Jump to content

Καλησπερα απο αρχαριο ..που του δειξατε τον δρομο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και απο μενα!Ευχαριστω για την αποδοχη! Πραγματικα συγχαρητηρια και πολλα πολλα ευχαριστω γιατι με την βοηθεια των αρθρων σας ,του Φορουμ ,των οδηγους και των συμβουλων σας ξαναπιασα στα χερια μου Το παρατημενο για καμια εικοσαρια χρονια Διοπτρικο εφηβικο τηλεσκοπιο μου τωρα ειμαι 41...(καλιο αργα παρα ποτε ) που το χα παρει με το ονειρο να δω τον Κρονο...Ποτε δεν τα καταφερα τοτε.....Αλλα με την βοηθεια σας τις τελευταιες μερες μετα τις 2:30 το βραδυ να σου ο Κρονος να σου Διας με τα φεγγαρια του να ...Αχνοφαινοται. Καταλαβαινετε ειμαι σιγουρος το συναισθημα οταν σταματησα να πειραζω τον εστιαστη και αφησα και το χερι μου απο πανω του και καθαρισε η εικονα του μικρου μικροτατου Κρονου αλλα ναι ηταν ο Κρονος με τους Δαχτυλιους του!! Σας ευχαριστω πολυ ASTROVOX και παλι λοιπον γιαυτο μαζι με ολους οσους εχουν γραψει στο φορουμ αποριες, συμβουλες φωτο και αλλα!! :cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

ΥΓ. 50 cm μηκος , 6cm φακο (πανω κατω..) και προσοφθαλμια 4mm , 12,5mm , 20mm ειναι το τηλεσκοπιο...μην γελατε :lol: :lol: φανταζομαι οτι τα σκοπευτρα σας ειναι δυνατοτερα αλλα με την βοηθεια σας οντως οποιος θελησει να δει τον νυχτερινο ουρανο ακομα και με τον χαμηλοτερο εξοπλισμο μπορει να δει πολυ ωραια πραγματα!!

 

ΥΓ2 Αν εχετε να προτεινετε καποια αναβαθμηση που θα μπορουσα να του κανω ....αν και ηδη κοιταω τις αγγελιες...για αλλο τηλεσκοπιο ( αν δεις κατι μετα θες να δεις και κατι παραπανω...και ειναι καπως ακριβο χομπυ..) θα χαιρομουν πολυ να ακουσω καμια συμβουλη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου καλώς ήλθες στο AstroVox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!

Δεν γελάμε με το τηλεσκόπιό σου,μην ανησυχείς!

Και εγώ ξεκίνησα με παρόμοιο: 60/600 δηλ.60mm διάμετρο και 600mm εστιακή απόσταση!Και με τους ίδιους προσοφθάλμιους (ίδιων εστιακών) :)

Πες μας ακριβώς ποιό μοντέλο είναι και τί είδους διάμετρο προσοφθάλμιους παίρνει.

0.965" ή 1.25" που δέχονται οι περισσότεροι εστιαστές?Το (") σημαίνει ίντσες.1"=2.54cm=25.4mm.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου. Χαιρομαστε πολυ που μυησαμε καποιον στον πανεμορφο κοσμο της ερασιτεχνικης αστρονομιας. Το τηλεσκοπιο σου ειναι αποχρωματικο η οχι. Τα διοπτρικα γενικα ειναι πολυ καλα για παρατηρηση πλανητων αλλα οχι για νεφελωματων και γαλαξιων. Οποτε για αναβαθμισεις θα σου πω αυτα που κυκλοφορουν περισσοτερο.

 

1) Νευτωνειο κατοπτρικο. Αυτα τα τηλεσκοπια γενικα ειναι καλα για ολα τα ειδη παρατηρησης. Για πολη καλα ειναι να εχουν διαμετρο 6-8 ιντσες 150-200mm. Επισης αυτες οι διαμετροι ειναι και πολυ φορητοι.

 

2) Στηριξη dob. Τα dob ειναι αυτα με την ομονημη στιριξη την dobsonian. Αυτα δεν χρησιμοποιουνται για αστροφωτογραφια αλλα εχουν πολυ καλη σχεση αποδοσης-τιμης. Επισης παρολο που εχουν μεγαλες διαμετρους ειναι φθηνα λογο στηριξης. Απο 200-650 ευρω.

 

3) Ισημερινη στηριξη. Αυτου του τυπου οι σατηριξεις ειναι πολυ πιο ακριβες( μπορουν να φτασουν και τα 3000 ευρω μονο η στηριξη) αλλα μπορει να χρησιμοποιηθει και για αστροφωτογραφια. Αν παρεις με ισημερινη μην προτημησεις eq1-2 γιατι ειναι πολυ "μαπα". 270-800 ευρω

 

Τα ποσα αναφερονται σε νευτωνεια κατοπτρικα με διαμετρο 150-254mm.

 

Ελπιζω να βοηθησα. Επισης μπορεις να μας πεις απο τι ουρανο παρατηρεις (πολη,προαστιο,χωριο) μεχρι ποσα χρηματα διατηθεσαι να δωσεις. Και τι τυπος ειναι τα προσοφθαλμια(λογικα θα εχουν ενα γραμμα διπλα απο την εστιακη αποσταση π.χ pl25 η k25.)

Φιλικά-Αντώνης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες!!!

Για το τηλεσκοπιο μου δυστηχως δεν ξερω πολλα..οσα ξερω απο εδω μεσα τα εμαθα! Δεν γραφει κατι επανω εκτος απο την μαρκα του που μαλον ειναι Fds.. Ειναι αγορασμενο πραγματικα πριν εικοσι σχεδον χρονια.

Εχει 500 mm σωληνα περιπου και περιπου 3'' φακο με το μετρο που τους μετραω δηλαδη ειναι 2,6'' καπου εκει. Τα προσοφθαλμια που εχω ειναι Η20mm H 12,5 mm SR4mm και ενα barlow 3x ..αυτο καταλαβαινω μαλον οτι δεν ειναι καλης ποιοτητας..τιποτα μαλον δεν ειναι υψηλης ποιοτητας αλλα αυτος ο μακροστενος BARLOW δεν δειχνει καλα (καθαρα) .

Αυτα ειναι οσα ξερω για το τηλεσκοπιο μου και θα θελα πραγματικα να μου πειτε ετσι εμπειρικα περα των calculators του ιντερνετ..που και παλι ευχαριστω που μου μαθατε οτι υπαρχουν τι ειναι το μεγιστο πoυ μπρω να δω?Αν δεν κανω λαθος την μεγιστη μεγενθυση του να την υπολογιζω γυρω στο 100 με μεγιστο το 150 μαζι με τον Barlow ?Επισης μενω σε Ανατολικο προαστιο τις Αττικης

 

Καταχραζοντας το καλοσορισμα σας θα σας πρηξω με τις ερασιτεχνικες ισως χαζες ερωτησεις

Ποιο ειναι το μεγιστο magnitude ενος αντικειμενου που μπορω να δω με αυτο? +8 ? +10? πολλα λεω ε?

Μπορω να δω νεφελωμα?

Μπρω να δω Αστρικο σμηνος?

Μπορω να δω το Starlink?

Toν iss? διαστημικο σταθμο γενικα ή δορυφορο?

 

2023587566_Screenshot(13).thumb.png.a027104b52fbc22517b7ac5b1605690e.png

Τι βλεπω..την Νυχτα

 

telescope.jpg.3daaf859e4732cc302915347192e7206.jpg

Αυτο ειναι το Τηλεσκοπιο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πες μας ακριβώς ποιό μοντέλο είναι και τί είδους διάμετρο προσοφθάλμιους παίρνει.

0.965" ή 1.25" που δέχονται οι περισσότεροι εστιαστές?Το (") σημαίνει ίντσες.1"=2.54cm=25.4mm.

Φιλικά-Κώστας

 

Ευχαριστω για την βοηθεια!! 0,965'' αν δεν κανω λαθος..μετροντας δηλαδη με μετρο την Διαμετρο του βαρελακιου ...ας το πουμε ετσι..

prosof.jpg.2da47643c816f0ef06bc37589b5ff7da.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν φίλε ας τα πάρουμε από την αρχή. Η μέγιστη μεγέθυνση είναι περίπου 2 φορές η διάμετρος του τηλεσκοπίου σε α ρ ι σ τ ε ς ατμοσφαιρικες συνθήκες. Το βαρελάκι που λες είναι ο εστίασης του τηλεσκοπίου. Το κακό με την μικρή διάμετρο του εστίαση είναι ότι δύσκολα θα βρεις ταιριαστά προσοφθαλμιο. Οι τύποι των προσοφθαλμιων που καταλαβαίνουμε από τα γράμματα δεν τους ξέρω. Μάλλον επειδή το τηλεσκόπιο είναι παλιό. Το μέγιστο mag με τα μικρά τηλεσκοπια είναι 12. Τωρα επειδή μένεις σε προάστιο και ο ουρανός δεν είναι και πολύ σκοτεινός πέφτουμε στο 9.5 με 11 μάλλον. Φυσικά και μπορείς να δεις ορισμένα νεφέλωμα τα και σμήνη. Για γαλαξίες σίγουρα μπορείς να δεις πολλούς γαλαξίες αλλά μόνο σαν δίσκους.
Φιλικά-Αντώνης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι φακοί 0.965" πλέον δεν χρησιμοποιούνται,απο όσο γνωρίζω,αλλά κυκλοφορούν στο ίντερνετ αν ψάξεις κάποια σετ για να συμπληρώσεις την γκάμα σου.

Επίσης κυκλοφορούν αντάπτορες απο 0.965" σε 1.25" περίπου στις £ 7 (λίρες Αγγλίας) για να βάλεις ποιοτικότερους φακούς 1.25" αν θέλεις αναβάθμιση.

Η μέγιστη ωφέλιμη μεγέθυνση ενός τηλεσκοπίου,με συνθήκες άριστης διαύγειας και seeing,είναι θεωρητικά περίπου 2x (διάμετρο αντικειμενικού ή κατόπτρου σε mm).Άρα για το δικό σου θα είναι περίπου 2x60=120x.

Αυτή την μεγέθυνση θα την πιάσεις μόνο σε φωτεινά σώματα όπως πλανήτες και εφ'όσον στο επιτρέπει η ατμόσφαιρά σου!

Στη Σελήνη και σε επίγεια παρατήρηση,λόγω μεγαλύτερης φωτεινότητας και κοντράστ μπορείς να πας και παραπάνω απο τα 120x,και πάλι μόνο αν στο επιτρέπει η κατάσταση της ατμόσφαιρας (δύσκολο για μεγάλες πόλεις)!

Η μεγέθυνση προκύπτει αν διαιρέσουμε την εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου με την εστιακή του φακού.

Όταν βάζουμε barlow πολλαπλασιάζουμε επί την μεγέθυνση που μας δίνει,στον δικό σου επί 3x.

Ό,τι συνδυασμό φακών και barlow να βάλεις,πρέπει να μην ξεπερνάει η τελική μεγέθυνση τα 120x,και αυτό σε άριστες συνθήκες ατμόσφαιρας!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω για τις συμβουλες σας απο την ταρατσα του Σπιτιου μου παρατηροντας τον ουρανο!! :D

Καταλαβαινω οτι μια Βασικη παραμετρος ειναι οι συνθηκες (φωτορυπανση ,καθαρη ατμοσφαιρα κτλπ) πραγμα που μπορω να βελτιωσω αφου κοντα μου ειναι ο Διονυσος.(για καμια εξορμηση)

Το ερωτημα μου αν μπορειτε να με βοηθησετε ειναι οτι με ενα Μπατζετ των 300 ευρω ..το μεγιστο.. για αγορα Τηλεσκοπιου θα αλλαζε κατα πολυ η ποιοτητα και το ευρος των πραγματων που θα μπορουσα να παρατηρησω απο αυτες τις δυνατοτητες αυτού που εχω ή οχι τιποτα ιδιαιτερο? Ακομα και απο το Σπιτι.. ? ( εχω αρκετα μεγαλη ορατοτητα του ουρανου)

 

Ευχαριστώ Πολυ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι με ένα μεγαλύτερο τηλεσκόπιο (μεγαλύτερης διαμέτρου) θα δείς πολύ περισσότερα αντικείμενα,με περισσότερες λεπτομέρειες,και εφ'όσον στο επιτρέπει η ατμόσφαιρα και σε μεγαλύτερη μεγέθυνση!

Στα 250-300€ μπορείς να βρείς ένα SW Dob 8" (200/1200) μεταχειρισμένο-εννοείται σε καλή κατάσταση-και να το έχεις για πολλά χρόνια!

Επόμενη επιλογή ένα SW Dob 6" (150/1200).

Πιο φθηνή επιλογή με λιγότερες δυνατότητες,αλλά περισσότερη φορητότητα,το SW Heritage 5" (130/650).

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταχραζοντας το καλοσορισμα σας θα σας πρηξω με τις ερασιτεχνικες ισως χαζες ερωτησεις

Ποιο ειναι το μεγιστο magnitude ενος αντικειμενου που μπορω να δω με αυτο? +8 ? +10? πολλα λεω ε?

Μπορω να δω νεφελωμα?

Μπρω να δω Αστρικο σμηνος?

Μπορω να δω το Starlink?

Toν iss? διαστημικο σταθμο γενικα ή δορυφορο?

Καλωσήρες φίλε. Πολύ ωραία που ένιωσες αυτήν την ευχαρίστηση έστω και 20 χρόνια μετά και το μοιράζεσαι μαζί μας.

 

Και για να απαντήσω στις τελευταίες ερωτήσεις σου:

Τεχνιτούς δορυφόρους δεν μπορείς να δεις λόγω της μεγάλης φαινομενικής ταχύτητάς τους ως προς εμάς. Μεσα από το τηλεσκόπιο σε κάθε συγκεκριμένη χρονική στιγμή βλέπεις ένα πολύ μικρό εύρος του ουρανού και αν πες καταφέρεις να τον στοχεύσεις, λέμε τώρα, αυτός θα περάσει από μπροστά σου σε κλάσματα του δευτερολέπτου. Άρα θα πρέπει με κάποιο τρόπο να τον ακολουθείς συνέχεια στην σωστή τροχιά με τη σωστή ταχύτητα πράμα το οποίο δεν ξέρω καν αν γίνεται ακόμα και με τον πιο εξελιγμένο εξοπλισμό.

(Φαντάζομαι ότι ξέρεις ότι τον ISS και άλλους δορυφόρους μπορείς να τους δεις με γυμνό μάτι)

Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω για τις συμβουλες σας απο την ταρατσα του Σπιτιου μου παρατηροντας τον ουρανο!! :D

Καταλαβαινω οτι μια Βασικη παραμετρος ειναι οι συνθηκες (φωτορυπανση ,καθαρη ατμοσφαιρα κτλπ) πραγμα που μπορω να βελτιωσω αφου κοντα μου ειναι ο Διονυσος.(για καμια εξορμηση)

Το ερωτημα μου αν μπορειτε να με βοηθησετε ειναι οτι με ενα Μπατζετ των 300 ευρω ..το μεγιστο.. για αγορα Τηλεσκοπιου θα αλλαζε κατα πολυ η ποιοτητα και το ευρος των πραγματων που θα μπορουσα να παρατηρησω απο αυτες τις δυνατοτητες αυτού που εχω ή οχι τιποτα ιδιαιτερο? Ακομα και απο το Σπιτι.. ? ( εχω αρκετα μεγαλη ορατοτητα του ουρανου)

 

Ευχαριστώ Πολυ!

 

Καλημέρα φίλε μου και καλώς ήρθες στο φόρουμ. Πολλά συγχαρητήρια για την παρατήρηση των πλανητών και που ξεκίνησες πάλι να ασχολείσαι με αυτό το πολύ ωραίο χόμπι. Στο budget των 300 ευρώ θα σου πρότεινα άμα δεν έχεις θέμα με την φορητότητα ένα μεταχειρισμένο 8 ιντσών dobsonian στα 250-300€ όπως ανέφερε και ο φίλος Κώστας παραπάνω. Θα σου δείξει πολλά περισσότερα από το διοπτρικό τόσο έξω όσο και μέσα από την πόλη. Επιπλέον θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τη λίστα Messier όπου μπορείς να δεις αρκετά φωτεινά αντικείμενα με το 60αρι ακόμα και μέσα από την πόλη. Μάθε σιγά σιγά όσους αστερισμούς μπορείς με τη χρήση προγραμμάτων πχ Stellarium,πολύ καλό και δωρεάν έτσι ώστε όταν με το καλό βρεθείς σε σκοτεινό ουρανό με μεγαλύτερο τηλεσκόπιο να το χαρείς στο έπακρον. Γράφω και ένα λινκ με τα φωτεινότερα αντικείμενα Μεσσιέρ που μπορούν να παρατηρηθούν με κυάλια οπότε σίγουρα μπορείς να τα βρεις με το 60αρι. https://www.astroleague.org/al/obsclubs/binomess/binomesa.html

 

Γράφω ακόμα έναν πολύ ωραίο δωρεάν χάρτη για παρατήρηση αντικειμένων για να μάθεις σιγά σιγά να τον χρησιμοποιείς και να μάθεις και τα αστροάλματα. Θα σε βοηθήσει πολύ άμα τα μάθεις για να μην χαθείς κάτω από έναν σκοτεινό ουρανό:

http://www.deepskywatch.com/deep-sky-hunter-atlas.html

 

Καλή συνέχεια,

Γιώργος.

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Και για να απαντήσω στις τελευταίες ερωτήσεις σου:

Τεχνιτούς δορυφόρους δεν μπορείς να δεις λόγω της μεγάλης φαινομενικής ταχύτητάς τους ως προς εμάς. Μεσα από το τηλεσκόπιο σε κάθε συγκεκριμένη χρονική στιγμή βλέπεις ένα πολύ μικρό εύρος του ουρανού και αν πες καταφέρεις να τον στοχεύσεις, λέμε τώρα, αυτός θα περάσει από μπροστά σου σε κλάσματα του δευτερολέπτου. Άρα θα πρέπει με κάποιο τρόπο να τον ακολουθείς συνέχεια στην σωστή τροχιά με τη σωστή ταχύτητα πράμα το οποίο δεν ξέρω καν αν γίνεται ακόμα και με τον πιο εξελιγμένο εξοπλισμό.

(Φαντάζομαι ότι ξέρεις ότι τον ISS και άλλους δορυφόρους μπορείς να τους δεις με γυμνό μάτι)

 

Σ' ευχαριστω πολυ!

Πραγματικα με κατατοπισες γιατι δεν ειχα ιδεα!!Ο νεος παρατηρητης μαλον που καθετε 5,6 ωρες μεταξυ Δια Κρονου να βλεπει απλα αχνα φεγγαρια και μικρους Δαχτυλιους ξεχναει απ την χαρα του ,ή δεν ξερει καν τους νομους της Φυσης και κυνηγαει πρασινα σημαδακια στο stelarium.. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Καλημέρα φίλε μου και καλώς ήρθες στο φόρουμ. Πολλά συγχαρητήρια για την παρατήρηση των πλανητών και που ξεκίνησες πάλι να ασχολείσαι με αυτό το πολύ ωραίο χόμπι. Στο budget των 300 ευρώ θα σου πρότεινα άμα δεν έχεις θέμα με την φορητότητα ένα μεταχειρισμένο 8 ιντσών dobsonian στα 250-300€ όπως ανέφερε και ο φίλος Κώστας παραπάνω. Θα σου δείξει πολλά περισσότερα από το διοπτρικό τόσο έξω όσο και μέσα από την πόλη. Επιπλέον θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τη λίστα Messier όπου μπορείς να δεις αρκετά φωτεινά αντικείμενα με το 60αρι ακόμα και μέσα από την πόλη. Μάθε σιγά σιγά όσους αστερισμούς μπορείς με τη χρήση προγραμμάτων πχ Stellarium,πολύ καλό και δωρεάν έτσι ώστε όταν με το καλό βρεθείς σε σκοτεινό ουρανό με μεγαλύτερο τηλεσκόπιο να το χαρείς στο έπακρον. Γράφω και ένα λινκ με τα φωτεινότερα αντικείμενα Μεσσιέρ που μπορούν να παρατηρηθούν με κυάλια οπότε σίγουρα μπορείς να τα βρεις με το 60αρι. https://www.astroleague.org/al/obsclubs/binomess/binomesa.html

 

Γράφω ακόμα έναν πολύ ωραίο δωρεάν χάρτη για παρατήρηση αντικειμένων για να μάθεις σιγά σιγά να τον χρησιμοποιείς και να μάθεις και τα αστροάλματα. Θα σε βοηθήσει πολύ άμα τα μάθεις για να μην χαθείς κάτω από έναν σκοτεινό ουρανό:

http://www.deepskywatch.com/deep-sky-hunter-atlas.html

 

Καλή συνέχεια,

Γιώργος.

 

 

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και για τα λινκς πραγματικα θα με βοηθησουν να εξαντλησω τις δυνατοτητες του τηλεσκοπιου που ηδη εχω πριν παω σε κατι μεγαλυτερο

Το stellarium το εμαθα απο το astrovox πριν λιγες μερες ...Και δεν εχει ξανακλεισει απο τοτε

 

Ευχαριστω και Παλι!!! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης