Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους!

Δεν ξερω αν ειναι το σωστο μερος να γραψω την ερωτηση μου αλλα θα την παιξω την ζαρια..

Εχω ενα sw150/750 pds και μια eq5 που την εχω μετατρεψει σε goto με το onstep.

Προσφατα ηρθε στα χερια μου μια Nikon D90 (που εχω σκοπο να της βγαλω τα ματ.. τα φιλτρα) και ειπα δεν κανω μια δοκιμη σε αστροφωτογραφηση τωρα που και με τα μετρα περιορισμου ο χρονος περισσευει?.

 

Ειχα μια Logitech 720p που την χρησιμοποιω συνηθως για πλανητικη και το αχρηστο σκοπευτρο που ερχεται το skywatcher και την προσαρμοσα πανω του για οδηγητικο.

Εφτιαξα ενα καλωδιο για να ανοιγοκλεινω το shutter στην Νikon μιας και η ευαισθησια της webcam ειναι αστεια, βρηκα τον Μ109 που ειναι διπλα στο UMA γ ετσι ωστε να οδηγω με αυτο, και να φωτογραφισω το Μ109.

Ολα καλα ως εδω.. βρισκω το αστερι φωτογραφιζω με εκθεση 240 sec και τσεκαρω το RMS error στο PHD2 και ειναι 0.22 - 0.28 ! Εχω διαβαζει οτι πρεπει να ειναι κατω απο 1, αλλα με προβληματιζει οτι ειναι τοσο χαμηλα.. oversampling? τυχη? κατι αλλο?

Το τηλεσκοπιο δουλευει πανω απο 2 ωρες ετσι και το RMS επεσε λιγο μετα το meridien flip.

Στις φωτο εχω ενα screenshot απο το phd kai και μια τετραλεπτη εκθεση (που αν αγνοησω τη φωτορυπανση και την κομη στα ακρα εμενα μου φαινεται καλη). Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να δω?

 

Ευχαριστω.

DSC_0012.thumb.jpg.43eabbc74be0ce538a1c518aa24e3906.jpg

phd2.thumb.JPG.d6c51558a34a2be9664e846110c2b231.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις βάλει στα στοιχεία του phd την εστιακή του οδηγητικού;

Οχι.. δεν το βρηκα καπου.

Δεν εψαξα και ενδελεχώς να πω την αληθεια.

Αλλα φανταζομουν οτι καπου εκει πρεπει να βρισκεται η αληθεια.

Πιο προχειρα το σκεφτομουν οτι αν πχ οι εστιακοι λογοι του οδηγητικου και τηλεσκοπιου ειναι ισοι τοτε για τα 5.51 μm pixel της nikon θα πρεπει να αντιστοιχει περιπου 4x RMSE σε σχεση μετο το RMSE του webcam/οδηγητικου που εχει μεγεθος pixel 1.4 μm?

Ετσι για την καμερα με παει σε σφαλμα κοντα στο 1. Ειναι λαθος ο συλλογισμός? Βεβαια και το μεγεθος του αισθητηρα θα πρεπει να παζει και αυτο καποιον ρολο..

Υπαρχει καποιος τυπος για τους υπολογισμους αυτους?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν χρειάζεται τύπος για να το υπολογίσεις, το υπολογίζει το PhD βάζοντας την εστιακη του οδηγητικου από τα στοιχεία στις ρυθμίσεις ( το κουμπί με τον εγκέφαλο).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν χρειάζεται τύπος για να το υπολογίσεις, το υπολογίζει το PhD βάζοντας την εστιακη του οδηγητικου από τα στοιχεία στις ρυθμίσεις ( το κουμπί με τον εγκέφαλο).

 

Το εβαλα.. ξαναεκανα calibration και τωρα δινει ακομα μικροτερο! Δινει 0.10 - 0.21

2phd2.thumb.JPG.ce791ae129966541420dd454fa08b20a.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτά όμως είναι το σφάλμα σε pixel όχι σε arcsec... Ανέβασε ένα screen grab και κάνε στις ρυθμίσεις "enable log" Για να σου βγάζει αρχείο καταγραφής.

Επίσης τσεκαρισε ότι δεν οδηγείς σε Hot pixel, αλλά σε πραγματικό αστέρι. :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτά όμως είναι το σφάλμα σε pixel όχι σε arcsec... Ανέβασε ένα screen grab και κάνε στις ρυθμίσεις "enable log" Για να σου βγάζει αρχείο καταγραφής.

Επίσης τσεκαρισε ότι δεν οδηγείς σε Hot pixel, αλλά σε πραγματικό αστέρι. :mrgreen:

Χαχα οχι αφου οδηγει σωστα.

Δεν μπορω να επιλεξω arcsec στα plot setting.

Παντως το astronomy tools μου δινει 2.4"x2.4" per pixel resolution

Να υποθεσω RMSE 0.24 σε arcsec?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά όχι. :cheesy:

Βγάλε μερικά log τις επόμενες μέρες να τα δούμε, αλλά το νούμερο που είπες δεν το δίνει ούτε premium mount των 15.000€ με τέλειο seeing.

Ένα πολυ καλό νούμερο που θα περιμενα από την eq5 θα ήταν γύρω στο 1.5 arcsec...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά όχι. :cheesy:

Βγάλε μερικά log τις επόμενες μέρες να τα δούμε, αλλά το νούμερο που είπες δεν το δίνει ούτε premium mount των 15.000€ με τέλειο seeing.

Ένα πολυ καλό νούμερο που θα περιμενα από την eq5 θα ήταν γύρω στο 1.5 arcsec...

:cheesy: :cheesy:

Δεν στεναχωριεμαι αφου προφανως δεν ελπιζω σε κατι τετοιο (0.25 ειναι το θεωρητικο βημα της βασης με τους υποβιβασμους που εχω κανει αν θυμαμαι καλα. Το πρακτικο θα πρεπει να ειναι περιπου 0.5 ισως και παραπανω)

Αν μου κατσει κοντα σε 1" με 2" θα πανηγυρίζω!

Παρεμπιπτόντως το seeing αποψε ηταν καταπληκτικο!

Τα υπολοιπα απο αυριο καληνυχτα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σημερα πουτο κεφαλι μου ειναι πιο καθαρο, ξαναετρεξα τους αριθμους και βρηκα τις παραληψεις μου στα settings του phd2.

 

Καταρχην, το pixel της Logitech εχει διαστασεις 2.8x2.8 και οχι 1.4 μm (για καποιο λογο μου ειχε κολλησει στο μυαλο το μισο μεγεθος). Επισης βρηκα το pixel setting στο phd2, οποτε στην επομενη δοκιμη θα εχω σωστο RMSE σε arc-sec

Το εστιακο μηκος του σκοπευτρου το μετρησα σημερα και ειναι σωστα 120mm.

Οποτε το resolution ειναι 4.81 x 4.81 arc-sec/pixel.

Με βαση τις χθεσινες μετρησεις RMSE σε pixel (0.28 η χειροτερη 0.1 η καλυτερη μετα απο meridien flip) μου δινει RMSE 1.9 στην χειροτερη και 0.68 στην καλυτερη σε arc-sec

Επισης ξανακοιταζα και το βημα της βασης μου και ειναι 0.2 arc-sec θεωρητικο και περιπου 0.44 πρακτικο βημα (αυτη ειναι εμπειρικη μετρηση βεβαια) .

Με βαση τα παραπανω και με μεσο ορο γυρω απο το 1.3 arc-sec νομιζω πολλα απο οσα ειδα χθες ισως ειναι πιθανα.

 

Το μονο που μενει ειναι ολοι αυτοι οι υπολογισμοι να επιβεβαιωθουν σημερα αν το επιτρεψει ο καιρος.

Αν και ακομα δεν εχω πεισθει οτι η βαση κανει τοσο καλο guiding.

 

@diorip Ανεβασα και το phd2 log (ειναι περιπου 21MB. Αν αποφασισεις να του ριξεις μια ματια να ξεκινησεις απο την 57000 γραμη και μετα, αφου γενικα εκανα πολλες συνδεσεις αποσυνδεσεις αλλαγες προφιλ μεχρι να ξεκινησω κανονικα το guiding) https://easyupload.io/nghf5t

 

Επισης η φωτο της χθεσινης ημερας μετα απο stacking και πολυ βασικο post processing. 1h36' δεδομενα 24x4mins 1600iso αφιλτρα

Μπορω να δω κατι για να καταλαβω αν το guiding ειναι σωστο ή οχι? Πχ τα αστρα στο κεντρο?

M109_24x4mins_15Darks_20Flats28_4_20.thumb.jpg.098c3e997513eaa1dfd92ca9e91d8130.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία προσπάθεια!!

Ίσως σου έχει φύγει λίγο η εστίαση ( έχει liveview η D90?)

Το πρώτο πράγμα που θα δείς για την οδήγηση είναι όπως είπες αν έχεις στρογγυλά άστρα στο κέντρο (γιατί στα άκρα έχουν κόμη, εδώ θες coma corrector). Όμως και μια κακή οδήγηση θα σου δώσει στρογγυλά άστρα, καθώς το error θα είναι τυχαίο "γράφοντας" πρός όλες τις κατευθύνσεις, και θα σου κάνει τα άστρα μεγαλύτερα και απαλοίφει/"μουτζουρώνει" τις λεπτομέρειες στη δομή των νεφελωμάτων.

Για να βλέπεις το log, κατέβασε αυτό:

http://adgsoftware.com/phd2utils/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία προσπάθεια!!

Ίσως σου έχει φύγει λίγο η εστίαση ( έχει liveview η D90?)

Ευχαριστω! Αν και ηταν απλα δοκιμαστικη. Εχει liveview η καμερα. Η εστιαση εχει φυγει κυριως γιατι εβγαλα τα flats με πανι στο σουρουπο οποτε εστιασα στο φεγγαρι και δεν εβαλα την bahtinov μετα για να μην χαλασω την πρωτη εστιαση των flats (που μικρη σημασια εχει αλλα τελος παντων). Εχει και τον τζογο του ο ανταπρορας της DSLR γιατι τον εχω σχεδιασει και τυπωσει στον 3D printer και οσο να ναι το πλαστικο δεν ειναι σαν το αλουμινιο.

Το καλο με αυτην την ατελη εστιαση ειναι οτι μπορεις να δεις το δευτερευον στα αμυδρα αστρα που φαινεται καλα κεντραρισμενο και πιστευω συνηγορει υπερ του καλης οδηγησης της βασης. 'Η οχι?

Το πρώτο πράγμα που θα δείς για την οδήγηση είναι όπως είπες αν έχεις στρογγυλά άστρα στο κέντρο (γιατί στα άκρα έχουν κόμη, εδώ θες coma corrector). Όμως και μια κακή οδήγηση θα σου δώσει στρογγυλά άστρα, καθώς το error θα είναι τυχαίο "γράφοντας" πρός όλες τις κατευθύνσεις, και θα σου κάνει τα άστρα μεγαλύτερα και απαλοίφει/"μουτζουρώνει" τις λεπτομέρειες στη δομή των νεφελωμάτων.

Καποια στιγμη ισως παρω παρω ενα διορθωτη αν βρω μεταχειρισμενο γιατι εχω δει ειναι λιγο ακριβοι. Παντως αν εχει καλο καιρο σημερα θα βγαλω μερικες φωτο χωρις οδηγηση για να εχω να συγκρινω

 

Για να βλέπεις το log, κατέβασε αυτό:

http://adgsoftware.com/phd2utils/

 

Ευχαριστω! αυτο οντως απλοποιει τα πραματα καπως.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα και παλι,

Οχι οσο ωραια βραδυα σαν την χθεσινη η σημερινη αλλα ειπα να το στησω και να δοκιμασω παλι.

Απ οτι φαινεται οι αριθμοι ηταν σωστοι εχθες σε οτι αφορα το pixel RMSE.

Σημερσ εβαλα και τα σωστα settings στο phd2 για να δειχνει σωστα το σφαλμα σε arc-sec.

Λιγο πιο κακο το seeing σιμερα και με λιγο αερακι αλλα το phd σταθερα με RMSE 0.18px (0.8 arc-sec)

Τελικα φαινεται να οδηγει μια χαρα η βασουλα αυτη :lol: :lol:

3phd2.thumb.JPG.0215e1d3514e44141c177e1b1fd27c30.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκ πρώτης φαίνεται μια χαρά, ωραίος!!

Αν τα καταφέρεις κάποια στιγμή, ανέβασε το log, αλλά όχι το debug log - το guide log. Πρέπει να έχεις ένα φάκελο phd2 στα documents, εκεί τα αποθηκεύει. Την εστιακή του finderscope έχεις βάλει στα settings έτσι; όχι του κυρίως τηλεσκοπίου.

 

 

p.s. Την εστίαση πρόσεξε σήμερα. Τι θα βγάλεις;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα η σωστή ρύθμιση του phd βελτιώνει την κατάσταση. Αυτές οι βάσεις οδηγούν καλά αλλά έχουν έντονο backlash και γενικά θέλουν λύσιμο , πέρασμα με λεπτό γυαλόχαρτο για να λειανθούν καλά οι επιφάνειες και γρασάρισμα. Εγώ έχω την cg5 celestron σχεδόν ίδια με τη δική σου και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκ πρώτης φαίνεται μια χαρά, ωραίος!!

Αν τα καταφέρεις κάποια στιγμή, ανέβασε το log, αλλά όχι το debug log - το guide log. Πρέπει να έχεις ένα φάκελο phd2 στα documents, εκεί τα αποθηκεύει. Την εστιακή του finderscope έχεις βάλει στα settings έτσι; όχι του κυρίως τηλεσκοπίου.

 

 

p.s. Την εστίαση πρόσεξε σήμερα. Τι θα βγάλεις;

 

Ναι την εστιακη του σκοπευτρου και το σωστο μεγεθος πιξελ.

Χειροτερεψαν τα παργματα μετα αλλα αν το callibration εγινε σωστα κσι δεν ηταν εκει το προβλημα τοτε μαλλον το phd2 μου εδωσε πολυ καλα insights για το πως ειναι τοποθετημενος ο ατερμονας της αποκλισης.

 

Ενω λοιπον ολα ξεκινησαν με τους καλυτερους οιωνους οσο περνουσε η ωρα εβλεπα καποια καρφια στο διαγραμα του σφαλματος της αποκλισης και πρωτα προς τα πανω και μετα προς τα κατω.. εβαλα το χερι στο μοτερ και απ οτι υποψιαζομαι προσπαθει να διορθωσει τζογο γιατι ο ατερμονας μαλλον δεν ακουμπαει το γραναζι!

Εκει τα σφαλματα επιασαν και 20 arc - sec (μπορει και παραπανω)

Κανω meridien flip ξανακαλιμπραρω και τωρα το σφαλμα εχει πεσει παλι κατω απο 1 arc-sec και 0 τζογος στην αποκλιση... κατι μου λεει οτι στο πρωτο calibration κατι συνεβη..

ανεβαζω φωτο και logs (νομιζα οτι ηθελες το debug για να δεις αν συνεβαινε κατι λαθος στο προγραμμα)

 

Παλι τον ιδιο στοχο χτυπαω (Μ109) Σημερα εβαλα την Bahtinov στην αφροδιτη... οτι να ναι θα βγει παλι η εστιαση!

 

:D :D :D :D

 

Μολις επιασαν και τα συνεφα..ωρα να τα μαζεψω!

wtf2.thumb.JPG.fe897b7812f9c7cddcc9c50355db10b9.JPG

wtf.thumb.JPG.fe9915f7d7286d4d753bade8b03378ea.JPG

PHD2_GuideLog_2020-04-29_115823.txt

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο, έχεις κάνει ώραια δουλειά!!

Η οδήγηση όντως έγινε πολύ καλύτερη μετά το flip. Προσπάθησε να έχεις το τηλεσκόπιο ελαφρά αζύγιστο πρός την ανατολή και πρός το μπροστινό μέρος του τηλεσκοπίου. Επίσης δοκίμασε να αυξήσεις τον χρόνο έκθεσης στα 2-3 sec για να μην κυνηγάς το seeing.

 

p.s. Ερώτηση: Έχεις κάνει κάποιο mod στην logitech για long exposure; Γιατί βλέπω οτι κανονικά πάει μέχρι 1/5 sec.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω! Στις δοκιμες ειμαι ακομα αλλα φαινεται να πηγαινει καλα.

Εχω χωρο να βελτιωσω την ακριβεια οδηγησης (η τουλαχιστον να προσπαθησω) ακομα πιο χαμηλα περιπου στο μισο απ οτι ειναι τωρα γιατι τα μοτερ τα οδηγω με 16 μstep και μπορω να τα παω στα 32.

Σημερα ετρεξα το γραναζι και έσφιξα τους ιμάντες της αποκλισης και το βασικοτερο απ'ολα γυρισα την "κακη" μερια του γραναζιου προς το νοτο αφου και παλι σημερα κοιταω βορά (καποια στιγμη θα πρεπει να κατσω και να λυσω την βαση οπως ειπε και ο ΗΟΜΟ).

Το δοκιμασα μολις και δουλευει καλα.. περιπου 1.6 arc-sec RMSE με βοριαδακι 15-25 km/h και δεν εχω κανει φλιπ ακομα. Αλλα δεν βλεπω να κανω ετσι κι αλλιως γιατι ερχεται συννεφια και θα τα μαζεψω..

Βαζω και την χθεσινη φωτο παλι μονο με stretch και RGB alingment περιπου μια ωρα δεδομενα.

Με ομολογουμενως καλυτερη εστιαση αυτη τη φορα!

Η logitech εχει μεχρι ενα sec exposure αλλα ειναι μπελας το manual και την βαζω auto για τα φωτεινα αστρα.

Δεν της εχω κανει κατι.. οχι πως δεν προσπαθησα της να βαλω χερι αλλα ο αισθητηρας παραειναι μικρος. Σκεφτομαι να της βγαλω το φιλτρο για να την κανω πιο ευαισθητη αλλα ως εκει.

 

Παντως εχεις δικιο που το λες γιατι αν ανεβω πανω απο ενα sec στο phd2 το SNR του αστρου μεγαλωνει. Το εκανα πανω απο 1.5 σε 2 sec και παλι ανεβηκε. Ισως κανουν καποιου ειδους integration στο phd2 επειδη βλεπουν webcam και με λυπουνται

 

:cheesy: :cheesy:

 

Πλακα πλακα για guiding τα ccd απο καμερες ασφαλειας ισως να κανουν καλη δουλεια .. ειναι πιο φθηνα και πιο ευκολα να τα πειράξεις . κατι σαν και αυτο ισως:

https://www.aliexpress.com/item/32767281849.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.7d53a3d3ZQ7s9g&algo_pvid=b85a1b9c-8e78-4212-8501-05701fe23061&algo_expid=b85a1b9c-8e78-4212-8501-05701fe23061-5&btsid=0ab6fab215882842711584848e2f8d&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 

το εχει δοκιμασει κανες?

 

ppM109phd2Test.thumb.jpg.1dc6f514f84e5a2872e1a0b06d025e95.jpg

και χωρις φωτορυπανση

M106phdv2_1hdata15x400sec.thumb.jpg.ec3601827673236e6cc41fa913e07edb.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης