Jump to content

Skywatcher Dobsonian 10" (truss-tube)


Dart

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την παρέα!

 

Σκέφτομαι να αγοράσω το 10" Dobsonian της Skywatcher, στην truss-tube εκδοση για ευκολία στη μετακίνηση.

 

Από ό,τι έχω διαβάσει γενικότερα τα σχόλια είναι θετικά, απλά θα ήθελα να κάνω 2 συγκεκριμένες ερωτήσεις, αν κάποιος έχει το συγκεκριμένο ή έχει εμπειρίες με αυτό:

 

1. Ο μηχανισμός που έχει για την επέκταση/σύμπτυξη (truss-tube) πόσο αξιόπιστος είναι; μήπως παρουσιάζει προβλήματα, ή χάνει την ευθυγράμμιση εύκολα;

2. Διάβασα ότι με εστιακό λόγο f/4.7 θα υπάρχει παραμόρφωση πεδίου η οποία ακόμα κι αν δεν την προσέχεις μειώνει την αντίθεση και την καθαρότητα της εικόνας, ιδίως σε πιο φωτεινά αντικείμενα όπως πλανήτες. Η ερώτησή μου είναι: δηλαδή χρειάζεται coma corrector για να απολαύσεις παρατήρηση σε τέτοια αντικείμενα;

 

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η κύρια παραμόρφωση που μπορεί να έχεις θα είναι η κόμη αλλά δεν θεωρώ ότι θα είναι ενοχλητική. Με ποιοτικά προσοφθάλμια θα είναι πολύ μικρή και στα άκρα του πεδίου. Πιο πολύ παραμόρφωση θα έχεις από την ατμόσφαιρα που δε θα σε αφήνει να αυξήσεις μεγέθυνση για τους πλανήτες.

 

Θεωρώ ότι σε αυτό τον εστιακό λόγο δεν χρειάζεσαι διορθωτή κόμης.

 

Όσο για την ευθυγράμμιση επειδή το τηλεσκόπιο έχει μετακινούμενα μέρη ίσως να χρειάζεται κάθε φορά που θα το στήνεις αλλά αν το κάνεις μερικές φορές θα καταντήσει ρουτίνα και μέρος της διαδικασία του στησίματος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Dart έχω το αντίστοιχο SW Dob 10 (254/1200) ενιαίου σωλήνα,όχι το truss.

Έχει πολύ καλά οπτικά,και αν κάνεις πολύ καλή ευθυγράμμιση ΔΕΝ χρειάζεται διορθωτή κόμης,ακόμα και με προσοφθάλμια 31-32 mm!

Το truss έχει μεν το πλεονέκτημα της φορητότητας,αλλά συχνά παρουσιάζει ολίσθηση προς τα εμπρός,επειδή είναι εμπροσθοβαρές λόγω των ράβδων ολίσθησης που προσθέτουν περισσότερο βάρος σε σχέση με το αλουμίνιο του ενιαίου σωλήνα.Το πρόβλημα διορθώνεται με τοποθέτηση αντίβαρων πχ.μαγνητών στο πίσω μέρος,ώστε να ζυγίσει σωστά.

Δεν έχω ακούσει για αστάθεια λόγω τζόγων του κινούμενου μπροστινού μέρους πάνω στις ράβδους...αλλά δεν μπορώ και να το αποκλείσω.

Σε τηλεσκόπια μαζικής παραγωγής είναι πιθανόν να εμφανιστούν κακοτεχνίες σε κινητά μέρη,αλλά και στις νοβοπάν βάσεις.

Υπολόγισε και το σημαντικά μεγαλύτερο κόστος σε σχέση με το απλό,και σκέψου πόση σημαντική είναι για σένα η φορητότητα...

Αν το βάζεις στο αυτοκίνητο συχνά,ή έχεις προβλήματα με τη μέση σου,τότε ο μικρότερος σωλήνας του truss είναι σημαντικό πλεονέκτημα!

Επίσης θα πρέπει να τοποθετήσεις φωτοχιτώνιο για να καλύψεις το κενό,ώστε όχι μόνο να εμποδίσεις τον παρείσακτο φωτισμό,αλλά να περιορίσεις την σκόνη και ρύπανση που θα εισβάλλει μέσα και θα λερώσει πιο γρήγορα τα κάτοπτρα.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις! Είναι πολύ βοηθητικές!

 

Δυστυχώς η μετακίνηση είναι πολύ σημαντική για μένα καθώς μένω σε προάστιο της Αθήνας (οπότε δε νοείται για μένα αστροπαρατήρηση χωρίς αυτοκίνητο) και το αυτοκίνητό μου δεν χωράει ούτε το 8αρι αντίστοιχο ενιαίου σωλήνα της Skywatcher (το έχει φίλος και το έχω δει).

 

Το κόστος το έχω αποδεχτεί, πιο πολύ οι ενδεχόμενες κακοτεχνίες με προβληματίζουν...

 

Το φωτοχιτώνιο υπέθετα ότι περιλαμβάνεται στη συσκευασία.. και τώρα που το κοιτάω βλέπω είναι πανάκριβα! :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο πρέπει να τοποθετείται δεμένο στο πίσω κάθισμα,ποτέ στο πόρτ μπαγκάζ!

Φωτοχιτώνιο μπορείς να φτιάξεις με υλικό που να μην απορροφά υγρασία και να είναι μαύρο ματ εσωτερικά,για να περιοριστούν οι αντανακλάσεις!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εφ'όσον έχει έτσι η κατάσταση,τότε το truss είναι μονόδρομος!

Όταν το παραλάβεις θα κάνεις έλεγχο στα κάτοπτρα,εστιαστή,σύστημα truss να είναι στιβαρό και να μην έχει τον παραμικρό τζόγο,όπως επίσης και στη βάση.

Δηλ.σχολαστικό έλεγχο σταθερότητας και στιβαρότητας σε σωλήνα και βάση.

Χρειάζεται πολύ προσοχή στη συναρμολόγησή της η βάση,για να μην κάνεις εσύ κακοτεχνίες!

Μετά αν όλα είναι εντάξει,θα φτιάξεις ένα φωτοχιτώνιο και θα έχεις ένα αξιόλογο όργανο παρατήρησης!

Μην ανησυχείς ιδιαίτερα,πολύς κόσμος έχει truss,απλά λόγω μαζικής παραγωγής κάποια είναι προβληματικά.Αυτό συμβαίνει παντού!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης