Jump to content

Κατασκευή για ψυξη κάμερας και θέρμανση νευτώνιου τηλεσκ


kostas kabala

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι φτιάχνω εγώ για τη δική μου ZWO camera. Αυτό που φτιάχνω είναι ψύξη με peltier.

Τα βασικά υλικά που θα χρησιμοποιήσω είναι αυτά:

ZWO ASI 385 MC (η κάμερα φυσικά)

Ένα peltier 12V TEC (https://www.hellasdigital.gr/electronics/sensors/temperature-sensors/tec1-12706-heatsink-thermoelectric-cooling-peltier-plate-module/?sl=en)

Μια ψήκτρα Arctic Freezer για CPU (https://www.skroutz.gr/s/417191/Arctic-Freezer-11-LP.html)

Αγώγιμη ταινία

Και ένα 3D printed πλαίσιο για να "δέσω" πάνω στη κάμερα το peltier και τη ψήκτρα χωρίς να αλλοιώσω τη κάμερα.

H ψήκτρα και το peltier (12V και τα δυο) τραβούν λιγότερο από 6Α και θα τα τροφοδοτήσω με ξεχωριστή παροχή.

Μόλις το τελειώσω, θα γράψω τ' αποτελέσματα με ένα απλό τεστ από το μπαλκόνι του σπιτιού μου (πόλη - Αθήνα)

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε νευτώνεια τηλεσκόπια συνήθως υγρασία πιάνουν το δευτερεύων κάτοπτρο και οι προσοφθάλμιοι φακοί. Υπάρχουν έτοιμες λύσεις όπως και κατασκευές αρκετά εύκολες να τις φτιάξεις μόνο σου με απλά υλικά. Ψάξε για dew heaters.

Τώρα για ψύξη της κάμερας μπορείς με peltier όπως σου είπε ο φίλος πιο πάνω αλλά οι diy λύσεις θέλουν λίγο προσοχή στο ποσοστό υγρασίας που μπορεί να δημιουργηθεί στον αισθητήρα της κάμερας ή στα ηλεκτρονικά της. Αν έχεις dslr ψάξε για cooling box.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις με την ψύξη;

Δοκίμασα πρόσφατα μια κατασκευή και έφτασα στα παρακάτω συμπερασματα:

- Οι αστρονομικές κάμερες χρησιμοποιούν set point cooling, όπου ρυθμίζεις ακριβώς την θερμοκρασία του σενσορα. Αυτό έχει το προφανές πλεονέκτημα πως μειώνεται ο θερμικός θόρυβος ( οποίος περίπου διπλασιαζεται κάθε 6-7°C).

Τον θερμικό θόρυβο όμως μπορείς να τον εξαλειψεις τελείως, με σωστά calibration frames (darks), όταν τα πάρεις στην ίδια θερμοκρασία με τα lights.

Εδώ λοιπόν είναι το πραγματικό πλεονέκτημα της ψύξης με set point, πως σου επιτρέπει να έχεις "ματσαρισμενα" darks.

Η απλή ψύξη χωρίς έλεγχο της θερμοκρασίας απλά θα βελτιώσει λίγο τον θόρυβο τους καλοκαιρινού μήνες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω δύο θερμαντήρες και σκέφτομαι να βάλω έναν μπροστά και έναν πίσω. Σκέφτομαι να κάνω την κατασκευή έτσι ώστε να δουλεύουν και να μην υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας μπροστά πίσω. Επειδή όμως ειναι 8" δε ξέρω αν ο θερμαντήρας επαρκεί. Θα ήθελα την γνώμη όσως έχουν σε αντίστοιχο τηλεσκόπιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με έναν φίλο θα προσπαθήσουμε να κάνουμε έτσι την διάταξη ώστε να έχουμε όσο το δυνατόν σταθερή θερμοκρασία . Έχω την εντύπωση ότι μπορούμε να επιλέξουμε ανάλογα τα αμπερ και πόσο διαφορά από τη θερμοκρασία περιβάλλοντος θέλουμε ( μέχρι εκεί που επιτρέπει η κάμερα)

 

Γιαυτό όλες οι γνώσεις φίλων είναι χρήσιμη , δε ξέρουμε τι προβλήματα θα μας παρουσιασθούν μετά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης