Jump to content

Συντήρηση για κυαλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας,εχω ενα ζευγαρι παλια κυαλια αλλα εχουν κουνηθει οι φακοι τους,θα μπορουσατε να μου πειτε αν υπαρχει καποιο καταστημα στην Θεσσαλονικη που να μπορει να τα φτιαξει?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
δες καποια βιντεακια στο youtobe,θα μπορουσες να τα ευθυγραμμησεις και μονος σου αν πιανουν τα χερια σου, εγω το εχω κανει αρκετες φορες με διαφορα κυαλια .αν δεν αξιζουν και δεν ειναι τοσο καλα τα κυαλια δεν νομιοζω να αξιζει να μπεις στην διαδικασια να τα στειλεις καπου για φτιάξιμο
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαλασία καλησπέρα!

Αν έχουν ξεβιδωθεί οι κωνικοί σωλήνες που φέρουν τους αντικειμενικούς φακούς,τότε χρειάζεται προσεκτικό βίδωμα ώστε να επανέλθουν στην αρχική τους κατάσταση.Κάποιες φορές γίνεται μέρος της ευθυγράμμισης και με αυτόν τον τρόπο,αλλά δεν είναι σταθερό το αποτέλεσμα,και αν δεν βιδωθούν σωστά κινδυνεύουν να πέσουν οι σωλήνες...

 

Μια εξαιρετική μέθοδος είναι η crossed bahtinov του Ντίνου Μακρόπουλου,θέλει κάποιο διάβασμα ο παρακάτω οδηγός,αλλά είναι απλός και κατανοητός:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15900&postdays=0&postorder=asc&highlight=collimation&start=0

 

Δεν νομίζω οτι χρειάζεται τεχνικό για να γίνει σωστά η ευθυγράμμιση,εκτός αν έχουν και άλλο πρόβλημα.

Αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς με την μέθοδο,ώστε να ευθυγραμμίζεις και μελλοντικά κιάλια!

Καλό Δεκαπενταύγουστο! :)

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης