυρνάει και ειδικά στην περίπτωση που ξεκινάει να δύει ο στόχος θα βρίσκεται σε θέσεις που θα βαράς τον απέναντι τοίχο καθώς ο στόχος θα κατεβαίνει. Στην ανατολή του στόχου δεν έχεις πρόβλημα. Αυτό θα είναι πρόβλημα περισσότερο σε στόχους που δεν είναι κοντά στο ζενίθ αλλά πιο χαμηλά.

 

Το ύψος της κατασκευής σου δεν είναι αρκετό. Ίσως να βρίσκει η οροφή πάνω στο τηλεσκόπιο ακόμα και όταν θα το έχεις παρκαρισμένο σε θέση παράλληλη με το έδαφος. Το λέω αυτό από τις φωτογραφίες που είδα τον πυλώνα σου. Πρόβλημα για να δεις πολικό λογικά δεν θα έχεις από το ύψος του τοίχου. Φρόντισε η πόρτα που θα ανοίγει να είναι προς τον Βορρά για να έχεις εναλλακτική σε περίπτωση που βρίσκει. Η πολική διόπτρα είναι πολύ πιο χαμηλά από αυτό που βλέπει το τηλεσκόπιό σου στο home position.

 

Θα πρέπει να το κλείσεις με κάποιο τρόπο από την κάτω πλευρά ώστε να μην έχεις κενά η ανοίγματα. Δεν είναι τόσο η υγρασία όσο και ο αέρας που μεταφέρει και σκόνη. Η σκόνη πάει παντού. Εγώ στην οροφή γύρω γύρω από την μέσα πλευρά έχω βάλει πλαστικές τρίχες σαν αυτές που έχουν οι σκούπες έτσι ώστε και να μπορεί η οροφή να μετακινείται αλλά και να περιορίσω την σκόνη. Αν το κλείσεις καλά γύρω γύρω δεν θα έχεις πρόβλημα με την υγρασία ούτε με τα νερά να μπαίνουν μέσα όταν βρέχει. Επειδή το ξύλο είναι καλός αγωγός της θερμότητας το καλοκαίρι θα έχεις αρκετή ζέστη μέσα. Η λύση είναι να το επενδύσεις εσωτερικά με φενιζόλ (dow) τουλάχιστον 5cm και στους τοίχους και στην οροφή. Η περισσότερη θερμότητα έρχεται από την οροφή αλλά και από την πλάκα. Αν μπορείς βάλε εξωτερικά φενιζόλ και ένα ασφαλτόπανο στην οροφή και βάψε την άσπρη. Έχει μεγάλη διαφορά αν το κάνεις έτσι.

 

Υπολόγισε πως θα χρειαστείς και λίγο χώρο για να τοποθετήσεις υπολογιστή, καλώδια, πρίζες κλπ καθώς και κάπου για να κάθεσαι. Δεν είναι και πολύ βολικό να μένεις όρθιος σε τόσο μικρό χώρο.

 

Για την στατικότητα της κατασκευής σου ίσως χρειαστεί να τοποθετήσεις κολώνες στις γωνίες καί ίσως ένα μεταλλικό πλαίσιο στο έδαφος για στήριξη. Δεν ξέρω πόσο στιβαρές είναι οι 18mm σανίδες κόντρα πλακέ. Αν δεις πως αντέχει ίσως να μην χρειάζεται.

 

Στείλε μου ένα pm με τα στοιχεία επικοινωνίας σου αν θες κάποια βοήθεια η να κουβεντιάσουμε κάποια απορία σου.

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...από την μία και όχι τελείως χάλια

ουρανό από την άλλη,...

 

Σε ζηλεύω αφάνταστα! Έχω ταράτσα δική μου, ουρανό δεν έχω!

 

Συγχαρητήρια για τη κατασκευή. Καταπληκτική ιδέα!

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, δεν έχω σκόπο να είμαι στο δωμάτιο μαζί με το τηλεσκόπιο, θα το χειρίζομαι με απομακρυσμένη σύνδεση. Με βάση τους υπολογισμού μου δεν έχω πρόβλημα χώρου

και το τηλεσκόπιο θα έχει αρκετό χώρο. Τώρα στην πράξη θα δείξει. Η κατασκευή είναι πολύ στιβαρή

και δεν χρειάζεται κολώνες ,την σηκώσαμε και στον αέρα χωρίς πρόβλημα στρεβλώσεων.Τα βουρτσάκια στα σημεία επαφής με την οροφή είναι στο πρόγραμμα

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε συγχαρητήρια. Σου εύχομαι να το ευχαριστηθείς.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού πω και εγώ ότι σε ζηλεύω να προσθέσω πως για τρύπες με τρυπάνι σε ταράτσα καλό είναι να μπαίνει στην τρύπα πριν το στριφωνι μονωτικό (σαλάμι). Αν δεν έχει μπει καλό είναι αν εκτεθεί ποτέ στη βροχή να κάνεις ένα βουναλακι σε κάθε τρύπα από αυτό το υλικό ώστε να μην λιμνάζουν νερά
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντας από τους τυχερούς που έχουν ιδιόκτητη ταράτσα από την μία και όχι τελείως χάλια

ουρανό από την άλλη, αποφάσισα να φτιάξω ένα κουτί-παρατηρητήριο

 

Μετά από αρκετά χρόνια ενασχόλησης, ένα παρατηρητήριο γίνεται απαραίτητο. Όντως χρειάζονται και τα δύο που αναφέρεις. Εγώ δυστυχώς έχω μόνο καλούτσικο ουρανό και όχι ιδιόκτητη ταράτσα και έτσι την πάτησα…….

Σου εύχομαι να το ευχαριστηθείς…..

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια για την κατασκευή.

Είμαι σίγουρος ότι το τελικό αποτέλεσμα θα είναι τέλειο, και ότι μικρό ατέλειες προκύψουν, θα τις διορθώσεις.

Στα εγκαίνια θα είμαστε παρόντες, αν μπορέσουμε και νωρίτερα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβω φιλε πιστευω πως ειναι απαρετητο θα ευχαριστηθεις φοτωγραφηση

εχω φτιαξει και εγω ενα αλλα δεν εχω βρει ακομα ονομα

20181228_115747.thumb.jpg.596926d14d355d566a622c7acd0f66fe.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβω φιλε πιστευω πως ειναι απαρετητο θα ευχαριστηθεις φοτωγραφηση

εχω φτιαξει και εγω ενα αλλα δεν εχω βρει ακομα ονομα

 

Ωραία κατασκευή, με τα νερά πως τα κατάφερες στον θόλο;

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Οι εργασίες συνεχίστηκαν. Τοποθετήθηκε το pier με ειδική ρητίνη. Μπήκε το ποτήρι και όλα αλφαδιάστηκαν .Ρυθμίστηκε η οροφή η οποία ανοίγει πολύ ομαλά.Τοποθετήθηκαν βουρτσάκια για ελαχιστοποίηση της σκόνης Τοποθετήθηκε η βάση και το τηλεσκόπιο μαζί με όλη την καλωδίωση του και ζυγίστηκε. Ρυθμίστηκαν οι θέσεις για parking στο πλάι ώστε να κλείνει η οροφή αλλά και home position ώστε να μπορεί να αφαιρεθεί από την βάση.Η εγκατάσταση δουλεύει άψογα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το mini Pc της beelink το οποίο πάει σφαίρα και με 4xusb3 λύνει πολλά προβλήματα. Αυτό που μένει είναι να οριστικοποιηθεί και η ηλεκτρολογική εγκατάσταση (μικρό πινακάκι, ups, φωτισμός). Σε δεύτερη φάση πρέπει να γίνουν κάποιες κατασκευές arduino για έλεγχο θερμοκρασίας και υγρασίας σε συνδυασμό με αερόθερμο και ανεμιστήρες. Με τις πρώτες δοκιμές που έχω κάνει αυτό που έχω να πω είναι ότι είναι πάρα πολύ βολικό να σύρεις μια οροφή και να πατάς ένα διακόπτη και να είσαι έτοιμος να ξεκινήσεις να φωτογραφίζεις. Επίσης η οδήγηση πολύ πιο σταθερή και δεν επηρεάζεται από τις κινήσεις μου στην ταράτσα πράγμα που παρατηρούσα με το τρίποδο αλλά και από τον άνεμο. Θα ανεβάσω και updates όταν θα προχωρήσουν οι αυτοματισμοί. Αν κάποιος σκέφτεται να κάνει κάτι αντίστοιχο χαρά μου να βοηθήσω.

received_676499893124133.thumb.jpeg.bf5ec4069e29a01c85f1342890159365.jpeg

20200229_145845.thumb.jpg.c18a0721330871c382eae046afe280ca.jpg

20200216_180917.thumb.jpg.b5db78a090ad6b7e09847f15e14a9d1a.jpg

received_1287659198289064.thumb.jpeg.dc8c2599fba0a7b7c69abd7bf0745312.jpeg

received_267379417580733.thumb.jpeg.78f3d6e9a969fa431571d49b2fe33476.jpeg

received_484764845526925.thumb.jpeg.3285338d1315f1affe16ddf757d49562.jpeg

received_498162054235407.thumb.jpeg.60378f3b59dbd0a75c5783c97fae3fe8.jpeg

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταπληκτική κατασκευή, ζηλευτή και με πάθος φτιαγμένη! Υπέροχο, να το χαρείς στο έπακρο.
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 11 μήνες αργότερα...

Αποφάσισα να κάνω κάποιες αλλαγές στο owl observatory και επειδή ίσως κάποιες από αυτές να είναι χρήσιμες και σε άλλους σκέφτηκα να τις μοιραστώ μαζί σας. Αρχικά θα βγάλω το TSapo65Q και θα βάλω στην θέση του το Redcat 51 το οποίο προοριζόταν για travel setup. O sars cov 2 όμως είχε άλλα σχέδια και επειδή βλέπω να αργεί ο καιρός που θα μπορέσουμε να βγούμε για εξορμήσεις σκέφτηκα να του δώσω λίγο χρόνο. Αυτό όμως προυποθέτει κάποιες τροποποιήσεις που πρέπει να κάνω. Αυτό θα γίνει σταδιακά και θα ανεβάσω σχέδια ώστε αν κάποιος χρησιμοποιεί παρόμοιο εξοπλισμό να επωφεληθεί.

 

Σχεδιασμός και κατασκευή βάσης για το Pegasus powerbox micro ώστε να μπορεί να τοποθετηθεί στην θέση για finder scope του Redcat. Θα χρειαστεί ελάχιστο λιμάρισμα εκεί που βγαίνει το 1ο 12V outpout και εκτός από τις εκτυπώσεις , 2 βιδάκια Μ2.5 για να ασφαλιστεί το micro στην "αράχνη" και ένα Μ5 για να βιδώσουμε το σύστημα extender+holder στο mini dovetail.

 

PegasusMicro.zip

Αρχεια stl για τον 3Dprinter

 

PPM6.thumb.png.ddce9b1b616a34561d7b7dca63b61fd3.png

mini dovetail

 

PPM5.thumb.png.2d08ecfcd9093ca943c9b96da3f81dd4.png

Βαση και extender για να μην βρίσκουν τα βιδάκια.

PPM3.thumb.jpg.801f5856fda2c6fc9ffdc95d053e3705.jpg

PPM2.thumb.jpg.0f722d6ddd21d94d9a91dcabaef2e95b.jpg

PPM1.thumb.jpg.c3a9b40b19b79c4c87d6bf0211938333.jpg

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης χρειαζόμουν ένα flat box. Οπότε αγόρασα το παρακάτω EL panel μαζί με τον πιο απλό inverter ο οποίος δουλεύει με μία απλή μπαταρία ΑΑΑ και δίνει πολύ χαμηλή φωτεινότητα. Σε δεύτερη φάση θα φτιάξω δικό μου κύκλωμα για να ντιμάρω το EL panel μέσα από το SGpro αλλά νομίζω για την ώρα θα μου είναι αρκετό.

https://www.ebay.co.uk/itm/10cm-EL-Panel-Circle-Electroluminescent-Paper-Foil-Disc-Sheet-in-4-colours/233203448718?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=532702487906&_trksid=p2057872.m2749.l2649

 

Το μέρος που πιάνεται στο τηλεσκόπιο τυπώνεται με support και χρησιμοποιούμε μετά το support για να πατήσει ομοιόμορφα το el panel. Θα χρειαστούμε επίσης 4 βίδες nylon Μ2.5 μαζί με τα παξιμάδια τους. Το mini inverter μένει στην θέση του με ταινία διπλής όψης. Εσωτερικά στον κύλινδρο έχω τοποθετήσει αυτοκόλλητο μαύρο "χνουδωτό" χαρτί το οποιο μου είχε περισσέψει από flocking στo αρχαίο μου παιδικό νευτώνιο το οποιο είχα βρει από το πλαίσιο. Δεν είναι απαραίτητο αλλά κάνει πιο ομαλή την εφαρμογή στο τηλεσκόπιο.

Σε 2η φάση θα γίνει κατασκευή ώστε να μετατραπέι με servo σε αυτόματα καπάκι με άνοιγμα και κλείσιμο ,αλλά ένα βήμα την φορά.

 

Flat_panel.zip

Flat panel .stl για τον 3D printer

Flatbox_final.thumb.jpg.cf8c3afcc5f7651633da95ca35051ec5.jpg

Flatbox_1.thumb.jpg.5aee06a260441be44e4d82b4a340ce10.jpg

Flat_box.thumb.png.b0f13541be7291341896a9a34f08cd77.png

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελευταία προσθήκη για σήμερα, μία mini wifi camera για να παρακολουθώ τι γίνεται, ειδικά κοντά στο meridian που πάντα υπάρχει άγχος, αλλά και γιατί έχω μεγάλη παρέα από κουκουβάγιες, εξού και το όνομα του παρατηρίου. Η καμερίτσα είναι η παρακάτω

https://www.banggood.com/Xiaovv-V380-W2-1080P-Smart-Wireless-Battery-Mini-IP-Camera-AP-Wireless-Connect-IP-Camera-AI-Moving-Detection-Infrared-Night-Vision-Baby-Monitors-p-1711173.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CZ

και έχει δυνατότητα για λήψη και διαβίβαση ήχου (ξουτ φύγε παλιοκουκουβάγια) αλλά και παίρνει micro sd κάρτα για αποθήκευση video.

Οι καθαροί ουρανοί μας λείπουν για την ώρα.

20210228141257_11785927_screenshot.jpg.6da47e4e0483b32e571348c2e9cf8ceb.jpg

20210228141226_11785927_screenshot.jpg.9ead8e7c8c6be596ae1bba208d51ee25.jpg

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία κατασκευή!!!

Λόγο έλλειψης χρόνου πλέον δε μπορώ να βάζω βγάζω συνέχεια τον εξοπλισμό μου.Αν τον είχα κάπου μόνιμα θα ασχολιόμουν πολύ περισσότερο. Οπότε ήρθε η ώρα να φτιάξω το δικό μου αστεροσκοπείο που τόσα χρόνια όλο το αναβάλω. Δεν έχω και το καλύτερο ουρανό.Όπως θα δείτε η δύση είναι χάλια.Στα υπόλοιπα σημεία κάτι γίνεται

Αυτό που με προβληματίζει όσες φορές το έχω σκεφτεί και με κάνει να διστάζω είναι κατα πόσο οι τρύπες που θα κάνω στη ταράτσα θα μου δημιουργήσουν προβλήματα υγρασίας. Πόσα εκατοστά τρύπησες;

Ο δεύτερος προβληματισμός μου είναι πως δε θέλω να δημιουργήσω άλλα βάσανα βάζοντας τον ευατό μου συνεχώς σε σκέψεις αν ο εξοπλισμός είναι οκ απο θέμα υγρασίας με βροχές κτλ και ζέστης το καλοκαίρι.

Δε θέλω να μπω στη διαδικασία εξαερισμών θέρμανσης ακόμα και με αυτοματισμούς

Περιμένω τις απόψεις σου μιας και το έχεις κάμποσο διάστημα!!!

Να είσαι καλά να το χαίρεσαι και καλές παρατηρήσεις!!!

 

(Υ.Γ Η εκκλησία που βλέπω είναι η Παναγιά γιάτρισσα; )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να τα πάρουμε με την σειρά. Είναι απίστευτα βολικό να είναι ο εξοπλισμός έτοιμος. Όσον αφορά στην ταράτσα και το τρύπημα. Εμένα η ταράτσα μου έχει πλακάκι, δέκα εκατοστά dow, τσιμεντοκονία. Εγώ τρύπησα μέχρι να φτάσω στην πλάκα και χρησιμοποίησα ειδικό υλικό το οποίο μπαίνει στις τρύπες και κάνει 2 πράγματα, πρώτον μονώνει τέλεια τις τρύπες ώστε να μην μπορεί να περάσει υγρασία και δεύτερον κρατάει τις ντίζες στην θέση τους απίστευτα δυνατά. Αυτό το υλικό χρησιμοποιείται ακόμα και για ιστούς κεραιών και είναι πάρα πολύ καλό. Απλά πρέπει να μεινει 24ώρες αν θυμάμαι καλά μετά την τοποθέτηση για να πιάσει. Λόγω του dow, όταν έστηνα και περπατούσα έβλεπα μεταβολές στην οδήγηση, τώρα που έχει πιάσει στην πλάκα δεν καταλαβαίνει τίποτα και βελτιώθηκε και η οδήγηση. Επίσης με επηρεάζει πολύ λιγότερο και ο αέρας. Έχω έναν sonoff διακόπτη μέσα με μετρητή υγρασίας και θερμοκρασίας ο οποίος μπήκε ώστε να φτιάξω κύκλωμα με ανεμιστήρα ή θερμαντικό. Παρακολουθώντας όμως είδα ότι δεν είναι απαραίτητο. Το έχω φτιάξει με κοντραπλακε θαλάσσης και το έχω περάσει με βερνίκι. Ο εξοπλισμός είναι σε άριστη κατάσταση αυτό που θα μπορούσε να γίνει ,αν και δεν το βλέπω για την ώρα να χρειάζεται, θα μπορούσε να μπει ένας μικρός αφυγραντήρας για να μπαίνει σε λειτουργία νύκτες με μεγάλη υγρασία αφού κλείσει το καπάκι. Μέχρι τώρα δεν έχει μπει ούτε μία σταγόνα νερό και έχει περάσει αρκετές δύσκολες καταιγίδες ακόμα και με πολύ βροχή και αέρα ταυτόχρονα.

Η εκκλησία είναι η Παναγία η Γιάτρισσα, ευχαριστώ για τις ευχές, σε ότι χρειαστείς , χαρά μου να βοηθιήσω.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου

Είχες αρκετό βάθος εσύ.Εγώ έχω μόνωση η οποία δε ξέρω τι πάχος έχει.Θα ρωτήσω να μάθω όμως.Όταν έφτασες στη πλάκα πόσο ακόμα κατέβηκες;

Αρκετά ενθαρρυντικό το ότι δεν έχεις αντιμετωπίσει πρόβλημα με νερά και ζέστη

Ποτήρι για τη βάση που μπορώ να βρω;

Τη σωλήνα στήριξης την έφτιαξες εσύ ή τη πήρες έτοιμη;

και τευλευταία ερώτηση προς το παρόν :)

Με τι τρόπο κάνεις απομακρυσμένο έλεγχο του τηλεσκοπίου;Μέσω wifi η κάτι άλλο; Πόση απόσταση έχεις απο το τηλεσκόπιο ;

Απέχουμε μερικά τετράγωνα ;)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ιάκωβε επιβάλεται καφεδάκι επιτόπιο στο παρατηρητήριο, με όλα τα απαραίτητα μέτρα προστασίας λόγω covid και θα σου λυθούν όλες οι απορίες. Του άλλαξα το φώτα, δες το τρυπάνι στην φωτογραφία, ο μάστορας είναι ο Δαμίγος, σίγουρα τον ξέρεις. Το ποτήρι μου το έδωσε φίλος που πήγε από heq5 σε εξάρα και το είχε φτιάξει σε μηχανουργείο. Το pier το σχεδίασα εγώ και μου το έτιαξε ο Γελαδάκης. Εγώ το έβαψα μόνο. Πάνω στο τηλεσκόπιο υπάρχει miniPc το οποίο επικοινωνεί με το wifi του σπιτιού, έχω βάλει ένα wifi extender στο δώμα. Από εκεί και πέρα με team viewer ή nomachine το χειρίζομαι από οπουδήποτε.
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες!!!

Δε μένω μόνιμα εκεί αλλά έρχομαι κατά διαστήματα.Λόγω covid τώρα έχω καιρό.Με τη πρώτη ευκαιρία όμως (εννοείται με όλα τα μέσα προστασίας) θα βρεθούμε ;)

Αν χρειαστώ κάτι θα σε ζαλίσω λίγο ακόμα αν δε σε πειράζει...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης