Jump to content

Προβλήματα ποιότητας εικόνας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους! Λέγομαι Ανδρέας και όπως όλοι εδώ μέσα, είμαι ένας φανατικός αστρόφιλος!

 

Είμαι νέος στο forum αυτό και δε κρύβω το γεγονός πως χάρηκα πολύ με την εύρεση Ελληνικού φόρουμ για την αστροφωτογραφία.

Ασχολούμαι με την αστροφωτογράφηση 6 μήνες περίπου και μετά από πολύ διάβασμα και αγορά βάσης Star Adventurer ξεκίνησα να βγάζω "καλές φωτογραφίες".

Το βασικό μου πρόβλημα τώρα είναι η ποιότητα των εικόνων μου. Στέλνω ως παράδειγμα την τελευταία μου λειψή του νεφελώματος της αλογοκεφαλής και της φλόγας. Αποτελείται από 20x90" λήψεις με 20 αρχεία flat, dark και bias, στακαρισμένα στο Deep sky stacker και επεξεργασμένα στο Photoshop.

Ο εξοπλισμός μου είναι μαι Canon EOS 4000D, φακός Canon 75-300mm f/4.6-5.6 USM III (ο πιο φθηνός telephoto της αγοράς). Είμαι σχεδόν σίγουρος πως φταίει ο συνδυασμός ανάλυσης κάμερας και ποιότητας φακού. Χρειάζομαι τα φώτα σας!! :cheesy:

1857133858_Horsehead_25min_ISO1600_f63_24-3-2020_WEB.thumb.jpg.286eb684205c95317f8224505a83cc6b.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα και καλή αρχή. Το αποτέλεσμα που έχεις είναι ικανοποιητικό για τον εξοπλισμό που έχεις. Λογικά δεν έχεις μοντάρει την μηχανή και φωτογραφίζεις από σχετικα σκοτεινή τοποθεσία χωρίς πολλή φωτορυπανση.

Ποια σημεία μπορείς να βελτιώσεις;

Σίγουρα θες μεγαλύτερη συνολική έκθεση. Βάλε σαν μίνιμουμ τουλάχιστον 1-1.5 ώρα.

Δεν ξέρω τι iso είχες, αλλά δοκίμασε σε iso 800 ή 1600.

Δοκιμασε με το φακό σε F/5 ή F/5.6, θα μειωθούν λίγο τα οπτικά σφάλματα του φακού.

Κάνε όσο πιο καλή εστίαση μπορείς με το liveview x10 σε ένα φωτεινό αστέρι ή πάρε/φτιάξε μια μάσκα bahtinov ή Hartmann.

Από εκεί και πέρα πας σε μονταρισμενη μηχανή και φίλτρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης