Jump to content

Σπουδές Αστροφυσικής στην Ελλάδα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Πρώτη φορά στο Astrovox και είμαι χαρούμενος γι'αυτό . :D

Είμαι 18 χρονών και πρόκειται να δώσω φέτος πανελλήνιες.

Από μικρός μου άρεσε πολύ η αστροφυσική και ήθελα να καταφέρω να το σπουδάσω. Μεγαλώνοντας βέβαια και μελετώντας αγάπησα και την αεροδιαστημική και την αστροβιολογία. Για να μην χρονοτριβώ, θέλοντας να στοχεύσω σε ερευνητική ενασχόληση με τούτες τις επιστήμες και γνωρίζοντας ότι η χώρα μας δεν διαθέτει bachelor degree σε αστοφυσική, αστρονομία ή αστροβιολογία (που είναι και πολύ εξειδικευμένο), είμαι αποφασισμένος να περάσω στο φυσικό. Γνωρίζετε ποιό φυσικό είναι το καλύτερο για αυτά τα θέματα; Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το φυσικό κρήτης, αλλά δεν ξέρω.

Οι σπουδές στο εξωτερικό με υποτροφία σε τέτοιους τομείς είναι δυνατές;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας! :D :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα και καλή επιτυχία στις πανελλήνιες εξετάσεις σου. Εγώ τελείωσα το φυσικό της Αθήνας όπου επέλεξα τον τομέα της Αστροφυσικής, Αστρονομίας και Μηχανικής. Το πρόγραμμα σπουδών της κατεύθυνσης είχε για μένα ενδιαφέρον και θεωρώ ότι αποκτάς αρκετά καλές γνώσεις. Η πλειοψηφία των καθηγητών της κατεύθυνσης συμμετέχουν σε πολλά προγράμματα έρευνας, οπότε πιστεύω ότι θα έχεις αρκετές επιλογές για να ασχοληθείς ερευνητικά, τόσο προπτυχιακά όσο και μεταπτυχιακά.

Για τα υπόλοιπα πανεπιστήμια της χώρας υποθέτω θα ισχύουν πάνω κάτω τα ίδια, μιας και όλα βρίσκονται σε πολύ καλό επίπεδο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για το ΑΠΘ της Θεσσαλονίκης ισχύει ότι ανέφερε ο φίλος παραπάνω. Μάλιστα υπάρχει και μεταπτυχιακό Υπολογιστικής Φυσικής όπου μπορείς να αναλάβεις διπλωματική πάνω σε θέματα Υπολογιστικής Αστροφυσικής, Πλάσματος κτλ.

Skywatcher Dob 6" f/8

Nikon D7200

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν μένεις Αθήνα πέρνα στο Φυσικό Αθήνας. Αν είσαι Θεσσαλονίκη πέρνα στο ΑΠΘ, είναι ισάξια. Το Φυσικό Αθήνας είναι το μεγαλύτερο τμήμα της Ελλάδας κι έχει κατεύθυνση Αστροφυσικής και μεταπτυχιακό Αστροφυσικής. Μην πας στο Φυσικό Κρήτης αν περνάς Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Δεν μπορείς να πάρεις υποτροφία εξωτερικού ή εσωτερικού για προπτυχιακές σπουδές.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορείς να πάρεις υποτροφία εξωτερικού ή εσωτερικού για προπτυχιακές σπουδές.

Να με συγχωρείς Vensius αλλά δεν γίνεται να απαντάς τόσο απόλυτα.

 

Το αγγλικό κράτος έδινε και πριν την ανακοίνωση του Brexit αλλα και ακόμα από όσο το έψαξα, τύπου υποτροφία (δανειοδότηση) για όλους τους φοιτητές που προέρχονται απο Ευρωπαϊκή Ένωση(την οποια ειχα χρησιμοποιησει και εγω). Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρεις εδώ.

https://www.gov.uk/student-finance/eu-students

 

Επίσης υπάρχουν πάρα πολλά ελληνικά ιδρύματα που παρέχουν υποτροφίες σε μαθητές που πιθανόν να το έχουν ανάγκη.

http://www.scholarship.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης υπάρχουν πάρα πολλά ελληνικά ιδρύματα που παρέχουν υποτροφίες σε μαθητές που πιθανόν να το έχουν ανάγκη.

http://www.scholarship.gr/

 

Κι εγω ειχα την εντυπωση οτι δεν παρεχονταν υποτροφιες σε προπτυχιακα προγραμματα. Απο οτι φαινεται απο τον παραπανω συνδεσμο ομως υπαρχουν πολλες δυνατοτητες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεωρείς ότι η δανειοδότηση είναι κάποιου είδους υποτροφία δηλαδή;

 

Προφανώς και δεν θεωρώ πως η δανειοδότηση είναι υποτροφία αυτό καθ'αυτό. Αλλά όπως το χρησιμοποίησες, ναι θα συμφωνήσω. Είναι κάποιου είδους.

Εάν διαβάσεις τους όρους της δανειοδότησης ίσως κατανοήσεις τι ακριβώς εννοούν.(https://www.gov.uk/repaying-your-student-loan/when-you-start-repaying)

 

Επίσης ποσταρα ακόμα ένα σύνδεσμο που δειχνει ελληνικές υποτροφίες τον οποίο προφανώς παρέβλεψες, γιατι για αυτόν δεν είδα να σχολιάζεις κάτι..

 

Να προσθέσω πως το θέμα είναι να βοηθησουμε το παιδί να βρει μία άκρη για τις σπουδές του και όχι να ξεκινήσουμε κόντρα παίζοντας με τις λέξεις.

 

Εδώ και άλλες ελληνικές υποτροφίες.

 

https://edu.klimaka.gr/tritobathmia-ekpaideysh/ypotrofies/1403-katalogos-ypotrofies-idrymata-klhrodothmata

 

 

Φιλικά πάντα,

Ηλίας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεωρείς ότι η δανειοδότηση είναι κάποιου είδους υποτροφία δηλαδή;

 

Προφανώς και δεν θεωρώ πως η δανειοδότηση είναι υποτροφία αυτό καθ'αυτό. Αλλά όπως το χρησιμοποίησες, ναι θα συμφωνήσω. Είναι κάποιου είδους.

Εάν διαβάσεις τους όρους της δανειοδότησης ίσως κατανοήσεις τι ακριβώς εννοούν.(https://www.gov.uk/repaying-your-student-loan/when-you-start-repaying)

 

Επίσης ποσταρα ακόμα ένα σύνδεσμο που δειχνει έναν ελληνικές υποτροφίες τον οποίο προφανώς παρέβλεψες, γιατι για αυτόν δεν είδα να σχολιάζεις κάτι..

 

Να προσθέσω πως το θέμα είναι να βοηθησουμε το παιδί να βρει μία άκρη για τις σπουδές του και όχι να ξεκινήσουμε κόντρα παίζοντας με τις λέξεις.

 

Εδώ και άλλες ελληνικές υποτροφίες.

 

https://edu.klimaka.gr/tritobathmia-ekpaideysh/ypotrofies/1403-katalogos-ypotrofies-idrymata-klhrodothmata

 

 

Φιλικά πάντα,

Ηλίας

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας. Αναφορικά με την δανειοδότηση γνωρίζω απο φιλικό μου πρόσωπο ότι αν και είναι ένα δώρο βοηθείας, εντούτοις πρέπει να αποπληρωθεί και με τον κλάδο της Αστροφυσικής σε ερευνητικό πεδίο που με ενδιαφέρει δεν γνωρίζω κατα πόσο εύκολο θα είναι η πληρωμη του μετέπειτα. Αναφορικά με τις ελληνικές υποτροφίες δυστυχώς οι περισσότερες αφορούν άτομα με συγκεκριμένη καταγωγή, εκτός από αυτές που δίνονται στο πανεπιστήμιο ένα χρόνο μετά.

Οι σπουδές στα ελληνικά πανεπιστήμια αν και είναι καλές, παρ'όλα αυτά για κλάδους όπως η Αστροφυσική δύσκολα γίνονται και το εξωτερικό αν και καλή λύση , δυστυχώς κοστίζει πολύ :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναφορικά με την δανειοδότηση γνωρίζω απο φιλικό μου πρόσωπο ότι αν και είναι ένα δώρο βοηθείας, εντούτοις πρέπει να αποπληρωθεί και με τον κλάδο της Αστροφυσικής σε ερευνητικό πεδίο που με ενδιαφέρει δεν γνωρίζω κατα πόσο εύκολο θα είναι η πληρωμη του μετέπειτα

 

 

1. Το δάνειο για να το αποπληρώσεις δεν χρειάζεται να δουλεύεις στο ίδιο αντικείμενο.

2. Το αποπληρώνεις μόνο εάν το εισόδημά σου είναι πάνω από κάποιο ποσό (Για την ακρίβεια, πάνω απο £2,143 το μήνα μοικτά). Εδώ μπορείς να βρεις ακριβώς τις πληροφορίες (https://www.gov.uk/repaying-your-student-loan/what-you-pay)

3. Εάν το σκέφτεσαι για σπουδές αστροφυσικής αγγλία, θα σου πρότεινα να μείνεις εκει για την 1η σου δουλειά τουλάχιστον.

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου για τις ελληνικές υποτροφίες. Μπορεί να φαίνονται πολλές, αλλα δίνονται πάρα πολύ δύσκολα.

 

Επίσης θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και σε άλλες χώρες της Ευρώπης. Παράδειγμα για Ευρωπαίους πολίτες, και η Σουηδία παρέχει δωρεάν φοίτηση.

Η Ολλανδία επίσης έχει αρκετά φτηνά δίδακτρα για Ευρωπαίους πολίτες.

Και η Ολλανδία και η Σουηδία έχουν αγγλόφωνα πανεπιστήμια, οπότε η γλώσσα δεν θα είναι πρόβλημα.

 

Γενικά, υπάρχουν πάρα πολλές εναλλακτικές.

 

Και το εξωτερικό κοστίζει σχεδόν όσο με το να σπουδάσεις επαρχία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από εμένα φίλε Astroian. Σου γράφω να σου πω και εγώ τη γνώμη μου σαν προπτυχιακός φοιτητής με τις ίδιες σκέψεις και σχέδια. Εγώ είμαι από τα Ιωάννινα και πέρασα στο φυσικό των Ιωαννίνων όπου υπάρχει τομέας αστροφυσικής με καλούς καθηγητές αλλά όχι τόσο ανεπτυγμένο σε σχέση με άλλα πανεπιστήμια στην Ελλάδα. Όλα τα τμήματα φυσικής στην Ελλάδα (Αριστοτέλειο, Καποδιστριακό, Κρήτης) είναι πολύ καλά,με πολύ καλά μεταπτυχιακά προγράμματα στην Αστροφυσική αν θέλεις να συνεχίσεις στην Ελλάδα. Για να κάνεις μια καλή καριέρα θα χρειαστείς να βγεις και έξω,να γνωρίσεις και να συνεργαστείς με άτομα. Αλλά όσον αφορά το προπτυχιακό επίπεδο,υπάρχουν πολύ καλές σχολές και αν το κυνηγήσεις να είσαι σίγουρος πως δεν θα χάσεις. Αν έχεις και πανεπιστήμιο στην πόλη σου είναι πολύ καλό καθώς τα "+" είναι αρκετά.

 

Καλή συνέχεια,

Γιώργος Λέκκας.

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ εδώ που μένω είναι χωριό, επομένως το να βρώ σπίτι στην πόλη που θα σπουδάσω είναι σίγουρο. :D

Όσον αφορά για το εξωτερικό, αν και η δυντότητα των σπουδών αυτών παρέχει πολλές περισσότερες δυνατότητες και ανοίγει πολλές δουλειές, ωστόσο είναι δύσκολο αν δυσκολεύεσαι οικονομικά να σπουδάσεις τελείως δωρεάν(σπίτι και σπουδές). Ή μήπως γίνετε; :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν γνωρίζω αν λόγω κρίσης έγιναν περικοπές στις υποτροφίες,αλλά ίσχυε για δεκαετίες οι πρώτοι εισαχθέντες να παίρνουν υποτροφία.Στο Φυσικό Κρήτης οι 3 πρώτοι εισαχθέντες στο τμήμα έπαιρναν υποτροφία,όπως και αυτοί που αρίστευαν κάθε χρονιά!Τώρα τί γίνεται με τις διάφορες περικοπές στα κονδύλια στην παρούσα κατάσταση,δεν ξέρω...Καλό θα ήταν να στείλεις mail στις γραμματείες των τμημάτων που ενδιαφέρεσαι,να σου πουν υπεύθυνα τί ισχύει πλέον!

Αν αριστεύσεις στις σπουδές σου,και με την προϋπόθεση οτι θα περάσεις απο τους πρώτους στις εξετάσεις εισαγωγής στον μεταπτυχιακό κύκλο σπουδών κάποιων καλών αμερικανικών κυρίως Πανεπιστημίων,μπορείς να πάρεις υποτροφία κατευθείαν απο τα ιδρύματα αυτά,που καλύπτει τα βασικά έξοδά σου.Μιλάμε για κανονική υποτροφία-χορηγία και όχι δάνειο.Παλαιότερα ήταν $1000-1500 το μήνα.

Το ξανατονίζω οτι προϋπόθεση είναι η α ρ ι σ τ ε ί α...

Υπο κανονικές συνθήκες σπουδάζεις Φυσική σε κάποιο Τμήμα,παίρνεις το βασικό πτυχίο (BSc),δίνεις εξετάσεις στον μεταπτυχιακό κύκλο σπουδών κάποιου καλού Παν/μίου του εξωτερικού για να πάρεις το master (MSc) στην Αστροφυσική,δίνεις εξετάσεις για να συνεχίσεις για διδακτορικό (PhD) και μετά την απόκτησή του συνεχίζεις ως ερευνητής Αστροφυσικός...Αν διακριθείς στις σπουδές σου,και σε ερευνητικό επίπεδο,τότε έχεις μεγάλες πιθανότητες να συνεχίσεις κάνοντας καριέρα...

Αλλιώς η απόκτηση μόνο των πτυχίων (MSc,PhD) σε απαιτητικούς τομείς όπως η Αστροφυσική,η Θεωρητική Φυσική και Φυσική Στοιχειωδών Σωματιδίων κλπ ΔΕΝ σου εξασφαλίζει απαραίτητα επαγγελματική σταδιοδρομία....

Αν είσαι ικανός στις σπουδές και στην έρευνα,τότε κυνήγησε το όνειρό σου!

Στο Φυσικό Κρήτης υπάρχει μια πολύ καλή ομάδα Αστροφυσικών,και γενικά Καθηγητών άριστα καταρτισμένων,ιδρύθηκε πρόσφατα το Ινστιτούτο Αστροφυσικής στο ΙΤΕ,και το Αστεροσκοπείο Σκίνακα κάνει εδώ και πολλά χρόνια έρευνα πρώτης γραμμής σε διεθνές επίπεδο,αντλώντας κονδύλια απο ανταγωνιστικά διεθνή προγράμματα...

Δες κάτι πρόσφατο:

https://www.tovima.gr/2020/03/11/science/aris-tritsis-elliniki-protia-stin-astrofysiki/

Για να τελειώσεις το Φυσικό Κρήτης στα 4 χρόνια και να πετύχεις βαθμό πτυχίου άνω του 7.5 τουλάχιστον (που απαιτούν τα καλά Παν/μια του εξωτερικού),αν δεν είσαι λίγο genius...θα πρέπει να δουλέψεις αρκετά σκληρά!Είναι ζόρικα τα πράγματα...

Αν έχεις λοιπόν την αγάπη,το ταλέντο και την απαραίτητη σκληρή δουλειά,τότε όπου και να σπουδάσεις,θα κάνεις το όνειρο πραγματικότητα!

Καλή επιτυχία στις εξετάσεις και στα όνειρά σου!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ εδώ που μένω είναι χωριό, επομένως το να βρώ σπίτι στην πόλη που θα σπουδάσω είναι σίγουρο. :D

 

Ε όχι και χωριό η Χαλκίδα είπαμε 😂

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ εδώ που μένω είναι χωριό, επομένως το να βρώ σπίτι στην πόλη που θα σπουδάσω είναι σίγουρο. :D

Ε όχι και χωριό η Χαλκίδα είπαμε

 

Δεν μένω μέσα στη Χαλκίδα γι' αυτό το λέω 😂

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης