Jump to content

Αποθήκευση τηλεσκοπίων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Μια "περίεργη" ερώτηση: παίζει ρόλο για τα οπτικά , ή για ο,τιδηποτε άλλο, το πώς αποθηκεύουμε τα τηλεσκόπια όταν δεν τα χρησιμοποιούμε; Δηλαδή αν είναι σε μια θήκη , έχει διαφορά αν τα έχουμε όρθια ή ξαπλωτά;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν το έχεις όρθιο,τότε η τυχόν σκόνη που έχει εγκλωβιστεί στον σωλήνα,που μπορεί και να μπαίνει απο τις "χαραμάδες",δηλ.τα τυχόν κενά που ίσως αφήνει το καπάκι,θα πέσει πάνω στο πρωτεύον κάτοπτρο...Καλύτερα οριζόντιο,αλλά με την προϋπόθεση οτι δεν γίνεται καθαρισμός του πατώματος για να σηκώνει σκόνη,και να μπαίνει απο την πίσω πλευρά του πρωτεύοντος.

Βέβαια υπάρχει και το θέμα του χώρου που πιάνει οριζόντιο,και της αισθητικής που θα τσατίσει όποια γυναίκα ζεί μαζί με τον αστρονόμο! #-o

Επίσης τυχόν υγρασία,χωρίς σωστό αερισμό πιθανόν να επιτρέψει τον σχηματισμό μυκήτων στα κάτοπτρα,που είναι πολύ χειρότερο κακό απο την σκόνη!

Γι'αυτό μετά απο ολονύκτια παρατήρηση,πρέπει να μένει το τηλεσκόπιο χωρίς κάλυμμα σε καλά αεριζόμενο χώρο οριζόντιο,για να στεγνώσει τέλεια!

Μετά για να αποτραπεί η συσσώρευση σκόνης,θα πρέπει να μπαίνει ένα κάλυμμα,χωρίς να το "σφραγίζει",ώστε να αερίζεται.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας υποθέσουμε ότι είναι σε θήκη κλειστή, και τα τηλεσκόπια μέσα , έχουν και τα καπάκια τους .

Υπάρχει βελτιστος τρόπος αποθήκευσης;

Μπορεί πχ ένα Newtonian ή ένα sct να χάσει την ευθυγράμμιση των κατόπτρων τους, ή κάτι να σκευρώσει, ανάλογα με το αν είναι όρθια ή οριζόντια;

Η ερώτηση είναι για το πώς αποθηκεύεται και μακροχρονια ένα τηλεσκόπιο .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε stellar82 δεν γνωρίζω αν τα SCT έχουν κάποια ιδιαίτερη συμπεριφορά,δεν είχα ποτέ μου.

Για τα νευτώνια απο την εμπειρία μου,έγραψα κάποια γενικά πράγματα.

Η ευθυγράμμιση με δεδομένο οτι δεν μετακινούνται,μπορεί να χαλάσει λόγω συστολών-διαστολών των μεταλλικών εξαρτημάτων απο τις μεταβολές της θερμοκρασίας,ιδιαίτερα αν είναι μεγάλες!

Αν το τηλεσκόπιο φυλάσσεται σε χώρο όπου αναπτύσσονται σχετικά μεγάλες θερμοκρασίες το καλοκαίρι πχ.αποθήκες σε ρετιρέ ή μοναχικές που έχουν πλάκα μπετόν για σκεπή,χωρίς μόνωση,τότε σίγουρα θα υπάρξει απευθυγράμμιση!

Και δεν είμαι σίγουρος το τί παθαίνουν οι ισημερινές βάσεις με μοτέρ και τα οπτικά πχ.οι επιστρώσεις...

Και σε κανονικά δωμάτια ρετιρέ με πλάκα μπετόν για σκεπή,έχω παρατηρήσει να γίνεται πιο εύκολη απευθυγράμμιση κατόπτρων.

Γενικά πρέπει να αποφεύγονται χώροι με υγρασία που δεν αερίζονται καλά,όπως και εκείνοι στους οποίους μπορεί να υπάρξουν μεγάλες θερμοκρασιακές μεταβολές,απο τον χειμώνα στο καλοκαίρι,ακόμα και απο μέρα σε νύχτα.

Δεν έχω περισσότερες γνώσεις στο θέμα το οποίο έχει ενδιαφέρον,ελπίζω να απαντήσουν και άλλοι.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης