Jump to content

The Stargazer .Το αστρονομικό μου κανάλι στο youtube


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!!!!! Πρόσφατα δημιούργησα ένα κανάλι στο Youtube με αστρονομικό περιεχόμενο. Για να το βρείτε μπορείτε να αναζητήσετε " ζωη στο ηλιακό συστημα" ή " Η εξέλιξη των άστρων" Και στις δύο περιπτώσεις είναι το δεύτερο σε σειρά βίντεο ( με διάρκεια 4 λεπτών περιπου) Ο σκοπός του καναλιού μου στο youtube είναι να διαδώσω την αστρονομία σε ένα πιο ευρύ κοινό αλλά κυρίως να μοιραστώ το ενδιαφέρον μου με τους υπολοίπους. Θεωρώ ότι το κανάλι μπορεί να δώσει μια μικρή ώθηση σε πολλούς αρχάριους αλλά και να εμπνεύσει πολλούς να ασχοληθούν. Αν θέλετε Ρίξτε μια ματιά :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D Συγχαρητήρια, είναι πολύ ωραίο. Αν θέλεις να σε βοηθήσω, μπορώ να σου επισημάνω κάποιες λεπτομέρειες στην εξέλιξη των αστεριών.
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα πρέπει να κάνεις κάτι με το logo από το AVS video editor...δική μου άποψη ότι δεν θα έπρεπε να ανεβάσεις περιεχόμενο αν δεν λύσεις πρώτα αυτό το πρόβλημα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D Μία επισήμανση, όταν γεννιούνται αστέρια από ένα νεφέλωμα, το 70% του νεφελώματος δεν αξιοποιείται για την δημιουργία αστεριών, αλλά παραμένει ως νεφέλωμα που το διώχνουν μακριά τα νεαρά αστέρια με το άνεμο τους. Αν δεις φώτο από τις Πλειάδες φαίνεται το νεφέλωμα ανάμεσα στα νεαρά αστέρια.

Τι απήχηση έχει η δουλειά σου στους συμμαθητές σου και γενικά σε παιδιά της ηλικίας σου? Με ενδιαφέρει επειδή φτιάχνω παρουσιάσεις (power point) για σχολεία και θέλω να μην τις βαριούνται τα παιδιά.

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ που το επισημάνατε! :D .Από ότι μου έχουν πει οι λίγοι συνομιλικοι που έχουν δει τα βίντεό μου ,τα βρήκαν ωραία και κατανοητά. Ως μη ειδικός στην εκπαίδευση βέβαια, θα σας πρότεινα να χρησιμοποιείτε εικόνες και βίντεο στις παρουσιάσεις σας για να είναι πιο ενδιαφέρουσες για παιδιά της ηλικίας μας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους,

Ανέβηκε νέο βίντεο με θέμα την ιστορία του σύμπαντος :D Στο παρακάτω λινκ

 

 

Πείτε μου την γνώμη σας :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλά τα video σου. Νομίζω πως αν έκανες την αφήγηση με την νεαρή φωνή σου και με μια πιο ατμοσφαιρική μουσική θα ήταν super. Συνέχισε έτσι. Μπράβο!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι είδους αστρονομικές εικόνες αρέσουν στα παιδιά? Θέλουν να διαβάζουν κείμενα ή μόνο να ακούνε την θεωρία? Ποια αστρονομικά θέματα τους ενδιαφέρουν πιο πολύ?
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι οι πιο ομορφες εικόνες για μας τα παιδιά, είναι αυτές που υπάρχουν πολλά χρώματα μαζί η και που αναμειγνύονται πολλές φορές. Οπότε θα σας πρότεινα εικόνες νεφελωματων,γαλαξιών, κομητων,κλπ. Όσο για το κείμενο, νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα αρκεί να είναι καλά στοιχισμένο και όχι πολύ πυκνό ( κατά προτίμηση να αριθμειτε ότι θελετε να γράψετε η να χρησιμοποιείτε bullets και να γράψετε με γράμματα μεγέθους μεγαλύτερου από 20 , ακόμη και αν βγουν περισσότερες οι διαφανειες) Κάτι που επίσης είναι καλό κατά τη γνώμη μου να βάλετε είναι τα εφέ τόσο στην εναλλαγή των διαφανειών όσο και στην εμφάνιση κειμένου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D Χρήσιμες οδηγίες, ευτυχώς στην αστρονομία υπάρχουν πολλές εντυπωσιακές εικόνες.
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο. Πολύ ωραία δουλειά. Εύχομαι να συνεχίσεις.

Προτείνω να βρεις άλλη μουσική πιο απαλή, οι εικόνες να είναι όσο πιο μεγάλης ανάλυσης βρεις και να τονίζεις τις λέξεις.

👍

Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο. Πολύ ωραία δουλειά. Εύχομαι να συνεχίσεις.

Προτείνω να βρεις άλλη μουσική πιο απαλή, οι εικόνες να είναι όσο πιο μεγάλης ανάλυσης βρεις και να τονίζεις τις λέξεις. Έχεις έναν ακόμη subscriber.

👍

Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις ! Όσο για τον τονισμό, δυστυχώς στο πρόγραμμα που χρησιμοποιώ δεν μπορείς να τονόσεις τις λέξεις :(
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιούργησα μια σειρά βίντεο που θα λέγονται " Η κατάκτηση του διαστήματος " και θα μιλουν για όλες τις αποστολές της ανθρωπότητας. Επίσης αποφάσισα να βάζω ατμοσφαιρική μουσική γιατί μου το προτείνετε πολλοι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης