Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Ονομαζομαι Νικος Στεφανιδης και μενω σε ενα χωριο στα γρεβενα. Εφοσον μενω σε πολυ σκοτεινο ουρανο εχω ηδη μαθει ευκολα ολους τους ανοιξιατικους αστερισμους. Εχω επισης κιαλια 11*50.

Θα ηθελα να παρω ενα τηλεσκοπιο και για αστροφωτογραφηση γιατι προσφατα πηρα μια dslr. Το budget μου ειναι στα 800-900 ευρω +-50 ευρω.

"Για να γινεις καλος σε κατι θα πρεπει να προσπαθησεις"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φιλε!! Για αρχη θελω να σε ρωτησω αν εχεις κανει ποτε παρατήρηση απλή με καποιο τηλεσκοπιο πριν πας για άστρο φωτογράφηση.. Γιατι είναι πολυ σημαντικό για μενα να εχεις κανει πρωτα παρα πολλές παρατηρήσεις με το τηλεσκοπιο να δεις πως φαίνονται καποια αντικειμενα στην αγνή μορφή τους μονο με το μάτι σου και μετα να τα φωτογραφίσεις.. Να περάσεις χρονο σοβαρά κατω απ τον ουρανό να δεις αντικειμενα να μαθεις το τηλεσκοπιο προν μπεις στην άστρο φωτογράφηση διότι αυτο θα σε βοηθησει παρα πολυ στο να προχωρήσεις... Η γνώμη μου ειναι αυτη και θά σου πουν και πιο έμπειρα παιδιά εδω απο μενα τι θα πρεπει να κανεις... Όσο για τηλεσκοπιο στα λεφτα που λες περνεις το skywatcher 200/1000 eq5 που εχει καλη διάμετρο για παρατηρηση κα εχει προδιαγραφές για πολυ απλή άστρο φωτογράφηση αφου το σπορ της φωτογραφίας απαιτεί αρκετα χιλιάρικα αυτα απο μενα και καλες αγορες σε οτι κι αν πάρεις εύχομαι να το χαρεις... Και εισαι και πολυ τυχερός που μένεις σε τέτοιους ουρανούς πολυ τυχερος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε και καλώς ήρθες στο forum. Αν θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά με την αστροφωτογραφία θα πρέπει, κατα τη γνώμη μου, να επενδύσεις πρώτα σε μια καλή βάση. Νομίζω ότι η HEQ5 Pro Go-To είναι η minimum επιλογή που έχει ένας αστροφωτογράφος. Με ένα κατοπτρικό τηλεσκόπιο 150mm ή 200mm, με την DSLR σου και ένα αντάπτορα T-Ring για να την συνδέσεις στο τηλεσκόπιο μπορείς να ξεκινήσεις την φωτογράφιση αλλά και την παρατήρηση ταυτόχρονα. Τα δικά μου πρώτα βήματα ήταν με αυτό τον εξοπλισμό. Ξεκινούσα με παρατήρηση και έπειτα έβαζα την DSLR στη θέση του προσοφθάλμιου και φωτογράφιζα. Όπως και να 'χει πάντως διάβασε και άρθρα της AVAT https://www.astrovox.gr/avat/ για να σχηματίσεις κάποια γνώμη περί αστροφωτογράφισης, πρίν ξεκινήσεις. Καλή επιλογή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Να διευκρινισω οτι δεν εχω παρατηρησει ποτε μεσα απο τηλεσκοπιο αλλα επειδη θελω να ασχοληθω με την αστροφωτογραφιση θα ηθελα ενα τηλεσκοπιο ικανο για απλες φωτογραφιες για να μην χρειαστει να παρω στηριξη αργοτερα.
"Για να γινεις καλος σε κατι θα πρεπει να προσπαθησεις"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε αυτο που θες ειναι λιγο δυσκολο. Το λεω επειδη για να παρεις ενα τηλεσκοπιο που να εχει και καλη στηριξη θα βγει πολυ ακριβο. Αν ομως το θες για μια απλη φωτογραφιση με εκθεσεις μεχρι2-5 λεπτων αυτο ειναι πολυ καλο https://www.planitario.gr/200-1000-black-diamond-dsf-eq5.html απο το πλανηταριο θεσσαλονικης.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Νίκο καλησπέρα και καλώς ήρθες. Γράφεις ότι δεν έχεις παρατηρήσει ποτέ από τηλεσκόπιο. Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά αυτό που βλέπουμε με το μάτι μας στο τηλεσκόπιο δεν σχετίζεται με τις αστροφωτογραφίες που προκύπτουν από μεγάλες εκθέσεις. Για παράδειγμα τα αντικείμενα βαθέως ουρανού δεν δείχνουν χρώμα στα συνήθη τηλεσκόπια μέσα από το μάτι μας. Για να έχεις μια ιδέα πως φαίνονται στο μάτι μας μπορείς να δεις τις παρακάτω σελίδες που σου παραθέτω.

http://www.deepskywatch.com/astronomy-sketches.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λόγω σκοτεινού ουρανού θα πάρεις τουλάχιστον 8" για να αρχίσεις να παρατηρείς.

https://www.planitario.gr/dobsonian-8-pyrex.html

Θα πάρεις και μια στήριξη για να βάλεις την DSLR https://www.planitario.gr/star-adventurer.html ώστε να αρχίσεις να βγάζεις με το φακό της μεγάλα κάδρα και ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει τον Γαλαξία.

Στα χρήματα που λες και παρατήρηση και αστροφωτογράφηση αλλιώς δε γίνεται. Για να βλέπεις θες διάμετρο, για να βάλεις διάμετρο σε ισημερινή θες στιβαρή βάση. Άρα πας στα διπλάσια από αυτά που λες με το καλημέρα.

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Εφοσον δεν γλιτωνω να παρω αργοτερα στηριξη και λογο απειριας στην παρατηρηση λεω να παρω την μεγαλυτερη διαμετρο που μπορω. Αυτο που μπορω να παρω ειναι το 12αρι dobsonian απο το πλανηταριο. Αν χρειαστει μεταφορα δεν εχω προβλημα γιατι ο πατερας μου εχει βανακι που το χωραει σιγουρα. Κοστιζει 999 ευρω. Θα ηθελα να μου πειτε κατα ποσο ειναι ευκολο στην χρηση του για να μην πανε τζαμπα τα λεφτα. Ευχαριστω.
"Για να γινεις καλος σε κατι θα πρεπει να προσπαθησεις"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλέ μου ειδα μια αγγελία στο φόρουμ για ενα κατοπτρικό star finder 12.5 ιντσών με push to go συστημα ειναι καλη ευκαιρεια και θα γλυτωσες τα μισα λεφτα απλα στο λεω να το χεις στο νου σου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι ο,τι πιο ευκολο μπορεις να παρεις, το μεγαλυτερο που κουβαλιεται απο ενα ατομο, κραταει καλα την ευθυγραμμιση των οπτικων του, η διαμετρος του ειναι εξαιρετικη για να μη χρειαστεις ουσιαστικα να παρεις μεγαλυτερο (ο πυρετος της διαμετρου ειναι αλλο θεμα) και εχει καλη κινηση στους αξονες, που γινεται καλυτερη με πατεντα που υπαρχει εκτενη περιγραφη της στο φορουμ. Μπαινει σε συμβατικο ΙΧ, δε χρειαζεται βανακι. Θα πρεπει ομως να επενδυσεις καποια χρηματα για ενα collimation tool, για 2-3 προσοφθαλμια, καποιο φιλτρο νεφελωματων, barlow και telrad (ειναι πολυ χρησιμο για μεγαλα χειροκινητα τηλεσκοπια). Οχι απαραιτητα ολα μαζι.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον να ξεκινησω τις ερωτησεις.

 

1) Επειδη κοιταξα για φιλτρα νεφελωματων και ειδα κατι O-III και οτι χρησιμευουν σε συγκεκριμενα ειδη νεφελωματων και χαθηκα. Θα χρειαστω βοηθεια εδω.

 

2) Τι ειναι το telrad???

 

3) Επειδη θα δωσω πολλα λεφτα για το 12αρι θα παρω αργοτερα barlow και θα επανελθω στο θεμα αργοτερα. Μπορειται να μου προτεινεται καποιον καλο???

 

4) Προσοφθαλμια θα παρω το καποιους plossl με εστιακες 40 για εντοπισμο, 25 για καλες ληψεις της σεληνης και συνοδων πλανητων, ενα 10 για νεφελωματα εκτεταμενα, και ενα 5 η 4 για μεγαλες μεγεθυνσεις σε πλανητες και σεληνη. Εχετε να προτεινεται κατι καλυτερο???.

 

 

Ευχαριστω,

Νικος

"Για να γινεις καλος σε κατι θα πρεπει να προσπαθησεις"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

το telrad είναι ένας ερευνητής 1 μεγένθυσης και είναι απαραίτητο σε κάθε dobsonian τηλεσκόπιο

 

 

 

 

για καλό barlow θα σου πρότεινα έναν 2χ celestron x-cel ή έναν televue

 

 

όσον αναφορά τα προσοφθάλμια θα σου πρότεινα έναν zoom όμως hyperion 8-24

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες. Δεν νομιζω να παρω τον baader zoom γιατι θα βγουν πιο φθηνοι 4 plossl με εστιακες 4,15,25 και 40mm που καλυπτουν οτι θελω να δω. Σιγουρα θα παρω τον telrad. Μπορω να χρησιμοποιω και τον telrad και τον ερευνητη του τλεσκοπιου η μονο τον εναν.
"Για να γινεις καλος σε κατι θα πρεπει να προσπαθησεις"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια το παρηγειλα σημερα. Ευελπιστω να ερθει στην επομενη εβδομαδα. Θα ξανα ερθω στο θεμα οταν το παραλαβω. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Για να γινεις καλος σε κατι θα πρεπει να προσπαθησεις"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες. Δεν νομιζω να παρω τον baader zoom γιατι θα βγουν πιο φθηνοι 4 plossl με εστιακες 4,15,25 και 40mm που καλυπτουν οτι θελω να δω. Σιγουρα θα παρω τον telrad. Μπορω να χρησιμοποιω και τον telrad και τον ερευνητη του τλεσκοπιου η μονο τον εναν.

Φίλε Νίκο καλώς ήρθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!

Στα Γρεβενά θα έχεις υπέροχο ουρανό,οπότε καλή επιλογή το τηλεσκόπιο των 12" για να παρατηρείς και πάρα πολλά αντικείμενα βαθέως ουρανού (DSO) !

Επίσης και στα φωτεινά αντικείμενα,όπως Σελήνη και πλανήτες,λόγω μεγαλύτερης διαχωριστικής ικανότητας θα βλέπεις περισσότερες λεπτομέρειες!

Λόγω του οτι οι εστιακές των dob αυτών είναι συνήθως στα 1500mm,πρέπει να προσέχεις την κόρη εξόδου (exit-pupil) που σου δίνουν οι προσοφθάλμιοι!

Πρέπει να είναι μικρότερη απο 7mm!

Ο 40mm που σκέφτεσαι να αγοράσεις δίνει exit-pupil πάνω απο 8mm,και δεν θα βλέπεις όλο το φως που θα πέφτει στο μάτι σου!

Μέχρι 32mm μπορείς να βάλεις για μεγάλο πεδίο και αναζήτηση στόχων.

Θα πρότεινα θερμά σαν φακό γενικής χρήσης τον Baader Hyperion zoom Mark IV 8-24mm +Baader barlow for zoom Hyperion 2.25x ή άλλον ποιοτικό barlow 2x.

Αυτό το σετ θα σε καλύψει στα περισσότερα αντικείμενα προσφέροντας ασύγκριτη ευελιξία,και πολύ καλή οπτική ποιότητα!

Αργότερα μπορείς να πάρεις και κάποιον ευρυγώνιο 30-32mm για μεγάλα πεδία.

Όσο αφορά τον telrad,χρησιμοποιείται σε συνεργασία με τον διοπτρικό ερευνητή του τηλεσκοπίου.

Μπορείς να δείς σχετικό post εδώ:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=268816#268816

Και ένα εργαλείο για να βρίσκεις πεδία και exit-pupil:

https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/?fov_messier_object=&fov_solar_system_object=&fov_object_search=&fov_telescope_focal_length=600&fov_telescope_aperture=80

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον μετα απο 5 τελικα ημερες επιτελους ηρθε. Εχω λοιπον ενα 12ιντσω dob μαζι με τον baader zoom 8-24 και τον barlow hyperion 2,25( τελικα πηρα και αυτα) και περιμενω αυριο τον telrad. Μπορειται να μου πειτε καποιους στοχους νυχτερινους(οχι δια και κρονο γιατι ειναι λιγο αργα για εμενα :mrgreen:) Θα προσπαθησω σιγουρα την αφροδιτη και τον mizar alcor. Καθως και το μ57 σωστα? νεφελωμα του δαχτυλιδιου καθως και τον ε λυρας τον double-double. Ευχαριστω.
"Για να γινεις καλος σε κατι θα πρεπει να προσπαθησεις"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλες παρατηρήσεις φιλε νικο πηρες ενα πολυ ισχυρό τηλεσκοπιο που θα το χεις μια ζωη!! Στον νυχτερινό ουρανο και ειδικα στα Γρεβενά κυνηγά γαλαξιες!!! Στην μεγάλη Αρκτο m108 m51 NGC2403 m101 το νεφέλωμα κουκουβάγια m97 μονο απο μεγάλη Αρκτο που ειναι και ζενίθ εντεκα το βραδυ κυνηγά ότι μπορεις!! Στον Ηρακλή m13 m92 m57 στη λύρα αφήσε τη λύρα να ανέβει πιο ψηλα να το δεις καλυτερα στην παρθένο κοντά στον στάχυ ο m104 πιο αργά το βραδυ αφήνοντας τον κόρακα να ανέβει m83 τωρα ειναι η εποχή των γαλαξιων τσεκαρε τον λέοντα m66 m65 ngc3228 ειναι η καλύτερη εποχή για παρατήρηση δες στο youtumb το καλυτερο ντοκιμαντερ για μενα όσον αφορα την θέση των αστερισμών και τα αντικειμενα που βρίσκονται και τα λοιπα Γράψε παρατηρώντας τα αστέρια και θα σου βγάλει εξι μερη επεισοδίων απίστευτα βοηθητικά για αρχάριο... Τελος κατέβασε στο κινητό σου το sky safari θα σε βοηθήσει πολυ στον εντοπισμό και στην εύρεση στόχων καλη αρχη εχεις να δεις παρα πολλα!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και κατι ακομα.. Μην περιμένεις να δεις τους γαλαξιες και τα αστρικά σμήνη κα τα νεφελώματα οπως τα βλεπεις στις φωτογραφιες μεγάλων τηλεσκοπίων και εξελιγμένων επαγγελματικών εργαλείων.. Ολα αυτα τα αντικειμενα ειδικα οι γαλαξιες που εχουν τεραστια αποσταση απο μας ειναι πολυ αμυδροί κ φαίνονται ασπρομαυροι σαν νέφος θα σε βοήθησει ομως η μεγαλη διαμετρος η πλαγιά όραση και η προσαρμογή ματιών για να τα δεις ολα αυτα καλυτερα.. Σκεψου οτι το φως που εισέρχεται στο μάτι σου ταξίδευε εκατομμυρια χρονια για να εισέλθει στο μάτι σου και το βλεπεις λαϊβ και αυτο κανει την απλή παρατήρηση να ξεχωρίζει.. Συμβουλή άφησε αρκετο χρονο το τηλεσκόπιο να παρει θερμοκρασία περιβάλλοντος ασε να πεσει καλα η νυχτα να φύγουν τα θερμά αέρια της ατμόσφαιρας προσαρμόσου στο σκοτάδι χρησιμοποίησε κοκκινο φακο και θα κανεις φοβερή παρατηρηση
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ φιλε Kondyli. Εννοειται οτι εχω διαβασει περι θερμοκρασιας κατοπτρων, seeing και προσαρμογης στο σκοταδι. Θα βγαλω το τηλεσκοπιο κατα τις 10 και 10:30 θα ξεκινησω. Ελιπιζω μιση ωρα να ειναι αρκετη για να αποκτησει θερμοκρασια περιβαλοντος. Μετα εννοειται πως θα ψαξω ολα τα αντικειμενα που μου ειπες και θα σας πω εντυπωσεις αυριο. Εχω ηδη το stellarium και το skysafari. Και φυσικα γνωριζω οτι δεν θα δω τους γαλαξιες οπως στις φωτογραφιες μακρας εκθεσης. Ευχαριστω.
"Για να γινεις καλος σε κατι θα πρεπει να προσπαθησεις"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον ξεκιναω.

 

1) Ειναι τοσο δυσκολο να βρεις γαλαξιες. Ειδα μονο τον μ104.

 

2) Υπαρχει πιθανοτητα να ειδα φεγγαρι του κρονου.

 

3) Ειναι φυσιολογικο να βραζει το ειδωλο του κρονου οταν ειναι πολυ χαμηλα στον οριζοντα.

 

4) Μπορειται να μου πειτε πως να μην σπαω το κεφαλι μου για να στοχευσω με τον ερευννητη στο ζενιθ. Θα με βοηθουσε αν ειχε μια γωνια.

 

5) Ειδα εξαιρετικα ειδωλα κρονου δια αρη αφροδιτης. Ειδα επισης μ 104 μ 57 τον double double στην λυρα, το μ13 στον ηρακλη το μ4 στον σκορπιο και πληθως σμηνων στον τοξοτη καθως και μ8 και μ20. Ξεικινησα 8 το βραδυ και μαζεψα στις 3 και μιση. Η πρωτη παρατηρηση ηταν γενικα ομαλη χωρις προβληματα.

"Για να γινεις καλος σε κατι θα πρεπει να προσπαθησεις"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για πρώτη φορά το τίμησες για τα καλά. Μπράβο σου. Σου εύχομαι καλή συνέχεια.

Όσο για τον ερευνητή και βέβαια μπορείς να αγοράσεις έναν με διαγώνιο. Υπάρχουν αρκετοί. Ψάξτο λήγω πριν αποφασίσεις. Κανονικά στον στάνταρ εξοπλισμό τέτοιο θα έπρεπε να σου έδιναν. Όμως εκεί, το κάνουν για να μας βάζουν να πληρώσουμε. Εν τέλι ή θα πάθεις αυχενικό ή θα αγοράσεις ερευνητή με διαγώνιο.

Ναι για τον Κρόνο όταν είναι χαμηλά στον ορίζοντα. Χαμηλά στον ορίζοντα τα πάντα είναι γενικώς χάλια.

Οι γαλαξίες θέλουν εμπειρία. Πριν να ψάξεις την επόμενη φορά, πρώτα σημάδεψε τον Μ104 που είδες, και που τώρα ξέρεις που είναι, για να συνηθίσεις καλύτερα στο περί τίνος πρόκειται και ορμά σε άλλους στόχους. Πολύ καλοί είναι αυτοί στο Λέοντα, καθώς αυτήν την εποχή σου έρχονται σε βολικό σημείο στον ουρανό. Για αρχή πάντως συστήνεται αστρικοί στόχοι, στους οποίους να αλλάζεις προσοφθάλμια. Κάνοντας το στα σίγουρα θα εντοπίζεις στόχους και θα μάθεις την εστίαση. Χρειάζεται εξάσκηση. Πχ να διαλύσεις μία σφαιρική θαμπάδα σε άστρα. Κανονικά στον Μ104 θα έπρεπε να δεις καμπανάτα και την λουρίδα σκόνης που τον χωρίζει και του δίνει το σχήμα του καπέλου Σομπρέρο. Αν δεν το είδες φταίει η εστίασή σου. Ορμά λοιπόν ακάθεκτος.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου έχεις έναν πολύ αξιόλογο εξοπλισμό,με πολλές δυνατότητες τόσο στην παρατήρηση βαθέως ουρανού (DSO) όσο και ηλιακού συστήματος!

Με την διακριτική ικανότητα που έχει το 12",θα δείς περισσότερες λεπτομέρειες σε όλα τα αντικείμενα που θα παρατηρείς,και ιδιαίτερα στους πλανήτες και τη Σελήνη!

Αν πετύχεις καλή διαύγεια και seeing,θα μπορέσεις να πετύχεις στον υπέροχο ουρανό των Γρεβενών,κάποιες φορές και πάνω απο τα 300x μεγέθυνση σε πλανήτες και Σελήνη,και θα μείνεις με το στόμα ανοιχτό!

Σου χρειάζεται όμως και ένας ευρυγώνιος φακός 30-32mm με μεγάλο φαινόμενο πεδίο,για να κάνεις ευκολώτερη και αποτελεσματικότερη αναζήτηση και ανεύρεση στόχων,αφού την κάνεις χειροκίνητα με το dob!

Αν μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα,ο Baader Aspherical Hyperion 31mm,με A.F.O.V=72o συνεργάζεται πολύ καλά με το "γρήγορο" τηλεσκόπιό σου.

Υπάρχουν και με μεγαλύτερο πεδίο πχ.82ο αλλά πιο ακριβοί.

Ο ES 30mm με A.F.O.V=100o (!!!) είναι αυτός που θα σου δώσει το μεγαλύτερο πεδίο,αλλά κοστίζει λίγο πιο κάτω απο 1000€...

Επίσης πρέπει να τοποθετήσεις φωτοχιτώνιο για να καλύψει το κενό που υπάρχει στον σωλήνα,για να το προστατεύσεις κυρίως απο την σκόνη που θα πέφτει στο πρωτεύον κάτοπτρο και την υγρασία.Επίσης θα κόψει και το παρείσακτο φως που θα πέφτει μέσα στο τηλεσκόπιο,αν δεν πας σε σκοτεινό ουρανό.

Αυτό μπορεί ίσως να το φτιάξει και η μητέρα σου,απο ειδικό μαύρο ματ και αδιάβροχο ύφασμα.

Καλές παρατηρήσεις-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο αφορά τον ερευνητή με διαγώνιο πρίσμα 90ο,έγινε πρόσφατα σχετική συζήτηση εδώ:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=269259#269259

Ψάξε το γενικά το θέμα και σε άλλα μοντέλα.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης