Jump to content

επιλογη τηλεσκοπιου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην παρεα, εχω απο μικρο παιδι καψουρα με τον νυχτερινο ουρανο και χρονια ποθο για να παρω ενα τηλεσκοπιο, ωστε να μπορεσω να δω ολα αυτα που παρατηρω απο καλυτερη οπτικη.

 

Ηρθε η ωρα να αγορασω κι εγω το πρωτο μου τηλεσκοπιο, εχω παραγγειλει ηδη το nightwatch ωστε να ξεκινησω εντατικα το διαβασμα, ωστοσο θα ηθελα τις συμβουλες σας για την επιλογη τηλεσκοπιου, ωστε να μην κανω καμια πατατα...

 

ειμαι αναμεσα σε αυτο

Omegon Τηλεσκόπιο Dobson Advanced N 152/1200

 

και αυτο...

 

DOBSONIAN TRUSS 130mm Heritage

 

εσεις τι θα προτεινατε????

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φίλε. Καταρχάς πες μας από που παρατηρείς και τι ουρανό έχεις αν είναι σκοτεινός η όχι. Επίσης πόσα χρηματα μπορείς να διαθέσεις. Από τα δύο που βρήκες καλύτερο είναι το omegon λόγω μεγαλύτερης διαμέτρου. Επίσης πες μας αν το θες μόνο για παρατήρηση ή για αστροφωτογραφια.
Φιλικά-Αντώνης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το τηλεσκοπιο το θελω για αστροπαρατηρηση και οχι για φωτογραφια. επισης θελω μια σχετικη φορητοτητα γιατι το καλοκαιρι εχουμε την ταση με το εταιρον ημισυ να οργωνουμε τις παραλιες (οποτε εκει υπαρχει θεοσκοτεινος ουρανος) και απο το μπαλοκονι του σπιτιου μου, δεν υπαρχει εντονη φωτορυπανση απο τα φωτα της πολης.

οσο για τα χρηματα, για αρχη ελεγα γυρω στα 300€

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήρθες. Θα σου πρότεινα να πάρεις ένα 8 ιντσών Dobsonian μεταχειρισμένο. Βγαίνουν συχνά πυκνά αγγελίες εδώ στο φόρουμ και είναι σε άριστη κατάσταση. Αυτό το κοιτάς κιόλας πριν το αγοράσεις. Το 8 ιντσών Skywatcher με το 6 ιντσών Orion έχουν ίδιο μήκος. Το 8αρι είναι κατά 5 εκατοστά πιο πλατύ. Δεν νομίζω να έχεις θέμα με την φορητότητα του. Το 130mm truss είναι βέβαια πολύ πιο φορητό αλλά χάνεις σημαντικά σε διάμετρο από το 8αρι και πιο λίγο από το 6αρι.

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε αστροπαρατηρηση τι κερδιζω και τι χανω αναμεσα στα δυο τηλεσκοπια??αξιζει η διαφορα στα λεφτα, γιατι ειναι σχ2δον 150 ευρω πανω το 8αρι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο μεγαλώνει η διάμετρος του τηλεσκοπίου,μεγαλώνει η φωτοσυλλεκτικότητα του,άρα πιο πολύ φως εισέρχεται στο κάτοπτρο (άρα μπορούμε να παρατηρήσουμε πιο αμυδρά αντικείμενα) και η διακριτική του ικανότητα. Δηλαδή η ικανότητά να βλέπεις περισσότερες λεπτομέρειες. Όσον αφορά τον εστιακό λόγο τώρα,δηλαδή το πηλίκο της εστιακής απόστασης (του μήκους) του τηλεσκοπίου, προς την διάμετρο του τηλεσκοπίου,το 130mm heritage είναι f/5,το 8αρι dob f/6 και το 6αρι orion f/8. Όσο μεγαλύτερος ο εστιακός λόγος τόσο πιο ποιοτική είναι η εικόνα που θα βλέπεις γιατί διορθώνεται το σφάλμα της κόμης,δηλαδή τα αστέρια εμφανίζουν ουρίστες. Το αφάλμα της κόμης γίνεται πιο εμφανές στα πιο γρήγορα τηλεσκόπια,δηλαδή στα τηλεσκόπια με μικρό f.Μειονέκτημα όμως του μεγαλύτερου εστιακού λόγου είναι ότι μειώνεται το πραγματικό οπτικό πεδίο του τηλεσκοπίου,ενώ στους μικρότερους εστιακούς λόγους αυξάνεται.

Ένα μεταχειρισμένο 8 ιντσών Dob θα το βρεις σε μικρότερη τιμή από ότι ένα καινούργιο 6 ιντσών. Δεν έχεις κάτι να φοβηθείς από την αγορά ενός μεταχειρισμένου αν προσέξεις καλά τι θα αγοράσεις. Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε μεταχειρισμένο 8αρι,θα σου δείξει πιο πολλά πράγματα από ένα 6αρι ειδικά σε σκοτεινό ουρανό.

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλημερα, καταρχας θα ηθελα να σας ευχαριστησω για τις αμεσες και πολυ κατατοπιστικες απαντησεις.

 

οποτε στην ουσια με το 8" dobsonian θα βλεπω περισσοτερα πραγματα, ενω με το omegon πιο λιγα αλλα πιο καθαρα εαν το πουμε απλα.

 

η διαφορα ομως απο ενα 6" σε ενα 8" τηλεσκοπιο ποσο διαφορα μπορει να εχει στην αστροπαρατηρηση. Δηλαδη στα ματια ενος αρχαριου, ειναι αισθητη η διαφορα?

Θα μπορουσε καποιος να μου εξηγησει τι δεν θα μπορω να δω με το 6αρι που θα βλεπω καλυτερα με το 8αρι?? Αλλα στην πραγματικοτητα θα βλεπω καλυτερα με το 8αρι ή απλα θα βλεπω πιο πολλα αλλα δεν θα ειναι καθαρα???

 

#-o #-o πραγματικα ασχετος #-o #-o

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην ουσια θα μπορεις να βλεπεις τα ιδια πραγματα αλλα το 8αρι θα σου δινει καλυτερη λεπτομερια. Για παραδειγμα(δεν ισχυει πραγματικα) με το 6αρι στις 200 μεγεθυνσεις θα βλεπεις τον δια με 6 ζωνες ενω με το 8αρι θα τον βλεπεις με 10 στις ιδιες μεγεθυνσεις. Η εικονα με τον ροζ κυκλο ειναι το 8αρι και με τον μπλε το 6αρι. Με την ιδια μεγεθυνση δεν εχει διαφορα το ποσο μεγαλο θα το βλεπεις αλλα οτι με το 8αρι θα το βλεπεις με περισσοτερες λεπτομεριες.

astronomy_tools_fov.thumb.png.c717fc6888f58d09a228a1c97c284b6a.png

928613205_astronomy_tools_fov(1).thumb.png.6f054c116caa0c439a2844c6f4b491d0.png

Φιλικά-Αντώνης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η διαφορά δεν είναι μεγάλη. Ειδικά για έναν παρατηρητή που δεν έχει εμπειρία στην παρατήρηση αλλά ούτε και τα δύο τηλεσκόπια για να τα συγκρίνει δίπλα δίπλα σε στόχους. Η πιο σημαντική διαφορά είναι στα αμυδρά αντικείμενα όπως είναι τα νεφελώματα και στα όρια του τηλεσκοπίου. Με το 6αρι βλέπεις αντικείμενα με μέγιστο όριο τα 13.3 mag (μπορεί και λίγο παραπάνω σε αρκετά σκοτεινό ουρανό) και με το 8αρι φτάνεις στα 14 mag (μπορεί και λίγο παραπάνω σε αρκετά σκοτεινό ουρανό) . Αυτή είναι η κύρια διαφορά τους. Πλανήτες, φεγγάρι και φωτεινά αντικείμενα θα τα δεις πάνω κάτω τα ίδια. Στα αμυδρά αντικείμενα αρχίζει να υπερτερεί το 8αρι.

 

Όπως έγραψε και ο φίλος Αντώνης από πάνω,μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ιστοσελίδα: https://astronomy.tools/ για να τεσταρεις τα δύο τηλεσκοπία με διάφορους φακούς να δεις τη βλέπει το καθένα.

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστω και τους δυο για τις απαντησεις σας ητανε πολυ χρησιμες και κατατοπιστικες.

Ειδικα οι φωτογραφιες αλλα και το σαιτ βοηθησαν να καταλαβω πολλα, το κακο ειναι οτι εψαξα στις αγγελιες αλλα δεν βρηκα να πουλιεται κανενα 8αρι τωρα κοντα..

Φανταζομαι υπομονη μεχρι να βρεθεικατι...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι διαφορές ανάμεσα σε 4",5", 6",8",10" ,12" κλπ.δεν είναι μεγάλες-όταν ανεβαίνουμε κατά 1" ή 2",αλλά είναι ο ρ α τ έ ς και αισθητές ιδιαίτερα σε έναν εξασκημένο παρατηρητή! Όχι μόνο στην φωτοσυλλεκτικότητα,αλλά και στην διακριτική ικανότητα!

Στην ίδια ι κ α ν ή μεγέθυνση,συνήθως πάνω απο 200x,και εφ'όσον το επιτρέπει η κατάσταση της ατμόσφαιρας,δηλ.η Διαύγεια και το Seeing,θα φανούν λόγω διαφορετικής διακριτικής ικανότητας στο 8" λίγο περισσότερες λεπτομέρειες απο ό,τι στο 6",ακόμα περισσότερες με το 10" και ούτω καθ'εξής!

Το πόσο κ α θ α ρ ά θα φανούν αυτές οι περισσότερες λεπτομέρειες,εκτός απο την ποιότητα της ατμόσφαιρας,εξαρτάται απο την ποιότητα των οπτικών των τηλεσκοπίων,την σταθερότητα της βάσης,το αν φυσάει αέρας,την ακρίβεια της ευθυγράμμισης των κατόπτρων,την ακρίβεια της εστίασης κλπ.

Μπορεί ένας αρχάριος να μην μπορεί στην αρχή να εκτιμήσει σωστά αυτές τις διαφορές,αλλά στην συνέχεια με την εξάσκηση και την εμπειρία,θα βελτιώνεται διαρκώς η αντιληπτική του ικανότητα!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην ουσια, όντας αρχαριος δεν θα καταλαβω μεγαλες διαφορες αναμεσα στο 6" και στο 8", οποτε μηπως θα ητανε καλυτερα να κοιταξω καποιο 10" ωστε να εχει πιο αισθητες διαφορες? Να μπορει να δικαιολογησει και την διαφορα της τιμης..

 

Αν και δεν το κρυβω πως πρωτου ακομα παρω το πρωτο μου τηλεσκοπιο, μου εχει μπει το σαρακι να κατασκευασω ενα απο την αρχη μονος μου.. :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι διαφορές μπορεί να είναι μικρές,αλλά είναι ορατές-αισθητές!

Και βέβαια στην αρχή θα είσαι αρχάριος...μετά θα αποκτήσεις εμπειρία!

Και η οπτική σου αντίληψη θα οξυνθεί!

Οπότε αγοράζεις ένα τηλεσκόπιο με την προοπτική και της δικής σου εξέλιξης ως παρατηρητή....

Αν μπορείς να αγοράσεις,έστω και μεταχειρισμένο,ένα SW Dob 10" ή και μεγαλύτερο...ακόμα καλύτερα!

Το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο το έχω 9 χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος απο την οπτική του απόδοση!

Στάθηκα και τυχερός γιατί και η βάση του βγήκε πολύ σταθερή και αξιόπιστη!

Να ξέρεις οτι στα προϊόντα μαζικής παραγωγής,παρουσιάζονται σε κάποια ατέλειες ιδιαίτερα στις dob βάσεις των μεσαίων-μεγάλων (8",10",12",κλπ.) που είναι απο το ευαίσθητο νοβοπάν....

Αν το πάρεις καινούργιο,θα πρέπει να συναρμολογήσεις τη βάση με πολύ μεγάλη προσοχή,ώστε να μην γίνουν κακοτεχνίες.

Επίσης το 10" ενιαίου σωλήνα συμπεριφέρεται καλύτερα απο το truss,διότι το truss κατά κανόνα παρουσιάζει ολίσθηση του σωλήνα,λόγω μετατόπισης του βάρους προς τα εμπρός και θέλει ελαφρό ζύγισμα με αντίβαρα...Είναι και ακριβότερο.Το μόνο πλεονέκτημά του είναι η φορητότητα,που για μερικούς είναι ιδιαίτερα σημαντικός παράγοντας.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, θα πρότεινα με 349 ευρω από το πλανητάριο θεσσαλονίκης το 6ιντσο dobsonian της skywatcher
"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλημερα σε ολους και σας ευχαριστω για το ενδιαφερον που δειχνετε και τιςχρησιμες συμβουλες σας.

 

Σκαλιζωντας στο διαδυκτιο βρηκα στο σαιτ της flo τα εξης.

 

https://www.firstlightoptics.com/reflectors/skywatcher-heritage-130p-flextube.html

 

https://www.firstlightoptics.com/dobsonians/skywatcher-skyliner-200p-dobsonian.html#faq

το 20 εαν δεν κανω λαθος ειναι το 8" pyrex που δινει στο πλανηταριο?

 

με εχετε πεισει και δεν ειμαι τοσο πολυ υπερ του πρωτου, αλλα η αληθεια ειναι πως με δελεαζει η τιμη του.

 

βεβαια παντα στο παιχνιδι υπαρχει και αυτο

https://www.skyandweather.gr/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B9%CE%BA%CE%AE/394-omegon-dobson-advanced-n-1521200.html

 

που μου αρεσει περισσοτερο απο το heritage , αλλα οπου και εαν εχω ψαξει δεν εχω καταφερει να δω κριτικες ή να εχουνε την ιδια μαρκα καπου αλλου ωστε να συγκρινω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω προτεινω να παρεις το dob 8 γιατι ειναι ενα τηλεσκοπιο μεγαλο και μπορεις να δεις παρα πολλα αντικειμενα μεχρι να αποφασισεις να παρεις κατι μεγαλυτερο. Το 200 ειναι οντως αυτο που πωλειτε στο πλανηταριο. Το flex tube ειναι μικρης διαμετρου και επειδη ο σωληνας ειναι ανοικτος επηρεαζεται απο το φως γυρω του ειδικα αν εισαι σε πολη με φωτορυπανση. Υπαρχουν ειδηκα καλυπτρα για σωληνες αλλα εχουν και 50 ευρω το ενα. Παρε το dob 8 και δεν θα το μετανιωσεις.
Φιλικά-Αντώνης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης