Jump to content

Aστροφωτογραφιση με κινητο???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γινεται κατι τετοιο? Δεν εννοω φυσικα φωτογραφιση βαθυ ουρανου αλλα σεληνης και πλανητων ισως. Εχω ανταπτορα προσαρμογης για smartphone. Συντομα θα παρω καινουργιο τηλεφωνο με καμερα 48+8+2Mp. Να τονισω οτι η 48Μp καμερα εχει f/1,8.Με μεγιστο χρονο εκθεσης 6 λεπτα και μεγιστα ISO 1600. Εχω ηδη κανει καποιες προσπαθειες για σεληνη με το 25αρι και μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ικανοποιημενος.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βεβαίως γίνεται. Και ειδικά σελήνη (και Ήλιο,αν θες φίλτρο) οι φώτο με λίγο ”πείραγμα” είναι πραγματικά εντυπωσιακές. Για πλανήτες δεν έτυχε να δοκιμάσω για να σου πω. Μαζί με το κινητό πάρε και μια αναδιπλούμενη θήκη για να μπορείς να τραβάς και wide field φωτογραφίες. Θα το λατρέψεις. Βάζω και κάποιες φώτο. Πανσέληνος Φλεβάρη 2020 με τηλεσκόπιο,κινητό και λίγο επεξεργασία φυσικά. Και μια από καραντίνα στο σπίτι :lol:

 

Φιλικά,

Γιώργος.

FB_IMG_1589790890883.thumb.jpg.1eee507daea4208300141d91a15da6e5.jpg

FB_IMG_1589790911011.thumb.jpg.d045c8dddd34f2c94ae1fbb47b7377ef.jpg

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την ξέρω την εφαρμογή αλλά την έβγαλα γιατί δεν μου έδειχνε τις φωτογραφίες που είχα βγάλει. Επίσης δεν ξέρω τι είναι τα darks, lights και τα σχετικα. Αν κάποιος την έχει θα ήθελα μια μικρή καθοδήγηση.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τις αποθήκευει σε ένα φάκελο στην πιο raw μορφή που μπορεί (.png συνήθως) και μπορείς να τις στακάρεις κανονικά στο deep sky stacker. Επίσης ρυθμίζεις τον χρόνο έκθεσης (όσο επιτρέπει το κινητό), αριθμό φωτογραφιών, κενό χρόνο μεταξύ λήψεων, iso, και εστίαση. Χρήσιμο για time lapse, milky way και afocal.

 

Υ.Γ. : Σε λίγο θα αρχίσουμε να κάνουμε full spectrum mod στα κινητά! :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ. Έλυσα το πρόβλημα. Έβαλα τις φωτογραφίες να αποθηκευονται στην gallery και τις βρίσκω από εκεί. Τώρα δεν ξέρω τι είναι τα darks lights bias και δεν ξέρω που να τα χρησιμοποιώ. Καμία βοήθεια.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν κατάλαβα καλά. Αυτά χρεισημοποιουνται για την μείωση διαφόρων ειδών θορύβου.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θόρυβος, σκόνη στα οπτικά, βινιετάρισμα κτλ... με τα calibration frames τα πετάς όλα ...στα σκουπίδια :lol: Τώρα, σε κινητό δε ξέρω κατά πόσο δουλεύουν, δεν έχω δοκιμάσει. Κάνε μια προσπάθεια, παίξε λίγο και δείξε μας το αποτέλεσμα :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Καλησπέρα απο μένα,

 

Η συγκεκριμένη εφαρμογή πως ακριβώς δουλεύει? Τι απαιτεί?

Shooow me what you got :shock: :shock:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μονο που απαιτει ειναι ενα android τηλεφωνο και play store. Εβγαλα καποιες φωτογραφιες την αφροδιτη και τον ερμη χθες με 50 iso. Στην οθονη φαινοταν μια χαρα αλλα οι φωτογραφιες ηταν μαυρες και δεν φαινοταν τιποτα. Καμια ιδεα τι μπορει να φταιει :?:
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
Γεια σας. Επανέρχομαι στο θέμα γιατί είμαι σε ένα μέρος με πολύ σκοτεινό ουρανό. Βλέπω τον γαλαξία αμυδρά με γυμνό μάτι. Προσπάθησα να τον βγάλω φωτογραφία με το κινητό μου που φτάνει μέχρι 1600iso και 32 δευτερόλεπτα εκθέσεις αλλα η εικόνα είναι πολύ φωτεινή και με πολύ θόρυβο. Μπορώ να το βελτιώσω και αν ναι πως. Η μηπως χρειάζεται κάμερα. Θα πάρω την Canon eos100d. Μπορειται να μου πείτε με την κάμερα πως να βγάλω τον γαλαξία.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε μου. Πήγαινε στην κάμερα,στην επιλογή pro (συνήθως στο τέλος των επιλογών). Εκεί μπορείς να πειράξεις όλες τις ρυθμίσεις. Βάλε την εστίαση στο 100 (μέγιστο). Και δοκίμασε με διάφορες επιλογές. Για αρχή μείωσε το iso γύρω στο 400 με 800. 32 δευτερόλεπτα είναι σχετικά πολύ με αποτέλεσμα τα αστέρια να αρχίσουν να κάνουν trails. Δοκίμασε 15 με 20 και γενικά πειραματισου. Ακόμα,βάλε αντίστροφη μέτρηση στις λήψεις (3 δευτερόλεπτα) από τις επιλογές στο πάνω μέρος και προσπάθησε να έχεις το κινητό σταθερό (μην το κρατάς στα χέρια,θα έχεις σίγουρα κούνημα στις φώτο όσο σταθερά και αν είναι τα χέρια σου).

 

Φιλικά,

Γιώργος.

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης