Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα! Ονομάζομαι Νίκος και χαίρομαι ιδιαίτερα που έγινα δεκτός στην αστρονομική παρέα σας. Η αγάπη μου για την αστρονομία ξεκινάει απο μικρή ηλικία με παιδικά βιβλία για τους πλανήτες καθώς και μέσω διάσημων sci-fi τηλεοπτικών σειρών. Αργότερα στα 18 μου απέκτησα το τηλεσκόπιο μου ένα απλό Konustart-900 Motor. Μου έχει χαρίσει πολύ όμορφες στιγμές κυρίως στο χωριό μου που ο ουρανός είναι πεντακάθαρος. Επίσης χρησιμοποιώ το stellarium και η αλήθεια είναι πως με έχει βοηθήσει αρκετά. Όμως πάντα θέλουμε το κάτι παραπάνω. Έτσι θα ήθελα να σας ρωτήσω αν το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο μπορεί να αναβαθμιστεί ή είναι καλύτερα να πάω σε μία άλλη λύση. Έχω ψάξει στο διαδίκτυο αλλά δυστυχώς δεν βρίσκω κάτι σχετικό με το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσόρισες Νίκο!

 

Νομίζω δεν υπάρχει και δεν αξίζει αναβάθμιση για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο.

Θα μπορούσες να κρατήσεις τη βάση και να επιλέξεις ένα πιο "γρήγορο" σωλήνα (μικρότερο f, δηλαδή μικρότερο μήκος και μεγαλύτερη διάμετρο) στο βάρος που μπορεί να σηκώσει η βάση σου. Ψάξε στο planitario.gr. Εξαρτάται βέβαια τι θες να κάνεις (παρατήρηση ή φωτογράφηση).

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης