Jump to content

Eyepieces για DOB8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και απο εμένα. Είμαι πολύ νέος στον τομέα της παρατήρησης με τηλεσκόπιο και θα ήθελα την πολύτιμη εμπειρία σας. Πρόσφατα απέκτησα ένα DOB8” sky-watcher classic 200P, με μεγάλο ενθουσιασμό. Θέλω όμως να το εξοπλίσω με νέα eyepieces και Barlow για πλανητική αλλά και deep sky παρατήρηση. Ποια μου προτεινετε; Το ταβάνι του προϋπολογισμού μου για αρχή φτάνει στα 200€ με 300€. Ευχαριστώ πολύ περιμένω την βοήθεια σας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένας φακός που μου συστησαν και εμένα είναι ο baader hyperion zoom mark iv 8-24mm. Ειναι ένα zoom προσοφθαλμιο πολύς καλής ποιότητας από ότι έχω ακούσει. Στα 255 ευρώ. Αν θες αργότερα αγοράζεις και τον τεριαστο του Barlow 2.25 τον hyperion Barlow. Όλα μαζί στα 355 ευρώ.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν λίγες εβδομάδες πήρα ακριβώς το ίδιο τηλεσκόπιο.

Αγόρασα σχεδόν ταυτόχρονα τον συνδυασμό που σου προτείνει ο φίλος πιο πάνω.

Τον βρήκα σε προσφορά πακέτο στις 235 λίρες από το FLO.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν λίγες εβδομάδες πήρα ακριβώς το ίδιο τηλεσκόπιο.

Αγόρασα σχεδόν ταυτόχρονα τον συνδυασμό που σου προτείνει ο φίλος πιο πάνω.

Τον βρήκα σε προσφορά πακέτο στις 235 λίρες από το FLO.

 

Υπάρχει ακόμη αυτή η προσφορά! Βάζει έκπτωση στο καλάθι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το σετ αυτό δηλ.Baader Hyperion zoom Mark IV 8-24mm +barlow for Hyperion zoom 2.25x είναι πολύ καλής οπτικής και μηχανικής ποιότητας,σε σχέση με προηγούμενους zoom!

Είναι μια αγορά για την οποία δεν θα μετανιώσετε,και θα τον χρησιμοποιείτε και με "γρήγορα" τηλεσκόπια δηλ.μικρού εστιακού λόγου (πχ.f/5),τα οποία δεν έχουν καλή συμβατότητα με όλους τους φακούς.

Το μόνο μειονέκτημα είναι το μικρό πεδίο στις μεγαλύτερες εστιακές,μετά τα 13mm,το οποίο πέφτει σταδιακά μέχρι τις 44-42ο στα 24mm (αν και ονομαστικό A.F.O.V=50o).Στις μικρές εστιακές 8-13mm έχει πεδίο 68ο,πολύ χρήσιμο για εκτεταμένα αντικείμενα!

Για φακό αναζήτησης στόχων και θέασης μεγάλων πεδίων (χρήσιμος στις χειροκίνητες dob και a-z στηρίξεις),μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο 25mm που συνοδεύει το τηλεσκόπιο ή καλύτερα κάποιος 30-32mm (κατά προτίμηση ευρυγώνιος),ή και μεγαλύτερης εστιακής αν ο συνδυασμός με το τηλεσκόπιο δίνει κόρη εξόδου (exit-pupil) κάτω απο 7mm.Για νεανικά μάτια (κάτω των 30 ετών) το exit-pupil να είναι κάτω απο 8mm.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης