Jump to content

Προτεινόμενα προσοφθάλμια για SW Dob 6"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε σε όλους. Θα ήθελα να ζητήσω συμβουλές για το ποια προσοφθάλμια να αγοράσω μαζί με το SW Dob 6" που σκέφτομαι να πάρω κάποια στιγμή το καλοκαίρι. Όπως έχω μάθει εδώ στο forum, τα Super 25mm και Super 10mm που συμπεριλαμβάνονται δεν είναι καλής ποιότητας, οπότε κάποια στιγμή θα χρειαστεί έτσι κι αλλιώς να τα αντικαταστήσω.

Αρχικά, μαζί με το τηλεσκόπιο τι είναι καλύτερα να κάνω, να αγοράσω έναν καλό barlow 2x και αν ναι ποιον (πλανητάριο ή skyandweather);

Ή να αγοράσω καλύτερα 2 προσοφθάλμια; Αν ναι, τι εστιακής απόστασης να πάρω;

Budget για προσοφθάλμια-barlow 60-70 ευρώ.

 

Ενδιαφέρομαι κυρίως για πλανητική παρατήρηση (Σελήνη, Δία, Κρόνο) άρα θα χρειαστώ υψηλή μεγέθυνση. Θα ήθελα όμως και κάποιο προσοφθάλμιο με μεγάλο πεδίο για τα φωτεινότερα και πιο "απολαυστικά" DSOs καθώς και για παρατήρηση αστέρων (διπλών ή και μονών όπως Vega, Sirius, κλπ.)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε τόσο χαμηλό budget και για πλανητική θα σου πρότεινα ένα από τα ακόλουθα:

 

https://www.planitario.gr/plossl-7mm-wa-o-31-8mm.html

 

https://www.planitario.gr/ultrawide-6mm-o31-8mm.html

Skywatcher Dob 6" f/8

Nikon D7200

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ σκεφτόμουνα κάποιο από τα φθηνότερα όπως αυτό

https://www.planitario.gr/sp-super-plossl-10mm-o-31-8mm.html έτσι ώστε να πάρω 2, ή να πάρω 1 από αυτό και 1 barlow. Δηλαδή ακόμα και αυτά τα super plossl δεν αξίζουν;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η διαφορά αυτού που ποστάρες με αυτά που σου πρότειναν είναι μεγάλη. Προτίμησε προσοφθαλμιο με μεγάλο eye Relief. Ειναι ξεκούραστο και απολαμβάνεις εικονα

Αν θες κάτι οικονομικό ψάξε μεταχειρισμένο vixen τη σειρά lanthanum. Εκπληκτικό προσοφθαλμιο.καπου είχε πάρει το μάτι μου μια αγγελία πριν καιρό σε τιμή κοντά σε αυτή που ψάχνεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι δεν αξίζει να πάρεις αυτό που λες, είναι και στην ίδια μεγέθυνση με εκείνο που έχεις ήδη, αν έχεις τόσο λίγα χρήματα να διαθέσεις πάρε μια διαφορετική μεγέθυνση για πλανήτες και σελήνη και τα αντικαθιστάς αργότερα τα αρχικά, καθώς χρησιμοποιείς το τηλεσκόπιο και τα προσοφθάλμιά σου θα σου εμφανιστούν σιγά σιγά και οι ανάγκες σου, χωρίς βιασύνες.

Skywatcher Dob 6" f/8

Nikon D7200

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς τότε, θα πάρω κάποιο με άλλη μεγέθυνση. Barlow να αποφύγω να αγοράσω τώρα στην αρχή;

Τα προσοφθάλμια που πρότεινε ο vvars μου φαίνονται ακριβά για να τα αγοράσω τώρα στην αρχή. Μια ερώτηση, τα προσοφθάλμια που περιλαμβάνονται στο SW DOB6 είναι ίδια ποιότητα με αυτά που πουλιούνται στα 35-40 ευρώ στο πλανητάριο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ’ αρχήν το τηλεσκόπιο που θέλεις να πάρεις είναι άπαιχτο από θέμα οπτικής απόδοσης. Παρόμοια οπτική ποιότητα δεν θα βρεις σε άλλα νευτώνεια, αλλά σε σχεδιάσεις που για να αποκτήσεις ένα από αυτά στην ίδια διάμετρο θα χρειαστείς τριπλάσια χρήματα.

Όσο τώρα για τον 10mm φακό, σου είπαν παραπάνω τα παιδιά να μην το κοιτάξεις, διότι μαζί με το τηλεσκόπιο, σου δίνουν 10άρη φακό, και καλό θα είναι να πάρεις κάποια άλλη εστιακή απόσταση για να έχεις ποικιλία μεγεθύνσεων. Πράγμα απολύτως σωστό. Όμως εδώ είναι η αδικία. Τον προηγούμενο μήνα, με ένα ολοκαίνουριο τέτοιο 6ιντσο Dob, προσπαθήσαμε μάταια να χωρίσουμε το ε της Λύρας. Τον διπλά διπλό. Με το 10άρη που δώσανε (Super) τον βλέπαμε απλά διπλό. Μόλις βάλαμε τον δικό μου ταλαίπωρο 10mm Super Plossl, αμέσως το καταφέρομαι τον είδαμε 4απλό με μόλις 120Χ! Δηλαδή με τον ποιο φτηνό φακό που έχει τώρα το πλανητάριο. 34ευρώ. Παλιά, δηλαδή τι παλιά μέχρι πρόσφατα, με αυτόν το έδιναν το τηλεσκόπιο σου. Από τους δύο φακούς που όμως τώρα δίνουν ο 25mm είναι κάπως αποδεκτός. Ο 10mm απαράδεκτος και δυστυχώς θέλει άλλαγμα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλεια σε ευχαριστώ. Αυτό που με προβληματίζει είναι ποιας εστιακής απόστασης προσοφθάλμιο είναι καλύτερα να πάρω; Δεν έχω δοκιμάσει τηλεσκόπιο ακόμα οπότε δεν ξέρω από αυτά και λεω μαζι με το τηλεσκόπιο να παρω και κάποιο προσοφθάλμιο. Αυτά που είναι μέσα στο budget μου ειναι:

SP, SUPER PLOSSL 10mm, Ø 31,8mm

SP, SUPER PLOSSL 17mm, Ø 31,8mm

SP, SUPER PLOSSL 12,5mm, Ø 31,8mm

SP, SUPER PLOSSL 6,3mm, Ø 31,8mm

SP, SUPER PLÖSSL 7,5mm, Ø 31,8mm

 

Επίσης, από την φωτογραφία μου φαίνεται πολύ κοντό το eye-relief, λέτε να έχω κάποιο πρόβλημα; Δεν φοράω γυαλιά πάντως.

 

Τέλος, κάτι που αδυνατώ να καταλάβω, τι νόημα έχει να πάρω ένα Ultra-Wide προσοφθάλμιο όταν μπορώ να πάρω ένα απλό Plossl με 52 μοίρες πεδίο μεγαλύτερης εστιακής απόστασης, άρα μικρότερης μεγέθυνσης και άρα μεγαλύτερο πεδίο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...

Τέλος, κάτι που αδυνατώ να καταλάβω, τι νόημα έχει να πάρω ένα Ultra-Wide προσοφθάλμιο όταν μπορώ να πάρω ένα απλό Plossl με 52 μοίρες πεδίο μεγαλύτερης εστιακής απόστασης, άρα μικρότερης μεγέθυνσης και άρα μεγαλύτερο πεδίο;

 

Φαντάσου το εξής! Συγκρίνοντας ένα 14mm Ultra Wide (πεδίου 80 μοιρών) με ένα 26mm S. Plossl (52 μοιρών), θα έχεις ένα είδωλο με τη μεγέθυνση του 14άρη και το πεδίο του 26άρη. Καταπληκτικό θέαμα. Μην σκεφτείς καν τα Ultra Wide της SW γιατί η SW το έχει πάρει πολύ στραβά το Ultra Wide και προσφέρει φακούς της κατηγορίας με κουτσά στραβά πεδίο 60 μοιρών (όχι μόνο δεν μπορεί να θεωρηθεί Ultra Wide, αλλά διαφημίζονται για 66μοιρών και στη πραγματικότητα είναι ακόμα ποιο κάτω)...

(Μην επενδύσεις πολλά σε SW προσοφθάλμια. Καλύτερα ένα τη φορά και καλό από κάποια άλλη εταιρεία.)

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαντάσου το εξής! Συγκρίνοντας ένα 14mm Ultra Wide (πεδίου 80 μοιρών) με ένα 26mm S. Plossl (52 μοιρών), θα έχεις ένα είδωλο με τη μεγέθυνση του 14άρη και το πεδίο του 26άρη. Καταπληκτικό θέαμα. Μην σκεφτείς καν τα Ultra Wide της SW γιατί η SW το έχει πάρει πολύ στραβά το Ultra Wide και προσφέρει φακούς της κατηγορίας με κουτσά στραβά πεδίο 60 μοιρών (όχι μόνο δεν μπορεί να θεωρηθεί Ultra Wide, αλλά διαφημίζονται για 66μοιρών και στη πραγματικότητα είναι ακόμα ποιο κάτω)...

(Μην επενδύσεις πολλά σε SW προσοφθάλμια. Καλύτερα ένα τη φορά και καλό από κάποια άλλη εταιρεία.)

Thanks! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη πολύ καλά κάνεις και το μελετάς το πράγμα. Πάντως η γνώμη μου είναι να πάρεις πρώτα το τηλεσκόπιο, να βρεθείς με φίλους σε καμιά εξόρμηση, για να βάλεις διάφορα προσοφθάλμια και να δεις τις διαφορές όπως πχ μεγάλο πεδίο ή μικρό πεδίο. Τα Dob πχ θέλουν και μεγάλο οπτικό πεδίο διότι μένει ο στόχος περισσότερη ώρα σε αυτό απ’ ότι με ένα άλλο προσοφθάλμιο που σού δίνει ίδια μεγέθυνση αλλά μικρότερο οπτικό πεδίο.

Έπειτα αν πάρεις Barlow αλλοιώνεται η παραπάνω λίστα. Πχ. Αν o Barlow είναι 2Χ, φεύγει από την λίστα το προσοφθάλμιο 12,5mm, διότι με το τηλεσκόπιο θα σου δώσουν ένα 25 άρα αυτό + Barlow = ένα προσοφθάλμιο 12,5mm. Επί της ουσίας γι’ αυτό παίρνουμε Barlow. Αν τώρα πάρεις Barlow 2.25X φτου! Πρέπει αλλιώς να τα λογαριάσεις.

Μελέτα το αλλά μην βιάζεσαι.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να σημειώσω στον φίλο μας Αντώνη,οτι το eye-relief είναι η απόσταση που πρέπει να έχει το μάτι απο τον προσοφθάλμιο,ώστε να φαίνεται ταυτόχρονα όλο το οπτικό πεδίο.

Το eye-relief δηλώνεται στα τεχνικά χαρακτηριστικά,αλλιώς το ψάχνεις σε διάφορα sites,reviews κλπ.

Το πόσο ενοχλεί το μικρό eye-relief είναι θέμα υποκειμενικό.

Πέρα απο το θέμα των γυαλιών,υπάρχει το πρόβλημα του μήκους των βλεφαρίδων,που αν είναι μεγάλες θα βουρτσίζουν έναν φακό με μικρό eye-relief.

Συνήθως μικρό και για αρκετούς προβληματικό eye-relief έχουν φακοί κάτω των 10mm.Σε πιο μεγάλες εστιακές μεγαλώνει ανάλογα.

Το πόσο ενοχλεί το μικρό eye-relief έχει να κάνει και με ψυχολογικούς λόγους,δηλ.κάποιοι δυσανασχετούν και σε συνδυασμό με το τυχόν μικρό πεδίο,έχουν "κλειστοφοβική" αίσθηση,στενάχωρη,ενώ άλλοι δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα...

Σίγουρα πάντως το μεγαλύτερο eye-relief και οπτικό πεδίο,κάνουν πιο άνετη την παρατήρηση!

Πρέπει λοιπόν να συνυπολογιστούν όλοι οι παράγοντες,οπτική απόδοση,άνεση και κόστος για να βρεθεί η βέλτιστη λύση!

Γενικά οι π ο ι ο τ ι κ ο ί φακοί με λιγότερα στοιχεία όπως κάποιοι plossl,έχουν 3 σοβαρά πλεονεκτήματα:

1)Καλύτερη οξύτητα και συμπεριφορά μέχρι τα άκρα του πεδίου.

2)Μικρότερη απώλεια φωτός στα αμυδρά αντικείμενα και καλύτερο κοντράστ!

Όλα αυτά με την προϋπόθεση οτι ο φακός εκτός απο καλή σχεδίαση,έχει καλό οπτικό γυαλί και επιστρώσεις!

3)Το τυπικό μεσαίο οπτικό πεδίο των 50-52ο,έχει ένα σοβαρό πλεονέκτημα στην παρατήρηση αμυδρών και όχι εκτεταμένων DSO!

Αφήνει έξω-σε σχέση με αντίστοιχο ευρυγώνιο-απο το οπτικό πεδίο,πιο πολλά φωτεινά αντικείμενα πχ.άστρα που θα σκοτείνιαζαν τον αμυδρό στόχο ακόμα πιο πολύ!

Άρα το ελκυστικό και πιο άνετο μεγάλο οπτικό πεδίο,δεν είναι πάντα πλεονέκτημα!Εξαρτάται τί παρατηρείς...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Γενικά θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο και να χρησιμοποιήσεις πρώτα αρκετά το τηλεσκόπιο και τους φακούς που έχει, έτσι θα αποκτήσεις καλύτερη αίσθηση για το τι χρειάζεσαι, μη βιάζεσαι και εν τω μεταξύ βάζε στην άκρη χρήματα.

Σαν χρήστης του τηλεσκοπίου εδώ και 3 χρόνια και μετά από μπόλικο διάβασμα, δοκιμές από φίλους, αγορές που μετά τα έδωσα μεταχειρισμένα, μπορώ να συνοψίσω το θέμα στο εξής: θα χρειαστεί κάποια στιγμή να καταλήξεις σε τρία προσοφθάλμια:

 

1) ένα για πλανητική χρήση , στα 6-8mm που είναι μια χαρά και το σηκώνει άνετα το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο (εγώ έχω ένα 6,7mm που με ικανοποιεί πλήρως σε νορμάλ και καλές συνθήκες). Χρήσιμο θα είναι εδώ ένα μεγαλύτερο field of view γιατί σε μεγάλη μεγέθυνση με το χειροκίνητο dob θα πρέπει συνεχώς να το κινείς για ξαναφέρνεις το στόχο στο πεδίο. Από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω ότι μόνο με το widefield μπόρεσα να έχω το χρόνο ανάμεσα στις μετακινήσεις να προσέξω λεπτομέρειες και σιγά σιγά να βελτιώσω την παρατηρητική μου ικανότητα στο Δία και τη Σελήνη.

 

2) ένα για deep space objects κτλ με μικρότερη μεγέθυνση, στα 12-16mm (εδώ όπως είπε και ο Κώστας δεν απαιτείται να είναι wide field)

 

3) ένα 32mm plossl για εύρεση στόχων και star hoping, για την Ανδρομέδα κτλ (της celestron που έχω πάρει είναι πολύ καλός και φθηνός - αλλά αυτόν τον βάζω τελευταίο, μέχρι τότε σε ψιλοκαλύπτει και ο 25άρης που θα έχεις)

 

Ανάλογα με τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις από εκεί και πέρα κινείσαι αναλόγως, μπορείς να πάρεις προσοφθάλμιο για πλανητική με 40 ευρώ αλλά και με 150 ευρώ. Υπομονή, χρησιμοποίησέ το πρώτα να το μαθαίνεις και βλέπεις :)[/img]

Skywatcher Dob 6" f/8

Nikon D7200

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για οικονομική λύση: Plossl 25mm, Plossl 12mm, barlow 3x. Θα σε καλύψουν στο 90% των περιπτώσεων.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

 

 

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΕΡΕΥΝΗΤΗ TELRAD ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ DOBSONIAN ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

 

 

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΕΡΕΥΝΗΤΗ TELRAD ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ DOBSONIAN ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ

 

Σωστό!!!!

Αυτό μάλιστα θα σου το πρότεινα να το πάρεις και χωρίς να έχεις δει ποτέ από τηλεσκόπιο. Παρήγγειλε το μαζί!

Όλοι οι ερευνητές 1Χ είναι επί της ουσίας σημαδευτήρια με τα οποία σημαδεύεις άνετα κι απλά πλανήτες κι άστρα.

Εγώ χωρίς τέτοιο χρησιμοποίησα το πρώτο μου τηλεσκόπιο μόνο την πρώτη νύχτα. Από την επόμενη έφτιαξα ένα ξύλινο σημαδευτήρι δικής μου επινόησης. Τότε στην Σαρωνήδα δεν είχαμε ιντερνέτ, και δεν ήξερα ότι υπάρχουν και στο εμπόριο, κι από τότε είναι αναπόσπαστο στοιχείο των τηλεσκοπίων μου.

Σου στέλνω και μία παλιά συζήτηση για να το δεις

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=17550&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έπειτα αν πάρεις Barlow αλλοιώνεται η παραπάνω λίστα. Πχ. Αν o Barlow είναι 2Χ, φεύγει από την λίστα το προσοφθάλμιο 12,5mm, διότι με το τηλεσκόπιο θα σου δώσουν ένα 25 άρα αυτό + Barlow = ένα προσοφθάλμιο 12,5mm. Επί της ουσίας γι’ αυτό παίρνουμε Barlow. Αν τώρα πάρεις Barlow 2.25X φτου! Πρέπει αλλιώς να τα λογαριάσεις.

Μελέτα το αλλά μην βιάζεσαι.

Σωστά, το είχα ξεχάσει τελείως αυτό αν και το είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο, θα πρέπει να κάνω υπολογισμους, σε περίπτωση που πάρω barlow στο μέλλον.

 

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Γενικά θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο και να χρησιμοποιήσεις πρώτα αρκετά το τηλεσκόπιο και τους φακούς που έχει, έτσι θα αποκτήσεις καλύτερη αίσθηση για το τι χρειάζεσαι, μη βιάζεσαι και εν τω μεταξύ βάζε στην άκρη χρήματα.

Σκέφτομουν να συνδυάσω την αγορά τηλεσκοπίου και προσοφθαλμίων αλλά εφόσον δεν έχω εμπειρία καλύτερα δεν θα πάρω όπως μου συμβουλέψατε.

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΕΡΕΥΝΗΤΗ TELRAD ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ DOBSONIAN ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ

Τόσο χρήσιμος αυτός ο Telrad, όλο για αυτόν ακούω. Θα το κοιτάξω και αυτό.

 

Σας ευχαριστώ όλους για συμβουλές, να'στε καλά!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης