Jump to content

Παρατηρούμε από το σπίτι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχετε κλειστεί στο σπίτι λόγω του κορωνοϊού; Πάρα πολλά όμορφα φαινόμενα είναι ορατά ακόμα και από τις πόλεις, από το μπαλκόνι, την ταράτσα ή την αυλή μας. Το ξημέρωμα της Τετάρτης, η όμορφη ευθυγράμμιση Δία, Άρη και μηνίσκου Σελήνης αξίζει ένα πρωινό ξύπνημα.

mars-jup-moon-s.thumb.jpg.b61f4b7b167c152a57677244a48499ec.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλες ιδέες για αστρονομία και σπίτι:

 

-Επεξεργαζόμαστε τις λήψεις που έχουν συσσωρευτεί και δε βρίσκαμε ποτέ το χρόνο!

 

-Μαστορεύουμε και κάνουμε κατασκευές που θέλαμε από καιρό.

 

-Διαβάζουμε αστρονομικά βιβλία (προφανώς)

 

Προσωπικά, σκοπεύω να ασχοληθώ με την αναβάθμιση του οικιακού μου παρατηρητηρίου

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανασύρω και ένα παλιό θέμα "Οδηγός παρατήρησης από την πόλη και τα προάστια"¨που είχε συγγράψει ο Ντίνος:

 

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=18880

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομίζω πάντως πως μας εμποδίζει κάποιος να πάμε στο βουνό, ακόμη και τώρα. Εκεί είναι ανοικτός χώρος και χωρίς συνωστισμό, καθαρός αέρας. Αν μένουμε και σε απόσταση μεταξύ μας οι λίγοι που πάμε, δεν κινδυνεύουμε θεωρώ από Κορωνοϊό...τα βουνά δεν είναι σε καραντίνα, η πόλη έχει το πρόβλημα.
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα, με κοινή λογική και μέτρα προστασίας μπορεί να γίνει παρατήρηση στην ύπαιθρο αλλά δεν είναι εφικτό για όλους. Το νήμα δεν έχει σκοπό να απαγορεύσει κάτι σε κανέναν απλά να δώσει ιδέες σε όσουν έχουν κολλήσει στο σπίτι.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για να γλυκάνω λίγο την απομόνωση, ας μου επιτραπεί. :cheesy:

 

https://www.in.gr/2020/03/16/plus/perierga/farmakero-xioumor-sta-xronia-tou-koronaiou/

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψάχνοντας λοιπόν στο διαδίκτυο, έπεσα επάνω στο φόρουμ <> σε μια εφαρμογή της Google, που νομίζω αξίζει την προσοχή σας.

 

https://artsandculture.google.com/project/360-videos

 

Απολαύστε \:D/

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης