Jump to content

Βοήθεια για να αγοράσω κιάλια


Tsakatha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε να αγοράσω κιάλια. Μπορώ να διαθέσω μέχρι 300 ευρώ.

Έχει αρχίσει να μου αρέσει πολύ η αστρονομία, αλλά είμαι τελείως αρχάριος. Δεν μπορώ να ξεχωρίσω καν κάποιους βασικούς αστερισμούς πέρα από τη μεγάλη Άρκτο, τον Ωρίωνα κλπ με γυμνό μάτι. Δηλαδή ακόμη κι όταν διακρίνω τη μεγάλη Άρκτο δεν μπορώ να βρω τον πολικό αστέρα μετά (μπορεί να φταει και η φωτορύπανση, αλλά σίγουρα φταίω κι εγώ).

Θα ήθελα να αγοράσω κιάλια για να αρχίζω να εντοπίζω περισσότερα αντικείμενα του ουρανού και να ξεχωρίζω τους αστερισμούς. Βέβαια όσο περισσότερα μπορώ να δω τόσο το καλύτερο.

Απλά δεν θα ήθελα να χρησιμοποιώ τρίποδο. Θα ήθελα να μπορώ να κρατάω στα χέρια μου τα κιάλια.

Μπορείτε σας παρακαλώ πολύ να μου προτείνετε ένα μοντέλο και τι να περιμένω από αυτο (από άποψη παρατήρησης εννοώ);

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήλθες! Τα κιάλια βέβαια δε θα σε βοηθήσουν να αναγνωρίζεις τους αστερισμούς. Αυτό που θα σε βοηθήσει είναι έστω κι ένας απλός χάρτης που μπορείς να βρεις παντού δωρεάν στο διαδίκτυο. Τώρα για τις απαιτήσεις σου, νομίζω ότι τα 300 ευρώ είναι πολλά. Μάλλον χρειάζεσαι ένα σχετικά απλό ζευγάρι κιάλια 7Χ50, μια και είσαι αρχάριος, που κοστίζουν βέβαια πολύ λιγότερο. Εκτός κι αν θες να πας σε πανάκριβο μοντέλο, που όμως νομίζω ότι δεν χρειάζεσαι ακόμη.

 

Από άποψη παρατήρησης, ακόμη κι αυτά τα φτωχά κιάλια θα σε εντυπωσιάσουν: μυριάδες άστρα, κάποια νεφελώματα, ανοιχτά αστρικά σμήνη, οι δορυφόροι του Δία...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήλθες! Τα κιάλια βέβαια δε θα σε βοηθήσουν να αναγνωρίζεις τους αστερισμούς. Αυτό που θα σε βοηθήσει είναι έστω κι ένας απλός χάρτης που μπορείς να βρεις παντού δωρεάν στο διαδίκτυο. Τώρα για τις απαιτήσεις σου, νομίζω ότι τα 300 ευρώ είναι πολλά. Μάλλον χρειάζεσαι ένα σχετικά απλό ζευγάρι κιάλια 7Χ50, μια και είσαι αρχάριος, που κοστίζουν βέβαια πολύ λιγότερο. Εκτός κι αν θες να πας σε πανάκριβο μοντέλο, που όμως νομίζω ότι δεν χρειάζεσαι ακόμη.

 

Από άποψη παρατήρησης, ακόμη κι αυτά τα φτωχά κιάλια θα σε εντυπωσιάσουν: μυριάδες άστρα, κάποια νεφελώματα, ανοιχτά αστρικά σμήνη, οι δορυφόροι του Δία...

 

Συμφωνώ. :D

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα έχουν και άλλη χρήση τα κιάλια; Ας πούμε, σου αρέσει να παρατηρείς τη φύση; Πουλιά, έντομα επάνω σε λουλούδια ή κοντά στις φωλιές τους; Ή αεροπλάνα και ελικόπτερα; Θα τα χρησιμοποιείς από το σπίτι σου ή ταξιδεύεις συχνά και κάνεις πεζοπορία, ορειβασία, off road και συναφή χόμπυ; Σκοποβολή ή τοξοβολία; Όπερα, θέατρο και συναυλίες; Φοράς γιαλιά για αστιγματισμό;

 

Οι αστερισμοί (constellations) δεν χωρούν στο πεδίο των κιαλιών, εκτός από μικρά τμήματά τους (πχ ο μισός ρόμβος της Λύρας, η ζώνη του Ωρίωνα κλπ). Οι αστερισμοί (asterisms) ωστόσο χωρούν (Υάδες, Πλειάδες, διπλό σμήνος του Περσέα). Με τον συνδυασμό ματιών, κιαλιών και χάρτη ή πλανισφαιρίου μπορείς να μάθεις τους αστερισμούς, καμμιά 20ριά εξ αυτών, που είναι οι πλέον σημαντικοί και εμφανείς τουλάχιστον.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια σας.

Οπότε απ'ότι καταλαβαίνω όσον αφορά την αναγνώριση αστερισμών καλύτερα να έχω οπωσδήποτε έναν αξιόπιστο οδηγό/ χάρτη και με τα μάτια θα τους αναγνωρίζω καλύτερα. Όσον αφορά τώρα την παρατήρηση συγκεκριμένων αντικειμένων βοηθάνε πολύ περισσότερο τα κιάλια.

Πάντως εφόσον σκέφτομαι να επενδύσω χρήματα για κιάλια θα ήθελα να μπορώ να τα χρησιμοποιώ και για επίγεια παρατήρηση (ζώα, αξιοθέατα, αεροπλάνα κλπ). Γι' αυτό και σκέφτομαι να πάρω ένα καλό μοντέλο. Με αυτά τα δεδομένα έχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο; Απλά θα ήθελα να μπορώ να τα κρατάω στα χέρια και όχι σε τρίποδο.

Α και επίσης έχω αρκετή μυωπία (7 βαθμούς) και λόγο αστιγματισμό, γύρω στον 1 βαθμό. Δεν ξέρω αν παίζουν κάποιο ρόλο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θες χεριά και όχι τρίποδο θα πάρεις μέχρι 11*50 η 11*60 αν πάρεις μεγαλύτερα το τρέμουλο των χεριών θα χαλάει την εικόνα. Κάποια μοντέλα που χρησιμοποιουσα και εγώ είναι τα Terra ED 10x42 τα οποία όμως είναι εκτός του budget σου και τα OUTLAND X 10x50 που κοστίζουν 184 ευρώ. Κατάλληλα και για αστροπαρατηρηση και για παρατήρηση της φύσης.
Φιλικά-Αντώνης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού θέλεις να τα κρατάς πάντα με τα χέρια θα σου πρότεινα να μην ανέβεις πάνω από τα 50mm σε διάμετρο, μετά γίνονται αρκετά βαριά για χρήση πάνω από λίγα λεπτά, κάτι σαν τα 7x50.

Αλλά μιας και τα θέλεις και για ζώα και λοιπές χρήσεις, μπορείς να πας σε λίγο μεγαλύτερη μεγέθυνση, π.χ. 10x50.

Μη δώσεις 300 ευρώ για κιάλια, δώσε 100+ για να δεις τη χρήση τους και αν σου αρέσουν κτλ, και αργότερα βλέπεις, κράτα απόθεμα να πάρεις ένα μικρό τηλεσκόπιο μιας και μόλις αρχίσεις να μαθαίνεις τα αστρικά αντικείμενα θα ψηθείς σιγά σιγά για τηλεσκόπιο...

Skywatcher Dob 6" f/8

Nikon D7200

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου επειδή θέλεις να τα κρατάς στα χέρια,δεν πρέπει η μεγέθυνσή τους να είναι πάνω απο 10-11x!Αλλιώς το φυσιολογικό τρέμουλο των χεριών,ακόμα και για κάποιον που έχει σταθερά χέρια,θα προκαλέσει λόγω της μεγέθυνσης κούνημα και θόλωμα στην εικόνα!

Στο θόλωμα συνεισφέρει και το βάρος τους,όπως και το μήκος τους διότι όλα αυτά προκαλούν ροπές και άρα ταλαντώσεις,δηλ.τελικά κούνημα και θόλωμα.

Τα κιάλια μπορούν να σε βοηθήσουν στο να μάθεις τον ουρανό,και να αναζητείς στόχους σαρώνοντας τον ουρανό (ακόμα και όταν έχεις τηλεσκόπιο),όταν έχουν ικανή φωτοσυλλεκτικότητα και όσο το δυνατόν μεγαλύτερο οπτικό πεδίο.

Ιδανικά για τέτοια χρήση είναι κιάλια 10x70,10.5x70,11x70.

Αν είσαι πάνω απο 40-45 χρονών όχι τα 10x70,γιατί σου δίνουν κόρη εξόδου 7mm που είναι υπερβολικά μεγάλη για μάτια μεσηλίκων και βάλε...

Είναι ιδιαίτερα χρήσιμα σε περιβάλλον φωτορύπανσης,γιατί κάποιους αστερισμούς δεν μπορείς να τους διακρίνεις με γυμνό μάτι σε ουρανό μεγάλων πόλεων.Και φυσικά θα δεις πολύ περισσότερα αντικείμενα απο ό,τι με κιάλια μικρότερης διαμέτρου!

Έστω και αν σου δείχνουν μέρος του αστερισμού,μπορείς με σάρωση να δεις τελικά όλο το σύνολο,χρησιμοποιώντας ταυτόχρονα και χάρτη έντυπο ή ηλεκτρονικό (στο κινητό ή στο τάμπλετ σου).

Θα σε βοηθήσει κάνοντας την παρατήρηση πολύ πιο ξεκούραστη,ένα φωτογραφικό ΜΟΝΟΠΟΔΟ,που προσφέρει πολύ μεγαλύτερη ευελιξία και ευκολία απο το τρίποδο.Είναι πολύ πιο ελαφρύ και επιτρέπει να βλέπεις άνετα σε μεγάλες γωνίες,ακόμα και κάθετα,στο ζενίθ!

Αν θέλεις όμως παρατήρηση και στη φύση με ένα ζεύγος κιαλιών,τότε θα περιοριστείς σε μικρότερα όπως 7x50,8x50,10x50.

Αν τα θέλεις κ υ ρ ί ω ς για παρατήρηση φύσης,προτιμώτερα είναι 8x42 ή μικρότερα,κάποια απο τα οποία έχουν και πολύ μεγάλο πεδίο,πάνω απο 7.5ο.

Μην βιάζεσαι πάντως να αγοράσεις,πριν κατασταλάξεις στο τί σε ενδιαφέρει πιο πολύ να παρατηρείς!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που λες για τους 7 βαθμούς μυωπία νομίζω ότι είναι ένα θέμα. Δεν είμαι σίγουρος γι αυτό που θα πω, εμπειρικά θα το πω, ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει καλύτερα παρακαλώ. Έχω παρατηρήσει ότι σε αρκετά κιάλια, διόπτρες κτλ, η διαδρομή του εστιαστή οριακά φτάνει να διορθώσει με γυμνό μάτι τη δική μου μυωπία (4 βαθμοί), κάποια δε δεν φτάνουν να την καθαρίσουν καν. Έτσι, αν ισχύει αυτό και δεν ήταν σαράβαλα τα συγκεκριμένα όργανα, εσύ με τους 7 βαθμούς απλά δε θα βλέπεις με γυμνό μάτι. Αν πάλι θα φοράς μόνιμα τα γυαλιά, θα πρέπει να προσέξεις πολύ το eye relief του οργάνου που θα πάρεις, διαφορετικά θα βλέπεις τα μισά...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1. Σίγουρα θα πρέπει να αποφύγεις τα κιάλια με μικρό eye relief, επειδή καλό είναι να χρησιμοποιείς τα γυαλιά σου.

2. Ενώ η σχεδίαση Porro (σχήμα W) κάνει μια χαρά για αστρονομία και είναι φθηνότερη, η σχεδίαση Roof (σχήμα H) είναι ιδανική για τη φύση και για φορητότητα, με bonus την αδιαβροχοποίηση και τη θωράκιση από χτυπήματα (καθώς και την ανθεκτικότερη ευθυγράμμιση).

3. Η αστρονομία ευνοεί μεγαλύτερη μεγέθυνση (10x για κλασσικά κιάλια και 20x για Image Stabilised) και μεγαλύτερες διαμέτρους (50-60mm). Η φύση επωφελείται από τη φορητότητα και προτιμώνται 8-10x σε διάμετρο 30-32mm για την ημέρα και 40-42mm για τη νύχτα.

4. Στην αστρονομία παρατηρείς στο άπειρο, εκεί που όλα τα κιάλια εστιάζουν (όταν θα φοράς τα γυαλιά σου). Στη φύση χρειάζεσαι κοντινή εστίαση που διαθέτουν μόνο τα ακριβά Porro (στο ένα μέτρο) και το αντίστροφο Porro της Pentax, Papillo (30cm). Υπάρχουν όμως και μονοκιάλια για τη δουλειά αυτή. Αυτή η δυνατότητα βάζει και τα έντομα μέσα στο παιχνίδι.

 

Αν πρόκειται να πάρεις μόνο ένα, πoιο μπορεί να είναι αυτό; Έχω αρκετά κιάλια και στην πράξη κουβαλώ μαζί μου καθημερινά επί χρόνια ένα Roof 8x30, με το οποίο έχω παρατηρήσει περισσότερο από όσο με όλα τα άλλα μαζί. Στο σπίτι χρησιμοποιώ ένα 8x42, το οποίο αν και καλύτερο και πολύ ακριβότερο, είναι σχετικά ογκώδες και βαρύτερο. Είναι έτοιμο πάνω σε ένα έπιπλο στο σαλόνι και στοχεύει τον ουρανό ή τη θάλασσα σε 15''.

 

Από την εμπειρία μου λοιπόν θα έλεγα να πάρεις ένα 8x30-32 και, αν θελήσεις αργότερα κάτι πιο ισχυρό, προχώρα στο τηλεσκόπιο. Εκεί θα πηδήξεις στα 50-250x και δεν θα μετανιώσεις που έχεις χαμηλή μεγέθυνση στο κιάλι. Αντιθέτως, το μεγαλύτερο πεδίο θα σε διευκολύνει πολύ. Τα κιάλια δεν υποκαθιστούν το τηλεσκόπιο, αλλά κάνουν περίπου τη δουλειά του ερευνητή, με τον οποίο έχουν παρόμοιο πεδίο, διάμετρο και μεγέθυνση, αλλά καλύτερη συνήθως ποιότητα και ευχρηστία. Ό,τι θα δεις σε έναν ερευνητή, θα το δεις και στα κιάλια, αλλά συνήθως καλύτερα.

 

Προτάσεις.

 

Εγώ έχω αυτό και είναι υπέροχο: https://www.astroshop.eu/instruments/nikon-binoculars-monarch-7-8x30/p,43874

 

Καλύτερο από το Zeiss Terra ED (στο χρωματικό σφάλμα ιδίως) και μια τρίχα χειρότερο από το Zeiss Conquest που κοστίζει τριπλάσια χρήματα. Κοντά στα χρήματα αυτά δεν υπάρχει κάτι καλύτερο, ίσως το πλησιάζει το Vanguard Endeavor ED II 8x32 (το οποίο δοκίμασα σε άλλη διάμετρο όμως). Το πήρα μάλιστα 250 ευρώ καινούριο, από ένα κατάστημα στην Ολλανδία, αλλά δεν το βρίσκω πια στην τιμή αυτή. Η φθηνότερη τιμή που θα το βρεις είναι 300 ευρώ: https://www.pricerunner.com/pl/329-2917095/Binoculars/Nikon-Monarch-7-8x30-Compare-Prices

 

Το μέγεθος ευνοεί τη χρήση σε κλειστούς χώρους (αξέχαστες εικόνες ο Βωμός της Περγάμου και η Αφροδίτη της Μήλου), στο θέατρο και την όπερα, στο δρόμο (εάν σε ενδιαφέρει η αρχιτεκτονική), ενώ και το short focus είναι 2 μέτρα περίπου και το πεδίο 8 μοίρες (το φαινομενικό 60). Ό,τι άλλο δεν γνωρίζεις πως χρειάζεσαι (phase coatings, πλήρη πολυεπίστρωση, διελεκτρική επίστρωση πρισμάτων, γυαλί ED, 15mm eye relief, νεοπρένιο στο λουράκι, ταχεία απελευθέρωση προστατευτικών κλπ), τα έχει.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τη βοήθεια σας.

Σκέφτομαι τα celestron cometon 7x50 ή τα 10x50.

Με όλα αυτά που προανέφερα (+ το πρόβλημα της μυωπίας) πώς τα κρίνετε;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτά φίλε μου βρίσκονται στο άλλο άκρο. Δεν τα υποτιμώ, έχω αγοράσει το αντίστοιχο της Bresser 2 φορές. Στο ένα έλιωσε η κόλλα με την οποία στήριξαν τα πρίσματα και καταστράφηκε, το άλλο κάπου βρίσκεται. Μπορείς με αυτά να δεις αν τελικά σου αρέσει το χόμπι αλλά η ποιότητα κατασκευής είναι χαμηλή, τόσο οπτικά όσο και από πλευράς σασί. Προτίμησε τα 10x και χρήση τηην ημέρα. Επίσης μην τα χτυπάς πολύ και μην τα αφήσεις στο αυτοκίνητο το καλοκαίρι.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως πολύ σωστά σου είπε ο φίλος Κώστας (kkokkolis),τα κιάλια αυτά είναι χαμηλής οπτικής ποιότητας,έχουν πρίσματα BAK-7,εκτός των άλλων...

Δες ένα review εδώ:

https://www.space.com/27866-celestron-cometron-7x50-binoculars-review.html

Αν είναι να πάρεις φθηνά κιάλια,με περίπου 45-50€,τα Bresser 10x50 έχουν πρίσματα BAK-4,που είναι καλύτερα,με ικανοποιητική οξύτητα.Στο Lidl μπορείς να τα βρείς μόνο με 20€,αλλά με πολλά να έχουν προβλήματα στην ποιότητα κατασκευής,ευθυγράμμισης κλπ.

Επίσης αν είσαι πάνω απο 40-45 χρονών,δεν σου κάνουν τα 7x50 γιατί έχουν κόρη εξόδου 7.1mm (=50/7),και ένα μέρος του φωτός που θα μπαίνει στο μάτι σου δεν θα το βλέπεις,διότι η κόρη (ίριδα) του ματιού σου πιθανόν είναι μικρότερη σε διάμετρο απο 7mm...Αυτό το χαρακτηριστικό με την ηλικία-όσο αυξάνει-μειώνεται σταδιακά,ανάλογα και με τον άνθρωπο βέβαια!

Πάντως αν θέλεις να καλύψεις με ΕΝΑ ζευγάρι κιάλια αστρονομική και γενική επίγεια παρατήρηση,δεν γίνεται το ίδιο καλά και στους δυο τομείς...

Πρέπει να αποφασίσεις τί ενδιαφέρεσαι περισσότερο να παρατηρείς.Αλλιώς θα ήταν αποτελεσματικότερο να έχεις δυο ζευγάρια κιάλια,διαφορετικής διαμέτρου,αν θέλεις να πάρεις ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρόσεξε και αυτό που σού είπε πολύ εύστοχα και ο φίλος Μενέλαος πιο πάνω, σχετικά με τη μυωπία σου!Επειδή είναι μεγάλη-7 βαθμούς-πιθανόν η διαδρομή του εστιαστή να μην επαρκεί για να σου εστιάσει σωστά την εικόνα...

Έτσι πιθανόν θα πρέπει να φοράς μόνιμα τα γυαλιά σου,αλλά επειδή αυτό θα απομακρύνει τα μάτια σου απο τους προσοφθάλμιους φακούς,πρέπει τα κιάλια να έχουν μεγάλο eye-relief,μεγαλύτερο απο 15mm,καλύτερα 17-20mm.

Παίζει μεγάλο ρόλο το πάχος των γυαλιών σου!

Το eye-relief είναι η απόσταση που πρέπει να τοποθετήσουμε το μάτι απο τον προσοφθάλμιο φακό,ώστε να βλέπουμε ταυτόχρονα ολόκληρο το οπτικό πεδίο μου μας δίνουν τα κιάλια.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ ξανά όλους πάρα πολύ. Ελπίζω να μην έχω γίνει κουραστικός. Συγγνώμη, απλά είναι η πρώτη φορά που θα αγοράσω κυάλια και επειδή είμαι τελείως καινούριος στον κλάδο δεν γνωρίζω τίποτα, για αυτό και ρωτάω συνέχεια. Έχω μπερδευτεί λίγο διότι σε διάφορες κριτικές στο ίντερνετ έχω δεί για παράδειγμα ότι τα celestron cometron 7χ50 τα έχουν για αρκετά καλά σε σχέση και μετά λεφτά τους βέβαια.

επειδή όμως γράφετε ότι δεν είναι και τόσο καλά δεν θα τα πάρω.

Κάποιος έγραψε πιο πάνω και τον ευχαριστώ πολύ το γιατί θέλω τα κυάλια.

Τα κυάλια τα θέλω κυρίως για αστρονομική παρατήρηση (βέβαια και στη διάρκεια της μέρας θα τα παίρνω μαζί για να παρατηρώ και επίγεια πράγματα, αλλά όσον αφορά την αγορά κυαλιων η βαρύτητα πέφτει στην αστρονομική παρατήρηση).

Επιπλέον θέλω να τα κρατάω στο χέρι όπως προανέφερα και η μυωπία μου είναι στο 7 με λίγο αστιγματισμό γύρω στο ν 1 βαθμό. Με αυτά ξανά υπόψη θα μπορούσατε να μου προτείνετε ένα ζευγάρι εκτός αυτών που μου έχουν πει κάποιοι (όχι ότι τα απορρίπτω αυτά); Μιλάμε για νορμάλ budget από 50-300 ευρώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία!Μην βιάζεσαι ιδιαίτερα να κάνεις την αγορά σου,γιατί έτσι γίνονται τα λάθη...

Εφ'όσον το βάρος πέφτει στην αστρονομική παρατήρηση,η διάμετρος των κιαλιών θα πρέπει να είναι πάνω απο 50mm!

Να τονίσω οτι η διάμετρος κιαλιών και τηλεσκοπίων παίζει δυο πολύ σημαντικούς ρόλους:

1)Φωτοσυλλεκτικότητα

2)Διακριτική ή διαχωριστική ικανότητα

Το 1)σημαίνει οτι όσο πιο μεγάλη είναι η διάμετρος,τόσο πιο πολύ φως μαζεύει,δηλ.τόσο πιο φωτεινά θα βλέπεις τα αντικείμενα,ή ισοδύναμα τόσο πιο αμυδρά αντικείμενα θα βλέπεις!

Το 2)σημαίνει οτι όσο πιο μεγάλη είναι η διάμετρος,τόσο πιο καλά διαχωρίζει τα φαινομενικά "κοντινά" αντικείμενα μεταξύ τους,πχ.διπλούς ή πολλαπλούς αστέρες.Βέβαια για να φανεί καλά ο διαχωρισμός,χρειάζεται και ικανή μεγέθυνση!Όσο πιο μεγάλη,τόσο καλύτερα.

Όταν όμως μεγαλώνει η μεγέθυνση,μειώνεται το οπτικό πεδίο που βλέπεις αλλά και το κούνημα και θόλωμα της εικόνας!

Επίσης μεγαλύτερη διαχωριστική ικανότητα σημαίνει οτι θα βλέπεις περισσότερες λεπτομέρειες σε όλα τα αντικείμενα,ουράνια και επίγεια!

Για να αναδειχθούν όλα αυτά καλά,χρειάζονται καλά οπτικά που θα σου δώσουν καλή οξύτητα,κοντράστ,μειωμένο χρωματικό σφάλμα και γεωμετρικές παραμορφώσεις κλπ.ελαττώματα που έχουν τα φθηνά οπτικά!

Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει η ηλικία ,η σταθερότητα των χεριών (όσο γίνεται λιγότερο τρέμουλο),η υπομονή και επιμονή σου!

Διότι αν έχεις σταθερά χέρια,υπομονή και επιμονή μπορείς να χειριστείς κιάλια 10.5x70 που με καλά οπτικά θα σου δώσουν υπέροχες αστρονομικές και επίγειες εικόνες,χωρίς να χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις τρίποδο!

Επίσης θα μπορούσες να ανεχτείς κάποια οπτικά ελαττώματα,προκειμένου να μην ξεπεράσεις τα 300€ που έθεσες σαν άνω όριο?

Όπως καταλαβαίνεις χρειάζονται να υπολογιστούν και απο εσένα αρκετοί παράγοντες για να γίνει σωστή εκλογή!

Πρώτα κοιτάμε αυτά και μετά την μάρκα και την τιμή.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου αν θέλεις να γίνει μια σωστή αγορά,βοήθησέ μας απαντώντας στις ερωτήσεις που σου έκανα πιο πάνω,προκειμένου να προσανατολίσουμε την αγορά σε κάτι συγκεκριμένο,ιδιαίτερα διάμετρο και μεγέθυνση,παρά να ψάχνεις στα τυφλά διάφορα μοντέλα....

Θα τρώμε τον χρόνο άσκοπα έτσι.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανε τον κόπο αν έχεις όρεξη και διάβασε εδώ πρώτα, και μετά κάνεις τις ερωτήσεις σου. Είναι άπλα. :)

 

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=20329

 

https://www.astrovox.gr/forum/viewforum.php?f=23&sid=7e1f78ef8132b85b85e77f2be6f004a3

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ sevax αυτά που υποδεικνύεις τα έχω διαβάσει πολύ προσεκτικά εδώ και χρόνια...

Δεν καταλαβαίνω το λόγο της παρέμβασής σου!

Διάβασες προσεκτικά τί ζήτησα απο τον φίλο μας να μας διευκρινήσει?

:-k :-k :-k :-k :-k

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου αν θέλεις να γίνει μια σωστή αγορά,βοήθησέ μας απαντώντας στις ερωτήσεις που σου έκανα πιο πάνω,

Φιλικά-Κώστας

 

Ουπς... παρεξήγηση!!! #-o Αγαπητέ fotodektis δεν είναι για σένα η παρέμβαση μου, είναι για τον νέο μας στον κλάδο. Το ξέρω ότι εσύ τα έχεις διαβάσει.

Καλό Πάσχα.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει αγαπητέ Δημήτρη (sevax),επειδή εγώ έκανα κάποιες ερωτήσεις διευκρινιστικές,θεώρησα οτι απευθυνόσουν σε μένα...προφανώς εννοούσες "απαντήσεις" που θα δώσει ο νέος μας φίλος,αντί "ερωτήσεις" που έκανα εγώ.

Δεν πειράζει,όλα καλά!

Σου εύχομαι Καλό Πάσχα με υγεία πάνω απο όλα!!! :D

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ fotodekti σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις υποδείξεις μιας και ξέρεις το αντικείμενο 100 φορές καλύτερα από μένα. Θα προσπαθήσω να σου πω τι ακριβώς χρειάζομαι έτσι ώστε να μη χρειάζεται και να ξαναδιαβαζεις χωρίς λόγο αυτά που έχω γράψει παλιότερα. Και συγγνώμη εάν πάλι δεν συμπεριλάβω όλα όσα χρειάζεσαι για να με κατευθύνεις ανάλογα.

Τα κυάλια τα θέλω κυρίως για αστρονομική παρατήρηση, αλλά θα ήθελα να τα παίρνω και μαζί μου τακτικά έτσι ώστε να παρατηρώ και τα ζώα, τη φυση, τα αεροπλάνα κλπ.

Όσον αφορά τη μεγέθυνση και τη διάμετρο πιστεύω ότι σε μένα θα ταίριαζε το 10χ50 γιατί από τη φύση μου τα χέρια μου δεν είναι πολύ σταθερά, έχουν ένα τρέμουλο και πιστεύω ότι πιο βαριά κυάλια θα με δυσκολέψουν, εφόσον όπως προανέφερα θέλω να τα κρατάω στο χέρι και όχι σε τρίποδο. Βέβαια αν υπάρχουν κυάλια 10/15χ70 τα οποία είναι σε ίδιο βάρος (δεν ξέρω αν υπάρχουν) καλοδεχούμενα, γιατί είπες ότι αυτά είναι καλύτερα για αστροπαρατηρηση.

Επίσης επειδή θα χρειάζεται να φοράω τα γυαλιά μου λόγω μεγάλης μυωπίας αλλά και αστιγματισμού χρειάζομαι καλό eye relief. Είμαι 28 χρόνων οπότε δεν θα έχω πρόβλημα με την κόρη εξόδου λογικά.

Το budget μου παραμένει στα 300 ευρώ που είχα πει και θα μπορούσα να ανεχτώ κάποια οπτικά ελαττώματα έτσι ώστε να μην ξεπεράσω αυτά τα λεφτά, αρκεί βέβαια να μην είναι πάρα πολύ σοβαρά.

Θα ήθελες να σου απαντήσω σε κάτι άλλο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ fotodekti σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις υποδείξεις μιας και ξέρεις το αντικείμενο 100 φορές καλύτερα από μένα. Θα προσπαθήσω να σου πω τι ακριβώς χρειάζομαι έτσι ώστε να μη χρειάζεται και να ξαναδιαβαζεις χωρίς λόγο αυτά που έχω γράψει παλιότερα. Και συγγνώμη εάν πάλι δεν συμπεριλάβω όλα όσα χρειάζεσαι για να με κατευθύνεις ανάλογα.

Τα κυάλια τα θέλω κυρίως για αστρονομική παρατήρηση, αλλά θα ήθελα να τα παίρνω και μαζί μου τακτικά έτσι ώστε να παρατηρώ και τα ζώα, τη φυση, τα αεροπλάνα κλπ.

Όσον αφορά τη μεγέθυνση και τη διάμετρο πιστεύω ότι σε μένα θα ταίριαζε το 10χ50 γιατί από τη φύση μου τα χέρια μου δεν είναι πολύ σταθερά, έχουν ένα τρέμουλο και πιστεύω ότι πιο βαριά κυάλια θα με δυσκολέψουν, εφόσον όπως προανέφερα θέλω να τα κρατάω στο χέρι και όχι σε τρίποδο. Βέβαια αν υπάρχουν κυάλια 10/15χ70 τα οποία είναι σε ίδιο βάρος (δεν ξέρω αν υπάρχουν) καλοδεχούμενα, γιατί είπες ότι αυτά είναι καλύτερα για αστροπαρατηρηση. Διαφορετικά τα 10χ70 δε θα με δυσκολέψουν αρκετά; Κι έστω αν καταλήξω σε αυτά πόση ώρα θεωρείς ότι θα μπορώ να τα κρατάω στο χέρι;

Επίσης επειδή θα χρειάζεται να φοράω τα γυαλιά μου λόγω μεγάλης μυωπίας αλλά και αστιγματισμού χρειάζομαι καλό eye relief. Είμαι 28 χρόνων οπότε δεν θα έχω πρόβλημα με την κόρη εξόδου λογικά.

Το budget μου παραμένει στα 300 ευρώ που είχα πει και θα μπορούσα να ανεχτώ κάποια οπτικά ελαττώματα έτσι ώστε να μην ξεπεράσω αυτά τα λεφτά, αρκεί βέβαια να μην είναι πάρα πολύ σοβαρά.

Θα ήθελες να σου απαντήσω σε κάτι άλλο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία φίλε μου!Μας έδωσες μια πολύ σημαντική πληροφορία,που καθορίζει μεγέθυνση και βάρος:δεν έχεις σταθερά χέρια.Οπότε εφ'όσον θέλεις οπωσδήποτε να τα κρατάς στα χέρια,δεν κάνουν τα μεγάλα κιάλια που είναι βαριά!

Προσοχή όμως: το τρέμουλο στην εικόνα δεν οφείλεται μόνο στο βάρος και μήκος τους,αλλά πρωτίστως στην μεγέθυνση!

Το άνω όριο σταθερότητας συνήθως είναι τα 10x.

Φυσιολογικά κρατιούνται σταθερά και άνετα τα κιάλια 10x50,αλλά για την περίπτωσή σου δεν είμαι βέβαιος.Θα πρέπει να τα δοκιμάσεις πριν τα αγοράσεις!

Θα ήταν ασφαλέστερο να έχουν μικρότερη μεγέθυνση:7x50,8x50,9x50.

Αλλά όταν μικραίνει η μεγέθυνση,μεγαλώνει μεν το πεδίο αλλά βλέπεις λιγότερα...

Υπάρχει η επιλογή 9x63,αφού δεν έχεις και πρόβλημα με το exit pupil,ίσως οριακά να σου κάνουν απο άποψη σταθερότητας.

Τέλος η επιλογή 10x70,10.5x70,11x70 θα λειτουργήσει στην περίπτωσή σου μόνο με χρήση φωτογραφικού μονόποδου!Είναι φθηνό-γύρω στα 20€- και θα σου λύσει τα χέρια...Πολύ πιο άνετο,ευέλικτο και φορητό απο το τρίποδο!

Εγώ χρησιμοποιώ τα 15x70 με μονόποδο,και είναι άψογος συνδυασμός για άνετη και ξεκούραστη παρατήρηση ουρανού και σε μεγάλες γωνίες!

Αν αποκλείσεις αυτόν τον συνδυασμό,δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις κιάλια σε αυτές τις διαμέτρους.

Θα έλεγα να έρθεις σε επαφή με κάποιον που διαθέτει κιάλια 10x50 ή 9x63,να δεις αν μπορείς να τα κρατήσεις σταθερά για ώρα,και μετά να αποφασίσεις.

Διαφορετικά επιλέγεις μικρότερες μεγεθύνσεις.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης