Jump to content

Ισημερινη η προσοφθαλμια.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Εχω το dob 12 (οχι truss) και θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι προτιμοτερο να παρω μια ισημερινη η μερικα καλα προσοφθαλμια η αλλα αξεσουαρ. Διαβασα οτι οι ισημερινες ειναι για αστροφωτογραφια. Διαβασα επισης οτι η EQ6 δεν μπορει να κρατησει το 12αρι για μεγαλες εκθεσεις. Οποτε η μονη επιλογη μου ειναι η EQ8. Απο προσοφθαλμια χρειαζομαι ενα με εστιακη 32 και πανω ευρυγωνιο καθως και μερικα μεγαλων μεγεθυνσεων. Να τονισω οτι η στηριξη dob δεν ειναι GOTO. Ευχαριστω.
"Για να γινεις καλος σε κατι θα πρεπει να προσπαθησεις"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρά το γεγονός του ότι είμαι φανατικός υπέρ των ισημερινών στηρίξεων, αναγνωρίζω ότι αυτές μας τελειώνουν σε μεγέθη EQ6. Ειδικά αν πρόκειται για νευτώνεια. Πράγμα που σημαίνει έως 10 ίντσες. Από εκεί και πέρα παύει το πράγμα να είναι πρακτικό. Τέτοια διάμετρος και 1,5 μέτρα μήκος που έχει ο δικός σου σωλήνας επάνω στην EQ8, θα σου κάνει λιγάκι την ζωή ποδήλατο όσο αφορά την παρατήρηση. Μιλάω πάντα για μεταφερόμενο σετ απ. Αντιθέτως μία AZ βάση είναι τέλεια. Εγώ στην θέση σου, κι αν πρωτίστως με ενδιέφερε η παρατήρηση, θα αναβάθμιζα την βάση μου την απλή DOB, σε goto. Έτσι πάνω απ’ όλα θα έλυνα το θέμα του tracing. Αυτό μάλιστα το τηλεσκόπιο που έχεις, έχει τις ιδανικές διαστάσεις για DOB.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο προσοφθαλμια χρειαζομαι ενα με εστιακη 32 και πανω ευρυγωνιο καθως και μερικα μεγαλων μεγεθυνσεων..

Φίλε μου σε αυτά που ρωτάς έγινε ανάλυση και συμβουλές εδώ:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=269281#269281

Ο zoom+barlow 2.25x που έχεις σε καλύπτουν στις περισσότερες περιπτώσεις παρατήρησης!

Τί εννοείς λέγοντας φακούς μεγάλης μεγέθυνσης?Πόση μεγέθυνση θέλεις?

Για τους φακούς μεγάλης εστιακής σου απάντησα αναλυτικά...Δεν σου είπα 32mm και πάνω...σου εξήγησα το θέμα με το exit-pupil να είναι κάτω απο 7mm!Για να χρησιμοποιείς τον φακό και μετά τα 40 σου.

Στα 14-25 σου χρόνια μπορεί να είναι μέχρι 8mm.

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μέγιστη μεγέθυνση που παίρνεις με τον zoom είναι: 1500/8=187.5x

Και με χρήση barlow 2.25x είναι: 187.5 x 2.25= 422x.

Άρα πετυχαίνεις με το σετ μέχρι 422x μεγέθυνση.Είναι ήδη πολύ μεγάλη!

Στα DSO χρειάζεσαι φακό εστιακής απόστασης περίπου το διπλάσιο του εστιακού λόγου (f=1500/304=5),δηλ.2 x 5=10mm δηλ.μεγέθυνση 1500/10=150x.

Αυτό εξαρτάται και απο πόσο σκοτεινό,διαυγή και σταθερό ουρανό έχεις,όπως και απο τη φωτεινότητα του στόχου.

Οπότε για συνήθη DSO θα χρησιμοποιείς σε σκοτεινό ουρανό μεγεθύνσεις συνήθως 100x-200x.

Για φωτεινά αντικείμενα όπως οι πλανήτες,μπορείς σε συνθήκες ά ρ ι σ τ η ς διαύγειας και seeing να πας ίσως και στην μέγιστη ωφέλιμη μεγέθυνση του τηλεσκοπίου σου που είναι 2x (διάμετρος κατόπτρου σε mm) δηλ.2x 304= 608x.Αυτή τη μεγέθυνση θα την πιάσεις πολύ δύσκολα και μόνο στούς φωτεινούς πλανήτες!

Χρειάζεσαι φακό 1500/608=2.5mm ή 5.6mm+barlow 2.25x.

Ρεαλιστικά έναν φακό 6mm που θα σου δώσει με τον barlow μεγέθυνση: 562.5x.Αυτήν θα την πιάσεις εξαιρετικά σπάνια το ξανατονίζω!

Μπορείς λοιπόν να πάρεις φακούς 6mm,7mm για να συμπληρώσεις την πλήρη γκάμα μεγεθύνσεων που θεωρητικά και υπο άριστες ατμοσφαιρικές συνθήκες,μπορείς να έχεις με το τηλεσκόπιό σου.

Αν μελετάς την ατμόσφαιρα,μάθεις κάποια βασικά για διαύγεια και seeing και βγαίνεις συχνά για παρατήρηση,έχεις περισσότερες πιθανότητες να πιάσεις μεγάλες μεγεθύνσεις!

Στη Σελήνη όπως και σε επίγεια παρατήρηση,λόγω μεγαλύτερης φωτεινότητας και κοντράστ,μπορείς σε ά ρ ι σ τ ε ς ατμοσφαιρικές συνθήκες να πας και σε ακόμα μεγαλύτερη μεγέθυνση,εξαιρετικά σπάνια όμως!!

Μερικά πρακτικά που θα σε βοηθήσουν είναι αυτά:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=25707&highlight=%D0%E1%F1%E1%F4%DE%F1%E7%F3%E7+%B6%F1%E7

Ελπίζω να είναι ξεκάθαρο πλέον το θέμα των μεγεθύνσεων.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ. Θα πάρω μάλλον 6μμ plossl και έναν ευρυγωνιο 32μμ. Το θέμα με το goto update είναι οτι η στήριξη έχει 1200 ευρώ. Θα προτιμούσα να διαθέσω τα χρήματα σε μια καλή goto ισημερινη. Μόνο για παρατήρηση.
"Για να γινεις καλος σε κατι θα πρεπει να προσπαθησεις"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να πάρεις και ορθοσκοπικό 6mm,εφ'όσον δεν φοράς γυαλιά και δεν έχεις μεγάλες βλεφαρίδες.

Αλλά όπως σου εξήγησα η συχνότερη χρήση του θα είναι χωρίς τον barlow,για να έχεις την μικρότερη απώλεια φωτός και τη μέγιστη οξύτητα!

Πολύ σπάνια θα χρησιμοποιήσεις τον 6mm + barlow μαζί,διότι παίρνεις μεγεθύνσεις όπου εξαιρετικά σπάνια θα δείς καθαρά είδωλα!!

Ελπίζω να ξαναδιαβάσεις πολύ προσεκτικά όσα γράφτηκαν παραπάνω,για να μην μετανιώσεις για τις επιπλέον αγορές σου καλλιεργώντας υπερβολικές προσδοκίες...

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ. Θα πάρω μάλλον 6μμ plossl και έναν ευρυγωνιο 32μμ. Το θέμα με το goto update είναι οτι η στήριξη έχει 1200 ευρώ. Θα προτιμούσα να διαθέσω τα χρήματα σε μια καλή goto ισημερινη. Μόνο για παρατήρηση.

 

Αν είδη έχεις αποφασίσει το τι θα πάρεις και το τι θα κάνεις τότε γιατί μας ρωτάς;

Συγγνώμη που σου την λέω, αλλά είναι τουλάχιστον η δεύτερη φορά που προσωπικά αντιλαμβάνομαι ότι το κάνεις. Να ξέρεις ότι για τις όποιες απαντήσεις έλαβες, κι ανεξάρτητα του το τι έκανες, κάποιοι και κόπιασαν και τον χρόνο τους διέθεσαν για να σου λύσουν τις απορίες σου και να σου απαντήσουν. Με αυτό θέλω να σου πω ότι αν συνεχίσεις έτσι, σε λήγω απλώς θα ρωτάς, και το θέμα θα τελειώνει εδώ.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχεις δικιο φιλε Γιαννη. Διαβασα ξανα το αρθρο και καταλαβα τι λες. Δεν ειχα προθεση να το κανω αλλα ειμαι λιγο μικρος για να γραφω σωστα. Ηθελα απλως να μου πειτε που τα λεφτα θα πιασουν τοπο και που οχι. Μονο για παρατηρηση η EQ6 μπορει να αντεξει το 12ιντσω.
"Για να γινεις καλος σε κατι θα πρεπει να προσπαθησεις"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην διαφήμιση της EQ6 λέει ότι το σηκώνει. Εγώ όμως δεν το έχω δει πουθενά. Έπειτα με την ισημερινή θα έχεις κάποια θέματα, που αν δεν είσαι εξοικειωμένος με μικρότερα νευτώνεια, με αυτό που έχεις ίσος δεν θα τα ξεπεράσεις.

Παράδειγμα. Δες την φωτογραφεία μου. Παρατήρησε το προσοφθάλμιο του τηλεσκοπίου μου που σημαδεύει το κεφάλι μου. Αλήθεια αν εκεί ήταν ο στόχος πως άραγε νομίζεις ότι θα μπορούσα να τον παρατηρήσω; Σπάζοντας τον σβέρκο μου κοιτάζοντας προς τα επάνω; Όχι βέβαια. Αστροπαρατήρηση θέλω να κάνω, κι όχι γιόγκα. Αυτό το οποίο κάνω είναι ότι χαλαρώνω λίγο τις βίδες στα στεφάνια που συγκρατούν τον σωλήνα και τον περιστρέφω έως ότου το προσοφθάλμιο να μου έρθει στην πιο βολική θέση. Στην συγκεκριμένη περίπτωση θα γίνει παράλληλο με το έδαφος κι άνετα παρατηρώ το αντικείμενο που σκόπευσα. Με το δικό σου πως θα το κάνεις; Αν μάλιστα το τηλεσκόπιο κοιτά πιο ψηλά ο σωλήνας μόλις χαλαρώσεις τις βίδες θα γλιστρήσει προς τα κάτω με σοβαρό κίνδυνο να πέσει στο έδαφος. Το τηλεσκόπιο σου είναι πάνω από 20 κιλά. Το δικό μου 8. Επομένως θα χρειαστεί να φτιάξεις κάτι. Εγώ έχω φτιάξει ένα στρογγυλό ξύλινο στεφάνι μόνιμα βιδωμένο επάνω στον σωλήνα του τηλεσκοπίου.

Κι άντε και το έφτιαξες και μπορείς να περιστρέφεις τον σωλήνα όποτε θες όπως εγώ. Μόλις όμως τον περιστρέφεις, τότε το ηλίθιο goto, θα χάνεται και δεν θα ξέρει που είναι, διότι γυρίζοντας τον σωλήνα, μετατοπίστηκε ο οπτικός άξονας κι αλλού σημαδεύει τώρα. Θα διαμαρτύρεσαι στον έμπορα και θα σου λέει, κακώς το περιέστρεψες το τηλεσκόπιο. Φυσικά θα σου λέει ψέματα και άλλα τόσα που θα σε αποπροσανατολίσουν εντελώς.

Σου το ξανά λέω για δεύτερη φορά. Αν δεν θέλεις οι γονείς σου να μην πετάξουν λεφτά για κάτι που δεν θα το χρησιμοποιείς, μην πάρεις ισημερινή γι’ αυτό το τηλεσκόπιο. Δεν θα την καταφέρεις. Ή στην καλύτερη περίπτωση, θα την υπολειτουργείς και δεν θα δεις ούτε το 1 χιλιοστό από αυτά που μπορεί να σου δείξει το τηλεσκόπιο. Ούτως ή άλλος είναι ποοοολύ μεγάλο τηλεσκόπιο για να ξεκινήσει κανείς. Τώρα όμως το πείρες. Αν πάρεις λοιπόν κάτι, πάρε την αυτόματη goto DOB βάση. Έχει και 800 ευρώ λιγότερο απο την EQ6, και θα την ευχαριστηθείς.

Τέλος.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για την απάντηση. Κατάλαβα τα πιθανά προβλήματα της ισημερινης και μάλλον θα πάω στην goto του dob. Η goto του dob μπορεί να χρησιμοποιηθεί και χειροκίνητα και με το χειριστήριο η δεν πρέπει να την κουνάς με το χέρι.
"Για να γινεις καλος σε κατι θα πρεπει να προσπαθησεις"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι πολύ καλή. Μπορείς να ψάχνεις και με το χέρι και με το goto! Δεν την έχω και δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες. Θα σου απαντήσουν όμως οι φίλοι που έχουν τέτοια στήριξη.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν την βάση την θέλεις κυρίως για παρατήρηση,τότε πάρε αυτήν που σου είπε ο Γιάννης,την αναβαθμισμένη go-to!

Με αυτήν θα κάνεις πολύ πιο εύκολη και ξεκούραστη παρατήρηση απο ό,τι με ισημερινή!

Μάλιστα μπορείς να τραβάς και κάποιες φωτογραφίες με μικρούς χρόνους έκθεσης,ακόμα και με smartphone.Υπάρχουν στο ίντερνετ ανάλογες φωτο και video.

Αν θέλεις πιο σοβαρή αστροφωτογραφία,τότε μόνο θα πας σε EQ-8.Υπάρχει στο astrovox μέλος που τραβάει έξοχες φωτογραφίες με 12" νευτώνιο πάνω σε EQ-8 στήριξη.Όμως το κόστος είναι μεγάλο,το διάβασμα,οι δοκιμές και οι πειραματισμοί πολλοί...οπότε θα πρέπει να αφήσεις την αστροφωτογραφία αξιώσεων για αρκετά αργότερα,όταν θα ωριμάσεις σαν αστρονόμος και θα μαζέψεις και το μεγάλο ποσό που θα απαιτηθεί!

Ή αγοράζεις μικρότερο τηλεσκόπιο σε φθηνότερη βάση,ειδικά για αστροφωτογραφία.Άλλωστε την αγορά μικρότερων τηλεσκοπίων για φωτογραφία,δεν θα την αποφύγεις,γιατί το 12" δεν θα σε καλύψει σε όλα τα θέματα.Με τα μικρότερα τηλεσκόπια γίνεται ευκολώτερη υπόθεση.

Μην μπλέκεις με δραστηριότητες που είναι πολύ νωρίς για να ασχοληθείς!

 

Επίσης να σου τονίσω κάτι πολύ σημαντικό:

Ναι μεν η αυτόματη οδήγηση του τηλεσκοπίου σου παρέχει πλεονεκτήματα και άνεση στην παρατήρηση,αλλά έχει δυο σοβαρά μειονεκτήματα:

1) Δεν θα μάθεις καλά και σωστά τον ουρανό,αφού τα αντικείμενα θα σου τα βρίσκει το αυτόματο σύστημα και όχι εσύ!Ο ουρανός θα σου γίνει οικείος δυσκολώτερα,ειδικά αν δεν μελετάς χάρτες και δεν κάνεις πλάνα παρατήρησης απο πριν...Και κάνοντας τόσο εύκολα θέαση,με τον τεμπέλικο τρόπο,θα αρχίσεις αργότερα να βαριέσαι...

Μάλιστα η χειροκίνητη οδήγηση με την εύρεση των αντικειμένων απο εσένα,θα αναπτύξει και καλλιεργήσει πολλές ικανότητες!

Ανάπτυξη της μνήμης,της προσοχής,της παρατηρητικότητας,της υπομονής,της κρίσης κλπ.

2) Η ε υ χ α ρ ί σ τ η σ η που θα εισπράξεις με την αυτόματη ανεύρεση,θα είναι κατά πολύ μικρότερη σε σχέση με την δική σου προσωπική αναζήτηση,όταν την κάνεις εσύ manual!

Επειδή θα κοπιάσεις,θα αναζητήσεις,θα σκεφτείς,θα σπαταλήσεις χρόνο,όταν θα βρίσκεις τα αντικείμενα θα νιώθεις απέραντη χαρά,που θα διαρκεί ακόμα και μέρες!Και θα λαχταράς να ξαναβγείς για νεα αναζήτηση και παρατήρηση!

Όπως λέμε οι πιο πολλοί παρατηρητές,η μισή ευχαρίστηση είναι η ανεύρεση του αντικειμένου!

Μοιάζει με το να μαζεύεις φρέσκα αμύγδαλα...Αν πας στην αμυγδαλιά και τα μαζέψεις απο το δέντρο,τα καθαρίσεις απο την πράσινη φλούδα,μετά απο το σκληρό κέλυφος,μετά απο την καφέ φλούδα και τα φας...τότε η γεύση τους είναι ασυγκρίτως καλύτερη,απο το να σου φέρουν τα ίδια αμύγδαλα έτοιμα στο πιάτο καθαρισμένα!

Το έχω ζήσει πολλές φορές κάποια καλοκαίρια σε χωριό των Γρεβενών (πατρικό της μητέρας μου).Φαντάζομαι και στο δικό σου χωριό θα έχετε αμυγδαλιές.Αν δεν το έχεις κάνει ήδη,δοκίμασε αυτήν την ωραία εμπειρία!

Η διαδικασία της απόκτησης ενός αγαθού,που γίνεται με ευχάριστο τρόπο,μέσα απο κάποια διαδικασία που έχει και λίγο κόπο,σου παρέχει μεγάλη ευχαρίστηση!

Σκέψου τα όλα αυτά...για το αν είναι τώρα ο κατάλληλος χρόνος να πάρεις τόσο νωρίς μια αυτόματη βάση!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και κάτι τελευταίο:

Έχουν αναφερθεί σε τέτοιου τύπου βάσεις,κραδασμοί και τριξίματα κατά την αυτόματη οδήγηση...Αυτό σημαίνει έστω και πολύ μικρό-αδιόρατο-τρέμουλο στην εικόνα.Στις μικρές μεγεθύνσεις δεν γίνεται αντιληπτό,στις μεγάλες όμως θα γίνει.

Δηλ.αν σου βγεί ελαφρώς προβληματική η βάση,και ακούς τέτοιους θορύβους ξέχνα τις μεγάλες μεγεθύνσεις!Η απλή βάση,αν σου βγεί καλή,είναι ίσως σταθερότερη απο την go-to.

Πιθανόν να χρειαστεί και απο σένα κάποιο μαστόρεμα,υπάρχουν σχετικές οδηγίες στο φόρουμ.

Οι βάσεις των dob 12" και άνω,συχνά έχουν θέματα αστάθειας...αλλά διορθώνονται με παρεμβάσεις.

Η συμβουλή που θα σου δώσω είναι να μελετάς πολύ και να σκέφτεσαι ακόμα περισσότερο,όταν πρόκειται να κάνεις ανοίγματα με νέες αγορές!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρατήρησα οτι το 12" dob σου,όπως αναφέρεις,έχει ε ν ι α ί ο σωλήνα και όχι truss...

Δεν είναι το γνωστό SW 12" Dob?

Αν όχι τί μάρκα είναι?

Πριν πάρεις την go-to πρέπει να σιγουρευτείς για την συμβατότητα του σωλήνα του τηλεσκοπίου με την νεα βάση!

Ακόμα και SW να είναι,η SW GO-TO Dob βάση είναι σχεδιασμένη για τον truss σωλήνα που έχει διαφορετική κατανομή βάρους απο τον ενιαίο!

Επομένως ακόμα και αν υπάρχει συμβατότητα,θα πρέπει πιθανόν να κάνεις "ζύγισμα" του σωλήνα για να ισορροπήσει σωστά στη νεα βάση,βάζοντας τα σωστά αντίβαρα στη σωστή θέση...

Πρόσεξε λοιπόν και αυτό το θέμα,είναι πολύ σοβαρό για την σωστή λειτουργία όλου του συστήματος!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το dob μου ειναι της sw και ειναι συμβατο με την goto. Η βαση ειναι ξεχωριστη. Υπαρχει και το μοντελο που ειναι ηδη truss και goto οποτε για αυτον τον σωληνα ειναι η βαση. Ο λογος που ρωτησα αν κουνιεται και χειροκινητα ειναι αυτος ακριβως. Εχω ηδη βρει αρκετα αντικειμενα με τα κυαλια μου και με το τηλεσκοπιο χωρις goto. Οσο αναφορα την ισως ασταθεια της βασης θα ψαξω για καμια πατεντα στο φορουμ. Ευχαριστω.
"Για να γινεις καλος σε κατι θα πρεπει να προσπαθησεις"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πώς είσαι σίγουρος για την απόλυτη συμβατότητα?Στο είπε κάποιος που γνωρίζει καλά το θέμα,ή το υπέθεσες μόνος σου?

Τα truss έχουν περισσότερο βάρος προς τα εμπρός,λόγω των σωλήνων πάνω στους οποίους ολισθαίνει το μπροστινό τμήμα.

Πιθανόν ο ενιαίος σωλήνας να χρειάζεται "ζύγισμα".Είναι κάτι που πρέπει να εξακριβώσεις!

Επίσης γιατί δεν πήρες απο την αρχή το truss+goto βάση που θα σου στοίχιζε και φθηνότερα το όλο σετ?

Σου εξήγησα αναλυτικά παραπάνω,για τη σκοπιμότητα της αγοράς στην παρούσα φάση της αυτόματης βάσης,ελπίζω να τα ξαναδιαβάσεις με προσοχή όλα,και να σκεφτείς καλά πριν δώσεις 1200€ περίπου επιπλέον!

Στην φάση που είσαι δεν έχεις εμπειρία,ούτε τον ουρανό έχεις μάθει...

Σκέψου πολύ καλά και μην βιάζεσαι να παίρνεις αποφάσεις που θα τις πληρώσεις ακριβά!

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διότι τον έπεισαν ότι μόνο με το σπρώξιμο με το χέρι μπορεί να τα δει όλα ακόμα και σε 12ιντσο. (14 χρονών παιδί!).

Έτσι λοιπόν το έλαβε το μήνυμα και πείρε όσο περισσότερες ίντσες μπορούσε. Το τηλεσκόπιο του έχει 250 ευρώ λιγότερα από το αναδιπλούμενο.

 

Αν γράψω έστω και το απειροελάχιστο από αυτά που θέλω για τον ρόλο των συμβουλατόρων για την συγκεκριμένη περίπτωση, τότε ο Αντρέας στην καλύτερη των περιπτώσεων θα κλειδώσει την συζήτηση.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

12" νευτώνιο θέλει βάση EQ8 για να το σηκώνει και να το κινεί άνετα. Δεν τοποθετείται σε ισημερινή βάση χωρίς βοήθεια δεύτερου ατόμου ειδάλλως κινδυνεύεις να πεσει και να σκάσει σαν καρπούζι. Επίσης θα χρειαστείς σκάλα για να φτάσεις τον προσοφθάλμιο σε πολλά σημεία του ουρανού ενώ σε κάποια δεν θα μπορείς καθόλου μια και θα παίρνει περίεργες θέσεις. Αν τον περιστρέψεις τέλος η ακρίβεια του goto. Θέλεις δαχτυλίδια περιστροφής. Μόνη περίπτωση για τόσο μεγαλο νευτώνιο σε ισημερινή στήριξη είναι αν είναι σε μόνιμη εγκατάσταση-αστεροσκοπείο. Αν σε ενδιαφέρει να παρακολουθεί τα αντικείμενα ισημερινή πλατφόρμα που μπορείς να αγοράσεις ή να κατασκευάσεις και άν εχεις στενότητα χρημάτων δοκίμασε hiss drive (google it). Για καθαρά οπτική παρατήρηση η υψοαζιμουθιακή στήριξη πλεονεκτεί έναντι της ισημερινής και ειδικά της γερμανικής ισημερινής που ειναι και αυτή που κυκλοφορεί κυρίως στο εμπόριο.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστά,υπάρχει και η λύση της ισημερινής πλατφόρμας (dual axis)!

Οι αξιόπιστες για τόσο μεγάλο dob κάνουν γύρω στα 1000€,κοντά στα χρήματα για αναβαθμισμένη goto.

Για να πάρει μια ιδέα ο Νίκος ας δει και αυτή την επιλογή:

https://www.planitario.gr/geoptik-equatorial-platform-for-dobsonian-telescopes-variable-polar-height.html

http://www.equatorialplatforms.com

 

Σε αυτή την φάση,νομίζω είναι καλύτερα να αφήσει για λίγο αυτή την ακριβή αγορά,πριν σιγουρευτεί οτι χρειάζεται αυτόματη οδήγηση οπωσδήποτε,και φυσικά ποιά να αγοράσει.

Επίσης για το ποιά βάση είναι πιο αξιόπιστη,η goto ή κάποια ισημερινή πλατφόρμα,ας τον βοηθήσουν μέλη του φόρουμ που γνωρίζουν καλά και τις δυο βάσεις για να μην πάρει κάτι που θα είναι προβληματικό...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτι τέτοιο φτιάχνεται και στο σπίτι με ελάχιστο κόστος. Έτσι μου ρχεται να φτιάξω κι εγώ μία τέτοια πλατφόρμα!
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση Γιώργο η ιδιοκατασκευή ισημερινής πλατφόρμας!

Το θέμα βέβαια είναι αν ο Νίκος που είναι πολύ νέος-14 χρονών-μπορεί να φτιάξει κάτι τέτοιο...

Οι ιδιοκατασκευές και τα μαστορέματα που γίνονται με γνώσεις και ικανότητες,είναι πολύ χρήσιμες στην ερασιτεχνική αστρονομία!

Βέβαια δεν τα καταφέρνουν όλοι στο θέμα αυτό,δεν γνωρίζω αν ο Νίκος είναι μάστορας.

Διαπιστώνοντας οτι ο Νίκος λόγω απειρίας,εφηβικής ηλικίας και αυθορμητισμού,παίρνει βιαστικές αποφάσεις,έχω να τον ρωτήσω το εξής:

-Νίκο για ποιό λόγο στην παρούσα φάση που ξεκινάς τις παρατηρήσεις,θέλεις να πάρεις αυτοματοποιημένη βάση?

-Έχεις πρόβλημα με την χειροκίνητη οδήγηση (tracking)?

Προσπαθούμε να σε βοηθήσουμε να μην κάνεις βεβιασμένες αγορές,που ίσως δεν τις χρειάζεσαι στην παρούσα φάση,και θα κοστίσουν πάνω απο 1000€!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν στο κοντινό του περιβάλλον υπάρχει μπαμπάς, θείος, οικογενεικός φίλος που ασχολείται με μαστορέματα μια κατασκευή κατά τη διάρκεια των θερινών διακοπών θα ήταν ό,τι πρέπει! :cheesy:
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω πρόβλημα με το χειροκινητο tracking. Οπότε ίσως δεν πάρω τιποτα. Όσο αναφορά την πλατφόρμα ο θείος μου ασχολείται με τέτοια και μάλλον θα το προσπαθήσω.
"Για να γινεις καλος σε κατι θα πρεπει να προσπαθησεις"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης