Jump to content

Εντοπισμος M81 και M82


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείται να μου πείτε κάποιον εύκολο τρόπο να εντοπίσω το ζεύγος μ81,μ82 τώρα που είναι και κοντά στο ζενίθ.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρες την μεγαλη αρκτο, και δες σε ενα χαρτι το σημειο που ειναι ο M81 σε σχεση με την μεγαλη ακρτο, μετα δοκιμασε να δεις απο τον ερευνητη και ισως με μερικες κινησεις να τον δεις και απο τον ερευνητη. Αν εισαι σε πολη ειναι αρκετα δυσκολο να τους δεις, απο καλο ουρανο ομως μπορεις να τους δεις τελεια!
Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέρω ότι είναι σε μια περιοχή κοντά στο το α της μεγάλης άρκτου τον dubhe και το λ δράκοντα. Ο ερευνητής μου είναι 6Χ όποτε δεν είμαι σίγουρος ότι θα τον δει από την Θεσσαλονίκη. Το προσοφθάλμιο εντοπισμού που έχω είναι 25μμ λίγο μικρο για να τους πετύχω ακριβώς.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε μου. Αν μένεις μέσα στη Θεσσαλονίκη είναι λίγο δύσκολο να τους βρεις αλλά μια προσπάθεια αξίζει. Μπορείς να αρχίσεις να μαθαίνεις τα αστροάλματα πρώτα σε πιο φωτεινούς στόχους πχ από τη ζώνη του Ωρίωνα να πας στο νεφέλωμα του χρησιμοποιώντας το 25mm προσοφθάλμιο και μετά σε πιο αμυδρούς στόχους. Ανεβάζω τον δωρεάν χάρτη DeepSkyHunter που χρησιμοποιώ στην παρατήρηση,πιστεύω να σε βοηθήσει. Μπορείς ακόμα να έχεις ανοιχτό και το πρόγραμμα stellarium και να ακολουθείς τα αστέρια από τον ένα στόχο στον άλλον. http://www.deepskywatch.com/deep-sky-hunter-atlas.html

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρησιμοποίησε το προσοφθάλμιο με την πιο μικρή μεγέθυνση που έχεις και προέκτεινε σε ίση απόσταση τη διαγώνιο από το τετράπλευρο της Μ. Αρκτου. Έλεγξε από τον ερευνητή σου. Αν ο ερευνητής σου είναι μεγάλος π.χ 8Χ50 θα φανούν σαν πολύ αχνά μη αστρικα αντικείμενα.

Καλή επιτυχία!

m81-m82.png.6a48d78e85712b7d272089d64f52d74d.png

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα προσπαθήσω να το δω αύριο λόγω της ημέρας. Να ευχηθώ καλή ανάσταση σε όλους με υγειά και ευτυχία.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέρω ότι είναι σε μια περιοχή κοντά στο το α της μεγάλης άρκτου τον dubhe και το λ δράκοντα. Ο ερευνητής μου είναι 6Χ όποτε δεν είμαι σίγουρος ότι θα τον δει από την Θεσσαλονίκη. Το προσοφθάλμιο εντοπισμού που έχω είναι 25μμ λίγο μικρο για να τους πετύχω ακριβώς.

 

Καλημέρα.

Ναι όντως απο Dubhe είναι το ευκολότερο. Συγκεκριμένα βρίσκεις 2,3 μοίρες βόρεια ένα τριγωνάκι απο 5ου μεγέθους αστρα.Ακολουθείς την ίδια ευθεία του Dubhe προς την βάση(μικρότερη έδρα) και μετά απο άλλες 2,3 μοίρες υπάρχουν άλλα 2 5ου βαθμού. Ανάμεσα σε αυτήν την απόσταση, στο τελευταίο 1/3 θα πρέπει να δεις τον M81.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης