Jump to content

τα φώτα σας: 2" ή 1.25" για 12" DOB?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

Σύντομα θα αγοράσω το πρώτο μου σοβαρό τηλεσκόπιο, ένα 12" explore scientific.

 

Θα ήθελα τα φώτα σας στο να αποφασίσω εάν αξίζει τον κόπο να αγοράσω 2ιντσο προσοφθάλμιο και barlow ή να κρατήσω αυτά που έχω για την ώρα:

Skywatcher 8-24mm zoom shot eyepiece, Celestron 2x Barlow lense Omni, 1.25 ''

 

Το προσοφθάλμιο και barlow που σκέφτομαι να πάρω είναι αυτά:

Baader Hyperion Universal Mark IV 2", 8-24mm Zoom eyepiece, Explore Scientific Barlow Lens Fokal Extender 3x 2"

 

Ο ζουμ φακός, πέρα του ότι μου έχει προσφέρει πολύ ωραίες παρατηρήσεις, με έχει βολέψει πάρα πολύ, χόρια του ότι είναι πολύ πιο οικονομική λύση.

 

Τι διαφορές υπάρχουν μεταξύ τους, πέρα από το μεγαλύτερο FOV?

 

Ευχαριστώ πολύ για όποια βοήθεια!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου,

ο ζουμ της Baader δεν είναι 2''. Είναι 1.25'' και έχει αντάπτορα για 2''. Έχω την εντύπωση, και ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι, ότι δε γίνεται να υπάρξει 2'' ζουμ. Πάντως πρόκειται για πολύ καλό προσοφθάλμιο και θα δεις διαφορά σε σχέση με το ζουμ της skywatcher. Ενίοτε βγαίνει στις αγγελίες μεταχειρισμένος ο ΜΚ ΙΙΙ που στα οπτικά δεν έχει διαφορά από το ΜΚ IV.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εφόσον έχεις βολευθεί και προτιμάς τους zoom, είναι καλό προσοφθάλμιο και πράγματι θα δεις διαφορά από τον Skywatcher. Μετά και εφόσον σου χρειαστεί στη πράξη, κατά τη χρήση με το 12αρι σου, μπορείς να συμπληρώσεις τη συλλογή σου με κάποιο μεμονωμένο προσοφθάλμιο μεγαλύτερου πεδίου. Στις εξορμήσεις που θα κάνεις θα σου δοθεί η δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις διάφορους φακούς. Καλορίζικο….

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ μικρό πεδίο ο 24 νομίζω 0,8 μοίρες .Εγώ έχω ένα τέρας es30 82 (ζυγίζει 1,5 κιλό αλλά μου δίνει κοντά στις 2 μοίρες πεδίο , σε σένα θα δίνει 1.6 το διπλάσιο από ότι σου δίνει ο zοομ στα 24) .Υπάρχουν και πιο ελαφριές λύσεις όπως ο baader 31 72 (είναι και πιο φτηνός) .Να έχεις υπόψη ότι στο 0,8 πεδίο του ζοομ πολλές φορές δε θα έχεις τον στόχο στο προσοφθάλμιο με το goto . Με το τέρας που έχω εμένα ο στόχος είναι πάντα στο προσοφθάλμιο . Ποτέ δε χρησιμοποιώ ερευνητή δε χρειάζεται .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

 

Από ότι φαίνεται, αξίζει να πάρω τον μπααντερ ζουμ.

Νομίζετε ότι αξίζει να αναβαθμίσω και το μπαρλοου? και αν ναι, 2χ ή 3χ? Το 12" έχει μέγιστη χρήσιμη μεγέθυνση στα 600χ.

 

Όσο αναφορά για το πεδίο, είχα αρχικά σχέδια να πάρω και έναν 32μμ. άλλα η συνολική τιμή πάει πολύ τότε, εκτός και αν χαμηλώσω το άνοιγμα στις 10" αντί για 12". άμα έχετε γνώμες και σε αυτό το θέμα, είμαι ανοικτός να τις ακούσω (όπως και αν αξίζει να έχει το Dob goto ή όχι)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχετικά με αυτό,θα σας πρότεινα barlow 2x γιατι με barlow 3x φτανετε σε μεγαλες μεγενθυνσεις και σκοτεινες εικονες που ισως σας απογοητευσουν...Αν ομως σας αρεσουν οι μεγαλες μεγενθυνσεις και εχετε ενα γρηγορο τηλεσκοπιο(f 5 η χαμηλοτερο) τοτε ο barlow 3x θα σας ικανοποιησει περισσοτερο καθως φτανει μεγενθυνση εως 576χ που ειναι μεσα στο οριο αλλα και αρκετα μεγαλη
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχετικά με τον προσοφθάλμιο των 32mm σας αν τον αγοράσετε θα έχετε ορατο πεδίο 1,33 μοιρών με ένα FOV των 50 μοιρών και 1,87 μοιρών με FOV των 70 μοιρών.Τα αντίστοιχα νούμερα για έναν προσοφθάλμιο των 24 mm είναι 1 και 1,4 μοίρες αντίστοιχα(Ο τύπος είναι οπτικό πεδίο(σε μοίρες) =FOV(σε μοίρες)/μεγέθυνση :D )
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο αναφορά για το πεδίο, είχα αρχικά σχέδια να πάρω και έναν 32μμ. άλλα η συνολική τιμή πάει πολύ τότε, εκτός και αν χαμηλώσω το άνοιγμα στις 10" αντί για 12". άμα έχετε γνώμες και σε αυτό το θέμα, είμαι ανοικτός να τις ακούσω (όπως και αν αξίζει να έχει το Dob goto ή όχι)

 

Δυστυχώς οι φακοί ευρέως πεδίου είναι πανάκριβοι. Η εμπειρία μου όμως λέει ότι αξιζει να αποκτήσεις κάποιους. Δίνουν ένα πιο χορταστικό θέαμα, πάντα κατά τη γνώμη μου. Αυτό να γίνει όμως σε επόμενη φάση, όπου θα καταλαβαίνεις περισσότερο τι χρειάζεσαι.

Όσο αφορά το goto αν και ήμουν υπέρμαχος της χειροκίνητης εύρεσης αντικειμένων, με την πάροδο της ηλικίας αλλά και τις περιορισμένες πια δυνατότητες εξόρμησης, θεωρώ ότι χρειάζεται κάτι αντίστοιχο. Θα σου πρότεινα για το τηλεσκόπιο σου ένα push-to. Κάποιος φίλος μου το έχει ήδη τοποθετήσει σε τηλεσκόπιο σαν το δικό σου.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης