Jump to content

Αναζήτηση αστρονομικού προγράμματος...


fever24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλη την κοινότητα. Είμαι σε αναζήτηση ενός προγράμματος pc που να προσφέρει δυνατότητες όπως online παρατήρηση, σύνδεση ίσως με κάποιο αστεροσκοπείο, χάρτες σε πραγματικό χρόνο κλπ...

Είμαι κάτοχος ενός dobsonian 8, ωστόσο αυτή την περίοδο δεν είμαι σε φάση να ανεβαίνω στην ταράτσα επομένως θέλω κάτι να μπορώ να ασχολούμαι με από το γραφείο του υπολογιστή μου...

 

Υγ. Εάν μπορείτε να προτείνετε και κάποιες αστρονομικές εκδόσεις θα σας ήμουν υπόχρεος...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα!

Αστρονομικά προγράμματα υπάρχουν για ερασιτεχνική χρήση και μάλιστα δωρεάν!

Σε περιβάλλον Windows δωρεάν και πολύ καλά είναι τα :

Stellarium,Hallo Nothern Sky (HNSky),Cartes du Ciel.

Το καθένα έχει διαφορετικά πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα,οπότε μπορούν να χρησιμοποιηθούν συνδυαστικά,για να μελετηθεί ο ουρανός και να γίνει ένα πλάνο παρατήρησης.

Το Stellarium είναι το πιο εύχρηστο,το Cartes du Ciel έχει τις περισσότερες δυνατότητες,αλλά θέλει και πιο πολύ μελέτη.

Σε περιβάλλον Android και iOS,υπάρχει όχι δωρεάν το κορυφαίο SkySafari Pro 6,στα $40 και μια φορά τον χρόνο συνήθως βγαίνει σε έκπτωση -50%(είχε βγεί τέλη Δεκεμβρίου έως 6 Ιανουαρίου στα $20).

Υπάρχει επίσης δωρεάν και το Stellarium (Mobile Plus App)!

Να τονίσω οτι αν βγάλεις ένα απλό laptop έξω τη νύχτα,κινδυνεύει το πληκτρολόγιο απο την υγρασία (χρειάζεται ειδικό κάλυμμα για προστασία),γι'αυτό καλύτερη λύση είναι ένα tablet άνω των 10" για να βλέπεις άνετα και είναι και πολύ πιο φορητό!

Φυσικά μπορείς να έχεις τα προγράμματα και σε smartphone,αν δεν σε δυσκολεύει η θέαση χαρτών σε οθόνη κάτω των 6".

Τέλος εκτός απο τα προγράμματα υπάρχουν λεπτομερείς και ακριβείς αστρικοί χάρτες σε μορφή pdf,που διατίθενται δωρεάν!

Όσο αφορά το φως της οθόνης,εκτός απο το night mode (κόκκινο φως) των προγραμμάτων,υπάρχει σε αρκετές συσκευές η επιλέον επιλογή νυχτερινού φωτός (κόκκινο-πορτοκαλί χρώματος) και η ρύθμιση στην ελάχιστη ένταση.

Επιπλέον αν πας σε σκοτεινό ουρανό έχεις τη δυνατότητα να βάλεις κόκκινη ζελατίνα στην οθόνη,αν δεν έχεις ήδη την επιθυμητή πολύ χαμηλή ένταση στο κόκκινο φως.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα,

Υπαρχει και ενα site που βλεπεις live τι βλεπει το hubble:www.spacetelescopelive.com

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης