Jump to content

πρώτο τηλεσκόπιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.ενδιαφέρομαι κι εγώ να αγοράσω κάποιο τηλεσκόπιο,για να βλέπω μερικά βασικά πράγματα.το budget είναι κάτω από 200 στη συγκεκριμένη φάση.και οι απαιτήσεις που έχω είναι να βλέπει τη σελήνη,άντε και τους δακτυλίου του Κρόνου.βρήκα σε καλή τιμή το konustart600.Αξίζει ή θα μου προτείνατε κάτι άλλο;ευχαριστώ εκ των προτέρων..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα. Ενα Heritage 130p είναι στα 219 καινούργιο. Αν το βρεις μεταχειρισμενο θα είναι και πιο φθηνό. Πιστεύω οι είναι καλύτερη επιλογή.

254 Skyliner FlexTube goto, 200PDS, 130PDS, StarTravel 120, EvoStar 72 ED DS, EvoStar 120 ED DS.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φιλε καταρχήν μπορεις να πας σε ενα φθηνό ζευγαρι κιάλια 10×50 και να παρατηρήσεις και τη σελήνη και καποια αστρικά σμήνη ακομα και τον γαλαξία της Ανδρομέδα και το χειμωνα το νεφέλωμα του Ωρίωνα και αλλα τοσα που δε μπορω να στα γράψω.. Χωρις να ξοδεψεις πανω απο 60 ευρω φορητοτατα θα τα χρησιμοποιείς και σε επίγειες παρατηρήσεις και θα σου δείξουν παρα πολλα στον ουρανο θα μαθεις τους αστερισμούς και να εντοπίσεις στόχους πανευκολα μια και τα κιάλια εχουν ολοσωστο ανορθωμενο είδωλο... Αυτη η αγορά θα σε προετοιμασει άριστα για μια μετέπειτα αγορά τηλεσκοπίου ώστε και να μαθεις τον ουρανο και να μαζεψεις καποια χρήματα παραπανω ώστε να πάρεις ενα σοβαρό τηλεσκοπιο αντι για παιχνιδι... Για μενα ξεκινα ετσι ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν εννοώ σοβαρό τηλεσκοπιο στα 300 ευρω μεταχειρισμένο dob 8 η dobsonian 6 ιντσών καινουριο στα 330 που ειναι πολυ σοβαρα τηλεσκόπια για παρατηρηση υπομονη μάθε τον ουρανο με τα κιάλια κι οταν μαζεψεις αυτα τα λεφτα ξαναμιλαμε εδω ειμαστε οτι χρειαστεις δώσε κα μια πληροφορία ζεις στην πολη? Εχεις αμαξι για την μεταφορά του τηλεσκοπίου εχεις θεμα καθολου με το βαρος;; παιζουν ρολο ολα αυτα ρωσ καποιες πληροφορίες να σε βοηθήσουν κι αλλα παιδιά έμπειρα εδω
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

συγγνώμη,παράλειψή μου..ζω στην πόλη,έχω αυτοκίνητο..το βάρος δε με νοιάζει καθόλου,γιατί σκεφτόμουν πχ να το βάλω και στο εξοχικό,οπότε να το χρησιμοποιώ κι εκεί όταν πηγαίνω..

όσο για τα κυάλια,έχω,αλλά συνήθως απλά φέρνουν λίγο πιο κοντά τα πράγματα,δεν βλέπεις πχ κρατήρες..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τον Μιχάλη και τον Σάββα (kondylis) σε όσα είπαν!!

Το εν λόγω τηλεσκόπιο είναι μόλις 50mm σε διάμετρο...η μικρότερη δυνατή και π α ν ά κ ρ ι β ο!!

Δεν θα έπρεπε να πουλιέται μεταχειρισμένο πάνω απο 50€!

Μόνο για επίγεια παρατήρηση κάνει και ηλιακή με το κατάλληλο και απαραίτητο ειδικό ηλιακό φίλτρο.Όχι για αστρονομική παρατήρηση!

Δεν βλέπεις παρά ελάχιστα με τόσο μικρή διάμετρο!

Με τα ίδια σχεδόν χρήματα παίρνεις,όπως είπε και ο Μιχάλης το SkyWatcher Heritage 130/650...

Έχει 130 mm=5" (ίντσες) διάμετρο,τεράστια διαφορά απο το 50mm παιγνίδι!

Μεταχειρισμένο το SW Heritage 130/650 το βρίσκεις κάτω απο 150€!

Οπότε φίλε μου μην πάρεις ποτέ τέτοιου είδους διοπτρικά τηλεσκόπια (που είναι παιγνίδια) σε αυτά τα χρήματα!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κι εμένα μου φάνηκε ακριβή η τιμή..αυτό που μου πρότεινες έχεις καμιά ιδέα που θα το έβρισκα;το παίρνω και σήμερα αν το βρω..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

όσο για τα κυάλια,έχω,αλλά συνήθως απλά φέρνουν λίγο πιο κοντά τα πράγματα,δεν βλέπεις πχ κρατήρες..

Φίλε μου η διάμετρος στα τηλεσκόπια παίζει καθοριστικό ρόλο:

Όσο μεγαλώνει με δεδομένο οτι έχει και καλής ποιότητας οπτικά,αυξάνει η :

1)Φωτοσυλλεκτικότητα,δηλ.βλέπεις περισσότερα και πιο αμυδρά αντικείμενα

2)Διακριτική ή διαχωριστική ικανότητα,δηλ.βλέπεις περισσότερες λεπτομέρειες σε όλα τα αντικείμενα που παρατηρείς!

Επιπλέον μπορείς να χρησιμοποιήσεις και μεγαλύτερες μεγεθύνσεις,εφ'όσον στο επιτρέπει η κατάσταση της ατμόσφαιρας!

Η μέγιστη θεωρητική ωφέλιμη μεγέθυνση σε φωτεινούς στόχους και άριστες ατμοσφαιρικές συνθήκες και με καλών οπτικών τηλεσκόπια είναι :

2 x (διάμετρος αντικειμενικού φακού ή κατόπτρου σε mm)

Δηλ.το konus με 50 mm διάμετρο αντέχει μόνο 2x50= 100x μεγέθυνση ειδώλου.

Το Heritage 130 mm διαμέτρου αντέχει μέχρι 2x130=260x μεγέθυνση!

Αντίστοιχα ένα 6"=150mm αντέχει μέχρι 300x μεγέθυνση.

Και το 8"=200mm μέχρι 400x μεγέθυνση.

Βέβαια πάνω απο τα 250x μεγέθυνση πρέπει να έχεις αρκετά καθαρή και σταθερή (με ελάχιστα θερμικά ρεύματα) ατμόσφαιρα για να δείς καθαρό είδωλο!

Στη Σελήνη πάντως,επειδή είναι φωτεινός στόχος με υψηλό κοντράστ,όπως και επίγειους στόχους,πιάνεις πιο εύκολα μεγάλες μεγεθύνσεις απο ό,τι σε πλανήτες.

Αν σε ενδιαφέρει η παρατήρηση πλανητών και Σελήνης,εκτός απο το βαθύ διάστημα,ένα τηλεσκόπιο μεγαλύτερης διαμέτρου με καλά οπτικά,θα σου δώσει εικόνες με περισσότερες λεπτομέρειες απο ό,τι ένα με μικρότερη διάμετρο.

Η ποιότητα των οπτικών παίζει τεράστιο ρόλο στην οξύτητα και γενικότερα ποιότητα της εικόνας!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κι εμένα μου φάνηκε ακριβή η τιμή..αυτό που μου πρότεινες έχεις καμιά ιδέα που θα το έβρισκα;το παίρνω και σήμερα αν το βρω..

Αν το ψάχνεις μεταχειρισμένο,όπως και τα άλλα που πρότεινε ο Σάββας και είναι καλύτερα,θα πρέπει να βάλεις αγγελία εδώ στο φόρουμ (στο "Αγγελίες") και ταυτόχρονα να ψάξεις τις αγγελίες σε βάθος ας πούμε 12 μηνών μήπως υπάρχουν απούλητα.

Χρειάζεται βέβαια χρόνος και υπομονή...

Αν βιάζεσαι για την αγορά,καινούργια υπάρχουν σε καταστήματα αστρονομικών ειδών.Υπάρχουν δυο στην Ελλάδα με διαφορετικές αλλά ποιοτικές εταιρίες τηλεσκοπίων και προσοφθάλμιων:

www.planitario.gr και www.skyandweather.gr

Ψάξε καλά και μην βιάζεσαι στις αγορές αστρονομικών,γιατί γίνονται λάθη με βιαστικές αγορές!

Τον Ιούλιο αρχίζουν και οι εκπτώσεις!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

συμφωνώ απόλυτα και με τους δύο,πως θα έπρεπε να πάρω ένα πιο "κανονικό".αυτή τη στιγμή όμως το budget είναι λίγο στριμωγμένο..είδα το seben 700-76..αξίζει καθόλου;;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

700-76 σημαίνει εστιακή απόσταση 700mm και διάμετρος 76mm.

Κανονικά θα έπρεπε να αναγράφεται: 76/700 για να μην μπερδεύονται οι υποψήφιοι αγοραστές,που δεν έχουν καμία γνώση του θέματος....

Στα κύρια τεχνικά χαρακτηριστικά η διάμετρος D και η εστιακή απόσταση F αναγράφονται ως: D/F.

Και ο εστιακός λόγος που είναι το: f=F/D=X, ως: f/X

Οπότε και αυτό το υποψήφιο τηλεσκόπιο είναι πολύ μικρό,έχοντας την ανεπαρκή διάμετρο 76mm.Και δεν είναι "κανονικά" τηλεσκόπια,αλλά παιχνίδια!

Αν τα θέλεις για επίγεια παρατήρηση,τότε κάνουν και πάλι αν έχουν σχετικά καλά οπτικά.

Αν διαθέτεις γύρω στα 200€ σου έχουμε ήδη πεί.

Αν όχι περίμενε πρώτα να τα μαζέψεις,και μετά να πάρεις τουλάχιστον το SW Heritage 130/650 ή SW 130/900 (με παραβολικό όμως κάτοπτρο,γιατί κυκλοφορούν και με σφαιρικά).

Μπορείς να βρείς,αν περιμένεις και μεταχειρισμένα σε χαμηλότερες τιμές,κάτω απο 150€...

Διάβασε πολύ προσεκτικά τί γράφτηκε σε προηγούμενα post για την επίδραση της διαμέτρου στο τί βλέπεις και πώς το βλέπεις!

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σιγά σιγά και διαβάζοντας εδώ,αρχίζω να καταλαβαίνω τι παίζει..είμαι στην αρχή ακόμα βέβαια..όπως και να έχει,ευχαριστώ ειλικρινά πολύ!!θα περιμένω να βρω μεταχειρισμένο γύρω στα 150 Αυτό που μου λες,ή,σε κάνα μήνα να αγοράσω με 200 το άλλο..ειλικρινά,ευχαριστώ πολύ!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να είσαι καλά φίλε και καλή αρχή με την αστρονομία!

Οι αγορές αστρονομικών δεν θέλουν βιασύνη,γιατί γίνονται λάθη που κοστίζουν ακριβά!

Ψάξε και στις αγγελίες αρκετά,διάβασε και εδώ στο φόρουμ όπου υπάρχουν αποθηκευμένες πάρα πολλές πληροφορίες για το χόμπυ (όρεξη να έχεις... :D )

Και εμείς όσο μπορούμε και ξέρουμε βοηθάμε.

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα παιδιά,

 

είμαι λάτρης του ουρανού και δεν έχω αξιωθεί ακόμα να αγοράσω κάποιο εξοπλισμό.

Με ενδιαφέρει αρκετά, αλλά ακόμα δεν έχω πάρει κάτι...

 

 

Θέλω να αγοράσω, όχι για εμένα, για τον κολλητό μου που παντρεύεται και είμαι κουμπάρος ως δώρο γάμου ένα τηλεσκόπιο...

Το μπάτζετ είναι πάνω κάτω στα 300 ευρώ (και κάτι παραπάνω).

 

 

Στο μυαλό μου είχα τα τηλεσκόπια της Celestron, αλλά από τις απαντήσεις σας εδώ είδα να προτείνετε τα dobson....

 

Τι έχετε να προτείνετε καλύτερο ως δώρο (εννοείται και αυτός αρχάριος);

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

 

ΥΓ: Φωτογραφίες μπορούν να τραβηκτούν από αυτά τα τηλεσκόπια;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα παιδιά,

 

είμαι λάτρης του ουρανού και δεν έχω αξιωθεί ακόμα να αγοράσω κάποιο εξοπλισμό.

Με ενδιαφέρει αρκετά, αλλά ακόμα δεν έχω πάρει κάτι...

 

 

Θέλω να αγοράσω, όχι για εμένα, για τον κολλητό μου που παντρεύεται και είμαι κουμπάρος ως δώρο γάμου ένα τηλεσκόπιο...

Το μπάτζετ είναι πάνω κάτω στα 300 ευρώ (και κάτι παραπάνω).

 

 

Στο μυαλό μου είχα τα τηλεσκόπια της Celestron, αλλά από τις απαντήσεις σας εδώ είδα να προτείνετε τα dobson....

 

Τι έχετε να προτείνετε καλύτερο ως δώρο (εννοείται και αυτός αρχάριος);

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

 

ΥΓ: Φωτογραφίες μπορούν να τραβηκτούν από αυτά τα τηλεσκόπια;

καλησπέρα φιλέ μου τα dobsonian 6 ιντσών και 8 ειναι λιγακι ογκώδη δε ξέρουμε αν ο κολλητός σου εχει αμαξι για τη μεταφορά αν εχει κάποιο θεμα με το βαρος αν θέλει ελαφρύ φορητό τηλεσκοπιο τι θέλει να βλέπει στον ουρανο εξήγησε μας να σε κατατοπισουμε ανάλογα τις αναγκες σου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι έχετε να προτείνετε καλύτερο ως δώρο (εννοείται και αυτός αρχάριος);

 

Σχετικά με το τηλεσκόπιο υπάρχουν πολλές καλές προτάσεις και παραπάνω και γενικά μέσα στο forum.

Αυτό που πρέπει εσύ να υπολογίσεις και επειδή πρόκειται για Δώρο, είναι ότι ένα Dobson 6-8 είναι ογκώδες και μαζί με τα κουτιά του θα χρειαστεί ένα πατάρι μόνο του σε περίπτωση που δεν γίνετε τακτική χρήση.

Θυμάμαι ότι όταν παρέλαβα το δικό μου ( 8 ιντσών) πήρα μεζούρα να το μετρήσω γιατί νόμιζα πως μου έστειλαν κατά λάθος το μεγαλύτερο. Από τότε είναι μια μόνιμη προσθήκη στο σαλόνι μου όπου και φυλάσσεται όσο δεν γίνεται χρήση.

Επίσης επειδή θα είναι δωρο ή μεταπώληση είναι σχεδόν αδύνατη. Θα πρότεινα να δεις τα τηλεσκοπία από κοντά αν είναι δυνατόν μαζί με τον φίλο σου και να υπολογίσετε τα πρακτικά θέματα (όγκος ,βάρος, χώρος αποθήκευσης )

 

Για τα τεχνικά θέματα το αφήνω να απαντήσουν οι παλιότεροι.

 

 

 

Από όλα τα τηλεσκόπια μπορείς να βγάλεις μια απλή φωτογραφία της σελήνης με το κινητό σου από το προσοφθάλμιο.

Αλλά για οτιδήποτε παραπάνω χρειάζεται ειδικός εξοπλισμός και μελέτη.

“Matters of great concern should be treated lightly.” Master Ittei commented, “Matters of small concern should be treated seriously.”

― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα παιδιά,

 

σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας....

 

Για τον φίλο μου για το δώρο γάμου με βλέπω να καταλήγω σε αυτό: SKYWATCHER 130/900 EQ2

 

Εγώ σιγά-σιγά το ψάχνω και για εμένα το βλέπω για dobsonian 8"

Εννοείται με σαγηνεύει τρελά η ιδέα των φωτογραφιών της σελήνης, πόσο μάλλον για παραπάνω...

Απλά η ερώτηση ήταν αν "κουμπώνουν" στα τηλεσκόπια αυτά...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης