Jump to content

Unistellar eVscope, το μέλον των ερασιτεχνικών τηλεσκοπίων;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα, ψάχνοντας για αξεσουάρ για τα τηλεσκόπιά μου πέτυχα το Unistellar eVscope. Είναι ένα Νευτώνειο τηλεσκόπιο που στη θέση του δευτερεύοντος κατόπτρου έχει έναν αισθητήρα Sony IMX224 ο οποίος μεταδίδει μια χαμηλού θορύβου εικόνα στο ηλεκτρονικό προσοφθάλμιο, κάτι σαν το ηλεκτρονικό viewfinder των mirrorless φωτογραφικών μηχανών.

Ο αισθητήρας ενισχύει με χαμηλό θόρυβο το φως αποδίδοντας στο μάτι εικόνα αντίθεσης 1000000:1. Το εντυπωσιακό δεν σταματά εκεί, πέρα από το μοτέρ alt-az, ανιχνεύει μόνο του το πεδίο, αναγνωρίζοντας τον επιλεγμένο στόχο και προσανατολίζοντας τον σωλήνα ακριβέστατα με αυτόν.

Ο αισθητήρας λαμβάνει συνεχείς σειρές από φωτογραφίες μικρής χρονικής διάρκειας και το ενσωματωμένο λογισμικό τις συνδυάζει δημιουργώντας μια σχεδόν πραγματικού χρόνου θέα του αντικειμένου στο οποίο στοχεύει.

Τα εντυπωσιακά δεν σταματούν εδώ, ο σωλήνας (είναι δυο, ο ένας μέσα στον άλλο) περιστρέφεται σύμφωνα με την περιστροφή του ουρανού αντιμετωπίζοντας έτσι το field rotation στις μακρόχρονες εκθέσεις.

Φυσικά είναι go-to, με το όλο στήσιμο να γίνεται σε λιγότερο από ένα λεπτό.

 

Είναι ακόμα η αρχή. Σίγουρα θα δούμε πολύ περισσότερα. Είναι εντυπωσιακό αν και νοιώθω πως με όλους αυτούς τους αυτοματισμούς κλέβει πολλά από τη γοητεία της αστρονομίας.

 

https://www.thecoolector.com/unistellar-evscope-telescope/

 

Φυσικά, όπως κάθε τι καινοτόμο, είναι ακριβό:

 

https://www.astroshop.eu/telescopes/unistellar-telescope-n-114-450-evscope/p,63955

 

Κι ένα review:

 

http://crimdom.net/unistellar-evscope/

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι ενδιαφέρον αλλά.....

Κάποιος που δεν είναι αρχάριος μπορεί να κάνει το ίδιο με εξοπλισμό που κυκλόφορεί ήδη στο εμπόριο πολύ πιο οικονομικά, και έχοντας την δυνατότητα να αναβαθμίσει επί μέρους τμήματα του εξοπλισμού (κάμερα-βάση-οπτικό σωλήνα), βλέπε βιντεοαστρονομία/eaa.

Άρα, απευθύνεται μάλλον σε αρχάριους που θέλουν ένα ολοκληρωμένο πακέτο.

Όμως είναι τόσο ακριβό που δεν απευθύνεται γενικά σε αρχάριους, αλλά σε ένα συγκεκριμένο target group που θέλει ένα overpriced πανάκριβο gadget(σε τιμή κανονικου setup αστροφωτογράφισης), που σε τρία χρόνια θα είναι ξεπερασμένο και ξεχασμένο σε κάποιο ντουλάπι...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι ενδιαφέρον αλλά.....

Κάποιος που δεν είναι αρχάριος μπορεί να κάνει το ίδιο με εξοπλισμό που κυκλόφορεί ήδη στο εμπόριο πολύ πιο οικονομικά, και έχοντας την δυνατότητα να αναβαθμίσει επί μέρους τμήματα του εξοπλισμού (κάμερα-βάση-οπτικό σωλήνα), βλέπε βιντεοαστρονομία/eaa.

Άρα, απευθύνεται μάλλον σε αρχάριους που θέλουν ένα ολοκληρωμένο πακέτο.

Όμως είναι τόσο ακριβό που δεν απευθύνεται γενικά σε αρχάριους, αλλά σε ένα συγκεκριμένο target group που θέλει ένα overpriced πανάκριβο gadget(σε τιμή κανονικου setup αστροφωτογράφισης), που σε τρία χρόνια θα είναι ξεπερασμένο και ξεχασμένο σε κάποιο ντουλάπι...

 

Σίγουρα! Η ουσία όμως δεν είναι αυτή, αλλά το γεγονός ότι σηματοδοτεί κάτι το νέο στην ερασιτεχνική αστρονομία. Δείχνει το προς τα πού θα πάνε τα πράγματα. Θα εξελιχθεί φυσικά σε κάτι μεγαλύτερο και καλύτερο όπως όλα. Αυτό είναι μια αρχή.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω προσωπικα θεωρώ πως ειναι μια μεγάλη απατη.

Και μετα που ειδα το παρακατω βιντεο ειμαι απολυτα πεπεισμενος.

Παρακαλω δειτε το ολο το βιντεο πριν καν σκεφτειτε οτι ισως και να αξιζει σαν προϊόν:

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω προσωπικα θεωρώ πως ειναι μια μεγάλη απατη.

Και μετα που ειδα το παρακατω βιντεο ειμαι απολυτα πεπεισμενος.

Παρακαλω δειτε το ολο το βιντεο πριν καν σκεφτειτε οτι ισως και να αξιζει σαν προϊόν:

 

 

Ο τύπος είναι λίαν επιεικώς αφελής! Συγκρίνει ένα 8ιντζο με ένα 4ιντζο. Στις διαστάσεις του είναι όντος πολύ ποιο δυνατό από ένα κλασσικό τηλεσκόπιο και ειδικά για απλή παρατήρηση. Βέβαια είναι ακριβό, αλλά η ουσία είναι στην καινοτομία. Ψάχνοντας και λίγο παραπάνω θα δεις πως μόνο απάτη δεν είναι. Αν θες ψάξε και για STELLINA να δεις πως μια νέα τάση στην αστρονομία ξεκινά. Αυτά είναι η αρχή, κάτι σαν τότε που γελούσαν με την ποιότητα των πρώτων ψηφιακών συγκρίνοντάς τες με το φιλμ. Όλα αρχίζουν κάπως έτσι.

 

Στο βίντεο, οι τύποι στα σχόλια νομίζουν πως κατεβάζει τις εικόνες από το διαδίκτυο... :)

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω προσωπικα θεωρώ πως ειναι μια μεγάλη απατη.

Και μετα που ειδα το παρακατω βιντεο ειμαι απολυτα πεπεισμενος.

Παρακαλω δειτε το ολο το βιντεο πριν καν σκεφτειτε οτι ισως και να αξιζει σαν προϊόν:

 

 

Ο τύπος είναι λίαν επιεικώς αφελής!

Πολυ γρηγορα εβγαλες συμπερασμα :D

Απο την στιγμη που εκανα την αναρτηση του λινκ περασαν 4 λεπτα για να απαντησεις. Το βιντεο κραταει μιση ωρα :D

Παντως εγω παρακαλεσα να το δειτε ολο το βιντεο.

Η συγκριση δεν αφορα το 5 ιντσο με το 8ιντσο. Ο τυπος κανει μια αναλυση μισης ωρας που με καλυπτει απολυτα.

Ειδικα η βαση που εχει ειναι τοσο ασταθης που δεν υπαρχει περιπτωση να κανει οτι υποσχεται περα απο πολυ λαμπρα dso's

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω προσωπικα θεωρώ πως ειναι μια μεγάλη απατη.

Και μετα που ειδα το παρακατω βιντεο ειμαι απολυτα πεπεισμενος.

Παρακαλω δειτε το ολο το βιντεο πριν καν σκεφτειτε οτι ισως και να αξιζει σαν προϊόν:

 

 

Ο τύπος είναι λίαν επιεικώς αφελής!

Πολυ γρηγορα εβγαλες συμπερασμα :D

Απο την στιγμη που εκανα την αναρτηση του λινκ περασαν 4 λεπτα για να απαντησεις. Το βιντεο κραταει μιση ωρα :D

Παντως εγω παρακαλεσα να το δειτε ολο το βιντεο.

Η συγκριση δεν αφορα το 5 ιντσο με το 8ιντσο. Ο τυπος κανει μια αναλυση μισης ωρας που με καλυπτει απολυτα.

Ειδικα η βαση που εχει ειναι τοσο ασταθης που δεν υπαρχει περιπτωση να κανει οτι υποσχεται περα απο πολυ λαμπρα dso's

 

Το έχω δει το βίντεο κάμποσες ώρες πριν. Επίσης ο ιδιαίτερα αφελής τύπος του βίντεο κάνει χαζές συγκρίσεις όπως αυτή με τα ρομποτοποιημένα των 300€ (που τα τρίποδά τους είναι... απλά λιγότερο χάλια). Χώρια την "αστρονομική" τιμή του (έτσι όμως αρχίζουν όλα), δες το τι προσφέρει. Κουβάλημα σε ένα μικρό σακίδιο, σετάρισμα σε λιγότερο από λεπτό, δυνατότητα λήψεων καρέ μέχρι 10 ώρες, field derotator, auto-tracking και τόσα άλλα και μάλιστα χωρίς να έχεις και πολύ ιδέα γύρω από αυτά (για να μην πω καθόλου). Στους συνδέσμους παραπάνω θα βρεις ένα περισσότερο ανοιχτόμυαλο review επι της ουσίας και όχι χαζές συγκρίσεις ανάμεσα σε κάτι που μόλις αρχίζει και τις ήδη υπάρχουσες λύσεις.

Τα πάντα αρχίζουν με κάτι μικρό, και συνήθως ακριβό, πριν εδραιωθούν και γίνουν ο κανόνας. Στο μέλλον μπορεί να δεις κι ένα 12" SCT με απλά έναν αισθητήρα στο πίσω μέρος αντί για προσοφθάλμιο, με καλύτερο αιθητήρα με όλα τα παρελκόμενα σε ένα πακέτο σαν αυτό χωρίς κανένα καλώδιο. Αυτό σηματοδοτεί απλά την αρχή. Κανείς δεν είπε πως τα έκανε όλα άχρηστα. Είναι όμως κουτό να το θεωρείς απάτη και χαζομάρα.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η απατη βρισκεται στο γεγονος οτι το τηλεσκοπιο δεν μπορει να κανει αυτα που υποσχεται οτι κανει. Στηριζεται σε τρίποδο απο καλαμακια και οσο καλο tracking και να κανει με το που θα παει καποιος να βαλει το ματι στην οθονη το τηλεσκόπιο θα αρχισει να ταλαντωνεται για αρκετα δευτερόλεπτα και φυσικα η εικονα θα ειναι θολη. Το stellina ειναι πολυ πιο τιμιο αν και και εξισου αρκριβο

Το χειροτερο απ ολα ειναι οτι δινεις 3000 δολαρια και κολας με ενα μικρο τηλεσκοπιο σε πανω σε μια αδύναμη βαση ενω αν ο εξοπλισμος (goto camera κλπ) ηταν αποσπωμενος θα μπορεις ανα πασα στιγμη να αναβαθμισεις.

Αλλα πραγματικα ειναι κριμα καποιος να παει να πεταξει 3 χιλιαρικα οταν με πολυ λιγοτερα χρηματα θα μπορει να αγορασει ποιοτικο εξοπλισμο και πανω απ ολα να χτισει γνωση.

Τωρα τις αηδιες περι συμετοχης των τηλεσκοπιων αυτων για ευρεση εξωγήινης ζωης πιστευω οτι ολοι συμφωνουμε οτι ειναι αστειοτητες

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η απατη βρισκεται στο γεγονος οτι το τηλεσκοπιο δεν μπορει να κανει αυτα που υποσχεται οτι κανει. Στηριζεται σε τρίποδο απο καλαμακια και οσο καλο tracking και να κανει με το που θα παει καποιος να βαλει το ματι στην οθονη το τηλεσκόπιο θα αρχισει να ταλαντωνεται για αρκετα δευτερόλεπτα και φυσικα η εικονα θα ειναι θολη. Το stellina ειναι πολυ πιο τιμιο αν και και εξισου αρκριβο

Το χειροτερο απ ολα ειναι οτι δινεις 3000 δολαρια και κολας με ενα μικρο τηλεσκοπιο σε πανω σε μια αδύναμη βαση ενω αν ο εξοπλισμος (goto camera κλπ) ηταν αποσπωμενος θα μπορεις ανα πασα στιγμη να αναβαθμισεις.

Αλλα πραγματικα ειναι κριμα καποιος να παει να πεταξει 3 χιλιαρικα οταν με πολυ λιγοτερα χρηματα θα μπορει να αγορασει ποιοτικο εξοπλισμο και πανω απ ολα να χτισει γνωση.

Τωρα τις αηδιες περι συμετοχης των τηλεσκοπιων αυτων για ευρεση εξωγήινης ζωης πιστευω οτι ολοι συμφωνουμε οτι ειναι αστειοτητες

 

Κάνεις λάθος! Κάνει ακριβώς αυτό που υπόσχεται! Το τρίποδο μπορεί να μην είναι "βράχος" αλλά το βάρος του το στηρίζει μια χαρά! Μπορεί σε συνθήκες με αέρα να υπάρχει πρόβλημα αλλά σε καμιά περίπτωση δεν ταλαντεύεται με το παραμικρό άγγιγμα. Στη χειρότερη το βάζεις πάνω σε κάτι περισσότερο σταθερό.

 

Αυτό που ανέφερες:

Τωρα τις αηδιες περι συμετοχης των τηλεσκοπιων αυτων για ευρεση εξωγήινης ζωης πιστευω οτι ολοι συμφωνουμε οτι ειναι αστειοτητες

Αυτό είναι δική σου ιδέα. Πουθενά δεν αναφέρθηκε κάτι τέτοιο. Προφανώς δεν μπήκες καν στο κόπο να διαβάσεις τίποτα και χάνεις όλη την ουσία.

 

Ποιο συγκεκριμένα αναφέρεται εδώ:

CITIZEN SCIENCE

The power of Light amplification and the accuracy of Autonomous Field Detection make the eVscope a valuable tool to the scientists. In partnership with SETI Institute, connect your eVscope to a network of thousands of eVscope owners around the world and help scientists all the while seeing special astronomical events like Supernovae or NEA passing, live, through your eVscope, while they are happening. It’s easy.

 

https://unistellaroptics.com/product/

 

Και στο SETI:

Franck Marchis, Senior Scientist at the SETI Institute and Chief Science Officer at Unistellar, shares that excitement: “Unistellar’s eVscope is a powerful new instrument that can generate important data about transient events of interest to astronomers, including supernovae, near-Earth asteroids, and comets. There is much to be gained from continuous observations of the night sky using telescopes spread around the globe, and by coordinating observations and sending alerts to users in order to study faint objects like comets or supernovae” said Marchis. “Another exciting feature of our Campaign Mode, is that our users will be able to witness the phenomena they are collecting data for, in real time” Added Marfisi.

 

https://www.seti.org/press-release/seti-institute-unistellar-partnership-promises-revolutionize-amateur-astronomy

 

Ποιος μίλησε για εξωγήινους; Που είδες τέτοια αναφορά;

 

Βλέπεις πως δεν είναι απλά ένα τηλεσκόπιο, αλλά πέρα από την ιδέα του highly integrated and automated camera aided astronomy εισάγει το collaborative astronomy. Ακριβό μεν, καινοτόμο δε.

 

Και κάτι τελευταίο, αυτό το:

πανω απ ολα να χτισει γνωση

Σόρυ, αλλά εδώ για να "χτίσεις" γνώση δεν χρειάζεται καν να έχεις τηλεσκόπιο!

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιταξε, δεν εχω καμια ορεξη να αναλωνομαι σε αυτην τη αντιπαραθεση. Αν σου αρεσει τοσο πολυ μπορεις να δωσεις 3000 να το παρεις. Και μετα να δωσεις και μερικα ακομη να το βαλεις πανω σε μια βαση να μην κουναει, και να παραξεις και επιστημη με ενα τηλεκοπιακι διαμετρου 11 εκατοστων με καμερα 1.5 Mpixel (ισως και λιγοτερο).

Κανενα απολυτως προβλημα.

Ξεχασε ο,τι ειπα. Απο εδω και περα θα κραταω την αποψη μου για τον εαυτο μου και δεν θα την εκθετω δημοσια.

Και χιλια συγνωμη που τολμησα να την εκθεσω.

 

ΥΓ: Αν οντως το αγορασεις και αφου προφανως απογοητευεις και αποφασισεις να το πουλησεις, προσφερω 250 ευρω. (Που ειναι και η πραγματικη του αξια)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιταξε, δεν εχω καμια ορεξη να αναλωνομαι σε αυτην τη αντιπαραθεση. Αν σου αρεσει τοσο πολυ μπορεις να δωσεις 3000 να το παρεις. Και μετα να δωσεις και μερικα ακομη να το βαλεις πανω σε μια βαση να μην κουναει, και να παραξεις και επιστημη με ενα τηλεκοπιακι διαμετρου 11 εκατοστων με καμερα 1.5 Mpixel (ισως και λιγοτερο).

Κανενα απολυτως προβλημα.

Ξεχασε ο,τι ειπα. Απο εδω και περα θα κραταω την αποψη μου για τον εαυτο μου και δεν θα την εκθετω δημοσια.

Και χιλια συγνωμη που τολμησα να την εκθεσω.

 

ΥΓ: Αν οντως το αγορασεις και αφου προφανως απογοητευεις και αποφασισεις να το πουλησεις, προσφερω 250 ευρω. (Που ειναι και η πραγματικη του αξια)

 

Εσύ το έκανες αντιπαράθεση! Αντί να μπεις στο κόπο να σχολιάσεις την ιδέα έφριξες λες και προσπάθησε κανείς να σε αναγκάσει να το αγοράσεις.

 

Φυσικά, το τι θα κάνεις με την άποψή σου είναι δικό σου θέμα και δικαίωμα.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα στην ομάδα, αν και λίγο ετεροχρονισμένα θα παραθέσω και εγώ την άποψή μου. Πριν λίγο έτυχε να δω το unistellar και η αλήθεια είναι ότι μου έκανε εντύπωση. Διάβασα κριτικές-βίντεο κτλ. Ασχέτως με την τιμή του (την οποία αν και ακριβή, την βρίσκω απολύτως λογική δεδομένου ότι πρόκειται για κάτι καινοτόμο χωρίς ανταγωνισμό), δεν μπορεί να αμφισβητηθεί ότι είναι το ξεκίνημα μιας νέας γενιάς τηλεσκοπίων.

Θα συμφωνήσω με τον φίλο nkarytia και με το εύστοχο παράδειγμά του με τις φωτ.μηχανές φιλμ και τις ψηφιακές.

Επίσης δεν χωράει αμφισβήτιση η πρακτικότητα του συγκεκριμένου τηλεσκοπίου αφου μπορείς να το κουβαλήσεις παντού μαζί σου και να το στήσεις μέσα σε 5'. Και εστιάζω σε αυτόν τον τομέα, γιατί η έλλειψη πρακτικότητας στην αστροπαρατήρηση αποτελεί τον σημαντικότερο λόγο αποχής.

Συνήθως ότι κάνει την ζωή μας εύκολη είναι ευπρόσδεκτο και η τεχνολογία μια χαρά τα καταφέρνει εδώ.

Τέλος να πω στον φίλο coreos, πολύ σεβαστή η άποψή σου, αλλά τα 250 ευρώ δεν είναι καλή προσφορά :D δεδομένου ότι μόνο ο αισθητήρας sony που έχει το unistellar χρησιμοποιείται σε κάμερες αστρ/φισης, οι οποίες κοστίζουν λίγο παραπάνω.

Κλείνοντας να πω στον φίλο coreos, όσον αφορά στο χτίσιμο γνώσης, ότι ως νέος στον χώρο δεν έχω την τύχη ακόμα να δω μέσα από το προσοφθάλμιο κάποιου τηλεσκοπίου. Με ένα τηλεσκόπιο (ή με κιάλια στην δική μου περίπτωση) δεν θα έλεγα ότι χτίζεις γνώση, αλλά εμπειρία. Η γνώση χτίζεται μόνο μέσω του διαβάσματος.

Υ.γ coreos εννοείται να συνεχίσεις να παραθέτεις ελεύθερα την αποψή σου, όπως και εμείς, έτσι ώστε να δημιουργείται διάλογος :D

" Η γη δεν είναι επίπεδη. Ruffles τα κυματιστά. " \:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια να το παρετε να το χαρείτε! Κανενα προβλημα.

Η αποψη που παρεθεσα αποσκοπούσε το να προστατευσει το κοινο που αναζητα αξιοπιστες λυσεις αστρικης απεικονισης (παντα συμφωνα με τα δικα μου πιστευω) και οχι να τερψω τον [OP].

Τωρα καθενας μπορει να διαβασει και να αποφασισει.

Εμενα προσωπικα το συγκεκριμενο concept μου εχει στοιχισει πολυ λιγοτερα (περιπου μια ταξη μεγεθους λιγοτερα) με πολυ καλυτερα αποτελεσματα.

Απο εκει και περα, αυτο που εμαθα απο αυτο το thread ειναι οτι ισως ειναι καλυτερο την αποψη μου να την παραθετω μονο σε ανθρωπους που τους εχω γνωρισει προσωπικα και ενδιαφερονται να την ακουσουν ασχετα αν διαφωνουν με αυτη.

 

ΥΓ: Αλλα μιας και ανέφερες κοστος αισθητηρα κλπ...Το κοστος του IMX224 ειναι περιπου $25.

 

Σεβαστή η άποψή σου, πάλι όμως είσαι εκτός και χάνεις την ουσία. Το συγκεκριμένο αποτελεί την αρχή μιας νέας τάξης πραγμάτων στην ερασιτεχνική αστρονομία. Δεν είπε κανείς, πουθενά πως τ' αποτελέσματα θα είναι το ίδιο ποιοτικά με το δικό σου setup. Σαν λύση όμως, ειδικά για κάποιον που πρώτη φορά έρχεται σε επαφή με τηλεσκόπιο η εμπειρία είναι μοναδική. Είναι ακριβό, σίγουρα, αλλά η ουσία είναι η νέα τάξη πραγμάτων στην ερασιτεχνική αστρονομία που έρχεται.

Εσύ, για να τραβήξεις μια φωτογραφία βαθέως ουρανού πρέπει να ξέρεις να κάνεις πολλά, τόσο για το στήσιμο και την ευθυγράμμιση του τηλεσκοπίου, όσο και για την επεξεργασία μετά στον υπολογιστή. Από την άλλη μεριά αυτό είναι κάτι σαν point and shoot φωτογραφική. Στο μέλλον θα υπάρχουν και άλλα φθηνότερα και καλύτερα, ακόμα και από το δικό σου setup. Θυμάσαι τις πρώτες CCD πόσο ακριβές και μεγάλες ήταν και τι ποιότητα φωτογραφίας έβγαζαν με κόπο; Έτσι κι θα γίνει κι εδώ. Μην κολλάς σε συγκρίσεις! Κανείς δεν σύγκρινε τίποτα με τίποτα.

 

Υ.Γ.: Αν βρεις πουθενά κάμερα με αισθητήρα ΙΜΧ224 στα 25$ πες μου να πάρω δέκα. Μονο τον αισθητήρα τι να τον κάνεις; Και το Super Iphone που έχεις, στη γραμμή παραγωγής κοστίζει ένα 100άρικο. Ο αισθητήρας της κάμεράς του κοστίζει δεν κοστίζει 10. Είδες κανένα να το πουλά 100€;

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ποστ ανεβηκε εκ παραδρομης στο thread και το διεγραψα.

Θα προτιμουσα να διαγραψεις το quote τουλαχιστο.

Τουλαχιστον επετρεψε μου να εχω προσωπικες (και ιδιωτικες) αποψεις επι του θεματος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν ξεκινήσω να ασχολούμαι με τη βιντεοαστρονομία είχα δει κι εγώ το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο που τότε ήταν ακόμη σε στάδιο croudfunding (υπάρχει μέσα στο forum κάπου θαμμένο το post). Η αλήθεια είναι ότι είχα εντυπωσιαστεί αλλά μετά που ξεκίνησα να ασχολούμαι είδα ότι με πολύ λιγότερα χρήματα μπορείς να στήσεις ένα setup με ίδιες ή και καλύτερες προδιαγραφές και μάλιστα με πολλές διαφορετικές επιλογές σε στήριξη, τηλεσκόπιο και κάμερα.

 

Θεωρώ κι εγώ ότι είναι υπερεκτιμημένο πάντως. Το μόνο πλεονέκτημα που βλέπω είναι το μικρό του μέγεθος το οποίο το καθιστά μεταφέρσιμο, χωρίς καλώδια, laptop και άλλα παρελκόμενα που θα χρειαστεί να έχεις στο βουνό αλλά 3000 ευρώ είναι πολλά. Αν έκανε 500 Ευρώ θα το έπαιρνα γι' αυτό το λόγο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα που αναφέρθηκε στην αρχή του thread ήταν η καινοτομία με το unistellar, και όχι τί καλύτερο μπορεί να κάνει κάποιος δίνοντας 3.000 ευρώ ή λιγότερα. Σίγουρα η πλειοψηφία των πιο έμπειρων ερασιτεχνών αστρονόμων θα προτιμούσε να διαθέσει αυτά τα λεφτά σε ένα διαφορετικό setup. Αλλά το γεγονός αυτό δεν αναιρεί το ότι το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο μάλλον αποτελεί ένα μεταβατικό βήμα σε μια νέα γενιά τηλεσκοπίων.

Μιας που το θέμα άλλαξε να πω και εγώ ότι στα 3.000ευρώ (αν και χωρίς πείρα πάνω στα τηλεσκόπια) ίσως να προτιμούσα ένα sct 8ιντσο hd της celestron ή ένα acf της meade, δεδομένου ότι έχω και μια dslr την οποία μπορώ να αξιοποιήσω με μια από τις δύο επιλογές.

Από την άλλη βέβαια πρέπει να παραδεχτούμε ότι ό,τι setup και να χρησιμοποιηθεί δεν μπορεί να συγκριθεί με την πρακτικότητα του εν λόγω τηλεσκοπίου. Παρακάτω ένα link που θίγει το θέμα αν το unistellar αξίζει τα λεφτά και πιστεύω ότι καλύπτει και σε ένα μεγάλο βαθμό τα όσα έχουν ειπωθεί παραπάνω: https://www.galactic-hunter.com/post/evscope-review

" Η γη δεν είναι επίπεδη. Ruffles τα κυματιστά. " \:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απάτη, κοροϊδία, πεταμένα λεφτά. Το 100 times more powerfull than a classical telescope είναι το σημερινό ανάλογο με το ανεκδιήγητο 800x power telescope με διοπτρικά 60 χιλιοστων σε στηρίξεις που τρεμουν μισή ώρα μολις δοκιμάσεις να εστιάσεις. Η βιντεοαστρονομία είναι το μέλλον αλλά όχι τέτοια παιχνιδάκια. Το σταρταπ και το ινοβέισο στα χειρότερά του. Πάμε παρακάτω.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απάτη, κοροϊδία, πεταμένα λεφτά. Το 100 times more powerfull than a classical telescope είναι το σημερινό ανάλογο με το ανεκδιήγητο 800x power telescope με διοπτρικά 60 χιλιοστων σε στηρίξεις που τρεμουν μισή ώρα μολις δοκιμάσεις να εστιάσεις. Η βιντεοαστρονομία είναι το μέλλον αλλά όχι τέτοια παιχνιδάκια. Το σταρταπ και το ινοβέισο στα χειρότερά του. Πάμε παρακάτω.

 

Χάθηκε η ουσία! Αυτό που δεν μπορείς να δεις, προφανώς λόγω του κόστους του που κανένας δεν είπε πως είναι λογικό, είναι το σε τι επίπεδα αυτοματισμού θα περάσει η ερασιτεχνική αστρονομία.

Για να στήσεις τον δικό σου εξοπλισμό, πρέπει να γνωρίζεις κάμποσα, ενώ για εκείνο σχεδόν τίποτα. Είναι 100 φορές δυνατότερο από ένα κλασσικό ίδιας διαμέτρου και αυτό γιατί στο προσοφθάλμιο του βλέπεις μια εικόνα που παράγεται από πολλά καρέ. Σίγουρα θα δεις πολύ ποιο αμυδρούς στόχους στο μάτι απ' ότι ένα κλασσικό.

Απλά το στήνεις και είσαι έτοιμος. Του λες να πάει σε οποιο στόχο θες και πηγαίνει. Το στρέφεις εσύ σε κάποιο στόχο και άμεσα ξέρει το που κοιτάς. Ουτε ευθυγραμμίσεις ούτε τίποτα. Ακόμη κι ένα πεντάχρονο θα δει πολλά με αυτό. Το παρόν είναι σίγουρα ένα πανάκριβο παιχνίδι. Δείχνει όμως το δρόμο που θα πάρει η ερασιτεχνική αστρονομία.

Ρίξε μια ματιά και παραπέρα. Το Stellina έχει και αυτόματο plate solving και field derotator! Κοστίζουν πολλά, αλλά ακριβώς όπως το CCD ήταν πανάκριβο στην αρχή και οι ορκισμένοι του φιλμ πίστευαν πως ποτέ το ψηφιακό δεν θα ξεπερνούσε το φιλμ. Έπεσαν όμως πολύ έξω.

Όπως το λες, η βιντεοαστρονομία είναι το μέλλον. Αλλά και αυτό επί της ουσίας είναι βιντεοαστρονομία.

Θ' ακολουθήσουν πολλά και φθηνότερα και ποιοτικότερα. Είναι μόνο η αρχή.

 

 

Και μια αναφορά για το επίσης πανάκριβο αλλά ικανότερο Stellina:

https://www.galactic-hunter.com/post/stellina_review

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αυτόματη ευθυγράμμιση του goto είναι κάτι που υπάρχει πολλά χρόνια ήδη. Επίσης μπορεις να αναβαθμίσεις την κάμερα σε ένα κλασσικό τηλεσκόπιο όποτε θέλεις, το ίδιο και τον υπολογιστή / τάμπλετ /εξυπνοφονο παράλληλα να δεις με προσοφθάλμιο, να δεις πλανήτες και Σελήνη ολόκληρη που θέλει ένας αρχάριος, να δεις και διπλους αστέρες κλπ. Ακόμα και να μην ειναι αυτόματη η ευθυγράμμιση του goto αλλα με gps που σου λέει κεντράρετε το λαμπρότερο άστρο που βλέπετε στον προσοφθάλμιο όχι απλα αρχάριος αστρονόμος αλλά οιοσδήποτε μη πνευματικά καθυστερημένος μπορεί να το κάνει. Το γελοίο που βάζει καθηγητή χωρίς να αναφέρει πως ειναι ψυχολογίας να μιλάει γι αυτό ας μη το σχολιασω... Όχι δεν ειναι το μέλλον είναι γκάτζετ απάτη. Με τα ίδια λεφτά παιρνω EQ6, καλύτερο τηλεσκόπιο και κάμερα και λαπτοπ (αν υποθέσουμε πως δεν έχω λάπτοπ).
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αυτόματη ευθυγράμμιση του goto είναι κάτι που υπάρχει πολλά χρόνια ήδη. Επίσης μπορεις να αναβαθμίσεις την κάμερα σε ένα κλασσικό τηλεσκόπιο όποτε θέλεις, το ίδιο και τον υπολογιστή / τάμπλετ /εξυπνοφονο παράλληλα να δεις με προσοφθάλμιο, να δεις πλανήτες και Σελήνη ολόκληρη που θέλει ένας αρχάριος, να δεις και διπλους αστέρες κλπ. Ακόμα και να μην ειναι αυτόματη η ευθυγράμμιση του goto αλλα με gps που σου λέει κεντράρετε το λαμπρότερο άστρο που βλέπετε στον προσοφθάλμιο όχι απλα αρχάριος αστρονόμος αλλά οιοσδήποτε μη πνευματικά καθυστερημένος μπορεί να το κάνει. Το γελοίο που βάζει καθηγητή χωρίς να αναφέρει πως ειναι ψυχολογίας να μιλάει γι αυτό ας μη το σχολιασω... Όχι δεν ειναι το μέλλον είναι γκάτζετ απάτη. Με τα ίδια λεφτά παιρνω EQ6, καλύτερο τηλεσκόπιο και κάμερα και λαπτοπ (αν υποθέσουμε πως δεν έχω λάπτοπ).

 

Ποια χρήματα Γιώργο; Δεν είπα πως δεν είναι ακριβό (πανακριβο), αλλά πως είναι καινοτόμο. Διαβάζεις τι γράφω; Σε λίγο θα βγούν καλύτερα, φθηνότερα από μεγαλύτερες εταιρείες και όχι crowd funded startups. Θα είναι ποιο ολοκληρωμένα και αυτοματοποιημένα και modular (και να είσαι σίγουρος πολύ ακριβά στην αρχή). Κανένας δεν είπε πέτα το δικό σου setup και πάρε αυτό! Απλά σηματοδοτεί μια νέα εποχή.

Γι' αυτό δεν μίλησε μόνο ο "ψυχολόγος" αλλά και άλλοι, όπως ο πρόεδρος της American Asronomical Society, και άλλοι πολύ σχετικοί.

 

Φιλικά,

Νίκος

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καθόλου σχετικοί με την παρατηρησιακή αστρονομία. Το modular υπάρχει ήδη. Δεν είναι τίποτα καινοτόμο. Βήμα προς τα πίσω είναι η ακριβό παιχνίδι για όσους δεν θέλουν να ασχοληθούν με αστρονομία απλα να παιξουν κανα δυο βράδια και να εντυπωσιάσουν τους άλλους. Ενδεχομένους "ξανθιές" υπάρξεις του ωραίου φύλου... ΥΓ το ξανθιές δεν έχει να κάνει με το χρώμα μαλλιών που και μένα μου αρέσει... :cheesy:
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καθόλου σχετικοί με την παρατηρησιακή αστρονομία. Το modular υπάρχει ήδη. Δεν είναι τίποτα καινοτόμο βήμα προς τα πίσω είναι η ακριβό παιχνίδι για όσους δεν θέλουν να ασχοληθούν με αστρονομία απλα να παιξουν κανα δυο βράδια και να εντυπωσιάσουν τους άλλους. Ενδεχομένους "ξανθιές" υπάρξεις του ωραίου φύλου... ΥΓ το ξανθιές δεν έχει να κάνει με το χρώμα μαλλιών που και μένα μου αρέσει... :cheesy:

 

Ξέρεις ποιοι παίζουν κανα-δυο βράδια με το τηλεσκόπιο και μετά πάπαλα; Αυτοί που άλλα περίμεναν και και η φάση τους βγήκε ζόρικη και δεν είδαν τελικά τίποτα. Μην κοιτάς που οι περισσότεροι δω μέσα είχαμε την επιμονή και υπομονή να πάμε τη βάρκα παραπέρα.

Το modular τώρα υπάρχει με μια πολύ ευρεία έννοια. Τόσο που σε πολλές περιπτώσεις πρέπει να κουβαλήσεις ολόκληρο σου το βιος για μια παρατήρηση. Επίσης, πρέπει να ξέρεις τι θα κάνει ατό που θες, με τι ποιότητα και ακρίβεια θα το κάνε και τι ταιριάζει με τι. Σε καμιά περίπτωση δεν είναι απλά αγοράζω κομμάτια, τα κουμπώνω κι έτοιμος!

Κάτι όμως σαν αυτό, απλά το βάζεις σ' ένα σακίδιο κι έφυγες. Και φυσικά, στη παρατηρητική για τους αρχάριους είναι πολύ καλύτερη λύση.

Και κάτι άλλο. Το δικό σου το έχεις μόνιμα στημένο; Δεν υπάρχει πάντα αυτή η δυνατότητα και εκ τούτου το "κάτσε να ρίξω μια ματιά" γίνεται "δε βαριέσαι;".

 

Το καθόλου σχετικοί με την παρατηρητική σε ποιόν πάει; Μην λέμε ότι να ναι!

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

έχει ειπωθεί καμιά 10 φορές εδώ μέσα για καινοτόμο προιόν και ότι είναι αρχή ακόμα και αυτό είναι το μέλλον και θα βγουν καλύτερα κτλ κτλ.

 

Δε ξέρω ποιο είναι το μέλλον, αλλά να εκθειάζεται ένα ηλεκτρονικό τηλεσκόπιο 10 εκατοστών κόστους 3000 δολαρίων με βασικό επιχείρημα ότι είναι "καινοτόμο" και το μέλλον και βλέπει μακριά, είναι το λιγότερο αφελές.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

έχει ειπωθεί καμιά 10 φορές εδώ μέσα για καινοτόμο προιόν και ότι είναι αρχή ακόμα και αυτό είναι το μέλλον και θα βγουν καλύτερα κτλ κτλ.

 

Δε ξέρω ποιο είναι το μέλλον, αλλά να εκθειάζεται ένα ηλεκτρονικό τηλεσκόπιο 10 εκατοστών κόστους 3000 δολαρίων με βασικό επιχείρημα ότι είναι "καινοτόμο" και το μέλλον και βλέπει μακριά, είναι το λιγότερο αφελές.

 

Και τα CCDs όταν πρωτοβγήκαν κάποιοι έλεγαν για τα CCDs τα ίδια που τότε κόστιζαν 5000+ δολάρια και είχαν αναλύσεις της τάξης των 480χ480 px. Αφελέστατοι ή μάλλον κοντόφθαλμοι ήταν και αυτοί. Επίσης δεν πολυ-μπαίνει κανείς στο κόπο να διαβάσει και τίποτα, μόνο πεταχτά πετά συμπεράσματα. Είναι καινοτόμο και να είσαι σίγουρος πως έτσι θα είναι το μέλλον στα ερασιτεχνικά τηλεσκόπια. Η ουσία δεν είναι η τιμή και ούτε το μέγεθός του, αλλά η ιδέα του απόλυτου αυτοματισμού με ελάχιστη ή σχεδόν καθόλου παρέμβαση από το χρήστη. Η παρούσα μορφή με τα πολλά καλώδια, με τις πάμπολλες ρυθμίσεις και φυσικά την επεξεργασία εικόνας μετά στον υπολογιστή, θ' αλλάξει πολύ.

 

Εσυ πως φαντάζεσαι το μέλλον;

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης