Jump to content

Καινούργιος στον χώρο - Συμβουλές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη και μπράβο σε όλους τους ''παλιούς'' που βοηθάνε και λύνουν τις απορίες των αρχάριων.

Βρήκα κάτι ξεχασμένα κυάλια που είχα για επίγεια παρατήρηση (bushnell 12*42) και είπα να δω πώς φαίνεται ο ουρανός. Εντυπωσιάστηκα πραγματικά (εκτός από την σελήνη) κατάφερα και είδα αρκετά καθαρά τις πλειάδες αλλά και υπεβολικά αμυδρά το νεφέλωμα του Ωρίωνα (ίσα που ξεχώριζα ότι δεν ήταν άστρο). 'Ολα αυτά με την βοήθεια του stellarium plus που έχω στο κινητό μου. Δεν θέλω να αγοράσω ακόμα τηλεσκόπιο αλλά θα ήθελα να αγοράσω ένα πιο καλό, για αστροπαρατήρηση, ζευγάρι κυάλια.

Σκέφτομαι για τα skymaster 20*80 με ένα τρίποδο ή μονόποδο. Θα είναι αισθητή η διαφορά στην παρατήρηση ή να μην μπω στον κόπο;

Ή αφού ασχοληθώ πρώτα περισσότερο και μάθω βασικά αστρονομικά θέματα, τους αστερισμούς και ορολογίες να αγοράσω κατευθείαν τηλεσκόπιο; Έχω ήδη παραγείλει το nightwatch.

" Η γη δεν είναι επίπεδη. Ruffles τα κυματιστά. " \:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σου από έμενα. Εγώ είμαι σχετικά νέος στο φόρουμ και γενικά αρχάριος στην αστρονομία(όποτε μην πάρεις πολύ σοβαρά αυτά που θα σου πω). Τα κιάλια που έχεις είναι αρκετά καλά για εντοπισμό αντικείμενων. Τα 20*80 που θες να πάρεις είναι σίγουρα καλύτερα και χρειάζονται σίγουρα τρίποδα άλλα ίσως σου βγουν ακριβά. Γνώμη μου είναι να διαβάσεις το nightwatch και να μάθεις καλά τους αστερισμούς και να εξοικειωθείς με τον εντοπισμό κάποιων αντικείμενων. Μέτα κάλο θα ήταν να πάρεις ένα τηλεσκόπιο(αναλόγως ποσά χρήματα διατηθεσαι να δώσεις) όπως το Sky Watcher 130/900 που είναι και το δικό μου πρώτο τηλεσκόπιο και έχω εντυπωσιαστει με τα αποτελέσματα και τις εικόνες. Αν μπορείς να δώσεις παραπάνω χρήματα πάρε ένα μεγαλύτερο μέχρι 200mm με στήριξη DOBSONIAN. Αν όμως είσαι σε μια πόλη με πολύ φωτορύπανση όπως η Θεσσαλονίκη και η Αθηνά θα σου πρότεινα να πάρεις ένα αποχρωματικο διοπτρικό των 150mm. Θα σου βγει ίσως πολύ ακριβό άλλα θα σου προσφέρει αξέχαστες εικόνες των πλανητών της σελήνης του ηλίου και φωτεινών σμηνών και νεφελωμάτων. Για γαλαξίες και μακρινά και αμυδρά αντικείμενα δεν κάνει άλλα ούτως ή άλλως τα κρύβει η φωτορύπανση. Τέλος θα σου πω να διαβάσεις πρώτα το nightwatch που έχει και κριτήρια επιλογής τηλεσκοπίου και επιλεγείς ανάλογα. Όπως σου προείπα είμαι σχετικά αρχάριος άλλα κάποιοι άλλοι φίλοι που είναι πιο έμπειροι θα σε κατευθύνουν καλύτερα.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Απόστολε καλώς ήρθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!

Απέφυγε τα κιάλια 20x80,και πάρε με τα ίδια περίπου χρήματα (ψάξε και στα μεταχειρισμένα) κάτι πολύ καλύτερο!

Πριν πάρεις τηλεσκόπιο,μελέτησε και ψάξε πολύ,ξεκινώντας απο εδώ:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=27227&postdays=0&postorder=asc&start=0

Να επισημάνω οτι σε διαμέτρους 5"=130mm,και 6"=150mm (και μικρότερες βέβαια πχ.114mm),υπάρχουν κατοπτρικά νευτώνεια τηλεσκόπια με σφαιρικό κάτοπτρο,που παρουσιάζει το σφάλμα σφαιρικής εκτροπής,δηλ.μια περιοχή σε σχήμα δακτυλίου στα άκρα του οπτικού πεδίου,φαίνεται θ ο λ ή!

Προτίμησε τηλεσκόπιο με παραβολικό κάτοπτρο που δεν παρουσιάζει το παραπάνω σφάλμα.Όσο αυξάνει μάλιστα ο εστιακός λόγος f (=εστιακή απόσταση/διάμετρος κατόπτρου),τόσο μειώνεται το σφάλμα κόμης,δηλ.θα βλέπεις τα άστρα πιο σημειακά στα άκρα του πεδίου και όχι με "ουρίτσες".

Απο την άλλη όσο μειώνεται η εστιακή απόσταση,αυξάνεται το εύρος του οπτικού πεδίου.

Υπάρχει πχ.το SW 130/900 σε ισημερινή βάση EQ2 με σφαιρικό κάτοπτρο (που είναι φθηνότερο),αλλά υπάρχει το πολύ καλύτερο 130p/900 με παραβολικό!

Μην βιάζεσαι λοιπόν να κάνεις αγορές,πριν διαβάσεις πολύ και κατασταλάξεις στο τί σε ενδιαφέρει περισσότερο να κάνεις,με το οπτικό μέσο που θα πάρεις.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις, τις συμβουλές σας και την καθοδήγηση! Θα επανέλθω πριν την αγορά τηλεσκοπίου όταν ερθει η ώρα! Καλή συνέχεια!
" Η γη δεν είναι επίπεδη. Ruffles τα κυματιστά. " \:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κώστα. Έγραψες ότι υπάρχει 130/900 της SW και παραβολικό και σφαιρικό κάτοπτρο και τα δύο σε ισημερινή στήριξη. Γνωρίζεις και κάποια άλλα στοιχεία από αυτά τα μοντέλα, ούτως ώστε να αποφεύγεται ο εντοπισμός μόνο από την τιμή;

Το παραπάνω το ρωτώ διότι όπως ξέρεις το σετ απ 130/900 το έχω συστήσει, θεωρώντας πάντα ότι το κάτοπτρο είναι παραβολικό κι όχι σφαιρικό!

Το παρά πάνω από διαβεβαίωση (εδώ και χρόνια τώρα) εμπόρου. Τα λόγια του ήταν: Σφαιρικό κάτοπτρο σε εστιακή απόσταση 900 mm της SW ήταν αυτό με κάτοπτρο διαμέτρου 114mm. Το οποίο όμως σταμάτησε να το παράγει και το αντικατέστησε με το 130 παραβολικό. Εξακολουθεί να παράγει ένα κοντό με ενσωματωμένο Barlow, 114mm σφαιρικό, και το λέει ως 1000 εστιακή απόσταση ενώ είναι 500mm

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ φίλε Γιάννη γειά σου!

Το ξέρω οτι εννοούσες το 130/900 με παραβολικό κάτοπτρο,γι'αυτό και πολύ σωστά το σύστησες!

Όμως πριν απο μέρες είδα οτι το 130/900 υπάρχει και με σφαιρικό (δεν ξέρω αν συνεχίζει να παράγεται ή υπάρχει σε στόκ),ρώτησα με π.μ τον νέο μας φίλο panr05 που το πήρε με EQ2,αν βλέπει τον θολό δακτύλιο στα άκρα του πεδίου,χαρακτηριστικό της σφαιρικής εκτροπής,και το επιβεβαίωσε.Άρα και το δικό του έχει σφαιρικό κάτοπτρο...

Δυστυχώς σε αυτή την κατηγορία υπάρχουν και τα δυο είδη κατόπτρων,και όσα έχουν σφαιρικό,αυτό δ ε ν δηλώνεται με σαφήνεια στα τεχνικά χαρακτηριστικά τους,τουλάχιστον στα site των καταστημάτων.

Έτσι με το δέλεαρ της φθηνότερης τιμής κάποιος αρχάριος θα επιλέξει αυτό.

Το ότι είναι σφαιρικό ένα κάτοπτρο στις 4",5",6",μπορεί να το εξακριβώσει κάποιος διαβάζοντας reviews και δημοσιευμένες συζητήσεις μεταξύ ερασιτεχνών.

Βέβαια ο πελάτης θα πρέπει πριν αγοράσει να ρωτά το κατάστημα,αν το κάτοπτρο είναι σφαιρικό ή παραβολικό!

Σε κάποια μοντέλα το παραβολικό κάτοπτρο δηλώνεται με το χαρακτηριστικό "p",πχ.130p/650,αλλιώς δηλώνεται στα τεχνικά χαρακτηριστικά απο κάποια καταστήματα,πχ.:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p1037_Skywatcher-Explorer-130-auf-EQ2---130-900-mm-Newtonteleskop---ab-8-J-.html

Εδώ δηλώνεται το παραβολικό κάτοπτρο,αλλά παρόμοια μοντέλα έχουν σφαιρικό,όπως φαίνεται σε κάποιες δημοσιεύσεις:

https://www.firstlightoptics.com/blog/skywatcher-explorer-130-vs-130p.html

https://stargazerslounge.com/topic/237431-skywatcher-130900-parabolic/

https://www.cloudynights.com/topic/97337-skywatcher-130900/

Για να μην στεναχωρέσω όσους έχουν ήδη σφαιρικό κάτοπτρο στο τηλεσκόπιό τους,να πω οτι συνήθως έχουν μεγάλες εστιακές αποστάσεις,περίπου 900-1000mm,(είτε με φυσικό μήκος σωλήνα,ή με το μισό μήκος και προσθήκη φακού τύπου barlow 2x στη βάση του εστιαστή).Έτσι έχουν εστιακούς λόγους f/7-f/9 και το πρόβλημα της σφαιρικής εκτροπής μειώνεται όσο αυξάνει ο εστιακός λόγος,αλλά δεν εξαλείφεται...

Στα 114mm,με F=1000mm,f/9,το πρόβλημα υπάρχει (παρατηρούσα με τέτοιο δυο χρόνια),αλλά δεν ενοχλεί ιδιαίτερα.Σε πιο μεγάλες διαμέτρους με μικρότερους εστιακούς λόγους f,γίνεται πιο αισθητό...

Με δεδομένο οτι οι ισημερινές βάσεις τύπου EQ1,EQ2 συνήθως είναι μετρίας έως κακής ποιότητας,θα συνιστούσα το κλασσικό SW Heritage 130/650 που έχει παραβολικό κάτοπτρο,είναι συμπτυσσόμενο,άρα πιο φορητό,και η εστιακή 650mm προσφέρει μεγαλύτερα οπτικά πεδία,πράγμα χρήσιμο σε dob τηλεσκόπια όπου η αναζήτηση στόχων γίνεται χειροκίνητα.

Εννοείται βέβαια οτι το 130/900 με παραβολικό κάτοπτρο,θα μειώσει το σφάλμα κόμης και θα δώσει καλύτερα είδωλα και απο το 130p/650,όπως πολύ σωστά είπες!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά το επιβεβαίωσα ότι το SW 130/900 κυκλοφορεί και με σφαιρικό κάτοπτρο γιατί ρώτησα τον άνθρωπο που μου το έδωσε. Αν και δεν είναι ο καλύτερος όποτε θα το τσεκάρω και μόνος μου.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά δεν το παίρνω πάνω μου ότι το SW 130/900 κυκλοφορεί και με σφαιρικό κάτοπτρο. Απλώς όταν κοιτάω δημιουργειται ένας κυκλικός δίσκος σαν λεπτός σπάγκος γύρω στο πεδίο του προσοφθαλμιου. Άλλα από ότι μου είπατε θα βλέπω τα αντεικειμενα σε εκείνο το σημείο θολά. Θα το τσεκάρω όταν ξαναβγω γιατί αυτές τις μέρες έχει σύννεφα και θα ξαναεποικοινωνισω.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε panr05 μην σε απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα του κατόπτρου,εύχομαι να χαρείς το νέο σου τηλεσκόπιο,θα σου δώσει πολλές ωραίες εικόνες ιδιαίτερα σε σκοτεινό ουρανό!

Το επόμενό σου τηλεσκόπιο,αν το θέλεις μόνο για παρατήρηση και όχι αστροφωτογραφία,μπορεί να είναι το εξαιρετικό SW Dob 10" (254mm/1200mm),που θα το κρατήσεις μέχρι τα γεράματά σου,γιατί θα παραμείνει σχετικά φορητό!Το χρησιμοποιώ 9 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος!

Αν διαθέτεις περισσότερα χρήματα,μπορείς να πάρεις και κάτι καλύτερο και σε ισημερινή στιβαρή βάση...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Συνεχίζω κυρίως βάση της απάντησης που έδωσε ο Κώστας όσο αφορά τα σφαιρικά κάτοπτρα και συμφωνώ μαζί του. Σας μεταφέρω λοιπόν την εμπειρία μου.

Το πρώτο μου τηλεσκόπιο το απόκτησα το 2000, και είναι το 114/900 επάνω στην EQ2. Σφαιρικό κάτοπτρο λοιπόν.

Ο εστιακός λόγος προκύπτει αν διαιρέσουμε την εστιακή απόσταση δια την διάμετρο => 900/114 = 7,895 περίπου λοιπόν F8! Επίσης είχε το πακέτο αγοράς και δύο προσοφθάλμια. Ένα 20mm και ένα 10mm

Ενάμιση χρόνο αργότερα, μία γειτόνισσα μου, αγόρασε ένα πολύ καλό για την εποχή του διαθλαστικό. Ένα Celestron

100 /1000 => F10 επάνω στην EQ3 με ένα μόνο προσοφθάλμιο 20mm.

Κατά πρώτον λοιπόν μου προκάλεσε σοκ η διαφορά που υπάρχει ανάμεσα σε αυτές τις δύο στηρίξεις. Η δική μου, η EQ2, μπροστά στην EQ3 είναι ότι το πλαστικό παιχνιδοκατσάβιδο, του BOB του μάστορα, σε σχέση με ένα αληθινό κατσαβίδι!

Μετά από μερικές ημέρες τα έστησα το ένα δίπλα στο άλλο και σημάδεψα την σελήνη με τα 20mm προσοφθάλμια. Το κάθε ένα τηλεσκόπιο με αυτό το οποίο του είχαν δώσει από το εργοστάσιο. Η οπτική υπεροχή του διαθλαστικού ήταν καταφανέστατη. Στην συνέχεια όμως άλλαξα τα προσοφθάλμια. Έβαλα αυτό που μου πούλησαν εμένα στο Celestron, και το αντίθετο. Κοίταξα μέσα από το δικό μου κι ανατράπηκε το Σύμπαν! Ποτέ μου δεν είχα πιστέψει ότι αν αντί να βάλω το 20 χιλιοστών δικό μου προσοφθάλμιο, που έγραφε Super 20, βάλω ένα 20 που γράφει PLOSSL 20mm θα υπήρχε τέτοια διαφορά. Ένα άλλο τηλεσκόπιο.

Δυστυχώς αυτό το οποίο διαπίστωσα είναι ότι και το τωρινό σετ απ, το 130/900, εκτός του ότι είναι αμφίβολο το κατά πόσο το κάτοπτρο είναι παραβολικό, δυστυχώς εξακολουθούν να το δίνουν με τα ίδια απαράδεκτα προσοφθάλμια που το έδιναν και τότε.

Πάντως το λέω τεκμηριωμένα, ότι τουλάχιστον στο F8, ακόμα κι αν το κάτοπτρο είναι σφαιρικό, επί τις ουσίας μόνο ψυχολογικό ρόλο παίζει, αλλά στα σίγουρα θα δείτε μεγάλη διαφορά στην οξύτητα και το κοντράστ της εικόνας, αν αντικαταστήσετε αυτά τα σκουπίδια που σας έδωσαν για προσοφθάλμια, με τους πάμφθηνους πια Plossl.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπως ειπε ο giannis60 τα super προσοφθαλμια δεν εχουν καθολου καλη ποιοτητα και για αυτον τον λογο εχω μπει στην λογικη να αγορασω καποια προσοφθαλμια. Ειναι προτημοτερο να παρω τον BAADER HYPERION UNIVERSAL ZOOM MARK IV, 8-24MM ή καποια προσοφθαλμια PLOSSL.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1)Ο Baader Hyperion zoom Mark IV,8-24mm είναι πολύ καλός φακός γενικής χρήσης,που στις μικρές εστιακές 8-12mm περίπου,έχει ευρύ πεδίο A.F.O.V=68o και πολύ άνετο eye-relief.Σε πιο μεγάλες εστιακές το πεδίο πέφτει σταδιακά μέχρι τις 42ο περίπου,λιγότερο απο plossl.

Στις εστιακές 8-12 θα δείς σε ευρύ πεδίο τα περισσότερα αντικείμενα βαθέως ουρανού (DSO) που είναι εκτεταμένα,όπως είναι τα νεφελώματα-ιδιαίτερα του Ωρίωνα-ανοιχτά αστρικά σμήνη,τον γαλαξία της Ανδρομέδας κλπ.

Είναι εξαιρετικά εύχρηστος,οπτικά και μηχανικά υπέροχος,αλλά πρέπει να πάρεις και έναν barlow 2x,ή τον ταιριαστό του Baader zoom barlow 2.25x,με αποτέλεσμα να έχεις μια πληθώρα φακών απο 3.6mm/4mm έως 24mm!

2)Οι plossl αν είναι ποιοτικοί,θα σου προσφέρουν τις οξύτερες εικόνες με τις λιγότερες απώλειες φωτός,όπως και οι ορθοσκοπικοί!

Έτσι αν σε ενδιαφέρει περισσότερο η πλανητική παρατήρηση και τα αμυδρά και μικρής έκτασης DSO,οι plossl είναι προτιμώτεροι.

Ένα εξαιρετικό κιτ με άριστη οπτική ποιότητα φακών που περιλαμβάνει και έναν barlow 2x-διαμάντι,είναι της Celestron:Περιλαμβάνει 6,8,13,17,32mm,barlow 2x,φίλτρο Σελήνης και κάποια φίλτρα πλανητών.Ουδεμία σχέση έχουν με τους plossl που συνοδεύουν τα περισσότερα τηλεσκόπια!

Έχουν όλοι οι φακοί άριστη οπτική απόδοση και σχέση απόδοσης-τιμής,ΑΛΛΑ ιδιαίτερα οι 6,8mm έχουν μικρό eye-relief και αυτό δυσκολεύει αρκετούς,γιατί αισθάνονται ά β ο λ α να πλησιάζουν πολύ τον φακό...

Αυτό σε συνδυασμό με το τυπικό πεδίο A.F.O.V=52o,επειδή δεν προσφέρουν άνεση σε πολλούς,τους κάνει μη δημοφιλείς.

Φυσικά υπάρχουν plossl με άνετο eye-relief,αλλά με πολλαπλάσιο κόστος...

Αν και έχω ευρυγώνιους κορυφαίας ποιότητας,εξακολουθώ να τους χρησιμοποιώ για πλανητική και παρατήρηση αμυδρών στόχων,με άριστα αποτελέσματα!Είναι ισάξιοι κορυφαίων ορθοσκοπικών!

Οπότε σκέψου όλα αυτά και αποφάσισε χωρίς πίεση!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είδα ένα βίντεο για το κιτ που ανέφερες και ο τύπος έλεγε ότι τα 6,8 και 13mm έχουν υπερβολικά μικρή τρυπά(eye relief) για να βάλεις το μάτι σου. Υπάρχει πιθανότητα να επηρεάζεται η εικόνα επειδή δεν θα μπορώ να βάλω το μάτι στην τρυπά(λίγο χαζή ερώτηση). Επίσης μπορείτε να μου εξηγήσεται τι ακριβώς κάνουν τα φίλτρα πλανητών. Να το link για το βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=NkxgmRQJhNU.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είδα ένα βίντεο για το κιτ που ανέφερες και ο τύπος έλεγε ότι τα 6,8 και 13mm έχουν υπερβολικά μικρή τρυπά(eye relief) για να βάλεις το μάτι σου. Υπάρχει πιθανότητα να επηρεάζεται η εικόνα επειδή δεν θα μπορώ να βάλω το μάτι στην τρυπά(λίγο χαζή ερώτηση). Επίσης μπορείτε να μου εξηγήσεται τι ακριβώς κάνουν τα φίλτρα πλανητών. Να το link για το βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=NkxgmRQJhNU.

 

To eye relief δεν είναι η τρύπα (μάλλον εννοείς πεδίο (Field of View)), αλλά η απόσταση του ματιού από το προσοφθάλμιο προκειμένου να δεις όλο το πεδίο (FOV) που σου προσφέρει ο εκάστοτε προσοφθάλμιος φακός. Στα συγκεκριμένα θα πρέπει να κολλήσεις σχεδόν το μάτι σου στο φακό.

Υπάρχει και η εναλλακτική του barlow που σου προσφέρει διπλασιασμό της μεγέθυνσης ενός προσοφθάλμιου, π.χ. το 26mm θα γίνει ισοδύναμο ενός 26mm/2, ενώ παράλληλα διατηρείς το eye relief του φακού. Έχει και μειονεκτήματα φυσικά, όπως τ' ότι θα πρέπει να εστιάσεις ξανά.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν έχεις αστιγματισμό και είσαι αναγκασμένος να φοράς γυαλιά, ναι η μικρή διάμετρος του φακού είναι πρόβλημα.

Διότι δεν μπορείς να δεις από πολύ κοντά επειδή ακουμπά το τζάμι από τα γυαλιά σου επάνω στο λάστιχο που έχουν τα προσοφθάλμια. Αν όμως έχεις απλή πρεσβυωπία ή μυωπία, δεν υπάρχει πρόβλημα διότι τα βγάζεις. Δεν βλέπεις με αυτά.

Μία μεγάλη δυσκολία στην φάση που είσαι τώρα, είναι ότι δεν μπορείς να καταλάβεις τους γνωμοπώλες! Γνωμοπώλης είναι αυτός που έναντι αμοιβής εκφέρει γνώμη. Όμως αντιλαμβάνεσαι ότι για εμάς, γνώμη πληρωμένη δεν είναι γνώμη.

Πρόσεξε διότι αν τους πιστέψεις θα κάνεις πολύ μεγάλο κακό στην τσέπη σου. Διότι ακριβώς αυτός είναι ο ρόλος τους. Βρίθει το άθλημα από τέτοιους. Νομίζω με πιάνεις.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με το φίλο Γιάννη σε όσα είπε!

Επειδή χρησιμοποιώ αυτούς τους plossl 9 χρόνια συστηματικά,μπορώ να βεβαιώσω οτι αυτά που είδες στο βίντεο όπως και ό,τι άλλη γνώμη διαβάσεις που να λέει οτι κολλάς το μάτι σου πάνω στους φακούς Celestron plossl 6,8,13mm ή οτι είναι μέτριας οπτικής ποιότητας,είναι απολύτως ΨΕΥΔΗΣ!!!

Έχουν αρκετό eye-relief ώστε να βλέπεις άνετα όλο το πεδίο ταυτόχρονα!Μάλιστα έχουν και ελαστικό προέκταμα,που δ ε ν σου επιτρέπει να κολλάς το μάτι στο φακό,κάτι που δεν έχουν οι ορθοσκοπικοί!

Η μόνη αντικειμενική δυσκολία είναι αν φοράς γυαλιά,τα οποία δεν μπορείς να βγάλεις όπως ακριβώς είπε ο Γιάννης!

Η υποκειμενική δυσκολία έγκειται στο οτι αρκετοί δυσκολεύονται για ψυχολογικούς λόγους να πλησιάσουν σε τέτοιους προσοφθάλμιους...αισθάνονται άβολα,κλειστοφοβικά,καταπιέζονται κλπ.

Αν δεν έχεις τέτοια θέματα,είναι εξαιρετικοί φακοί!

Η πρώτη επιλογή,ο Baader zoom που πρότεινα,θα σε καλύψει καλύτερα σε εκτεταμένα αντικείμενα βαθέως διαστήματος (DSO),επειδή έχει μεγαλύτερο πεδίο,και λόγω και του μεγαλύτερου eye-relief είναι σαφώς πιο άνετος.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ που μου λύσατε το θέμα του eye relief και μάλλον κλείνω προς το κιτ. Μπορείτε να μου πείτε και τι κάνουν τα φίλτρα πλανητών.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τίποτα! Δεν κάνουν απολύτως τίποτα! Πληρώνεις κι αγοράζεις ένα κόκκινο; Τα βλέπεις όλα κόκκινα! Αγοράζεις κι ένα μπλε; Τα βλάπτεις όλα μπλε. Αυτό κάνουν. Το μόνο φίλτρο που δουλεύει στο ανθρώπινο μάτι, είναι αυτό το φτηνιάρικο της Σελήνης. Διότι ελαττώνουν το εκτυφλωτικό φως των πλανητών και μπορείς, επειδή δεν τυφλώνεσαι, να δεις πιο εύκολα λεπτομέρειες σε αυτούς. Ένα καλό φίλτρο σελήνης είναι το μόνο που χρειάζεται κανείς για να δει πλανήτες. Κι αυτό σε σχετικά υψηλή μεγέθυνση. Το μυστικό για τους πλανήτες είναι να βάζεις, όσο μεγαλύτερη μεγέθυνση σηκώνει η βραδιά. Μεγαλώνει η διάμετρος τους, και ελαττώνεται η εκτυφλωτική φωτεινότητα τους. Αν πριν να στοχεύσεις πλανήτες, έβλεπες προηγουμένως γαλαξίες ή άλλα αμυδρά του βαθέως ουρανού αντικείμενα, και στην συνέχεια βάλεις στο προσοφθάλμιο πλανήτες, τότε τα μάτια σου όχι απλώς ενοχλούνται, αλλά πονάνε. Κυριολεκτικώς νιώθεις πόνο. Θέλεις φίλτρα τα οποία να μπορούν να μετριάζουν το φως. Τα καλύτερα είναι αυτά της Σελήνης.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eυχαριστώ παρόλα 'υτα θα πάρω το κιτ γιατί οι περισσότεροι λένε ότι το χρησιμοποιουν για χρόνια.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επισης αν δεν εχεις φιλτρο σεληνης προχειρο και ενα ζευγαρι γυαλια ηλιου θα σε βοηθήσουν.

Περσι το καλοκαιρι εβλεπα Δια και Κρονο με γυαλια ηλίου, και επειδη οι φακοι ηταν gradient φερνοντας τους πιο ψηλα η χαμηλα να μπορουσα να κανω πιο δυναμικη την παρατηρηση αφου χαμηλα ο φακος εκοβε λιγοτερο φως απ οτι ψηλα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα έγχρωμα φίλτρα του κιτ είναι μέτριας ποιότητας,είναι όπως τα φίλτρα της κλασσικής φωτογραφίας.Αυτό που κάνουν είναι να τονίζουν κάποιες περιοχές των πλανητών,πχ.τις ζώνες του Δία.Αυτό όντως το κάνουν,όχι όμως με την προσδοκώμενη ποιότητα.Πολύ καλύτερα είναι της Baader,αλλά και πάλι είναι κάτι που χρησιμοποιείς πολύ σπάνια!

Αντίθετα το φίλτρο Σελήνης είναι ιδιαίτερα χρήσιμο,ειδικά στις μικρές μεγεθύνσεις όπου το φως είναι πιο έντονο!

Τα γυαλιά ηλίου βεβαίως κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά,αν στο επιτρέπει το eye-relief του προσοφθάλμιου.

Επίσης το πόσο σκούρο είναι το χρώμα των γυαλιών ή του φίλτρου,που συνεπάγεται και ανάλογη μείωση της φωτεινότητας,πρέπει να συμβαδίζει και με την διάμετρο του τηλεσκοπίου...Μικρές διάμετροι χρειάζονται πιο ανοιχτούς τόνους του γκρίζου ή πράσινου.

Για την επιλογή των προσοφθάλμιων μην βιάζεσαι ιδιαίτερα,πριν σκεφτείς πολύ καλά αν θα σε ενοχλήσουν οι παράγοντες του μικρού eye-relief και πεδίου των plossl,επειδή περιορίζουν την άνεση παρατήρησης.

Για να το καταλάβεις αυτό,κάνε παρατηρήσεις με τους plossl που συνοδεύουν το τηλεσκόπιο,για να διαπιστώσεις αν σε ενοχλεί κάτι...

Επίσης η χειροκίνητη παρακολούθηση του στόχου με φακούς μικρού πεδίου,ιδιαίτερα σε μεγάλη μεγέθυνση,αρκετούς που δεν έχουν την απαιτούμενη υπομονή τους δυσκολεύει,γιατί ο στόχος μένει λιγότερο χρονικό διάστημα στο οπτικό πεδίο του φακού!

Οι ευρυγώνιοι φακοί επιτρέπουν να μένει περισσότερο χρόνο και προσφέρουν και γι'αυτό το λόγο περισσότερη άνεση!

Τέλος για παρατήρηση εκτεταμένων αντικειμένων όπως νεφελωμάτων-ιδιαίτερα του Ωρίωνα-και ανοιχτών αστρικών σμηνών,χρειάζεται τουλάχιστον ένας ευρυγώνιος φακός.Αυτή την δυνατότητα σου την προσφέρει ο zoom.

Σκέψου τα όλα αυτά προσεκτικά και ζύγισέ τα!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν εχω θεμα με το eye relief. Θα ηθελα να ρωτησω αν θα μπορουσα με τους plossl να δω εκτενη αντεικειμενα οπως το νεφελωμα του ωριονα. Επισης ο zoom ειναι ευρυγωνιος ακομα και στις μικρες εστισιακες αποστασεις 8-12.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν εχω θεμα με το eye relief. Θα ηθελα να ρωτησω αν θα μπορουσα με τους plossl να δω εκτενη αντεικειμενα οπως το νεφελωμα του ωριονα. Επισης ο zoom ειναι ευρυγωνιος ακομα και στις μικρες εστισιακες αποστασεις 8-12.

Φυσικά μπορείς να δείς και με plossl εκτεταμένα αντικείμενα,αλλά σε μικρότερη μεγέθυνση!Υπάρχει μια βέλτιστη μεγέθυνση στην οποία μπορούμε να δούμε σωστά τους στόχους μας.

Για να δείς το νεφέλωμα του Ωρίωνα σωστά,ανάλογα με την φωτορύπανση και την κατάσταση της ατμόσφαιρας της περιοχής σου,θα επιλέξεις την σωστή μεγέθυνση για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο που έχεις.Επειδή είναι εκτεταμένο θα το δείς "ολόκληρο",αυτό που μπορείς να δείς με τις δεδομένες συνθήκες τέλος πάντων,με έναν ευρυγώνιο στην σωστή μεγέθυνση ώστε να διακρίνεις και κάποιες λεπτομέρειες...Αλλιώς θα το δείς με τον plossl 17mm με φαινόμενο πεδίο 52ο,αλλιώς με έναν ευρυγώνιο 13mm με φαινόμενο πεδίο 68ο,που θα σου δώσουν το ίδιο πραγματικό πεδίο,αλλά διαφορετική μεγέθυνση!

Όπως έγραψα σε άλλο post,ο ζουμ έχει ευρύ πεδίο ΜΟΝΟ στις μικρές εστιακές 8-12mm,όπου θα δείς το νεφέλωμα του Ωρίωνα.Σε μεγαλύτερες το πεδίο του είναι μικρότερο απο plossl!

Ξαναδιάβασε τί έχω γράψει.Θα πρέπει να διαβάσεις αρκετά βασικά πράγματα για τα χαρακτηριστικά των φακών,να δοκιμάσεις να δείς αντικείμενα με τους φακούς που ήδη έχεις και να μην βιαστείς στις αγορές σου!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να βλέπεις τα πραγματικά πεδία των αντικειμένων χρησιμοποιώντας το παρακάτω εργαλείο:

https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/?fov_messier_object=&fov_solar_system_object=&fov_object_search=&fov_telescope_focal_length=600&fov_telescope_aperture=80

Βάλε τον στόχο που θέλεις πχ.κατάλογος Messier=>M42 (το νεφέλωμα του Ωρίωνα) τα στοιχεία του τηλεσκοπίου σου,

(focal length=900mm,aperture=130mm) και εστιακές διαφόρων φακών,όπως και το φαινόμενο πεδίο τους A.F.O.V=>Field of View και θα σου δώσει το πραγματικό πεδίο σε μοίρες,το οποίο θα δείς ζωγραφισμένο κάνοντας κλίκ στο Add to View.

Οι plossl του κιτ έχουν όλοι A.F.O.V=52o,εκτός απο τον 32mm που έχει 44ο.Στο Baader zoom στις 8-12/13mm περίπου είναι 68ο,και μετά απο 13-24mm πέφτει σ τ α δ ι α κ ά στις 42ο (στα 24mm).

Ένα εκτεταμένο αντικείμενο στο οποίο μπορείς να δείς καλύτερα τα πραγματικά πεδία των φακών,είναι το ανοιχτό αστρικό σμήνος Μ44.

Επίσης να ελέγχεις και το exit pupil το οποίο φαίνεται στο astronomy tools να είναι πάντα κάτω απο 7mm,εκτός αν είσαι κάτω απο 40 ετών.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης