Jump to content

Διάβαση ISS από τον Ήλιο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να προσπαθήσω να καταγράψω το συγκεκριμένο γεγονός.

Το τηλεσκόπιο μου είναι το star discovery 150/750 κάμερα zwo assi 224 και φυσικά έχω και κατάλληλο φίλτρο. Δυστυχώς έχω μόνο αρκετό φίλτρο για να καλύψω το μικρό (δευτερεύον) καπάκι του τηλεσκοπίου δίνοντας μου μια διάμετρο γύρω στα 60mm. Το τηλεσκόπιο θα γίνει αργό και θα έχει μειωμένη διακριτική ικανότητα.

Με βάση τα παραπάνω είναι εφικτό;

 

Εάν είναι, πως μπορώ να εστιάσω όσο γίνεται καλύτερα εάν ο ήλιος δεν έχει καμία κηλίδα. Υπάρχει κάποια άλλη μέθοδος;

Το τηλεσκόπιο μου έχει εστιακή 750mm θα έχω αρκετή μεγέθυνση η μήπως θα χρειαστώ Barlow;

ROI να χρησιμοποιήσω; Θα ανεβάσει πολύ τα fps αλλά θα μου μικρύνει το πεδίο.

Οποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν πολύ χρήσιμη μιας και η μόνη μου εμπειρία με τον Ήλιο είναι η πρόσφατη διάβαση του Ερμή , και δεν έχω καμία εμπειρία από τον ISS.

.JPG.06bbfd5836c7dc8255ef73d10ef65ed5.JPG

“Matters of great concern should be treated lightly.” Master Ittei commented, “Matters of small concern should be treated seriously.”

― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

Αν βάλεις τα χαρ/κα του τηλεσκοπίου σου και της κάμερας σου θα δεις ότι δεν χωράει ολόκληρο τον ήλιο.

Επειδή το έχω δοκιμάσει στο παρελθόν, ο καλύτερος τρόπος είναι να έχεις εστιάσει από το προηγούμενο βράδυ πχ στο φεγγάρι ώστε να χρειάζονται μικροδιορθώσεις. Η διάβαση κρατάει μόλις 1 sec οπότε γράφεις βίντεο με όσο μεγαλύτερη ταχύτητα μπορείς να καταφέρεις. Ξεκίνα λίγο πριν και σταμάτα λίγο μετά. Είναι πιθανό να μην δεις καν την διάβαση την ώρα που γίνεται και να το καταλάβεις μετά εξετάζοντας το βίντεο. Βρες έναν τρόπο να σκεπάσεις καλά την οθόνη του λάπτοπ και το κεφάλι σου για να μπορείς να βλέπεις καλά στο έντονο φως. Εξέτασε καλά το ιστόγραμμα ώστε να μην κάνεις υπερέκθεση. Εγώ στη θέση σου θα δοκίμαζα τα πάντα και κάποια άλλη ημέρα πριν το γεγονός για να δω πως θα πάει.

iss.thumb.jpg.b15654f82211c4643a92d87c40b652bf.jpg

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έλπιζα να ευχαριστήσω για τις συμβουλές μαζί με μια φωτογραφία από το αποτέλεσμα. Παρόλα αυτά η καθημερινότητα δεν μου έδωσε τον χρόνο.

Ευχαριστώ για την βοήθεια θα είναι χρήσιμη την επομένη φορά.

“Matters of great concern should be treated lightly.” Master Ittei commented, “Matters of small concern should be treated seriously.”

― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης