Jump to content

Astroshop.eu εμπειρίες-καθυστερήσεις-προβλήματα-μεταφορική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Βρίσκομαι στη φάση αγοράς του 1ου τηλεσκοπίου μου και θα ήθελα τη γνώμη σας για το από που να το αγοράσω. Σκέφτομαι να αγοράσω το SW Dobsonian 6" (150P)

Αρχικά σκεφτόμουν το Πλανητάριο καθώς είναι κοντά μου και ότι προκύψει με το τηλεσκόπιο πηγαίνω εύκολα σε αυτούς για να το φτιάξουν.

 

https://www.astroshop.eu/telescopes/skywatcher-dobson-telescope-n-150-1200-skyliner-classic-dob/p,15559

Ωστόσο, έψαξα για εναλλακτικές, μήπως το βρω φθηνότερα και το βρήκα στο Astroshop.eu

Μην τα πολυλογώ μέσω του Best-Price-Guarantee (too expensive?) που έχει, μου το δίνουν σε ειδική προσφορά στα 244€ (επειδή το έχει και το First Light Optics στα ~243€). Οπότε μαζί με τα μεταφορικά βγαίνει γύρω στα 264€, άρα ~70€ φθηνότερα από το Πλανητάριο.

 

Έχει κανείς εμπειρία με το Astroshop.eu? Στη τιμή προστίθεται και ο ΦΠΑ 24% ή όχι; Περνάει μήπως από τελωνείο; Επίσης, αργεί πολύ για να έρθει; Όταν έρθει ήταν όλα εντάξει (καινούργιο χωρίς προβλήματα ή παρελκόμενα που λείπουν, ήταν το σωστό προϊόν κλπ.); Και στη τελική, αξίζει η αγορά από εκεί ή καλύτερα η αγορά να γίνει από το Πλανητάριο λόγω αξιοπιστίας, ευκολίας για θέματα εγγύησης, κλπ.;;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο astroshop είναι 100% αξιόπιστοι, γρήγοροι στην εξυπηρέτηση-αποστολή και με οικονομικά μεταφορικά. Ωστόσο δεν χάνεις τίποτα να πάρεις ένα τηλ το Πλανητάριο, να τους πεις ότι έχω αυτή την προσφορά και να ζητήσεις αν υπάρχει η δυνατότητα για κάποια έκπτωση. Πιθανότατα θα πετύχεις κάτι καλύτερο σε σχέση με την τιμή που φαίνεται στο site.

Καλή αρχή!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστή η σκέψη σου, δεν έχω κάτι να χάσω με το να ρωτήσω αν υπάρχει η δυνατότητα για κάποια έκπτωση από το Πλανητάριο, ευχαριστώ για τη συμβουλή.

 

Φυσικά δεν θα αποκλείσω ακόμα την εναλλακτική του Astroshop απλώς είναι αποτρεπτικό ότι το SW dobson 150 που ενδιαφέρομαι αναφέρει "ready for shipping in 1-2 weeks + lead time" άρα θα αργήσει λιγάκι, ειδικά τώρα με την κατάσταση που επικρατεί παγκοσμίως.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μόνο 70€ διαφορά σε κάτι τόσο ογκώδες όσο το εν λόγο τηλεσκόπιο, δεν θα αγόραζα απ' έξω. Σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά, τα έξοδα αποστολής θα φάνε τη διαφορά (χώρια την αναμονή με το πήγαινε-έλα).

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ’ αρχήν αυτό το τηλεσκόπιο είναι το καλύτερο νευτώνειο που μπορείς να βρεις. Το πρόβλημα θα το έχει αν θελήσεις αργότερα να πάρεις μεγαλύτερο. Διότι από την μία αν πάρεις μεγαλύτερο θα σου αρέσει η μεγαλύτερη φωτοσυλεκτική ικανότητα του καινούργιου, από την άλλη…. Δυστυχώς είναι το μόνο F8 νευτώνειο που κυκλοφορεί. Καθώς λοιπόν τα κάτοπτρα μεγαλώνουν μοιραίως μειώνεται ο εστιακός λόγος διότι αν κρατηθεί ο ίδιος το μήκος του σωλήνα θα μεγαλώνει και δεν θα μπορεί να μεταφερθεί.

Προσοχή όμως!!!

Το τηλεσκόπιο που θα πάρεις το δίνουν με δύο προσοφθάλμιους φακούς. Έναν 25mm και έναν 10mm.

Ακριβώς εδώ στήνεται η κομπίνα από τις εταιρίες.

Εσύ λοιπόν θα ρωτήσεις. Τα προσοφθάλμια που μαζί του μου δίνεται τι είναι;

Πρέπει να σου δώσουν προσοφθάλμια super Plossle της skywatcher. Αν σου πουν απλώς super, μακριά. Τα δε δύο προσοφθάλμια Super Plossle έχουν περισσότερο από 70 ευρώ για να τα αγοράσεις.

Επομένως, πάρε τηλέφωνο στο πλανητάριο ή όπου αλλού θέλεις και ρώτα τους. Είναι τα προσοφθάλμια τα super plossle της sw, ή απλώς γράφουν super; Διότι εγώ το αγοράζω μόνο με αυτά τα προσοφθάλμια. Τα Super Ploslee της sw.

Σου το γράφω έτσι κατηγορηματικά διότι πρόσφατα την πάτησε φίλος.

Τουλάχιστον στην διαφήμιση το πλανητάριο λέει ότι το συγκεκριμένο το πουλά με τα σωστά προσοφθάλμια. Πάρε τηλέφωνο λοιπόν και ρώτα τους!

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαι κι εγώ της άποψης να το πάρεις από τοπικό κατάστημα ή από Ελλάδα γενικότερα. Επικοινώνησε με το κατάστημα όπως σου είπαν παραπάνω και δες αν μπορούν να σου κάνουν κάποια έκπτωση ή κανένα έξτρα δωράκι-προσφορά.

 

Επίσης προτίμησε με αντικαταβολή έτσι ώστε αν δεις κάποιο χτύπημα στη συσκευασία να το κοπανάς στο κεφάλι της μεταφορικής.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας. Πράγματι, συμφωνώ μαζί σου ότι για 70 ευρώ διαφορά δεν αξίζει η αγορά από εξωτερικό αλλά λόγω οικονομικής στενότητας, ψάχνω ότι οικονομικότερο μπορώ να βρω. Θα επικοινωνήσω με το πλανητάριο για να δω τι έκπτωση/δώρο μπορούν να μου κάνουν.

 

Μια χαζή ερώτηση, η απάντηση της οποίας πάντα μου διαφεύγει, ποιο το μειονέκτημα του μικρότερου εστιακού λόγου στα νευτώνεια;

Δεν το γνώριζα αυτό με τα προσοφθάλμια που μου αναφέρατε, σας ευχαριστώ giannis60. Πως όμως εξαρτάται από το πλανητάριο ποια προσοφθάλμια θα έχει μέσα, η εταιρία Sky-Watcher δεν είναι υπεύθυνη για αυτό, δηλαδή έχουν εκδόσεις με τα δικά τους Super Plossl προσοφθάλμια και άλλες με αγνώστου μάρκας; Αυτό όμως δεν θα επηρεάσει και την τιμή; Θα το αναφέρω πάντως εφόσον μου το είπατε, ευχαριστώ για την συμβουλή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πω και γω τη ταπεινή μου γνώμη μιας και είμαι νέος εδώ και αγόρασα - αγοράζω διάφορα εξαρτήματα

Εγώ προσωπικά έχω αγοράσει σοβαρά εξαρτήματα απο πλανητάριο - flo - και μικρομπιχλιμπιδια απο ebay aliexpress.

Αψογο το πλανητάριο και το flo αλλά οταν αγοράζω κάτι ακριβό προτιμώ το πλανητάριο λόγω των 3 άτοκων δόσεων .

Φυσικά αγοράζω και μέσα απο εδώ , από δεύτερο χέρι , αλλά θέλει υπομονή ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια άσχετη ερώτηση, ο αντάπτορας προσαρμογής smartphone Levenhuk είναι καλός για το SW Dobsonian 6" για φωτογραφιση/βιντεοσκόπηση πλανητών;

 

 

Να πω και γω τη ταπεινή μου γνώμη μιας και είμαι νέος εδώ και αγόρασα - αγοράζω διάφορα εξαρτήματα

Εγώ προσωπικά έχω αγοράσει σοβαρά εξαρτήματα απο πλανητάριο - flo - και μικρομπιχλιμπιδια απο ebay aliexpress.

Αψογο το πλανητάριο και το flo αλλά οταν αγοράζω κάτι ακριβό προτιμώ το πλανητάριο λόγω των 3 άτοκων δόσεων .

Φυσικά αγοράζω και μέσα απο εδώ , από δεύτερο χέρι , αλλά θέλει υπομονή ...

Ευχαριστώ. Δυστυχώς έκανα υπομονή για κάτι μεταχειρισμένο εδώ στο Astrovox αλλά δυστυχώς δεν βρήκα οπότε καταλήγω στην αγορά καινούργιου είτε από Πλανητάριο είτε από ευρωπαϊκό κατάστημα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου όσο αφορά τα μεταχειρισμένα έψαξες τις αγγελίες προσεκτικά των τελευταίων 12 μηνών?Είχα δεί αρκετές ευκαιρίες...Με τα χρήματα του καινούργιου 6" παίρνεις μεταχειρισμένο 8" και προσοφθάλμιους.

Ο μεγαλύτερος εστιακός λόγος μειώνει το σφάλμα σφαιρικής εκτροπής ,που υπάρχει και στα παραβολικά κάτοπτρα-σε πολύ μικρότερο βαθμό απο ό,τι στα σφαιρικά βέβαια-και έτσι περιορίζεται ακόμα πιο πολύ το θόλωμα στα άκρα του οπτικού πεδίου.

Επίσης μειώνεται και το σφάλμα κόμης (να φαίνονται τα σημειακά άστρα με "ουρίτσες" σαν γυρίνοι βατράχων) που υπάρχει σε όλο το πεδίο,αλλά είναι πολύ πιο εμφανές και έντονο στα άκρα του πεδίου,ιδιαίτερα αν δεν γίνει καλή ευθυγράμμιση των κατόπτρων.

Το αποτέλεσμα είναι οξύτερο είδωλο,αλλά χωρίς αυτό να σημαίνει οτι τα μεγαλύτερα τηλεσκόπια 8",10" αν ευθυγραμμιστούν σωστά,έχουν εμφανές πρόβλημα.

Το μειονέκτημα των τηλεσκοπίων μεγαλύτερου εστιακού λόγου,είναι οτι μειώνεται αισθητά το πραγματικό οπτικό πεδίο,για δεδομένης εστιακής προσοφθάλμιο,πράγμα που στοιχίζει σε χρόνο αναζήτησης και εύρεσης των αντικειμένων,όταν αυτή γίνεται χειροκίνητα στα dob!

Αυτό είναι σοβαρό πλεονέκτημα των μικρότερων εστιακών λόγων!Όπως επίσης και η θέαση μεγαλύτερων αστρικών πεδίων...

Οπότε κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις με τις διαφορές σε εστιακούς λόγους.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έψαξα αγγελίες του 2020 (κοντά στο τόπο κατοικίας μου), παλιότερες δεν έψαξα, νομίζω δεν έχει νόημα. Έτσι κι αλλιώς έβαλα μέχρι και αγγελία και δεν βρήκα κάτι οπότε θα αγοράσω καινούργιο.

 

Σε ευχαριστώ για την εξήγηση που μου έδωσες για τον εστιακό λόγο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Μια χαζή ερώτηση, η απάντηση της οποίας πάντα μου διαφεύγει, ποιο το μειονέκτημα του μικρότερου εστιακού λόγου στα νευτώνεια;

Δεν το γνώριζα αυτό με τα προσοφθάλμια που μου αναφέρατε, σας ευχαριστώ giannis60. Πως όμως εξαρτάται από το πλανητάριο ποια προσοφθάλμια θα έχει μέσα, η εταιρία Sky-Watcher δεν είναι υπεύθυνη για αυτό, δηλαδή έχουν εκδόσεις με τα δικά τους Super Plossl προσοφθάλμια και άλλες με αγνώστου μάρκας; Αυτό όμως δεν θα επηρεάσει και την τιμή; Θα το αναφέρω πάντως εφόσον μου το είπατε, ευχαριστώ για την συμβουλή.

 

Σου απαντώ για το πώς γίνεται το γεγονός το ίδιο set up σε διαφορετικά καταστήματα, να μην είναι ακριβώς το ίδιο set up.

Όπως εσύ σκέφτεσαι να πεις να σου κάνουν καλύτερη τιμή, έτσι κάνουν κι έμποροι με τα εργοστάσια. Και προφανώς η SW τους λέει. Δίνω αυτό το τηλεσκόπιο με τόσα χρήματα και μαζί του αυτά τα προσοφθάλμια, και το δίνω και με διαφορετικά και έχει τόσο λιγότερο ή περισσότερο. Έτσι ο έμπορας αποφασίζει πιο set up να πάρει.

Πρόσεξε τώρα. Δες στο κατάλογο του πλανηταρίου την σειρά με τα τρία Dob. Το 6ιντσο, το 8ιντσο και το 10ιντσο.

Διάβασε κι εκεί που λέει χαρακτηριστικά προϊόντος. Κάτω – κάτω γράφει προσοφθάλμιο.

Στο μεν 6ιντσο και στο 10ιντσο γράφει: Super Plössl 25mm & Super Plössl 10mm, Ø31.8mm

Στο δε 8ιντσο: 25mm & Super Plössl 10mm, Ø31.8mm

Σου λέει λοιπόν τι αγοράζεις. (στο 8ιντσο κακά μαντάτα και βέβαια αυτά μπορούν να αλλάξουν)

Οι διαφορές που προκύπτουν δεν είναι μόνο στα διαφορετικά προσοφθάλμια αλλά και αλλού.

Υπάρχουν πχ ίδια τηλεσκόπια με διαφορετικούς εστίασες. Έναν απλό και έναν με δύο ταχύτητες. Η δεύτερη είναι με μικρομετρική κίνηση για εστιάσεις υψηλής ακρίβειας. Απαραίτητο αν θέλει κάποιος να ασχοληθεί με την αστροφωτογραφία. Μέσα λοιπόν στο set up, αυτό μπορεί να χαμηλώσει την τιμή 50 με 60 ευρώ. Αν όμως την πατήσεις τώρα πάς για τουλάχιστον 180 Ευρώ συν ότι μόνος σου θα πρέπει να μαστορέψεις το τηλεσκόπιο, τα κάτοπτρα θα απευθυγραμμιστούν τελείως, και εν γένει θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις. Αυτές λοιπόν τις λεπτομέρειες θα πρέπει να τις ψάξεις πολύ καλά.

Τώρα θα μου πεις εσύ ως νέος στον χώρο που να τα ξέρεις όλα αυτά!

Έχεις δίκιο, και παράλληλα έκανες πολύ καλά και μας έγραψες.

Εμείς πάντως πληρώσαμε για να τα μάθουμε όλα αυτά.

Σαν μπούσουλα πάντως βάλε και το παρακάτω.

Αν τα διάφορα ιντερνετομάγαζα, κι όχι μόνο, δεν δίνουν τις απαραίτητες πληροφορίες… μακριά.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές giannis60, μαθαίνω πράγματα που δεν θα τα πρόσεχα προηγουμένως. Δυστυχώς ακόμα και βιβλία δεν σου λένε να προσέξεις τέτοια πράγματα (πχ από το Backyard's Astronomer's Guide το μόνο που θυμάμαι είναι ποιους τύπους να αποφύγω και να προτιμήσω γενικά Plossl). Δυστυχώς, για κάποιον αρχάριο σαν και εμένα είναι δύσκολο να τα προσέξει κανείς αυτά, ειδικά όταν θες να πάρεις τηλεσκόπιο και ψάχνεις ό,τι οικονομικότερο. Από αυτά και μόνο καταλαβαίνεις ότι είναι να προς αποφυγή τα ιντερνετικα μαγαζιά όπως είπες καθώς δεν μπορείς να είσαι σίγουρος τι θα σου στείλουν. Ελπίζω να μείνω ευχαριστημένος από το Πλανητάριο και να είναι όπως πρέπει το τηλεσκόπιο που θα πάρω. Ο εστιαστής όμως έχει να κάνει όπως είπες με την αστροφωτογραφία οπότε αν δεν έχει 2ο μοχλό δεν έγινε κάτι από τη στιγμή που σε dobsonian δεν γίνονται και πολλά για αστροφωτογράφιση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω αγοράσει την EQ5 απο το astroshop σε καποια φαση που την ειχε βγαλει προσφορα και ηταν 90 ευρω φθηνοτερα απ οτι στην Ελλαδα.

Η αγοραστικη εμπειρια ηταν καταπληκτικη και η παραδοση άμεση (εφτασε σε 6 μερες με επισημη eta 15 μερες).

Ειναι μεγαλο συν επίσης οτι βγαζεις απο την μεση της συνδιαλλαγης τα τελειως αναξιοπιστα Ελληνικα κουριερ. (εξαρτηματακι των 20 γραμμαριων εχει φυγει απο πλανηταριο εδω και 10 ημερες , ειναι στο ηρακλειο εδω και μια εβδομαδα και ακομα δεν με εχει παρει τηλ κανεις απο γενικη ταχυδρομικη για να το παραδοσει ουτε να αφησει σημειωμα φυσικα).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω αγοράσει την EQ5 απο το astroshop σε καποια φαση που την ειχε βγαλει προσφορα και ηταν 90 ευρω φθηνοτερα απ οτι στην Ελλαδα.

Η αγοραστικη εμπειρια ηταν καταπληκτικη και η παραδοση άμεση (εφτασε σε 6 μερες με επισημη eta 15 μερες).

Ειναι μεγαλο συν επίσης οτι βγαζεις απο την μεση της συνδιαλλαγης τα τελειως αναξιοπιστα Ελληνικα κουριερ. (εξαρτηματακι των 20 γραμμαριων εχει φυγει απο πλανηταριο εδω και 10 ημερες , ειναι στο ηρακλειο εδω και μια εβδομαδα και ακομα δεν με εχει παρει τηλ κανεις απο γενικη ταχυδρομικη για να το παραδοσει ουτε να αφησει σημειωμα φυσικα).

Θετικό αυτό, άρα μπορώ να ελπίζω ότι θα μπορούσε να έρθει και νωρίτερα. Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε coreos απο προσωπική εμπειρία, στο Ηράκλειο αξιόπιστες είναι μόνο οι ACS και ΕΛΤΑ courier με την οποία συνεργάζεται (εκτός της προβληματικής γενικής ταχυδρομικής που σπάει νεύρα...) το Πλανητάριο.

Επίσης SPEEDEX και DHL δεν ειδοποιούν επίσης πότε θα περάσουν...αφήνουν τα κορόϊδα να περιμένουν όλη μέρα!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά αντί για έκπτωση μου πρότεινε το Πλανητάριο δώρο 2 βιβλία, τα οποία εν τω μεταξύ τα έχω ήδη. Χλωμό να μου δώσουν δώρο κάτι πιο χρήσιμο όπως ένα προσοφθάλμιο ή κάποιο barlow ή telrad

Επίσης, τα προσοφθάλμια που περιλαμβάνονται στο SW Dobsonian 6" που πουλάει το Πλανητάριο δεν είναι τα Super Plossl της Sky-Watcher αλλά απλώς "Super", άρα δεν μου φαίνεται να συμφέρει με τίποτα στη κανονική τιμή των 334 ευρώ έναντι του Astroshop στα 244+20 ευρώ μεταφορικά.

 

Οπότε δεν βλέπω κάποιο πραγματικό όφελος της αγοράς από το Πλανητάριο παρά μόνο ότι είναι ελληνικό με εγγύηση από το κατάστημα και το έχεις σχεδόν άμεσα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τότε να το αγοράσεις από εκεί που σε συμφέρει περισσότερο και από εκεί που αισθάνεσαι πιο ασφαλείς.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου όταν αγοράζεις αστρονομικά,η γνώμη μου απο την εμπειρία,είναι καλύτερα να περιμένεις να μαζέψεις ένα ικανό ποσό,να πάρεις τηλεσκόπιο και προσοφθάλμιους μαζί σε μια παραγγελία,ζητώντας την καλύτερη δυνατή τιμή,διότι κάνεις μαζική αγορά!

Αν δεν σου κάνουν ικανοποιητική τιμή,ζήτα και απο άλλα καταστήματα καλύτερη προσφορά...

Και ξαναθέσε όταν πάρεις τις προσφορές,το ίδιο ερώτημα εκ νέου στα μαγαζιά...

Αν επιμείνουν σε ό,τι σου είπαν,τότε κάνε το καλύτερο προς το συμφέρον σου,συνεκτιμώντας όλους τους παράγοντες προσεκτικά.

Στις αγορές αστρονομικών ΜΗΝ βιάζεσαι,έτσι γίνονται πολλά λάθη!Ούτε να αγοράζεις ό,τι σου προτείνουν τα καταστήματα,χωρίς να διαμορφώσεις πρώτα άποψη ρωτώντας ανθρώπους εδώ στο φόρουμ,που δεν έχουν συμφέρον να σου πουλήσουν κάτι...

Δεν είναι είδη πρώτης ανάγκης για να τα πάρεις εδώ και τώρα.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τότε να το αγοράσεις από εκεί που σε συμφέρει περισσότερο και από εκεί που αισθάνεσαι πιο ασφαλείς.

Πολύ πιθανόν αυτό να κάνω, ειδικά με το ζήτημα που έθεσες για τα προσοφθάλμια, ευχαριστώ.

 

Φίλε μου όταν αγοράζεις αστρονομικά,η γνώμη μου απο την εμπειρία,είναι καλύτερα να περιμένεις να μαζέψεις ένα ικανό ποσό,να πάρεις τηλεσκόπιο και προσοφθάλμιους μαζί σε μια παραγγελία,ζητώντας την καλύτερη δυνατή τιμή,διότι κάνεις μαζική αγορά!

Αν δεν σου κάνουν ικανοποιητική τιμή,ζήτα και απο άλλα καταστήματα καλύτερη προσφορά...

Και ξαναθέσε όταν πάρεις τις προσφορές,το ίδιο ερώτημα εκ νέου στα μαγαζιά...

Αν επιμείνουν σε ό,τι σου είπαν,τότε κάνε το καλύτερο προς το συμφέρον σου,συνεκτιμώντας όλους τους παράγοντες προσεκτικά.

Στις αγορές αστρονομικών ΜΗΝ βιάζεσαι,έτσι γίνονται πολλά λάθη!Ούτε να αγοράζεις ό,τι σου προτείνουν τα καταστήματα,χωρίς να διαμορφώσεις πρώτα άποψη ρωτώντας ανθρώπους εδώ στο φόρουμ,που δεν έχουν συμφέρον να σου πουλήσουν κάτι...

Δεν είναι είδη πρώτης ανάγκης για να τα πάρεις εδώ και τώρα.

Φιλικά-Κώστας

Σωστή η λογική σου αλλά επειδή είναι η 1η μου "ακριβή" αστρονομική αγορά (έχω ήδη βιβλία, κυάλια), διστάζω να ξοδέψω παραπάνω χρήματα με την μία γιατί δεν ξέρω αν αργότερα θα το βαρεθώ το χόμπι ή και αν αξίζει να δώσω περισσότερα λεφτά και για περισσότερο εξοπλισμό αν εν τέλει δεν πρόκειται να ασχολούμαι όσο συχνά ασχολούνται άλλοι του αντικειμένου.

Όταν λες να ρωτήσω άλλα καταστήματα, ποια εννοείς; Του εξωτερικού; Υπάρχουν φθηνότερα; Νομίζω καλύτερη τιμή από τα 274 που το πουλάει το Astroshop, πόσο μάλλον την ειδική προσφορά (Best-Price Guarantee, το βρήκα στο FLO ~243 ευρώ) που μου έκαναν στα 244 δεν πρόκειται να βρω για το SW DOB 6".

Στην Ελλάδα πέρα από το Πλανητάριο, το μόνο που γνωρίζω είναι το skyandweather.gr αλλά αυτό φέρνει μόνο άλλες μάρκες, οι οποίες ναι μεν είναι καλές, αλλά ένα Dobsonian της Sky-Watcher θεωρείται πιο ποιοτικό (παρεμπιπτόντως τα Dobsonian 6" σε αυτό το μαγαζί αρχίζουν από 299 ευρώ οπότε η διαφορά είναι μικρή σε σχέση με το Πλανητάριο).

 

Συμμερίζομαι την άποψη σου ότι αυτές οι αστρονομικές αγορές δεν θέλουν βιασύνη, αλλά έτσι κι αλλιώς κάποια φθηνότερη προσφορά αμφιβάλλω να βρω, εκτός κι αν το Πλανητάριο ρίξει την τιμή, πράγμα αμφίβολο. Και στο συγκεκριμένο τηλεσκόπιο δεν κατέληξα βιαστικά αλλά ρώτησα σε αυτό ακριβώς το forum πριν λίγο καιρό:

Αγορά 1ου τηλεσκοπίου για αρχάριο (Dobsonian vs EQ mount)

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=27617

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι φίλε μου κατανοώ αυτά που λες,αλλά προσοφθάλμιους πρέπει να πάρεις,όπως και barlow...Με τους δυο που έρχονται μαζί με το τηλεσκόπιο,25,10mm μέτριας ποιότητας,αν δεν είναι αυτοί που σου πρότεινε ο Γιάννης (giannis60) παραπάνω,δεν θα δεις αρκετά πράγματα-δηλ.σε διάφορες μεγεθύνσεις και οπτικά πεδία-ώστε να σχηματίσεις άποψη στην παρατήρηση,και στη συνέχεια αν θα μείνεις στο χόμπυ ή όχι...

Πρέπει να έχεις μια καλή εικόνα του θέματος.

Με την χαλάρωση των μέτρων για τον κορωνοϊό,πιθανόν θα ανοίξουν το καλοκαίρι και οι αστρονομικοί σύλλογοι,μπορείς επίσης να βρεθείς και με φίλους εδώ στο φόρουμ,να πάτε για παρατήρηση και να δείς απο κοντά κάποια βασικά πράγματα!

Θα σε ωφελήσει πολύ!

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εφ'όσον δεν μπορέσεις να βρείς μεταχειρισμένο SW Dob 8",η αμέσως καλύτερη επιλογή είναι το τηλεσκόπιο που σκέφτεσαι δηλ.το SW Dob 6" (150/1200) !

Επίσης με ένα κατάλληλο πακέτο προσοφθάλμιων+barlow.

Αφού κατασταλάξεις στα είδη που θα πάρεις,κάνε παζάρια στα αξιόπιστα μαγαζιά ή αν συμφέρει,πάρε τηλεσκόπιο και φακούς απο διαφορετικά,αν υπάρχουν καλές προσφορές!

Για φακούς υπάρχει και η επιλογή zoom ευρυγώνιων μάλιστα σαν τον Baader,απο κινέζικα ιντερνετικά μαγαζιά,στα 20-30€ αλλά με ρ ί σ κ ο,γιατί υπάρχουν στα ίδια χρήματα μεγάλες διαφορές στην ποιότητα (απο μέτρια έως σκουπίδια...)!

Κάποια μέλη του φόρουμ που έχουν αγοράσει,ισχυρίζονται οτι υπάρχουν και αποδεκτής ποιότητας φακοί σε αυτές τις τιμές...

Δεν έχω εμπειρία για να σου πώ συγκεκριμένα πράγματα,ίσως αν ανοίξεις θέμα με zoom φθηνούς απο Κίνα,κάποιοι που έχουν ήδη αγοράσει να σου πούν.

Ψάξε το και έτσι,δεν έχεις τίποτα να χάσεις,αντίθετα μαθαίνεις!

Να υπενθυμίσω οτι τον Ιούλιο αρχίζουν και οι εκπτώσεις. :)

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα καταλαβαίνω καλύτερα, δεν αντιλαμβανόμουν πόση μεγάλη σημασία έχουν και τα προσοφθάλμια.

 

Καλά που μου θύμισες και τις εκπτώσεις που έρχονται τον Ιούλιο, μήπως πάρω τελικά τότε το τηλεσκόπιο. Θα το δω, ευχαριστώ για την βοήθεια!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά και το flo και το astroshop είναι super αξιόπιστα και έχουν μάλλον τις καλύτερες τιμές, στην Ευρώπη. Ειδικά στο flo, οι τύποι απαντούν στα email σε λιγότερο από ώρα.Το 90% του εξοπλισμού μου το έχω αγοράσει από εκεί. Δυστυχώς θεωρώ το πλανητάριο (χωρίς σαν τελικό καταναλωτή να με ενδιαφέρουν οι λόγοι) λίγο ακριβό.

Το μόνο που θα πρόσεχα, αλλά αυτό πλέον ισχύει για όλες τις αγορές από εξωτερικό, είναι πιθανές καθυστερήσεις στον χρόνο παράδοσης, λόγω covid-19, το οποίο φυσικά ισχύει σε ένα βαθμό και στις παραγγελίες εσωτερικού.

Μπορείς να περιμένεις τις εκπτώσεις όπως αναφέρθηκε, αλλά συνήθως δεν είναι μεγάλες σε τηλεσκόπια, αλλά σε περιφερειακά όπως βιβλία, προσοφθάλμια κτλ.

Τέλος όπως είπαν κι οι προηγούμενοι, έχε το νού σου για αγγελίες μεταχειρισμένων, είτε στο δικό μας forum, είτε σε αντίστοιχα του εξωτερικού. Στο 90% των περιπτώσεων είναι σαν καινουρια! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτι που δεν απαντήθηκε, οι αγορές από το astroshop.eu περνάνε από τελωνείο ή οχι; Επίσης, πληρώνεις Ελληνικό ΦΠΑ 24%;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης