Jump to content

παρατήρηση γαλαξία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας και πάλι.Θέλω να σας πω ότι τώρα τελευταία έχω προσπαθήσει να παρατηρήσω το γαλαξία μας άλλα έχω αποτύχει.Έχω πάει στην εξοχή μακριά από την πόλη και έχω πάει και μια καθαρή μέρα χωρίς σύννεφα αλλά και πάλι δεν τον έχω δει.Έχετε καμία συμβουλή πως μπορώ δω τον γαλαξία;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτήν την εποχή για να δεις τον γαλαξία θα πρέπει να πάς μετά τις 12 το βράδυ. Επίσης τώρα πια το φεγγάρι είναι δυνατό και το φώς του «φωτορυπένει» και ενοχλεί. Πρέπει να περιμένεις πια να περάσουν 10 μέρες από την πανσέλινο.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτήν την εποχή για να δεις τον γαλαξία θα πρέπει να πάς μετά τις 12 το βράδυ. Επίσης τώρα πια το φεγγάρι είναι δυνατό και το φώς του «φωτορυπένει» και ενοχλεί. Πρέπει να περιμένεις πια να περάσουν 10 μέρες από την πανσέλινο.

 

Ευχαριστώ πολύ. Απλώς σε ποια ακριβώς κατεύθυνση είναι ο γαλαξίας γιατί έχω πάει μετά τις 12 το βράδυ και χωρίς φεγγάρι και ακόμα δεν τον είχα δει.Επιπλέον μήπως γνωρίζετε κάποιους άλλους παράγοντες που μπορεί να με εμποδίζουν από το να δω το γαλαξία;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα συνονόματε Λουκά.

Ο γαλαξίας μας στον νυχτερινό ουρανό πιάνει μια μεγάλη έκταση. Ουσιαστικά επειδή βρισκόμαστε στα "περίχωρα" του γαλαξία μας μπορούμε να έχουμε μια εκτενή πλάγια όψη του στον ουράνιο θόλο μας (δες φωτο). Δεν είναι συγκεκριμένος στόχος, δεν χρειάζεται να κεντράρεις για να τον δεις αλλά έχει μια νεφελώδη όψη σαν μακρινά φωτισμένα σύννεφα. Θα κοιτάξεις στο νότιο ουρανό, λίγο πιο πάνω απο τον ορίζοντα θα βρεις το κέντρο του γαλαξία μας (στον αστερισμό του Τοξότη) και μια πλατιά νεφελώδη γραμμή να απλώνεται προς τα πάνω. Η ένταση του φαινομένου εξαρτάται απο τη φωτορύπανση και την καθαρότητα της ατμόσφαιρας. Θα πρότεινα ένα απομακρυσμένο μέρος, ιδανικά με υψόμετρο αλλά και πάλι εξαρτάται απο τον καιρό. Επίσης ενα κόλπο είναι να απομακρυνθείς απο φώτα και να κλείσεις τα μάτια σου για κάποια δευτερόλεπτα, τα μάτια θα συνηθίσουν και θα έχεις καλύτερη ορατότητα. Εάν πρέπει να έχεις φως επέλεξε το κόκκινο.

Καθαρούς ουρανούς!

spotmilkyway.jpg.04e968f2bc2113d3485c7e7fe7075dcc.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης να προσθέσω όπως είπε ο φίλος Γιάννης, έχει πολλή μεγάλη σημασία η νύχτα να μην έχει φεγγάρι και να είναι αργά το βράδυ, όχι μόλις πέσει ο ήλιος για να υπάρχει καλή ορατότητα!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Loukas 18,

 

Η παρατήρηση του Γαλαξία είναι όπως τη περιέγραψε ο kubrick 1987.

Βέβαια, όσο νοτιότερα πας τόσο καλύτερη εικόνα του θα δεις μιας και το κέντρο του

(που είναι στον Τοξότη) ανεβαίνει ψηλότερα.

Όμως, η πλάγια όψη του οφείλεται στο ότι το Ηλιακό Σύστημα έχει κλίση 60 μοιρών

σε σχέση με το κέντρο του !!!

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης