Jump to content

Απορία σχετικά με νέα αγορά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας! Είμαι καινούριος στην αστροφωτογραφια. Εχω ένα dobson 8, στο οποίο τοποθετώ κινητό (για αρχη) και δεν έχει go to κλπ. Να σας ρωτήσω, πιο σημαντικό την δεδομένη στιγμή είναι να πάρω μια ρομποτική βάση, ή μια καμερα (cmos γιατί το τηλεσκόπιο δεν είναι pds και δουλειά με DSLRδεν νομίζω να γινεται);;

______________________

Καλή συνέχεια! :D 8)

______________________

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα. Η γνώμη μου είναι αν θέλεις να ασχοληθείς με την αστροφωτογραφία μην πάρεις τίποτα από τα δύο αν έχεις ήδη dslr. Βάλε τα λεφτά για μια καλή ισημερινή στήριξη και ξεκίνα με την dslr και απλό φακό. Με την ρομποτική βάση εκτός απο goto και tracking θα έχεις ακόμα πρόβλημα να πάρεις μεγάλες εκθέσεις λόγω της περιστροφής του πεδίου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρε μια καλή βάση πχ HEQ5, που δεν πάει χαμένη και μέχρι εκεί για αρχή. Μετά διάβασμα, πολύ διάβασμα και όταν καταλήξεις τι θες, πως το θες και που θες να φτάσεις τη φωτογράφιση, προχωράς σε εξοπλισμό!Η αστροφωτογραφία είναι ένα κεφάλαιο από μόνη της και θέλει πολύ μελέτη, αλλιώς θα δώσεις ΠΟΛΛΑ λεφτά και τσάμπα!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω dslr...μια bridge έχω αλλα σίγουρα δεν γίνεται δουλειά,γιατι εστιάζει πολύ δύσκολα (αν και έχει καλό ζουμ). Και εγώ για βάση σκεφτόμουν!

______________________

Καλή συνέχεια! :D 8)

______________________

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ένα νευτώνιο κατοπτρικό 130mm εδώ και δυο μήνες. Σκέφτομαι να πάρω ένα dob8 η dob10 για επόμενο τηλεσκόπιο(σε βάθος ενός με δυο χρόνων υποθέτω.) άλλα δεν ξέρω πότε είναι η κατάλληλη στιγμή για να το πάρω. Μπορείτε να μου πείτε μερικά πράγματα σχετικά με την αγορά του δεύτερου μου τηλεσκοπίου. :?: :?: :?:
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η επόμενη αγορά τηλεσκοπίου,εφ'όσον σε ενδιαφέρει μόνο η παρατήρηση και ό χ ι η αστροφωτογραφία,θα ήταν καλύτερο να είναι το SW Dob 10" (254/1200),σε σχέση με το 8".

Είναι τηλεσκόπιο με πολύ καλή οπτική συμπεριφορά,ποιότητα κατασκευής,φορητότητα και άριστη σχέση ποιότητας προς τιμή!

Εκτός αν διαθέτεις χρήματα για κάτι μεγαλύτερης διαμέτρου ή ειδικής χρήσης...

Θα σου μείνει και για πολλά χρόνια,για παρατήρηση ηλιακού συστήματος και βαθέως διαστήματος,μιας και θα παραμείνει φορητό και στα γεράματά σου... :D

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης